Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maja 01, 2024, 22:59:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231970 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Postawy liturgiczne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: Postawy liturgiczne  (Przeczytany 59590 razy)
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #60 dnia: Czerwca 06, 2010, 21:33:02 pm »

z zaobserwowanych w miejscach kilku zwyczajów:
a) jeśli schola śpiewa antyfonę na wejście - klęka się, jeśli śpiewamy pieśń - stoimy
b) nigdy nie widziałam żeby na Agnus Dei nie klękało się
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #61 dnia: Czerwca 06, 2010, 22:49:21 pm »

czy takie postawy są właściwe?    

Kazda pobozna postawa jest wlasciwa. Poniewaz postawy wiernych roznia sie bardzo w zaleznosci od kraju, zgromadzenia a nawet kaplicy, to najlepiej malpowac zgromadzenie jesli sie nie chce odstawac.

Ja z kolei nigdy nie widzialem, zeby na Agnus sie klekalo na mszy spiewanej, a widzialem tridentin calkiem sporo na roznych kontynentach. Z jednym wyjatkiem : zawsze mnie smieszylo spiewanie Sanctus czy Agnus Dei na kolanach w polskim FSSPX.  Calkowity brak logiki, no i przepona boli.


Zobaczmy co na ten temat mówi nam "Thesaurus sacrorum rituum seu commentaria in rubricas Missalis et Breviarii Romani"  Bartolomeo Gavanti
http://img714.imageshack.us/img714/6695/thesaurus1.png
http://img44.imageshack.us/img44/2105/thesaurus2.png
Ale przeciez tu nie ma nic innego niz u abpa Nowowiejskiego : pobozne porady, a zadne absolutne reguly, a jeszcze mniej liturgicze sensu strice.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2010, 08:20:46 am wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #62 dnia: Czerwca 06, 2010, 22:52:57 pm »

z zaobserwowanych w miejscach kilku zwyczajów:
a) jeśli schola śpiewa antyfonę na wejście - klęka się, jeśli śpiewamy pieśń - stoimy
b) nigdy nie widziałam żeby na Agnus Dei nie klękało się

Dokładnie tak samo jest  w Krakowie.
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #63 dnia: Czerwca 06, 2010, 23:21:57 pm »

czy takie postawy są właściwe?    

Kazda pobozna postawa jest wlasciwa. Poniewaz postawy wiernych roznia sie bardzo w zaleznosci od kraju, zgromadzenia a nawet kaplicy,
 to najlepiej malpowac zgromadzenie jesli sie nie chce odstawac.

Ja z kolei nigdy nie widzialem, zeby na Agnus sie klekalo na mszy spiewanej, a widzialem tridentin calkiem sporo na roznych kontynentach. Z jednym wyjatkiem : zawsze mnie smieszylo spiewanie Sanctus czy Agnus Dei na kolanach w polskim FSSPX.  Calkowity brak logiki, no i przepona boli.

Więc od prawie trzech lat "małpuję" wiernych w Bytomiu, gdzie się klęczy.
Dlaczego należałoby stać? ( Z pytań liturgicznych nie-błachych.)
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #64 dnia: Czerwca 07, 2010, 07:17:48 am »

jak dobrze pamiętam to na słowa "Sanctus, sanctus, sanctus" dzwoni się 3x aby wierni klękneli...


zas odnoszac sie do bólu przepony: nigdy Pan nie był na Gorzkich Zalach przy wystawionym Sakramencie?
albo nie spiewal improperii? (co do tego mozecie miec Państwo watpliwości, ale u mnie się klęczy)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #65 dnia: Czerwca 07, 2010, 07:50:29 am »

Wszystkim Państwu, którzy odpowiedzieli na moje pytanie - dziękuję  :)
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #66 dnia: Czerwca 07, 2010, 08:25:46 am »

Dlaczego należałoby stać? ( Z pytań liturgicznych nie-błachych.)

