Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:28:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Sobór Watykański - TAK! Wypaczenia - NIE! - Pytania - Prośba o pomoc!!
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Sobór Watykański - TAK! Wypaczenia - NIE! - Pytania - Prośba o pomoc!!  (Przeczytany 8023 razy)
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« dnia: Lipca 25, 2010, 18:17:59 pm »

Mam parę pytań na które nie mam odpowiedzi i zupełnie nie wiem co mam w tej sprawie zrobić  wiec zwracam się o pilna pomoc która jest niezbędna  w poprawnym funkcjonowaniu w Kościele ( pomocą do  prawidłowego uświęcania się , drogą do zbawienie ).  Jeszce raz was wszystkich drodzy forumowicze proszę .  Może będą nieskładne wiec za wszystkie błędy merytoryczno-stylistyczne przepraszam . ( We wszystkich pytaniach      poproszę o oficjalne stanowisko Watykanu )

Jak obecnie Kościół odnosi się do nauczania z przed Soboru Watykańskiego II ( encyklik , wydanych dokumentów przez papieży z  przed soboru ) ? :

- Czy one są nieważne , zakazane , zniesione ? ( które nadal obowiązują a które nie ) Jeśli  coś jest ważne (nadal obowiązuje )to jak je interpretować z nauczaniem posoborowym niekiedy sprzecznym z dawnymi ,, rozporządzeniami '' - poproszę o oficjalne stanowisko Watykanu. 

- Co musi przyjąć Katolik a co jest luźno podane do przyjęcia z postanowień Soboru  II ?( chodzi mi o dokumenty a nie przemyślenie tego czy innego środowiska )

- Co musi przyjąć Katolik z nauczania Posoborowego a co jest luźno podane ?

- Co w tej kwestii robi Instytut Dobrego Pasterza ?  To właśnie taki był główny cel jego powołania czyż nieprawda ?

ps. nie wiedziałem gdzie ten temat umieścić więc proszę o przeniesienie tego wątku przez administratorów tego forum do odpowiedniego działu .
« Ostatnia zmiana: Lipca 30, 2010, 15:21:45 pm wysłana przez binraf » Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 30, 2010, 23:26:27 pm »

Tajemnica popularności Jana Pawła II


http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/1457
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 31, 2010, 02:31:39 am »

Mam parę pytań na które nie mam odpowiedzi i zupełnie nie wiem co mam w tej sprawie zrobić  wiec zwracam się o pilna pomoc która jest niezbędna  w poprawnym funkcjonowaniu w Kościele ( pomocą do  prawidłowego uświęcania się , drogą do zbawienie ).  Jeszce raz was wszystkich drodzy forumowicze proszę .  Może będą nieskładne wiec za wszystkie błędy merytoryczno-stylistyczne przepraszam . ( We wszystkich pytaniach      poproszę o oficjalne stanowisko Watykanu )
Nie istnieje "oficjalne stanowisko Watykanu". Teoretycznie ostatni sobór nic nie zmienił. Zniesione są tylko niektóre akty prawne (pod warunkiem, że zostały zastąpione innymi, i przy zastrzeżeniu, ze zwyczaj - a więc właśnie owo zniesione prawo - stanowi najlepszą interpretacje obecnego). W przypadku sprzeczności - udaje się, ze sprzeczności nie ma. :-/

- Co musi przyjąć Katolik a co jest luźno podane do przyjęcia z postanowień Soboru  II ?( chodzi mi o dokumenty a nie przemyślenie tego czy innego środowiska )
Musi - pod groźbą ekskomuniki - wszystko to co sobór wyraźnie wskazał jako nieomylne (wypowiedź relatora soboru; CIC mówi że nauczanie nieomylne musi być wyraźnie zaznaczone) - czyli nic. Spora część nauczania Soboru jest jednak powtórzeniami wcześniejszych nieomylnych aktów - tych odrzucić nie można.
Powinien - wszystko, o ile nie jest błędne. Jednak jako że powinien też "unikać twierdzeń przeciwnych" do ogłoszonych - a twierdzenia soboru stoją często w sprzeczności z nauczaniem wcześniejszym - nie wiadomo, które przyjąć, a których unikać. Zatem powinno obowiązywać to, co wcześniejsze, chyba, ze zostało by potępione...

