Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:24:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: [Powitanie] prosty_czlowiek
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj
Autor Wątek: [Powitanie] prosty_czlowiek  (Przeczytany 17401 razy)
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #30 dnia: Września 19, 2010, 10:16:46 am »

Obejrzałem kilka nagrań z KRR i mam znów kilka pytań.
1. Dlaczego Kanon jest szeptany a nie mówiony na głos?
2. Dlaczego Hostia leży na korporale, a nie na patenie?
3. Dlaczego diakon śpiwa ewangelię "do lewej ściany", a nie do ołtarza?
4. Podczas komunii ministranci trzymają świece? Ma ich być 6? Czy jest jakaś zasada ich rozstawienia w czasie komunii?
5. Ministranci podczas procesji podchodząc do ołtarza klękają i kłaniają sie sobie nawzajem (w parze), o co chodzi?
6. Czy na każdej Mszy w KRR używne jest kadzidło?

A poza tym:
Usłyszeć słowa Kanonu "w wykonaniu" x.Karla Stehlina  - bezcenne.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #31 dnia: Września 19, 2010, 10:53:59 am »

1. Dlaczego Kanon jest szeptany a nie mówiony na głos?
Ze wzgl. na starą tradycję chcącą ukryć przed oczami (i uszami) postronnych osób tę najważniejszą cześć Mszy świętej. U wschodniaków Kanon odmawiany jest za zamkniętym ikonostatsem, w średniowieczu zasłaniano ołtarz zasłonami ołtarzowymi, a poza tym był on umieszczony za przypominajacym ikonostas lektorium.
2. Dlaczego Hostia leży na korporale, a nie na patenie?
Korporał symbolizuje płótna, w ktore owiniente było po śmierci Ciało Pana Jezusa.
3. Dlaczego diakon śpiwa ewangelię "do lewej ściany", a nie do ołtarza?
Przy tradycyjnej orientacji Kościoła (tzn. zwróceniu ołtarzem na wschód) strona Ewangelii była po pólnocnej sreonie. W czasach Ojców Kościoła barbarzyncy, którym należało głosić Słowo Boże mieszkali raczej na pólnoc od basenu Morza Śródziemnego. Dlatego też w tym kierunku symbolicznie głoszono ją na Mszy. Analogicznie Lekcję - która miała służyć umocnieniu i wzrostowi już ochrzczonych głoszono na południe - czyli w kierunku w ktorym mieszkała już większość chrześcijan.
6. Czy na każdej Mszy w KRR używne jest kadzidło?
Tylko uroczystej.
Tu ma Pan trochę jeszcze innych pytań s odpowiedziami:
http://faq.tradycja.org/index.php/Strona_główna
« Ostatnia zmiana: Września 19, 2010, 12:38:06 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
zdewirtualizować awatary
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #32 dnia: Października 02, 2010, 21:41:01 pm »


A tak a propos obozu koncentracyjnego. Czy wypada nam sie modlić za osoby tam pomordowane jeśli w większości do żydzi. Czy powinniśmy sie modlić wyłącznie z pomordowanych katolików. Czy żydzi "z definicji" idą do piekła?

Wypada się modlić. Nikt nie idzie "z definicji" do piekła. Żydzi, podobnie jak i inni innowiercy są w piekle, o ile w chwili śmierci ostatecznie odrzucili Boga, nie żałowali za swoje czyny i za swoją niewiarę i po prostu do ostatniego tchnienia trwali w odrzuceniu Chrystusa. Ponieważ Żydzi nie mają zwyczajnych środków zbawienia( per analogium tak jakby w chwili pożaru nie mieli ani gaśnicy, ani wody, ani koca, ani piasku, ani telefonu po straż) i Bóg może "podziałać" dla ich zbawienia tylko nadzwyczajnymi( per analogium w chwili pożaru, przybiegnie sąsiad z wodą), jest im trudniej być zbawionymi i o ile w ostatniej chwili swojego życia nie dołączą do Kościoła( chrzest pragnienia) zbawionymi nie będą. Ale tego, co wydarzyło się w ostatniej chwili ich życia, nie wie nikt, prócz nich i Boga. Stąd możliwe, że część z nich, czy wszyscy, czy jeden :D( jeden Bóg i oni to wie) są w czyśccu. A jeśli są w czyśccu, potrzebują naszej modlitwy. Proszę zauważyć, że są osoby, które Kościół kanonizował, ale nie ma osób, które Kościół nazwał, że na pewno są potępione. Nawet co do Hitlera, choć po ludzku, można sądzić, że jest potępiony, nie można wydać takiego wyroku, bo wynik walki szatana i Boga o jego duszę nie jest nam znany. Stąd nawet za Hitlera można dać na Mszę, czy modlić się.


