Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:33:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Raz jeszcze o FSSPX, FSSP ("lefebvryści" - obraźliwe)
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: Raz jeszcze o FSSPX, FSSP ("lefebvryści" - obraźliwe)  (Przeczytany 31870 razy)
Iacobus
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #15 dnia: Lipca 22, 2010, 14:46:55 pm »

Zawsze mnie dziwiło, jak jedno, dwa nic nie znaczące słowa mogą tu wywołać niezłą burzę z piorunami  :D
Edit: Która rozprzestrzenia się później do innych wątków  ;D
« Ostatnia zmiana: Lipca 22, 2010, 14:49:11 pm wysłana przez Iacobus » Zapisane
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #16 dnia: Lipca 22, 2010, 14:58:40 pm »

Ja też to dostrzegłem, mimo iż jestem tu dopiero parę dni, i przeczytałem tylko kilka wątków. Też mnie to dziwi, bo to często są naprawdę mało znaczące stwierdzenia. Jednak prawdą jest, że jako sympatyk Bractwa [św. Piusa X] powinienem raczej nie nazywać w ten sposób jego kapłanów.
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
radek buczyński
Gość
« Odpowiedz #17 dnia: Lipca 22, 2010, 22:40:28 pm »

Jednak na forum są ludzie z Bractwem św. Piotra sympatyzujący, w tym ja, którzy Wigratzbad widzieli i wiedzą, że niektóre opowieści na temat petrystów to albo przeszłość, albo zwykłe złośliwe mity. Zatem wypraszam sobie takie teksty.

W takiem razie ja sobie wypraszam określenia typu : sedek, sedewakantysta, sedeprywacjonista, sedecośtam i tem podobne.
Proszę do mnie mówić :

katolik reprezentujący, wśród najbardziej skrajnego stanowiska teologicznego wobec zastanego kryzysu, pełen umiar.

I wszystko będzie w porządku.

Radek Buczyński
Zapisane
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #18 dnia: Lipca 23, 2010, 12:12:28 pm »

Przynajmniej dla mnie sedewakantyści są schizmatykami, bo odeszli od Świętego Kościoła Katolickiego, uznali Ojca Świętego, Papieża Rzymskiego za "okupanta stolicy świętej" i uznali siebie za prawdziwy Kościół, a niektórzy z nich ogłosili się nawet antypapieżami (oczywiście oni uznają się za tych prawdziwych papieży). Mówią o tradycji a tak naprawdę sami ją łamią. Np. większość tych ich "papieży" nie było w ogóle biskupami, łamią więc zasadę sukcesji apostolskiej. Uważają że abp. Marcel i bractwo Św. Piusa X są w swojej teologii dwuznaczni, bo z jednej strony uznają papieża, a z drugiej uważają że ten się myli. Ale w tym nie ma nic dwuznacznego - papież jest nieomylny tylko wtedy kiedy przemawia "ex cathedra" i wyraźnie to zadeklaruje, w przeciwnym razie papież może się mylić. Sedewakantyści twierdząc inaczej również łamią tradycję (dogmat o nieomylności powstał przecież na I soborze Watykańskim). Twierdzą że to bractwo jest nie do końca zgodne z tradycją, a tak naprawdę oni sami nie są. Bractwo pozostało w prawdziwym, świętym, powszechnym i apostolskim Kościele, a oni twierdzą, że stworzą własny, ten "prawdziwy, tradycyjny". Nie widzę w tym w ogóle żadnego sensu, jak dla mnie to po prostu schizmatycka sekta.
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #19 dnia: Lipca 23, 2010, 12:44:11 pm »

Ad: Michał_95

Bardzo mnie ciekawi jak skończy się rozmowa Bractwa Piusa X z Watykanem. Obawiam się, że Benedykt XVI będzie dalej praktykował ekumenizm.
 
W google wyszukałem słowo "Kloaka", i natrafiłem przez przypadek na tą stronę: http://tradycjonalista.w.interia.pl/

Warto nadmienić, iż herezja ta nazwana przez papieża Św. Piusa X "kloaką wszystkich herezji" jest w zlepkiem wszystkich znanych dotychczas światu poglądów antykatolickich.
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #20 dnia: Lipca 23, 2010, 16:51:56 pm »

Nie, ale będę przyjmował w rycie trydenckim w przyszłym roku (najprawdopodobniej w kwietniu) w kościele św. Ducha w Bytomiu. Początkowo rozważałem możliwość przyjęcie w Warszawskim Przeoracie, ale jeżeli mam możliwość przyjęcia w Bytomiu, no to oczywiście, tylko i wyłącznie z przyczyn organizacyjnych (po prostu mam znacznie bliżej i prościej), z tej możliwości skorzystam. Jeżeli jednak z jakiś nie zależnych przyczyn bierzmowania w Bytomiu by nie było, to o ile będę miał możliwość, to pojadę do Warszawy (nie wiem czy tam jest co rok, najwyżej trochę sobie na to bierzmowanie poczekam...). Na pewno nie przyjmę modernistycznego ;)
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #21 dnia: Lipca 23, 2010, 16:59:39 pm »

