Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Października 01, 2023, 18:13:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
230825 wiadomości w 6607 wątkach, wysłana przez 1669 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Ks. prał. Grzegorz Kaszak biskupem sosnowieckim
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Ks. prał. Grzegorz Kaszak biskupem sosnowieckim  (Przeczytany 2133 razy)
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1219


sługa Boży Pius XII

« dnia: Lutego 07, 2009, 23:00:45 pm »

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prał. Grzegorza Kaszaka, dotychczasowego sekretarza Papieskiej Rady ds. Rodziny, biskupem sosnowieckim. Decyzję tę przekazał dzisiaj (4.02) w południe nuncjusz apostolski w Polsce abp. Józef Kowalczyk.

Ks. prałat dr. Grzegorz Kaszak urodził się 24 lutego 1964 r. w Choszcznie (archidiecezja szczecińsko-kamieńska). Po ukończeniu matury w liceum ogólnokształcącym w lipcu 1983 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu, kształcącego kapłanów dla trzech diecezji: gorzowskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i szczecińsko-kamieńskiej. Po powstaniu niezależnego seminarium duchownego w Szczecinie, tam właśnie ukończył formację teologiczno-filozoficzną. 18 czerwca 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie w bazylice katedralnej św. Jakuba w Szczecinie z rąk ówczesnego biskupa diecezji Kazimierza Majdańskiego. Po święceniach został skierowany do parafii św. Wojciecha w Świnoujściu ? Warszowie, gdzie pracował jako wikariusz.

W lutym 1990 roku rozpoczął studia specjalistyczne z teologii moralnej na obecnym Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, prowadzonym przez Opus Dei. Pracę doktorską, zatytułowaną ?Amore responsabile e contraccezione nelle catechesi di Giovanni Paolo II? (Odpowiedzialna miłość i antykoncepcja w katechezach Jana Pawła II), obronił w roku 1998.

Już w trakcie studiów, od 1992 r. pracował w Papieskiej Radzie do Spraw Rodziny. Od 1997 r. był sekretarzem kard. Alfonso Lópeza Trujillo, przewodniczącego Rady. Uczestniczył w bardzo wielu sympozjach i kongresach poświęconych tematyce życia ludzkiego, małżeństwa i rodziny. Jest też m.in. autorem hasła "mentalność antykoncepcyjna" w wydanym przez Papieską Radę ds. Rodziny "Leksykonie terminów niejasnych i dyskusyjnych odnoszących się do rodziny, życia i problemów etycznych" (pozycja ukazała się w 2003 r.).

W 1998 roku został mianowany Kapelanem Jego Świątobliwości (tytuł prałata).

4 lipca 2002 r. Kongregacja do Spraw Wychowania Katolickiego, na prośbę biskupów polskich, mianowała ks. Kaszaka rektorem Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, gdzie mieszkają księża odbywający studia specjalistyczne na kościelnych uczelniach Wiecznego Miasta.

Po ponad pięciu latach powrócił do pracy w Papieskiej Radzie do Spraw Rodziny. 10 listopada 2007 r. Benedykt XVI mianował ks. prał. Kaszaka sekretarzem tej dykasterii watykańskiej. Po śmierci kard. Trujillo w kwietniu 2008 r. funkcję przewodniczącego objął kard. Ennio Antonelli. Ks. Kaszak był mocno zaangażowany m.in. w przygotowanie VI Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w połowie stycznia br. w Meksyku. Jak wyjaśniał wówczas, współcześnie próbuje się odbierać rodzinie jej podstawowe funkcje, które były od początku przewidziane w Bożym planie, co jest ze szkodą dla rodziny i społeczeństwa.

Diecezja sosnowiecka, którą obejmie biskup nominat, została ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą ?Totus Tuus Poloniae Populus?. Przynależy do metropolii częstochowskiej. Jest jedną z najmniejszych terytorialnie diecezji w Polsce. Liczy blisko 750 tys. wiernych, którzy należą do 161 parafii.

Pierwszym ordynariuszem diecezji był bp Adam Śmigielski SDB. Za najważniejsze wydarzenie w diecezji uważał on wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Sosnowcu 14 czerwca 1999 roku. Bp Śmigielski zmarł 7 października ub. r. w wieku 75 lat.

Od 11 października 2008 r. administratorem diecezji sosnowieckiej jest biskup pomocniczy Piotr Skucha.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Ks. prał. Grzegorz Kaszak biskupem sosnowieckim « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!