Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:02:30 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Teologia sutanny
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 49 Drukuj
Autor Wątek: Teologia sutanny  (Przeczytany 244225 razy)
Sivis Amariama
rezydent
****
Wiadomości: 348


« Odpowiedz #15 dnia: Kwietnia 02, 2009, 18:43:24 pm »

Ja uważam, że księża powinni nosić sutanny / habity, gdy występują jako księża - TV, wywiady, Msze i nabożeństwa, pielgrzymki etc.
Do pracy, o ile to nie jest duszpasterstwo a np. uczelnia, niech sobie noszą koszule z koloratką a nawet sweterki :P
Ale jeśli nie wykonują właśnie żadnej kapłańskiej służby, to niech się noszą jak chcą, byle z klasą  8)
W każdym razie w Polsce nie wyobrażam sobie księdza w sutannie w barze, z piwem w ręku, jak to jest społecznie dopuszczalne np. we Włoszech:>
A ksiądz chyba też może sobie pozwolić na wyjście na piwo/spacer/góry ze znajomymi tak, żeby nie skupiać na sobie niepotrzebnie uwagi;>

--------

Na mojej uczelni [PAT Kraków] nie spotkałem jeszcze żadnego księdza wykładowcy w sutannie. W sutannach chadzają czasem klerycy na zajęcia. A księża wykładowcy czy studenci albo pod koloratką, albo na świecko [czy to marynarka, sweter czy T-shirt]
No, w habicie zdarzyło się wykładać dominikanom (o. Kłoczowski czy o. Chrzanowski).
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Kwietnia 02, 2009, 18:59:28 pm »

Spotkałem kiedyś kardynał Gulbinowicza w aptece, stał w kapeluszu i pelerynie w kolejce akurat zobaczył mnie porozmawialiśmy chwile i spytałem czemu idzie w sutannie a klerycy nie chodzą, na co odpowiedział, że może się wstydzą kupować...żyletki. Od razu pomyślałem co muszą czuć siostry kupujące bieliznę...:)
Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #17 dnia: Kwietnia 03, 2009, 13:52:41 pm »

Jeśli ktoś się ubiera jak PAN a nie jak ksiądz - to niech się nie dziwi.
Czy garnitur + koszula z koloratką to jest ubiór na PAN? Pytam się z ciekawości, nie prowokacyjnie, sam takiego ubioru nie lubię i garnituru nie noszę ale jestem ciekaw Pańskich poglądów.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #18 dnia: Kwietnia 03, 2009, 23:45:02 pm »

co muszą czuć siostry kupujące bieliznę...:)

Bieliznę to jeszcze nic ;)


Mój proboszcz goni księży którzy po dolnej części plebani chodzą nieubrani jak potrzeba czyli w sutanny a co najmniej koloratkę. Nawet raz brat zakonny pojawił się bez habitu to zaraz się jego przełożony dowiedział.
A proboszcz na rowerze w koloratce pomyka :)

Sivis Amariama witam kolegę na forum ;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2009, 00:05:26 am wysłana przez wiridiana » Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Fiatmihi
Gość
« Odpowiedz #19 dnia: Kwietnia 03, 2009, 23:52:54 pm »

Ale tu niektórzy czepiają się księży?odnoszę wrażenie że chyba zaraz ich ekskomunikują za to nienoszenie... co za ciasne myślenie, a pomyśleć że sutanna taki młody wynalazek.
Zapisane
jkam
Gość
« Odpowiedz #20 dnia: Kwietnia 04, 2009, 02:00:04 am »

@Wiridiana

Pomimo bardzo krótkiego pobytu w Pani parafii mogę potwierdzić: ksiądz proboszcz pozostawia po sobie bardzo dobre wrażenie, choć potrafi "przetrzepać skórę"  ;D w konfesjonale.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #21 dnia: Kwietnia 04, 2009, 07:51:41 am »

Ale tu niektórzy czepiają się księży?odnoszę wrażenie że chyba zaraz ich ekskomunikują za to nienoszenie... co za ciasne myślenie, a pomyśleć że sutanna taki młody wynalazek.

