Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 12:15:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231954 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Litanie
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj
Autor Wątek: Litanie  (Przeczytany 26565 razy)
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #45 dnia: Grudnia 22, 2010, 14:10:16 pm »

 ;D ;D ;D
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #46 dnia: Grudnia 22, 2010, 14:27:59 pm »

Adam i Ewa przebywają z Panem Bogiem w niebie czy  też mogą się za nami wstawiać?
Co miał Pan na myśli?

A Pan ma co do tego jakiekolwiek wątpliwości?
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #47 dnia: Grudnia 22, 2010, 14:29:36 pm »

To Nowy Testament nie znosi Starego tylko wypelnia??? Sa rozne szkoly w tej materii dzisiaj...

Jakby znosił, w sensie unieważniał to by nie byl używany w liturgii, nie?
Zapisane
yukoma
uczestnik
***
Wiadomości: 187


Święty Pawle Chung, męczenniku módl się za nami!

« Odpowiedz #48 dnia: Grudnia 22, 2010, 14:32:50 pm »

Mam nadzieję, ze Adam wraz z Ewą przebywają w niebie, ale nie jestem pewna jaki tam mają status.
Czy możemy uznać, że po wygnaniu z Raju odpokutowali ciężkim życiem grzech pierworodny?
I czy  możemy się  do nich zwracać jak do innych świętych?
Zapisane
Przez posłuszeństwo ku apostazji - w Kościele posoborowym ta rzeczywistość stawała się moim udziałem :-(

Msza Święta Wszechczasów i Jej bogactwo to największe Odkrycie mojego życia
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #49 dnia: Grudnia 22, 2010, 14:39:26 pm »

Chciałabym zapytać o Litanię do Duszy Pana Jezusa i Litanię  Do Duszy Dzieciątka Jezus,  które znalazłam tutaj http://www.modlitewnik.com/lt/23.html.
Jak żyję nie słyszałam o takich litaniach, a są one zamieszczone na naszej stronie parafialnej.Google niewiele wyjaśniają na ten temat.

Widocznie jeszcze krótko  pani żyje na tym świecie :)  Istnieje Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana 

http://duszajezusa.pl/nasza-duchowosc/dusza-jezusa/

litania pochodzi z Zakonu Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana i tam ją zawsze odmawiają.

http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/paula_tajber/litania1.htm
« Ostatnia zmiana: Czerwca 21, 2020, 20:12:42 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
yukoma
uczestnik
***
Wiadomości: 187


Święty Pawle Chung, męczenniku módl się za nami!

« Odpowiedz #50 dnia: Grudnia 22, 2010, 14:46:50 pm »

Żyję dość długo, ale wiele czasu zmarnowałam nie na to co trzeba.I stąd moja ignorancja.
Zapisane
Przez posłuszeństwo ku apostazji - w Kościele posoborowym ta rzeczywistość stawała się moim udziałem :-(

Msza Święta Wszechczasów i Jej bogactwo to największe Odkrycie mojego życia
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #51 dnia: Grudnia 22, 2010, 14:56:07 pm »

adam, ewa, abraham, izaak, jakub, prorocy, dawid, salomon etc. sa czczeni jako swieci zarowno na wschodzie , jak i zachodzie
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #52 dnia: Grudnia 22, 2010, 15:27:02 pm »

Np. czy Dawida mozna określać jako świętego Dawida?

W krajach anglojęzycznych bywają koscioły pod wezwaniem św. Dawida, ulice św. Dawida itd. Początkowo myślałem, że to "ten" Dawid, ale szybko sie dowiedziałem, że chodzi o innego, św. Dawida z VI w., patrona Walii.

A ten kosciół pw. św. Eliasza proroka w Czernej z postu powyżej to mnie zaskoczył. Nie wiedziałem, że są kościoły pod wezwaniem statotestamentowych proroków.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2010, 15:31:21 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #53 dnia: Grudnia 25, 2010, 13:17:27 pm »

Mam nadzieję, ze Adam wraz z Ewą przebywają w niebie, ale nie jestem pewna jaki tam mają status.
Czy możemy uznać, że po wygnaniu z Raju odpokutowali ciężkim życiem grzech pierworodny?
I czy  możemy się  do nich zwracać jak do innych świętych?

Nikt z pisarzy kościelnych nie odważył się umieścić rodziców rodzaju ludzkiego wśród potępionych.