- Co musi przyjąć Katolik z nauczania Posoborowego a co jest luźno podane ?
Jak wyżej.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 31, 2010, 02:37:19 am »

Pytanie co to jest "nauczanie posoborowe" ? Jak go zdefiniowac ? Chronologicznie ? Czy tez poznac po odnoszeniu sie do V2 np. w postaci cytatow ?

Jesli z jednej strony mamy belkotliwy i dwuznaczny dokument nizszej rangi, a z drugiej jasny i klarowny akt wyzszej rangi, to watpliwosci chyba nie ma ? Np. "posoborowa" nauka o wolnosci religijnej obowiazuje tylko o tyle, o ile nie jest sprzeczna z "przedsoborowymi" dokumentami na ten temat.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 31, 2010, 03:00:11 am »

Pytanie co to jest "nauczanie posoborowe" ? Jak go zdefiniowac ? Chronologicznie ? Czy tez poznac po odnoszeniu sie do V2 np. w postaci cytatow ?
Też racja. Bo posoborowie - to w dużej mierze "Sobór Watykański II - Nie; wypaczenia - TAK!"
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 03, 2010, 12:27:43 pm »

Chronologicznie to można przyjąć mianem "posoborowia" nauczanie od października 1958 roku aż dotąd ...od tamtej pory nie ma ani jednego nieomylnego aktu Magisterium, a wszelkie "zmiany prawne" relatywizują co najmniej stan faktyczny.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 03, 2010, 22:23:26 pm »

Chronologicznie to można przyjąć mianem "posoborowia" nauczanie od października 1958 roku aż dotąd ...od tamtej pory nie ma ani jednego nieomylnego aktu Magisterium

Skad ta data ? Przedsoborowe nauczanie Jana XXIII sie panu nie podoba ? Veterum sapientia chociazby ?

A co do nieomylnosci, to zdaniem wielu teologow, w tym z FSSPX, drugi akapit § 4 listu "Ordinatio sacerdotalis" Jana Pawla II ma znamiona orzeczenia nieomylnego.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 03, 2010, 23:49:27 pm »

@ Fons Blaudi

O "Veterum sapientia" już pisałem - jako o pewnym geście nic nie znaczącym ( zwłaszcza wobec podjętych równolegle działań )- polecam lekturę "Iota Unum" ona wiele wyjaśnia. Ja szczerze widzę w tym  świadomą prowokację, Co do "Ordinatio sacerdotalis" to być może , wielu teologów ma takie zdanie , ale w świetle wykładni zarówno KNW jak i samego JPII nie ma niestety tej rangi...
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 04, 2010, 12:57:01 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #8 dnia: Sierpnia 04, 2010, 00:24:51 am »

Zostawmy juz tego biednego Jana XXIII.


A co do "Ordinatio sacerdotalis", to sprawa jest prosta :
Cytuj
Ut igitur omne dubium auferatur circa rem magni momenti, quae ad ipsam Ecclesiae divinam constitutionem pertinet, virtute ministerii Nostri confirmandi fratres (Luc. 22, 32), declaramus Ecclesiam facultatem nullatenus habere ordinationem sacerdotalem mulieribus conferendi, hancque sententiam ab omnibus Ecclesiae fidelibus esse definitive tenendam.

