Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Styczeń 20, 2022, 18:52:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
226128 wiadomości w 6524 wątkach, wysłana przez 1637 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Carrot
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Kto może zostać papieżem?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 5 Drukuj
Autor Wątek: Kto może zostać papieżem?  (Przeczytany 19525 razy)
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #15 dnia: Sierpień 25, 2010, 14:58:00 pm »

Tyle że w międzyczasie normy chyba się zmieniły.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #16 dnia: Sierpień 25, 2010, 15:01:16 pm »

Tyle że w międzyczasie normy chyba się zmieniły.

O to chodzi.
Zapisane
Johny39
adept
*
Wiadomości: 39

« Odpowiedz #17 dnia: Sierpień 25, 2010, 15:01:47 pm »

Jeśli chodzi o zdatność kandydatów do biskupstwa, wymaga się od każdego :

1° odznaczania się niezachwianą wiarą, dobrymi obyczajami, pobożnością, gorliwością dusz, pasterską mądrością, roztropnością i ludzkimi cnotami, jak również pozostałymi przymiotami, które czynią go odpowiednim do wypełniania zleconego mu urzędu, o który chodzi;
2° dobrej opinii;
3° przynajmniej trzydziestu pięciu lat życia;
4° przynajmniej pięciu lat kapłaństwa;
5° doktoratu lub przynajmniej licencjatu z Pisma świętego, teologii lub prawa kanonicznego, uzyskanego w instytucie studiów wyższych, zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską, lub prawdziwej biegłości w tych dyscyplinach. 

Cytowałem KPK. I tu  rodzi się pytanie, jak może biskupem Rzymu zostać osoba świecka?? Ponieważ jeśli musi on przyjąć sakrę biskupią z rąk dziekana kolegium kardynalskiego to (patrz pkt 4) musi być przynajmniej pięć lat kapłanem  i wyżej podane warunki musi spełniać.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2010, 15:03:22 pm wysłana przez Johny39 » Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #18 dnia: Sierpień 25, 2010, 15:12:41 pm »

Ale jest §2 tego kanonu (tj. 378): "§ 2. Do Stolicy Apostolskiej należy ostateczny osąd co do zdatności kandydata."

A więc jakieś wyjątki mogą się zdarzać.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #19 dnia: Sierpień 25, 2010, 15:14:12 pm »

Jeśli chodzi o zdatność kandydatów do biskupstwa, wymaga się od każdego :

(...)
3° przynajmniej trzydziestu pięciu lat życia;
(...)

Tak na marginesie, bokotematycznie: bp Fellay w momencie święceń biskupich miał na karku ledwie trzydziestkę... ;)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5516


« Odpowiedz #20 dnia: Sierpień 25, 2010, 15:15:45 pm »

Zapomniał pan o
Cytuj
§ 2. Do Stolicy Apostolskiej należy ostateczny osąd co do zdatności kandydata.
Nota bene "zdatność" nie oznacza "możność przyjęcia"
(ktoś mnie ubiegł ;))
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Johny39
adept
*
Wiadomości: 39

« Odpowiedz #21 dnia: Sierpień 25, 2010, 15:20:10 pm »

Czyli teoretycznie możliwe, a praktycznie nie wykonalne :).
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #22 dnia: Sierpień 25, 2010, 15:33:14 pm »

Czyli teoretycznie możliwe, a praktycznie nie wykonalne :).

Drążąc głębiej temat to przy wyborze Papieża nie jest nawet teoretycznie możliwe aby została nim osoba świecka, gdyż poza tym jedynym wyjątkiem zgodę na wyświęcenie biskupa musi wyrazić Papież, a przy sedes vacante nie miałby kto zastosować wyjątku z §2 kan. 378, ponieważ mógłby zrobić to tylko Papież, którego nie ma, a Kolegium Kardynalskie nie ma do tego prawa, gdyż nie reprezentuje samodzielnie Stolicy Apostolskiej. Tak więc w przypadku wyboru Papieża - elekta nie będącego biskupem nie można zastosować §2 kanonu 378 Prawa Kanonicznego.

Nie wiem czy do końca jasno to wytłumaczyłem ;)
Zapisane
jedam
uczestnik
***
Wiadomości: 136

« Odpowiedz #23 dnia: Sierpień 25, 2010, 15:42:52 pm »

Jest wykonalne choć bardzo mało prawdopodobne.