Mozna stac, mozna kleczec, jak sie komu podoba. Nie ma "nalezaloby". Z punktu widzenia czysto praktycznego kleczenie wydaje mi sie dziwne kiedy sie spiewa. Czy schola kleczy ? W zyciu nie widzialem poza Polska, zeby na mszy spiewanej sie kleczalo podczas spiewu.
Dzwonki nie sa sygnalem dla wiernych. Gdyby tak bylo, to mozna by z dzwonienia rezygnowac stopniowo w miare postepu swiadomosci liturgicznej u wiernych bedacej owcem nieustajacego trudu swiadomych katolikow z budujacego swietlana przyszlosc lepszego Kosciola  ruchu liturgicznego.
W liturgii gesty maja znaczenie symboliczne, liturgiczne wlasnie, a ich wymiar "praktyczny" jest dziesieciorzedny.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #67 dnia: Czerwca 07, 2010, 08:44:15 am »

nigdy nie widziałam żeby na Agnus Dei nie klękało się
Zapraszam do Płocka :) Ponadto, jeśli pamięć mnie nie myli to w październiku ubiegłego roku, podczas Mszy świętej na Jasnej Górze spostrzegłem kilkoro zacnych forumowiczów z innych miast, którzy tak jak ja stali na Agnus Dei.

zawsze mnie smieszylo spiewanie Sanctus czy Agnus Dei na kolanach w polskim FSSPX. Calkowity brak logiki, no i przepona boli.
To akurat nie jest brak logiki lecz wyraz zaufania wobec redaktora modlitewnika "Te Deum laudamus".

Dlaczego należałoby stać?
Dlaczego należałoby klęczeć? Bo jakiś pan Zenek, w pierwszej połowie lat 90 minionego wieku, będąc na Mszy świętej sprawowanej przez księdza Karola, padł na kolana podczas Agnus Dei powalony majestatem Najwyższego?

jak dobrze pamiętam to na słowa "Sanctus, sanctus, sanctus" dzwoni się 3x aby wierni klękneli
Obstawiam, że jeszcze chodzi Pan na Nową Mszę. Czy podczas śpiewu hymnu "Chwała na wysokości Bogu" na Wigilii Paschalnej zgina Pan kolana ponieważ ministranci dzwonią?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2010, 08:45:52 am wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #68 dnia: Czerwca 07, 2010, 09:32:14 am »

Zapraszam do Płocka :) Ponadto, jeśli pamięć mnie nie myli to w październiku ubiegłego roku, podczas Mszy świętej na Jasnej Górze spostrzegłem kilkoro zacnych forumowiczów z innych miast, którzy tak jak ja stali na Agnus Dei.

W Rzeszowie, gdy jest Msza śpiewana, w czasie śpiewu Sanctus i Agnus Dei ludzie zazwyczaj stoją i pięknie śpiewają :)
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #69 dnia: Czerwca 07, 2010, 10:01:12 am »

@ Eligiusz : dokladnie taka jest geneza wielu "odwiecznych zwyczajow y tradycji" w polskim tradiswiatku. Kiedy do Polski zaczeli przyjezdzac ksieza odprawiajacy msze tradycyjna, z FSSPX, FSP czy niezalezni, to po prostu nie bylo wiernych ktorzy mieli pojecie o tym jakie postawy sie praktykowalo kiedys w Polsce albo dzis na Zachodzie. A jesli jacys tam jezdzacy do Econe czy Le Barroux byli, to zgineli w masie ludzi, ktorzy przyszli z novusa i kleczenie, wstawanie etc. uskuteczniali intuicyjnie, np. w mysl odruchu "dzwonia - klekac". Ksieza z jakis wzgledow nie chcieli albo nie potrafili od razu musztrowac wiernych, byc moze wlasnie roztropnie pozostawiajac to wolnosci dzieci Bozych.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #70 dnia: Czerwca 07, 2010, 10:04:21 am »

Zapraszam do Płocka :) Ponadto, jeśli pamięć mnie nie myli to w październiku ubiegłego roku, podczas Mszy świętej na Jasnej Górze spostrzegłem kilkoro zacnych forumowiczów z innych miast, którzy tak jak ja stali na Agnus Dei.