Przypomnijmy, ze papiez jest nieomylny
Cytuj
gdy mówi ex cathedra - tzn. gdy sprawując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich wiernych, swą najwyższą apostolską władzą określa zobowiązującą cały Kościół naukę w sprawach wiary i moralności
Tu wszystkie warunki sa spelnione : Jan Pawel II (1) przemawia jako pasterz i nauczyciel (virtute ministerii Nostri confirmandi fratres (Luc. 22, 32)) - (2) definiuje nauke w sprawach wiary (ad ipsam Ecclesiae divinam constitutionem pertinet) - (3) z intencja zobowiazania wszystkich do jej przyjecia (sententiam ab omnibus Ecclesiae fidelibus esse definitive tenendam

Zeby ten fragment nauczania nie byl nieomylny jest tylko jedna mozliwosc : jesli papiez proklamujac ja nie mial takiej intencji. Cos na wzor kaplana symulujacego skarament z wazna forma i materia. Czyli swir albo oszust.

Poniewaz pojawila sie taka watpliwosc, to Kongregacja Doktryny Wiary dala odpowiedz :

Dub.: Utrum doctrina, tradita tamquam definitive tenenda in Epist. Ap. "Ordinatio Sacerdotalis", iuxta quam Ecclesia facultatem nullatenus habet ordinationem sacerdotalem mulieribus conferendi, ut pertinens ad fidei depositum intelligenda sit.

Resp.: Affirmative. Haec enim doctrina assensum definitivum exigit, cum, in verbo Dei scripto fundata atque in Ecclesiae Traditione inde ab initio constanter servata et applicata, ab ordinario et universali magisterio infallibiliter proposita sit (cfr. Conc. Vat. II, Const. dogm. Lumen gentium, 25, 2). Quapropter, praesentibus adiunctis, Romanus Pontifex, proprium munus fratres confirmandi exercens (cfr. Lc 22, 32), eandem doctrinam per formalem declarationem tradidit, explicite enuntians quod semper, quod ubique et quod ab omnibus tenendum est, utpote ad fidei depositum pertinens.


I pozamiatane.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #9 dnia: Sierpnia 04, 2010, 09:31:38 am »

Dokładnie tak. Nauka ta jest nieomylna ze względu na nieomylność poprzednich orzeczeń, po prostu powtarza Niemylne Magisterium Kościoła.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #10 dnia: Sierpnia 04, 2010, 10:41:43 am »

Pytanie co to jest "nauczanie posoborowe" ? Jak go zdefiniowac ? Chronologicznie ? Czy tez poznac po odnoszeniu sie do V2 np. w postaci cytatow ?

Jesli z jednej strony mamy belkotliwy i dwuznaczny dokument nizszej rangi, a z drugiej jasny i klarowny akt wyzszej rangi, to watpliwosci chyba nie ma ? Np. "posoborowa" nauka o wolnosci religijnej obowiazuje tylko o tyle, o ile nie jest sprzeczna z "przedsoborowymi" dokumentami na ten temat.

Christus Rex


Dokument o wolności religijnej przeczy "przedsoborowym: dokumentom :
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,1439.msg70673.html#msg70673
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #11 dnia: Sierpnia 04, 2010, 12:30:37 pm »

W niektorych miejscach przeczy(na ile jestem w stanie go zrozumiec), a w innych nie przeczy.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Petros
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Listopada 24, 2010, 21:11:54 pm »

nieomylna nieomylność nieomylnością pogania ;)

ufff ten dogmat to jakiś koń trojański

dobrze że my niczego nie musimy:)

Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #13 dnia: Listopada 24, 2010, 21:29:13 pm »

prawoslati nekumati    ;D


Musicie tylko o tym nie wiecie!  8)
« Ostatnia zmiana: Listopada 24, 2010, 21:38:41 pm wysłana przez Kubaturus » Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #14 dnia: Listopada 24, 2010, 21:34:53 pm »

nieomylna nieomylność nieomylnością pogania ;)

ufff ten dogmat to jakiś koń trojański

dobrze że my niczego nie musimy:)
Proszę doczytać kiedy papież jest nieomylny. Później próbować silić się na  żarciki.

Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Sobór Watykański - TAK! Wypaczenia - NIE! - Pytania - Prośba o pomoc!! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!