Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:13:23 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Kilka analiz nt poczynań Benedykta XVI
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Kilka analiz nt poczynań Benedykta XVI  (Przeczytany 9132 razy)
Mariusz
adept
*
Wiadomości: 36

« Odpowiedz #15 dnia: Lutego 08, 2009, 23:59:39 pm »

Taki mały bokotemacik, który mi się nasunął po poście s.Małgorzaty nt.postu. Mianowicie czy w całym Kościele Katolickim (niezależnie od kraju) jest post piątkowy- czy to polska tradycja? Mętlik takowy zrobił mój były wikary, który studiuje w Rzymie i mówił, że włosi nie obchodzą tego postu- taka ich mentalność, że ciężko im coś zabronić. I co najważniejsze, powiedział, że jak jest w Rzymie to w piątek je mięso,a  jak w Polsce to pości To jak tow koncu jest?

Kan. 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Kan. 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.

Zapisane
Dwie są drogi, jedna droga życia, a druga śmierci - i wielka jest różnica między nimi (Didache)
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #16 dnia: Lutego 09, 2009, 00:01:40 am »

Czyli teraz trzeba ustalić co zarządziła włoska Konferencja Episkopatu- może wie ktoś?
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #17 dnia: Lutego 09, 2009, 10:43:40 am »

Jeszcze dwie sprawy poruszone przez Benedykta XVI sprawiły mi radość:

1. Beatyfikacja ks. Jerzego


mnie też bardzo to cieszy. Może to przyczyni się do oczyszczenia Kościoła z hierarchów, którzy nie zdali egzaminu z odwagi i służby Prawdzie
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #18 dnia: Lutego 09, 2009, 10:45:23 am »

Jeszcze dwie sprawy poruszone przez Benedykta XVI sprawiły mi radość:

1. Beatyfikacja ks. Jerzego


mnie też bardzo to cieszy. Może to przyczyni się do oczyszczenia Kościoła z hierarchów, którzy nie zdali egzaminu z odwagi i służby Prawdzie

Nie sądzę Panie Krusejder.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Dobrosław
Gość
« Odpowiedz #19 dnia: Lutego 10, 2009, 10:05:56 am »

Cytuj
Cytowany przez dziennik ?La Repubblica? brazylijski teolog Leonardo Boff obawia się, że Benedykt XVI, zdejmując ekskomunikę z lefebrystów, ?jednoczy Kościół konserwatywny?, który oddala się od Soboru, ryzykując jednak inną schizmę: odejście z Kościoła wiernych temu soborowi posłusznych.

Ten kawałek jest zabawny. Dlatego mam pytanie do tzw. neonów, czy w przypadku gdy Kościół pod przewodnictwem B16 lub jego następcy zmiemi kierunek na tradycyjny, to planują odłączyć się tworząc nowa wspólnotę? Czy jest to jedynie medialna kaczka. Jako tradycyjny modernista jestem zwyczajnie ciekawy.


Jeśli faktycznie to są zamiary Ojca Świętego, to ja się podpisuję obiema dłońmi!
Dziś nam potrzeba tamtego Kościoła!! Obecny po soborowy jak widzimy wszyscy, zaczyna coraz bardziej kroczyć ku lewej stronie ...
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #20 dnia: Lutego 10, 2009, 10:10:08 am »

[...]
Jeśli faktycznie to są zamiary Ojca Świętego, to ja się podpisuję obiema dłońmi!
Dziś nam potrzeba tamtego Kościoła!! Obecny po soborowy jak widzimy wszyscy, zaczyna coraz bardziej kroczyć ku lewej stronie ...

Widzę tutaj (w kościele posoborowym) jakby powtórkę w zwolnionym tempie tego co dzieje się we wspólnotach anglikańskich w ciągu ostatnich kilkunastu lat.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 07, 2023, 13:47:29 pm »

Pisane 14 lat temu!
W Polsce jest dużo szumu związanego z Janem Pawłem, obecnie media starają się odczytywać wszystko przez jego pryzmat. Jednak wydaje mi się, że historia pokaże, iż kluczową postacią w naszych czasach nie był wcale pontyfikat JPII, ale właśnie BXVI. Natomiast mnie do piany doprowadza: Jan Paweł II nigdy by tego nie zrobił... albo Benedykt wymierzył policzek papieżowi Polakowi...
Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że te same media, jeszcze za życia Jana Pawła II chciały, żeby odszedł na emeryturę (jeżeli takowa istnieje), podważały jego decyzje, nauczanie dotyczące etyki seksualnej. Nawet Hans Küng, w ostatnich dniach, zapałał miłością do Jana Pawła.

Co do innych spraw, teraz można wyraźnie zobaczyć, że JPII przesadził w relacjach z żydami. Teraz widać jak na dłoni, na czym opierał się ten cudowny dialog.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #22 dnia: Stycznia 07, 2023, 18:50:48 pm »

O kurczę, nawet nie pamiętam, że to napisałem...
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Kilka analiz nt poczynań Benedykta XVI « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!