Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:00:49 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: [Powitanie] prosty_czlowiek
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj
Autor Wątek: [Powitanie] prosty_czlowiek  (Przeczytany 17405 razy)
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #45 dnia: Listopada 27, 2010, 01:34:15 am »

No sorry, ale po raz kolejny Popisał się Pan własną interpretacją faktów, która ni jak ma się do rzeczywistości.
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #46 dnia: Listopada 27, 2010, 01:37:33 am »

osobista refleksja, ale mam bardzo złe skojarzenia z zamykaniem carskich wrót i zaciąganiem zasłony. Cały symbol związany z otwieraniem i zamykaniem tychże traci swój charakter. To oczywiście baaaardzo subiektywne ale dlatego tak chwalę sobie :) oo bazylianów na Miodowej. Początek liturgii wrota się otwierają Królestwo niebieskie staje się naszym udziałem, koniec liturgii wrota się zamykają.

Jest to niezgodne z Typikonem. W tym momencie Liturgii zamkniecie Wrót przypomina ze wiele jest jednak zasloniete przed ludzkimi oczami. Ze sakrament jest dla nas prawdziwa tajemnica.

Zamykanie wrót w czasie Całonocnego Czuwania przypomina o czasach starotestamentowych, kiedy bramy raju byly zamkniete.

Jak zupelnie innym wyjatkowy wymiar mają otwarte Wrota na Paschę. Jak wtedy docenia się tak wielką łąskę prze nie płynącą.
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #47 dnia: Listopada 27, 2010, 01:45:14 am »

a ja bardziej jako zaslone Swietego Swietych - tu na ziemi jest zasloniete, tylko czasem sie nam na chwile otwiera, w niebie zas zaslon nie bedzie

MArcin pisząc o znaczeniu ma jak najbardziej racje.

Zasłona jak najbardziej nawiązuje do zasłony w świątyni Jerozolimskiej.

Ołtarz w scs. to Prestoł, czyli dosł. Tron. Bo ołtarz jest Tronem na którym zasiada i króluje Chrystus. Tak jest to opisane w Pismie.

Dlatego kapłan i wierni służą przodem do Ołtarza, twarzą do Chrystusa.
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #48 dnia: Listopada 27, 2010, 01:55:49 am »

a ja bardziej jako zaslone Swietego Swietych - tu na ziemi jest zasloniete, tylko czasem sie nam na chwile otwiera, w niebie zas zaslon nie bedzie

Pismo mówi że ta zasłona została rozdarta! Nie ma już jest :) A zasłanianie prezbiterium na czas Anafory to imho symbol tajemnicy która dokonuje się na ołtarzu. Ukazuje to że nasze zmysły nie są w stanie dostrzec tego co się dokonuje. Dlatego też sakrament po grecku to mysterion - coś tajemniczego, niedostępnego naszym zmysłom. No ale jak to z symboliką, symboli tyle ile obserwatorów.

Marcinie w cerkwi nie zamyka się Wrót na czas całej Anafory. Zamyka się tylko na jej ostatni fragment, po słowach Chrystusa  z Ostatniej Wieczerzy o przemianie i po Anamnezie. 

Epikleza jest modlitwą błagalną, aby Duch Święty zstąpił na dary ofiarne i przemienił je w Ciało i Krew Chrystusa dla duchowego pożytku tych, którzy je przyjmują. Ze wzgledu na donioslosc faktu zstepowania Św. Ducha na Ołtarz zamyka się Królewskie Wrota.
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #49 dnia: Listopada 27, 2010, 10:05:35 am »

a ja bardziej jako zaslone Swietego Swietych - tu na ziemi jest zasloniete, tylko czasem sie nam na chwile otwiera, w niebie zas zaslon nie bedzie

MArcin pisząc o znaczeniu ma jak najbardziej racje.

Zasłona jak najbardziej nawiązuje do zasłony w świątyni Jerozolimskiej.

Ołtarz w scs. to Prestoł, czyli dosł. Tron. Bo ołtarz jest Tronem na którym zasiada i króluje Chrystus. Tak jest to opisane w Pismie.

Dlatego kapłan i wierni służą przodem do Ołtarza, twarzą do Chrystusa.

kiedyś znajomy ksiądz powiedział że Chrystus swoją ofiara rozdarł zasłoną a prawosławni ją z powrotem zszyli :) zob. Mt 27, 51; Mk 15, 38; Łk 23, 45 - zasłona oddzielała tą część Świątyni w której przebywała Obecność Boża, zwana w tradycji żydowskiej Szechiną, co ciekawe można ją utożsamiać z Duchem Świętym (podobnie rodzaj żeński) a wiemy że Duch Święty został wylany i cały świat stał się Bożą świątynią a ludzkie ciała w szczególności. Dla mnie symbol zasłony niejako cofa nas do Stare Testamentu. Symbol zasłaniania jak wspomniałem jest dla mnie ukazaniem tajemniczości Sakramentu a nie braku dostępu do obcowania z Bogiem bo to jest także moim udziałem, wszak jesteśmy ludem królewskim, kapłańskim.
Nie da się Piotrze - tyłem do ołtarza ;) Ołtarz zawsze jest celem czy to kiedy wierni i kapłan są zwróceni tak samo czy wtedy kiedy ołtarz jest między nimi. Co do nazewnictwa to częściej przynajmniej w Bułgarii słyszałem określenie -Trapeza, nie wiem co znaczy po grecku ale po bułgarsku jest to stół na którym spożywa się posiłek. Niemniej etymologia polskiego stół wiąże się ze staropolskim stolcem łac. sedes (trochę szkoda że te terminy dziś mają zupełnie inne znaczenie).
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #50 dnia: Listopada 27, 2010, 12:20:12 pm »

Zasłona jest częścią Tradycji. Do niczego nas nie cofa.

To co sobie wymysli jakis ksiadz nie oznacza ze taka jest prawda.

Trapieza jest uzywana w PAKP. Jest to cerkiew refektarzowa w monasterach.

Kazda cerkiew ma budowe synagogalną, dla ktorej wzorem jest światynia Salomona, czy to tez oznacza cofanie się?
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #51 dnia: Listopada 27, 2010, 17:24:13 pm »

każdy kościół ma taki wzór. Co do tradycji - nie każda tradycja jest Tradycją! Muszę pogrzebać aby zobaczyć jak tłumaczą zasłonę Ormianie.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #52 dnia: Listopada 27, 2010, 19:27:31 pm »

Nie ma czegos takiego jak wschodniacy.

Pana zdaniem, nie musi sie panu podobac okreslenie, ale pozwoli pan, że ludzie oleją pana opinie w tej kwestii
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #53 dnia: Listopada 27, 2010, 20:25:35 pm »

To nie jest kwestia opinii, tylko dbałosci o język.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #54 dnia: Listopada 27, 2010, 21:01:04 pm »

To nie jest kwestia opinii, tylko dbałosci o język.

Prosze sobie dbac we własnym zakresie. A potoczyzmy, wyrazenia slangowe, żargon itp. to naturalne elementy żywych jezykow.
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: [Powitanie] prosty_czlowiek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!