Polecam artykuł do przeczytania:

24 grudnia – Adama i Ewy: pierwszych rodziców

Wieczorna Wigilia rozpoczynająca Boże Narodzenie nie jest jedynym powodem do świętowania w dniu 24 grudnia. Tego dnia wspominamy Adama i Ewę - prarodziców wszystkich ludzi.
(...)

http://wpolityce.pl/polityka/108670-24-grudnia-adama-i-ewy-pierwszych-rodzicow-kim-byli-co-o-nich-wiemy-i-czy-istnieli-naprawde

« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2014, 19:13:01 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #54 dnia: Grudnia 25, 2010, 14:21:15 pm »

A ten kosciół pw. św. Eliasza proroka w Czernej z postu powyżej to mnie zaskoczył. Nie wiedziałem, że są kościoły pod wezwaniem statotestamentowych proroków.
Pewnie że są, tylko że w Kościele zachodnim to faktycznie rzadkość. Co innego np. w Katolickich Kościołach Wschodnich, czy np. u prawosławnych, koptów itd.
Zapisane
Hyacinthus
bywalec
**
Wiadomości: 53


Sancte Hyacinthe ora pro nobis.

« Odpowiedz #55 dnia: Grudnia 25, 2010, 18:15:47 pm »

LITANIA DO DZIECIĄTKA JEZUS


Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.

Dzieciątko Jezus, usłysz nas.

Dzieciątko Jezus, wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba, Boże,  zmiłuj się nad nami.

Synu Odkupicielu świata, Boże,  zmiłuj się nad nami.

Duchu Święty, Boże,  zmiłuj się nad nami.

Święta Trójco, jedyny Boże,  zmiłuj się nad nami.

 
Boskie Dzieciątko, prawdziwy Synu Boga,  zmiłuj się nad nami.

Boskie Dzieciątko, Synu Maryi Panny,  zmiłuj się nad nami.

Boskie Dzieciątko, Słowo, które stało się ciałem,  zmiłuj się nad nami.

Boskie Dzieciątko, mądrości Ojca przedwiecznego,  zmiłuj się nad nami.

Boskie Dzieciątko, przedmiocie upodobania Ojca,  zmiłuj się nad nami.

Boskie Dzieciątko, oczekiwanie sprawiedliwych,  zmiłuj się nad nami.

Boskie Dzieciątko, upragnione od wszystkich,  zmiłuj się nad nami.

Boskie Dzieciątko, Królu Aniołów,  zmiłuj się nad nami.

Boskie Dzieciątko, Zbawicielu nasz,  zmiłuj się nad nami.

Boskie Dzieciątko, któreś sobie obrało za mieszkanie ubożuchną stajenkę, złóbek za kolebkę, prostych pastuszków za swych wielbicieli,  zmiłuj się nad nami.

Boskie Dzieciątko, które królowie uznali światłością i zbawieniem wszystkich narodów,  zmiłuj się nad nami.

Boskie Dzieciątko, skarbniku łask Boskich,  zmiłuj się nad nami.

Boskie Dzieciątko, źródło świętej miłości,  zmiłuj się nad nami.

Bądź nam miłościw, przepuść nam, Boskie Dzieciątko.

Bądź nam miłościw, wysłuchaj nas, Boskie Dzieciątko.

Bądź nam miłościw, wybaw nas, Boskie Dzieciątko.

 
Od niewoli grzechowej, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Od złości światowej, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Od pożądliwości ciała, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Od pychy żywota, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Przez pokorne narodzenie Twoje, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Przez chwalebne objawienie się Twoje, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Przez ofiarowanie się Twoje, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Przez niewinność Twoją, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Przez prostotę Twoją, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Przez posłuszeństwo Twoje, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Przez łagodność Twoją, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Przez pokorę Twoją, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Przez miłość Twoją, wybaw nas, Boskie Dzieciątko,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,  przepuść nam, Dzieciątko Jezus!.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,  wysłuchaj nas, Dzieciątko Jezus!.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,  zmiłuj się nad nami, Dzieciątko Jezus!.

 
K. Będę się radował w Panu.

W. Będę się weselił w Bogu, Jezusie moim.

Módlmy się:

Panie Jezu, który z miłości ku nam przybrałeś postać Dzieciątka, ubożuchnego i upokorzonego w żłóbku, uwielbiamy Cię i wraz z mędrcami ofiarujemy Ci złoto gorącej miłości oraz kadzidło żywej modlitwy; uświęć nasze serca, jak niegdyś uświęciłeś serca ubogich pasterzy, abyśmy Ci zawsze wiernie służyli i nigdy nie przestawali wielbić.