Co do kolegów z pracy- polecałabym nie nachalnie, ale może po godzinach umówić się z nimi na kawę i porozmawiać o wierze... Może troszkę więcej misyjności? :) Może któregoś Pan przekona do katolicyzmu?
« Ostatnia zmiana: Października 02, 2010, 21:44:27 pm wysłana przez cabbage » Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #33 dnia: Października 24, 2010, 13:59:08 pm »

Dziękuje za wyjaśnienia.

Szczerze mówiąc wątpię gdyby jakiś żyd czy muzułmanin w chwili śmierci przeszedł na katolicyzm, nawet bardzo bym sie dziwił gdyby tak sie stało. Celowo nie użyłem słowa nawrócił, no bo nigdy katolikiem nie był.

Zresztą uważam, że za o wiele gorsze przeście z katolika na np. świadka Jehowy, niż uparte trwanie w innej wierze przekazane przez pokolenia. Bo to w końcu niczyja wina że się ktoś urodził w rodzinie prawosławnej, protestanckiej czy żydowskiej. W takiej wierze został ktoś wychowany i w niej trwa.

A  co do nawracania kolegów, Pani Cabbage, to sie nie podejmuję, ja prosty człowiek jestem...


Wracając do modlitwy za zmarych. Tak sobie ostatnio pomyslałem. Zbliżą sie Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Ile osób będzię "latać" po cmentarzach, jechać po kilkadzięsięt kilometrów, aby "zapalić świeczkę", ale czy ktoś pamięta o najważnieszym, o modlitwie.... 
Zapisane
daniel89
uczestnik
***
Wiadomości: 236

« Odpowiedz #34 dnia: Października 24, 2010, 19:53:08 pm »

A  co do nawracania kolegów, Pani Cabbage, to sie nie podejmuję, ja prosty człowiek jestem...

Mamy taki misyjny obowiązek (nie ważne, czy prosty, czy "złożony" człowiek) ;)
Zapisane
"Franciszku, idź i napraw mój Kościół, który, jak widzisz, cały jest w ruinie"
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #35 dnia: Października 25, 2010, 12:59:28 pm »

Zresztą uważam, że za o wiele gorsze przeście z katolika na np. świadka Jehowy, niż uparte trwanie w innej wierze przekazane przez pokolenia. Bo to w końcu niczyja wina że się ktoś urodził w rodzinie prawosławnej, protestanckiej czy żydowskiej. W takiej wierze został ktoś wychowany i w niej trwa.
To pierwsze to apostazja. To drugie - trwanie w ignorancji.

A  co do nawracania kolegów, Pani Cabbage, to sie nie podejmuję, ja prosty człowiek jestem...
Szanowny Panie - nawrócenie jest łaską. My możemy tylko pomóc...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Petros
Gość
« Odpowiedz #36 dnia: Listopada 19, 2010, 03:06:14 am »

1. Dlaczego Kanon jest szeptany a nie mówiony na głos?
Ze wzgl. na starą tradycję chcącą ukryć przed oczami (i uszami) postronnych osób tę najważniejszą cześć Mszy świętej. U wschodniaków Kanon odmawiany jest za zamkniętym ikonostatsem, w średniowieczu zasłaniano ołtarz zasłonami ołtarzowymi, a poza tym był on umieszczony za przypominajacym ikonostas lektorium.

Ekhm, niestety myli się Pan. W trakcie Anafory Królewskie Wrota ikonostasu są otwarte. Anamneza śpiewana jest głośno przez kapłana. Ikonostas jest zamykany i zasłona jest zaciągana dopiero przy Epiklezie, którą kapłan wypowiada po cichu.