Gdyby na papieża został wybrany świecki, to od momentu wyboru będzie już papieżem. Dlatego sam może sobie udzielić zgody na wyświęcenie siebie na biskupa. Wszak władza papieża to jurysdycka, którą ma on z racji wyboru a władza sakramentalna to rzecz wynikająca z łaski święceń. Proszę tych dwóch materii nie mieszać.
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #24 dnia: Sierpień 25, 2010, 15:48:10 pm »

W takim razie z drugiej strony:

Jeżeli można wykazać, że Papieżem teoretycznie może zostać świecki członek KK, to trzeba także się zgodzić na to, że Papieżem teoretycznie może zostać nie-katolik, a całą procedurę zaczniemy od ochrzczenia go. ;D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2010, 11:12:49 am wysłana przez Marcus » Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #25 dnia: Sierpień 25, 2010, 15:55:34 pm »

Jest wykonalne choć bardzo mało prawdopodobne.

Dlatego sam może sobie udzielić zgody na wyświęcenie siebie na biskupa.

Nie będąc Biskupem Rzymu nie miałby do tego prawa. De facto Papieżem stałby się dopiero po wyświęceniu na biskupa. Nawet kardynałowie składają w takim przypadku przysięgę po wyświęceniu elekta na biskupa.
Zapisane
Johny39
adept
*
Wiadomości: 39

« Odpowiedz #26 dnia: Sierpień 25, 2010, 16:00:01 pm »

A co do zgody papieża, czy kardynał kamerling nie miał by prawa podjąć w tej sprawie decyzji??? Tak samo popatrzmy na sytuację gdyby papież "abdykował" (jest teraz taka możliwość) to czy o ewentualnej decyzji aby dany osobnik otrzymał święcenia episkopatu , czy to również musiała by być decyzja Camerarius Sanctae Romanae Ecclesiae jeśli by miał do tego prawo(zezwolenie n a święcenia biskupie)??
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2010, 16:01:41 pm wysłana przez Johny39 » Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #27 dnia: Sierpień 25, 2010, 16:27:38 pm »

Pozwolę się wtrącić. Ordo Rituum Conclavis (Watykan 2000) w art. 49 (Rozdział III - De electione Romani Pontificis) stanowi, że:

Cytuj
Electio Romani Pontificis fiat omnibus omnino servatis quae in Constitutione Apostolica Universi Dominici Gregis praescribuntur

W praktyce jednak jest nie możliwe, aby papieżem została inna osoba niż jeden z kardynałów uprawnionych do głosowania na conclave  - nazywa się ich kardynałami elektorami (teoretycznie, jeśli są jacyś chorzy kardynałowie, pozostający w domu św. Marty, to i także jeden z nich może zostać wybrany papieżem, nie będąc jednocześnie obecnym na samym głosowaniu w Kaplicy sykstyńskiej - od takich kardynałów ich głosy odbiera trzech kardynałów infirmiarzy: kartkę z nazwiskiem kandydata chory kardynał elektor wrzuca do specjalnej kasetki, którą następnie, już w czasie podliczania wszystkich głosów w Kaplicy Sykstyńskiej, podliczają trzech kardynałowie skrutatorzy, wylosowani wcześniej z grona wszystkich kardynałów elektorów [podobnie jak kardynałowie infirmiarze]). Co ciekawe, w konklawe może brać udział (a tym samym zostać papieżem) kardynał, który został ogłoszony na konsystorzu, jednak nie otrzymał biretu, nie nałożono mu pierścienia, a co najważniejsze: nie składał przysięgi (por. Universi Dominici Gregis, n. 36).

Podsumowując: w teorii papieżem może zostać jedynie mężczyzna, który włada rozumem i nie jest schizmatykiem ani heretykiem (a więc musi być ochrzczony); w praktyce papieżem może zostać tylko ogłoszony na konsystorzu kardynał.

Więcej szczegółów w związku z wyborem i elekcją nowego papieża podaje ks. Jerzy Stefański w Tu es Peturs [http://www.caeremonialeromanum.com/2010/07/pierwsza-publikacja-caeremoniale_16.html] na stronach od 101 do 115.

Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #28 dnia: Sierpień 25, 2010, 21:40:39 pm »

Wikipedia twierdzi, że przytoczony tutaj papież Leon X był ateistą ??? ???
http://pl.wikipedia.org/wiki/Leon_X
Nie wydaje mi się to możliwe, choć do chwalebnych papieży to nie należał. Mimo że potępił Lutra, to nic nie zrobił by do jego wystąpienia nie doszło. Może za dużo ucztował i nie miał czasu. Kardynałem został w wieku 13 lat, w chwili wyboru nie miał święceń
Zapisane
jedam
uczestnik
***
Wiadomości: 136

« Odpowiedz #29 dnia: Sierpień 25, 2010, 21:59:27 pm »

Mnie się jednak wydaje że kandydat staje się papieżem od razu po wyborze a nie dopiero po ogłoszeniu badź koronacji. Wszak prezydent elekt przed przysięgą jest już prezydentem a następca tronu jeszcze przed koronacją a po śmierci/abdykacji swego poprzednika jest już królem. Ogłoszenie/przysięga/koronacja to tylko potwierdzenie nowej sytuacji...
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Kto może zostać papieżem? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.14 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!