W. Amen


za http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/nowenna_do_dzieciatka/litaniDJ.htm


Zauważyłem, że treść tej litanii została już w tym wątku podana, ale jako link a jak już zamieściłem jej treść na forum to myślę, że może zostać tym bardziej, że dziś w Święto Bożego Narodzenia warto ją upowszechnić a przyznam, że sam wcześniej nie znałem tej pięknej litanii.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 25, 2010, 18:21:50 pm wysłana przez Hyacinthus » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #56 dnia: Stycznia 23, 2015, 20:36:07 pm »

Nowe wezwanie w Litanii Loretańskiej

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pozytywnie odpowiedziała na prośbę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Prot. 130/14

DLA POLSKI

Na prośbę Jego Ekscelencji Józefa Michalika, Arcybiskupa Metropolity Przemyskiego Obrządku Łacińskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wyrażoną w liście z dnia 15 stycznia 2014 r., mocą uprawnień udzielonych tej Kongregacji przez papieża Franciszka chętnie zezwalamy, aby w Litanii do Najświętszej Maryi Panny (Litanii Loretańskiej) po wezwaniu: „Matko Łaski Bożej”, mogło być dodane wezwanie: „Matko Miłosierdzia”.

Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

W siedzibie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów,
dn. 8 listopada 2014 r.
 
+ Artur Roche
Arcybiskup Sekretarz
 
O. Konrad Maggioni
Podsekretarz

http://liturgia.wiara.pl/doc/2332511.Nowe-wezwanie-w-Litanii-Loretanskiej
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #57 dnia: Sierpnia 28, 2017, 09:08:36 am »

Czy ktos z Łaskawych Państwa ma gdzies moze litanię tę nieprzetłumaczoną na język pospolity?

Litania dominikańska do NMP trafiła na stronę rytdominikanski.pl. Oczywiście z tradycyjnym "miserere nobis" ;)
http://rytdominikanski.pl/litania-dominikanska-in-omnibus-tribulationibus-lac/

Tu o jej użyciu u Braci Kaznodziejów:
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-f0af964e-b186-4708-9519-727917b83577/c/229-544-1-SM.pdf
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 28, 2017, 09:50:03 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #58 dnia: Maja 03, 2021, 10:24:01 am »


oraz (chyba b. wielu znane) nowe tłumaczenia wezwań 24-26 w litanii loretańskiej:
Vas spirituale                  Naczynie duchowne                            zmieniono na   Przybytku Ducha Świętego
Vas honorabile                Naczynie poważne                              zmieniono na   Przybytku chwalebny
Vas insigne devotionis      Naczynie osobliwego nabożeństwa      zmieniono na   Przybytku sławny pobożności


Nowe jak nowe. Rocznik co najmniej 1962 - mam je w Collectio Rituum Continens Excerpta e Rituali Romano Ecclesiis Poloniae Adaptato.

To zmiany wprowadzone w końcu lat 40-tych, postulowane już w międzywojniu.


Poniżej nowe wezwania:

Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła 28 sierpnia 2020 r. polskie tłumaczenie trzech nowych wezwań Litanii loretańskiej. Są to wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”.

Nowe wezwania Litanii loretańskiej, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r., będą odtąd brzmiały w języku polskim „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”), „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”). Odnośnie do wezwania „Matko miłosierdzia”, które w polskiej wersji Litanii już było w użyciu po wezwaniu „Matko łaski Bożej”, odtąd będzie znajdować się w nowym miejscu.

Ks. Dominik Ostrowski, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomniał, że „nie można dokładać dodatkowych wezwań (np. „Królowo świata”) tylko dla dokończenia symetrycznej frazy melodycznej”. „W litaniach priorytetem jest tekst modlitwy, a nie melodia, dlatego należy promować lub komponować takie melodie litanii, które nie zakładają parzystej liczby wezwań” – podkreślił.

Nowe brzmienie Litanii loretańskiej obowiązuje z dniem podjęcia uchwały, tzn. od 28 sierpnia 2020 r. W obecnym kształcie Litania loretańska ma 55 wezwań do Matki Bożej.

https://episkopat.pl/biskupi-zatwierdzili-brzmienie-trzech-nowych-wezwan-litanii-loretanskiej/
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Litanie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!