Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 05:07:28 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ołtarz polowy
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Ołtarz polowy  (Przeczytany 7504 razy)
Piotrek
adept
*
Wiadomości: 3

« dnia: Marca 31, 2009, 13:10:48 pm »

Będę brał udział na mszy polowej odprawionej z okazji Otwarcia Sezonu Nawigacyjnego. Niestety ołtarz ma powstać z kajaków. Nie chcę dopuścić, aby zwykły kajak symbolizował Chrystusa. Dlatego szukam pomysłu na inny "materiał", z którego możnaby zrobić porządny, katolicki ołtarz. 
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5779


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 31, 2009, 13:14:11 pm »

Będę brał udział na mszy polowej odprawionej z okazji Otwarcia Sezonu Nawigacyjnego. Niestety ołtarz ma powstać z kajaków. Nie chcę dopuścić, aby zwykły kajak symbolizował Chrystusa. Dlatego szukam pomysłu na inny "materiał", z którego możnaby zrobić porządny, katolicki ołtarz. 
NOM jak sadzę (głupie pytanie). Generalnie w ołtarzu powinny być umieszczone relikwie, więc jakikolwiek materiał inny niż kajaki też nie nadaje się na ołtarz...
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 31, 2009, 13:19:26 pm »

Będę brał udział na mszy polowej odprawionej z okazji Otwarcia Sezonu Nawigacyjnego. Niestety ołtarz ma powstać z kajaków. Nie chcę dopuścić, aby zwykły kajak symbolizował Chrystusa. Dlatego szukam pomysłu na inny "materiał", z którego możnaby zrobić porządny, katolicki ołtarz. 

Dawniej koscioly posiadaly zdaje sie oltarze polowe. Moze pan zapytac w kosciele, moze cos maja. Jesli chce sie panu z tym tarabanic na miejsce oczywiscie.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 31, 2009, 14:11:52 pm »

Również dawniej, w takich sytuacjach, o ile mi wiadomo, używano portatyli.
Wtedy z braku innego bardziej godnego materiału mogącego posłużyć za podłoże pod portatyl, mogłyby być nawet kajaki.
Gorzej, gdy będą one zamiast przenośnego ołtarza jako jedyne - kiedyś rzecz raczej nie do pomyślenia.
Zapisane
Piotrek
adept
*
Wiadomości: 3

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 31, 2009, 19:34:41 pm »

NOM jak sadzę (głupie pytanie).
Wcale nie takie głupie. Msza będzie odprawiona w NRW. Na pytanie, w jakim rycie będzie msza- załogowała odpowiedziała mi:Hmm... w normalnym rycie wieczornym (skrót NRW). Hmm... to chyba jakiś "podryt" NOMu ;D
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 01, 2009, 00:41:27 am »

Jak nie ma innej możliwości (nie ma kościoła w pobliżu, nie ma ołtarza polowego) to na kajak czy na jakieś inne miejsce (stół, skała) zarzucić białą płachtę/obrus. Można też zapytać organizację o zgode od biskupa na celebrację poza kościołem :P
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Bartek Gajos
bywalec
**
Wiadomości: 98

Ipsa conteret!

« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 01, 2009, 00:55:48 am »

Za dużo filmów o JPII
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 01, 2009, 06:27:49 am »

Jak nie ma innej możliwości (nie ma kościoła w pobliżu, nie ma ołtarza polowego) to na kajak czy na jakieś inne miejsce (stół, skała) zarzucić białą płachtę/obrus. Można też zapytać organizację o zgode od biskupa na celebrację poza kościołem :P

Moim zdaniem obrus to stanowcza przesada. Wystarczy rzucic na to korporal, potem sie w rzeczce wypierze  ;)
A w kurii na takie pytanie zapewne popukaliby sie w czolo
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 02, 2009, 16:54:52 pm »

W kurii by pewnie się zaczęli pytać czy w ogóle takie pozwolenie jest potrzebne :D
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 02, 2009, 20:24:39 pm »

OWMR "297. W miejscu poświęconym Eucharystię należy sprawować na ołtarzu; natomiast poza miejscem poświęconym można ją celebrować na odpowiednim stole, zawsze jednak przykrywa się go obrusem i korporałem oraz ustawia się na nim krzyż i świeczniki. "

Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 02, 2009, 21:40:53 pm »

szukam pomysłu na inny "materiał", z którego możnaby zrobić porządny, katolicki ołtarz.

Może warto wykonać ołtarz podobny do tego:



A co do materiałów potrzebnych do budowy takiego ołtarza, to można wykorzystać odpowiednio duży stół. Ładne tkaniny z roślinnymi wzorami oraz na obrusy można kupić bardzo tanio w hipermarketach takich jak Praktiker czy Leroy Merlyn (w dziale z materiałami na zasłony). Frędzle w pasmanterii się kupuje :)
Plus z takiego ołtarza jak powyżej - NOM można odprawić na nim "tyłem do ludzi" (a nawet "tyłem do ludzi i po łacinie"). Jakby się księdzu nie spodobał, to można mu przypomnieć, że na Boże Ciało też takie ołtarze NOMowcy budują, a papież-Niemiec co najmniej raz w roku odprawia NOM plecami do ludu.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2009, 22:22:54 pm wysłana przez Jarek » Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 02, 2009, 22:04:11 pm »

Tylko, że ten wyzej jest ustawiony koło kościoła na niedzielę palmową.. wiec ma sie pod reką wszsytko.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 02, 2009, 22:07:01 pm »

@ Jarek
Zdjęcia nie widać... :(
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 02, 2009, 22:18:37 pm »

Tylko, że ten wyzej jest ustawiony koło kościoła na niedzielę palmową.. wiec ma sie pod reką wszsytko.

Ojej, jak się chce, to można taki zrobić w dowolnej odległości od kościoła (sprzęty można np. przywieźć samochodem) i nawet w inny dzień niż niedziela palmowa  ;)

@ Jarek
Zdjęcia nie widać... :(

Jak to nie? Ja widzę :)
W przypadku problemów proszę kliknąć: http://galerie.piusx.org.pl/d/7200-2/00006.jpg
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 02, 2009, 22:23:32 pm »

@ Jarek... dziękuję, ale teraz też nie widać. Strona piusowców chwilowo padła ;P
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ołtarz polowy « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!