Nie bardzo wiem kim są "wschodniacy". Wschód w sensie teologicznym symbolizuje Chrystusa, dlatego świątynie są orientowane na Wschód, bo ze Wschodu przyszło Zbawienie i od Wschodu oczekujemy powtónego Jego przyjścia. Czy więc Chrystusa nazwie Pan "Wschodniakiem"?
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #37 dnia: Listopada 19, 2010, 14:31:36 pm »

Wchodniacy to potoczne okreslenie wiernych przynaleznych do Katolickich Kosciolow Wschodnich, wiec prosze schowac swoje oburzenie. Podobnie jak łacinnicy to wyznawcy przypisani Kosciolowi rzymsko-katolickiemu.
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #38 dnia: Listopada 19, 2010, 22:53:06 pm »

osobista refleksja, ale mam bardzo złe skojarzenia z zamykaniem carskich wrót i zaciąganiem zasłony. Cały symbol związany z otwieraniem i zamykaniem tychże traci swój charakter. To oczywiście baaaardzo subiektywne ale dlatego tak chwalę sobie :) oo bazylianów na Miodowej. Początek liturgii wrota się otwierają Królestwo niebieskie staje się naszym udziałem, koniec liturgii wrota się zamykają.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #39 dnia: Listopada 19, 2010, 22:57:42 pm »

tylko wtedy po co "bawic sie" w ikonostas i carskie wrota? ;)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
marcin
Gość
« Odpowiedz #40 dnia: Listopada 20, 2010, 00:59:05 am »

a no właśnie po to ;)  ikonostas symbolizuje świętych obcowanie, jest to ukazanie tego wymiaru Kościoła który ukazuje nam żywot z Bogiem. Carskie wrota są dla mnie symbolem bramy do nieba. Liturgia jest miejscem kiedy niebo i ziemia przenikają się a otwarte wrota pozwalają na zakosztowanie przedsmaku wiecznej radości ;)  Ja tak to rozumiem
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #41 dnia: Listopada 20, 2010, 09:52:33 am »

a ja bardziej jako zaslone Swietego Swietych - tu na ziemi jest zasloniete, tylko czasem sie nam na chwile otwiera, w niebie zas zaslon nie bedzie
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #42 dnia: Listopada 20, 2010, 09:54:06 am »

Stąd nawet za Hitlera można dać na Mszę, czy modlić się.

A jak to się ma np. do wypowiedzi demonów (Annelise Michel). Aussagen der Dämonen:

Hitler über sich und die Menschen

        1) Ich habe so viele umgebracht und Kreuze herausgeworfen, und jetzt bin ich verdammt.
        2) Die Menschen sind so saublöd; die meinen, nach dem Tod ist alles aus. Es geht weiter, oben oder unten!

za:http://web246m.dynamic-kunden.ch/maria/anneliese.html#Hitler
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
marcin
Gość
« Odpowiedz #43 dnia: Listopada 20, 2010, 10:17:51 am »

a ja bardziej jako zaslone Swietego Swietych - tu na ziemi jest zasloniete, tylko czasem sie nam na chwile otwiera, w niebie zas zaslon nie bedzie

Pismo mówi że ta zasłona została rozdarta! Nie ma już jest :) A zasłanianie prezbiterium na czas Anafory to imho symbol tajemnicy która dokonuje się na ołtarzu. Ukazuje to że nasze zmysły nie są w stanie dostrzec tego co się dokonuje. Dlatego też sakrament po grecku to mysterion - coś tajemniczego, niedostępnego naszym zmysłom. No ale jak to z symboliką, symboli tyle ile obserwatorów.
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #44 dnia: Listopada 27, 2010, 01:28:44 am »

Wchodniacy to potoczne okreslenie wiernych przynaleznych do Katolickich Kosciolow Wschodnich, wiec prosze schowac swoje oburzenie. Podobnie jak łacinnicy to wyznawcy przypisani Kosciolowi rzymsko-katolickiemu.

Nie ma czegos takiego jak wschodniacy.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: [Powitanie] prosty_czlowiek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!