Mnie również interesuje ten dialog, a raczej jego owoce dla Kościoła. Mam nadzieję że coś jednak z tego wyniknie. Wydaje mi się że papież ma nastawienie pozytywne. Ciekawe kiedy będą jakieś konkretne informacje na ten temat. Już się nie mogę doczekać...
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #22 dnia: Lipca 23, 2010, 17:20:59 pm »

Ale chodzi ci o nauki które wysłali ci z katechizacja@piusx.org.pl? Bo jeśli tak to ja je mam, zdążyłem już skontaktować się z przeoratem i wysłać emaila z prośbą o przesłanie mi tych materiałów, a dopiero później dowiedziałem się o bierzmowaniu w Bytomiu. Oczywiście poinformowałem przeorat o zmianie planów, co zostało przyjęte przez ks. Karola z znacznie mniejszym entuzjazmem niż wiadomość poprzednia, ale - tak jak już napisałem - wyjaśniłem mu że chodzi wyłącznie o kwestie organizacyjne.
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #23 dnia: Lipca 23, 2010, 17:42:16 pm »

Oby... Trzeba być dobrej myśli. A z resztą jakoś chętniej przyjmę w kościele św. Ducha, on ma taki jakby swój niepowtarzalny urok...  ;D Widziałem zdjęcia z Warszawy, no i jest to taki sobie zwyczajny kościół. Oczywiście wiem że to nie wygląd kościoła się liczy, no ale skoro i tak będzie to prawdziwie katolicka liturgia, to chyba można troszkę pogrymasić ;)
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #24 dnia: Lipca 23, 2010, 19:31:51 pm »

Prawda, oczywiście, ale chyba nie powiesz mi że w bytomskim kościele Św. Ducha nie ma prawdziwej, świętej, katolickiej i apostolskiej wiary. Ja przynajmniej nigdy nie słyszałem tam ani krztyny modernizmu, ekumenizmu, progresizmu soborowego ani żadnej innej herezji czy niedokładności teologicznej. Tam jest głoszona tylko i wyłącznie tradycja. Ks. Jarek z Bytomia nigdy jeszcze ani w swoich kazaniach, ani w katechezach nie powiedział nic, co mogłoby być z nią niezgodne. Również nigdy nie wyrażał się źle o bractwie, wręcz przeciwnie. I nie mów mi że musiał prosić biskupa o zgodę na odprawianie mszy trydenckiej, bo pod tym akurat względem to bractwo trochę przesadza. Przecież od 14 września 2007 roku zgoda biskupa nie jest już potrzebna. To prawda że msze w Bytomiu są już od 2006 roku, i że pierwotnie był tutaj indult, ale jednak uważam że bractwo podchodzi do tego tak, jak gdyby "Summorum Pontificum" w ogóle nie było. A środowisko bytomskie nigdy nie wyrażało się negatywnie o bractwie, wręcz przeciwnie, o to treść oświadczenia z dnia 21 stycznia 2009 roku:

Śląskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej z radością przyjmuje odważną decyzję Ojca Świętego Benedykta XVI, wyrażoną w dekrecie Kongregacji  Biskupów z 21 stycznia 2009 roku, otwierającą nowy rozdział na drodze uregulowania sytuacji kanonicznej Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X.
Dziękujemy Bogu za wysłuchanie modlitw w tej intencji. Dziękujemy Ojcu Świętemu za ten akt sprawiedliwości i miłości oraz świadectwo duszpasterskiej roztropności. Uchylenie mocy obowiązującej dekretu Kongregacji Biskupów z 1 lipca 1988 roku,
deklarującego zaciągnięcie ekskomuniki przez konsekrowanych rękami śp. abpa Marcela Lefebvre'a oraz śp. bpa Antonia de Castro Mayera - czterech biskupów Bractwa, z jednej strony kończy długoletni spór prawny, z drugiej strony pozwala skupić się na kwestiach doktrynalnych, o fundamentalnym znaczeniu dla przyszłości Kościoła. Mamy nadzieję, że rozpoczynająca się debata teologiczna, obejmująca swoim  przedmiotem  istotę  kryzysu w Kościele i na świecie, przyczyni się do wzmocnienia niezłomnej wiary wszystkich wiernych depozytowi Wiary Katolików oraz zapewni im osiągnięcie celu,
tj. zbawienia dusz i życia wiecznego.