Ten watek to nic, czytajac dyskusje na starym forum mozna bylo dojsc do wniosku, ze nie zalozenie przez ksiedza sutanny uderza w same podstawy wiary katolickiej. Z drugiej strony unikanie stroju duchownego przez ksiezy, tez nie jest najlepszym swiadectwem.
Pozdrawiam
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #22 dnia: Kwietnia 04, 2009, 12:08:27 pm »

@Wiridiana

Pomimo bardzo krótkiego pobytu w Pani parafii mogę potwierdzić: ksiądz proboszcz pozostawia po sobie bardzo dobre wrażenie, choć potrafi "przetrzepać skórę"  ;D w konfesjonale.

Wiem miło słyszeć od kogoś spoza parafii :)
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Dawid
uczestnik
***
Wiadomości: 148

« Odpowiedz #23 dnia: Kwietnia 04, 2009, 15:42:09 pm »

Ale tu niektórzy czepiają się księży?odnoszę wrażenie że chyba zaraz ich ekskomunikują za to nienoszenie... co za ciasne myślenie, a pomyśleć że sutanna taki młody wynalazek.


Ten watek to nic, czytajac dyskusje na starym forum mozna bylo dojsc do wniosku, ze nie zalozenie przez ksiedza sutanny uderza w same podstawy wiary katolickiej. Z drugiej strony unikanie stroju duchownego przez ksiezy, tez nie jest najlepszym swiadectwem.
Pozdrawiam

Czy Panowie są do końca pewni na jakim są forum ?
Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #24 dnia: Kwietnia 04, 2009, 16:13:35 pm »

Czy garnitur + koszula z koloratką to jest ubiór na PAN?

Jeśli ktoś ze stroju duchownego nosi tylko koloratkę, czy na wykłady czy do oficjalnego zdjęcia, to znaczy, że sutanna już w ogóle nie jest mu potrzebna. A czy aby na pewno po to ona jest, żeby zakładać ją jedynie do kościoła?
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #25 dnia: Kwietnia 04, 2009, 17:45:13 pm »

Ale tu niektórzy czepiają się księży?odnoszę wrażenie że chyba zaraz ich ekskomunikują za to nienoszenie... co za ciasne myślenie, a pomyśleć że sutanna taki młody wynalazek.


Ten watek to nic, czytajac dyskusje na starym forum mozna bylo dojsc do wniosku, ze nie zalozenie przez ksiedza sutanny uderza w same podstawy wiary katolickiej. Z drugiej strony unikanie stroju duchownego przez ksiezy, tez nie jest najlepszym swiadectwem.
Pozdrawiam


Czy Panowie są do końca pewni na jakim są forum ?

A sutanna to naprawde jakis scisle uswiecony element tradycji? To stroj duchowny, ale watpie by byl potrzebny na wyjscie do sklepu, lekarza, urzedu itp. Owszem koloratka zawsze, sutanna czesto, ale czasami mozna odpuscic.  Co innego habit. Tu juz uwazam, ze poza przylpadkami w ktorych budzi sensacje (kraje niekatolickie, Tajwan powiedzmy) albo sciaga klopoty (Chiny).
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #26 dnia: Kwietnia 04, 2009, 21:40:24 pm »

Cytuj
Jeśli ktoś ze stroju duchownego nosi tylko koloratkę, czy na wykłady czy do oficjalnego zdjęcia, to znaczy, że sutanna już w ogóle nie jest mu potrzebna. A czy aby na pewno po to ona jest, żeby zakładać ją jedynie do kościoła?
Z tego co słyszałem to bywało różnie. Z tego co słyszałem zaborze pruskim sutanna była niemile widziana na ulicach a i służyła przeważnie do kościoła. W rosyjskim tak nie było i potem po odzyskaniu niepodległości różnice zostały. Dzisiaj to już się chyba zatarło.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #27 dnia: Kwietnia 04, 2009, 21:56:27 pm »

Przed rozbiorami na księży kuso ubranych mówiono: labuś.
Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #28 dnia: Kwietnia 04, 2009, 22:24:43 pm »

Z tego co słyszałem to bywało różnie. Z tego co słyszałem zaborze pruskim sutanna była niemile widziana na ulicach a i służyła przeważnie do kościoła. W rosyjskim tak nie było i potem po odzyskaniu niepodległości różnice zostały. Dzisiaj to już się chyba zatarło.

Oczywiście, że się zatarło.
Swoją drogą widziałem dziś na krakowskim rynku pewnego księdza bez koloratki. A szkoda, bo z FSSP.
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #29 dnia: Kwietnia 05, 2009, 19:35:58 pm »

Aleś pan pojechał po bandzie, nie wiem, czy nie za ostro.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 49 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Teologia sutanny « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!