W Rzeszowie, gdy jest Msza śpiewana, w czasie śpiewu Sanctus i Agnus Dei ludzie zazwyczaj stoją i pięknie śpiewają :)

W czasie Agnus Dei w Rzeszowie ludzie od zawsze klęczą.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #71 dnia: Czerwca 07, 2010, 10:06:49 am »

Tym bardziej, że już praktycznie nie ma tym świecie ludzi, którzy pamiętali jakie były postawy wiernych na KRR przed wojną. Kiedyś na Forum był wpis, że wierni gdzieś tam na Gloria i Credo siedzieli. Mogło też tak być przed wojną
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #72 dnia: Czerwca 07, 2010, 10:08:49 am »

Zapraszam do Płocka :) Ponadto, jeśli pamięć mnie nie myli to w październiku ubiegłego roku, podczas Mszy świętej na Jasnej Górze spostrzegłem kilkoro zacnych forumowiczów z innych miast, którzy tak jak ja stali na Agnus Dei.

W Rzeszowie, gdy jest Msza śpiewana, w czasie śpiewu Sanctus i Agnus Dei ludzie zazwyczaj stoją i pięknie śpiewają :)

W czasie Agnus Dei w Rzeszowie ludzie od zawsze klęczą.

 :o :o :o No to ładnie, żem napisał :)
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #73 dnia: Czerwca 07, 2010, 10:28:46 am »

Tym bardziej, że już praktycznie nie ma tym świecie ludzi, którzy pamiętali jakie były postawy wiernych na KRR przed wojną.

No, mimo wszystko jest nieco parafii, a nawet jedna diecezja, ktore nigdy nie przyjely nowego rytu. Mozna domniemywac, ze tam nastapilo jakies zakonserwowanie stanu z lat 60tych.


Kiedyś na Forum był wpis, że wierni gdzieś tam na Gloria i Credo siedzieli. Mogło też tak być przed wojną

Na Gloria i Credo, a nawet na Kyrie jesli celebrans siada, bo chor nie skonczyl. Wierni zazwyczaj nasladuja gesty ministrantow i/lub asysujacego duchowienstwa. Np. wsrod wiernych na mszy w klasztorze czy seminarium jest proporocjonalnie o wiele wiecej ludzi sklaniajacych glowe, a nawet wykonujacych poklony niz wsrod wiernych parafialnych.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #74 dnia: Czerwca 07, 2010, 10:59:20 am »

jak dobrze pamiętam to na słowa "Sanctus, sanctus, sanctus" dzwoni się 3x aby wierni klękneli
Obstawiam, że jeszcze chodzi Pan na Nową Mszę. Czy podczas śpiewu hymnu "Chwała na wysokości Bogu" na Wigilii Paschalnej zgina Pan kolana ponieważ ministranci dzwonią?

Analogia nietrafiona - dzwonek dzwonkowi nierówny (nb. przypominam o starej lokalnej praktyce łączenia słów "Baranku Boży" z uderzaniem się w pierś, nawet podczas Glorii :))

Sam trzykrotny dzwonek na Sanctus przede wszystkim czci Boga trzykroć Świętego oraz sygnalizuje zbliżającą się konsekrację. A dopiero w następnej kolejności był znakiem zmiany postawy dla wiernych (w Polsce rzeczywiście większość wiernych już w tym momencie klękała) czy asysty z intortitiami. „Upadnij na kolana, ludu czcią przejęty. Uwielbiaj swego Pana: Święty, Święty, Święty!”
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2010, 11:05:46 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Postawy liturgiczne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!