Artur Paczyna                     Piotr J. Ochwał
Prezes Rady Głównej          Przewodniczący Straży

W Bytomiu, 21 stycznia A.D. MMIX


Czy masz jakieś zastrzeżenia do powyższej treści. Bo ja nie mam żadnych, i w pełni się z tym zgadzam.
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #25 dnia: Lipca 24, 2010, 12:04:29 pm »

Tak, ks. Jarek jest krytykowany, i to bardzo często, szczególnie przez środowiska modernistyczne, przez księży z innych parafii, a czasami nawet przez biskupa. Ale to ani trochę nie zmienia jego postawy, jeśli już, to na lepsze.
Coś z tego nie rozumiem - jeśli do Rzymu powróciła by tradycja, papież wyparł by sie błędów modernizmu, a w każdej parafii była by tylko msza trydencka, to Ty i tak chodziłbyś do przeoratu, do którego miałbyś znacznie dalej niż do najbliższego kościoła! Niby dlaczego - przecież jak dla mnie to by było bez sensu!
Ja rozumiem że w obecnej sytuacji jak najbardziej. Ja sam jak tylko mogę jeżdżę albo do Bytomia, albo do Chorzowa, do kaplicy Św. Maksymiliana. Ale jeżeli miałbym tridentine wraz z tradycyjną nauką katolicką w swojej parafii, to absurdem byłoby jeździć do Bytomia, albo do Chorzowa tylko dlatego że tam [w Chorzowie] jest Bractwo.
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #26 dnia: Lipca 24, 2010, 13:39:22 pm »

Tak, ale nie zawsze. Nie wszystkie kazania muszą przecież krytykować modernizm. Kazanie jest nauką skierowaną do wiernych, która ma im wyjaśnić przeczytaną lekcję i ewangelię, ma być komentarzem oraz rozwinięciem tematu poruszonego w ewangelii. Poza tym kazania mogą a nawet powinny dotykać wszystkich tematów życia moralnego oraz duchowego, jak również problemów codziennych. Nie muszą one być czysto teologiczne (bo w tej formie nie zawsze trafiają do wszystkich wiernych). Nie muszą też mówić o modernizmie, bo to nie jedyny problem wiary i Kościoła Katolickiego. Szczerze powiem że jakoś bardziej podobają mi się kazania ks. Jarka, niż kazania które usłyszałem u Bractwa w Chorzowie. Chodzi o to że prości wierni (np. na wsi, albo z "niższych warstw społecznych") mogliby po prostu ich zupełnie nie zrozumieć. Oczywiście znacznie bardziej wolę kazania z bractwa, niż np. kazania proboszcza z mojej parafii.
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
marcin
Gość
« Odpowiedz #27 dnia: Lipca 24, 2010, 14:47:07 pm »

co to jest modernistyczne bierzmowanie? Tak się składa że po tym modernistycznym bierzmowaniu stało się coś co nazywam nawróceniem. Ale Duch Swięty jest posłuszny stwierdzeniom "tradycjonalistów" i jest tam gdzie oni chcą aby był..  :-X
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #28 dnia: Lipca 24, 2010, 16:52:27 pm »

Pan stosuje jakąś nową teologię a Pana kolega pisze, że w jednym z kościołów głoszona jest "tylko Tradycja". Dla Was tak zwana "tradycja" jest chyba ważniejsza od Ewangelii.

Chce Pan powiedzieć, że bierzmowanie mi udzielone jest nieważne? Kto dał Panu prawo do takiego stwierdzenia? Abp Lefebvre?

Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #29 dnia: Lipca 24, 2010, 17:38:05 pm »

Pan stosuje jakąś nową teologię a Pana kolega pisze, że w jednym z kościołów głoszona jest "tylko Tradycja". Dla Was tak zwana "tradycja" jest chyba ważniejsza od Ewangelii.

Chce Pan powiedzieć, że bierzmowanie mi udzielone jest nieważne? Kto dał Panu prawo do takiego stwierdzenia? Abp Lefebvre?



Abp Lefebvre miał do tego większe uprawnienia niż Pan czy ja...zresztą problem ten nie dotyczy "Pana Bierzmowania" tylko zmian w nowym rycie. Dla uspokojenia napiszę Panu że w Polsce z Bierzmowaniem generalnie dotąd nie było większego problemu,prócz "osoby szafarza" co najwyżej, na Zachodzie zmieniono materię ( olej z oliwek ) i tu nie ma już żadnych wątpliwości nieważności tego aktu.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Raz jeszcze o FSSPX, FSSP ("lefebvryści" - obraźliwe) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!