Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:54:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 160 161 [162] 163 164 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653456 razy)
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #2415 dnia: Stycznia 23, 2021, 23:20:09 pm »

Podniesienie, to rudyment starej liturgii, zupełnie od czapy wpleciony w nową liturgie. To jest tak jak dwie cywilizacje chcą funkcjonować na jednym terytorium, absurdem sie to kończy.

Dziwne to rudymenta, ktorych przez wieksza czesc historii Mszy nie bylo...

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Saeculum_Christianum_pismo_historyczne/Saeculum_Christianum_pismo_historyczne-r1998-t5-n1/Saeculum_Christianum_pismo_historyczne-r1998-t5-n1-s103-130/Saeculum_Christianum_pismo_historyczne-r1998-t5-n1-s103-130.pdf
„Rudyment” to ‘pozostałość, szczątek’.
Z tego, że coś jest pozostałością po starej liturgii, w żadnej mierze nie wynika, że od samego początku było jej częścią.
Jeżeli do gotyckiego kościoła dobudowano barokową wieżę, a następnie cały kościół uległ zniszczeniu oprócz wieży, to pozostała wieża jest rudymentem kościoła — choćby przez większą część dziejów dany kościół nie miał wieży.

tak jest, moj blad, ograniczylem sie do lacinskiego znaczenia i pierwszego w polskim
Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2416 dnia: Marca 07, 2021, 18:29:25 pm »

Ktoś kto ma nowe przekłady Biblii to mi zapewne odpowie, bo ja mam Biblię Wujka i Tysiąclatkę.  Byłam na Gorzkich Żalach i przed kazaniem ksiądz zacytował pewien stosowny do jego kazania fragment z Ewangelii Jana.  Nie wiem z jakiej Biblii to czytał, bo wszędzie gdzie czytamy - zacytuję fragment i dam na kolor te słowa, które były inne:

" Czy Ty jesteś Królem Żydowskim?» 34 Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?» 35 Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił?» 36 Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd». 37 Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?» Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie*. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu». 38 Rzekł do Niego Piłat: «Cóż to jest prawda?» To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów ... Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. "

To wszystko co dałam na kolor wyraz żydem, żydów... to ksiądz czytał: Judejczykiem, do Judejczyków .... a ubiczować było że wydał Go na chłostę.

I moje pytanie z jakiej to Biblii?
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #2417 dnia: Marca 07, 2021, 19:02:06 pm »

To jest z biblii poprawnej politycznie, czyli z podpałki pod stos heretyków.

Bracie Hyeronimie, zapodaycie żagiew!
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #2418 dnia: Marca 07, 2021, 19:18:22 pm »


I moje pytanie z jakiej to Biblii? [/size]

http://www.fbiblos.org/Ewangeliarz/Wed%C5%82ugEwangelii/Ewangeliawed%C5%82ug%C5%9BwJana/tabid/83/idkom/149/Default.aspx

https://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia_pierwszego_Ko%C5%9Bcio%C5%82a


z katolickich przekladow przedsoborowych podobnie tlumaczyl: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przek%C5%82ady_biblijne_W%C5%82adys%C5%82awa_Szczepa%C5%84skiego
« Ostatnia zmiana: Marca 07, 2021, 19:43:57 pm wysłana przez akolitaa » Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2419 dnia: Marca 07, 2021, 20:12:30 pm »

No faktycznie! Może podpalać nie będziemy, ale ja przyzwyczajona do tego co mam i przy tym zostanę. O tej Biblii pierwszego Kościoła, to ja słyszałam, ale nie miałam pojęcia, jakie to tłumaczenie. Biblista ks. prof. dr. hab. Waldemar Chrostowski też zachwalał:

https://www.youtube.com/watch?v=ccyJI012H8g

Ale w kazaniu to już ksiądz mówił o Żydach, nie Judejczykach, o ubiczowaniu a nie o chłoście.


Cytuj
z katolickich przekladow przedsoborowych podobnie tlumaczyl:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przek%C5%82ady_biblijne_W%C5%82adys%C5%82awa_Szczepa%C5%84skiego

Są Judejczycy:



« Ostatnia zmiana: Marca 07, 2021, 20:20:01 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Cynin Sodowy
uczestnik
***
Wiadomości: 128

« Odpowiedz #2420 dnia: Marca 09, 2021, 09:12:59 am »

Skoro już jesteśmy przy Judejczykach i Biblii, to mam pytanie: od którego roku zmieniła się nazwa Listu do Żydów na "List do Hebrajczyków"?
Zapisane
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #2421 dnia: Marca 09, 2021, 13:30:34 pm »

Skoro już jesteśmy przy Judejczykach i Biblii, to mam pytanie: od którego roku zmieniła się nazwa Listu do Żydów na "List do Hebrajczyków"?

Urojone problemy tradycjonalistów z nazewnictwem to efekt niedouczenia oczywiście.

Łatwiej będzie odpowiedź, kiedy zmieniła się z  ad Hebraeos na do Żydów, przecież pan jako tradycjonalista wie, ze tak jest w Wulgacie.

https://journal.tertium.edu.pl/index.php/JaK/article/view/4/59 dosc dziwnie napisany artykul, ale rzuca nieco  swiatla na tę kwestę.

Pytanie jednak jest ciekawe... bo nie wiadomo, jak ten tekst został uznany za skierowany do Hebrajczyków. Prawdpodobne jest, że list św. Pawła do Żydów ani nie jestem listem, ani nie jest sw. Pawła (to raczej pewne), ani nie jest do Żydów. Tako rzecze katolicka biblistyka.

« Ostatnia zmiana: Marca 09, 2021, 13:35:50 pm wysłana przez akolitaa » Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Cynin Sodowy
uczestnik
***
Wiadomości: 128

« Odpowiedz #2422 dnia: Marca 09, 2021, 21:31:38 pm »

Aj waj, Panie Akolitaa, ja panu bardzo proszę ode mnie nic nie roić...

Wulgaty nie znam, bo moja łacina jest żenująco słaba - ot, to co trzeba na KRR, parę pieśni i litanii. Pan będzie se łaskaw zwizualizować takiego chłopinę pańszczyźnianego, ino z miasta. Buraka z wagonem słomy w butach, który niestety nie przykładał się do łaciny w liceum, a teraz dopiero nadrobić próbuje. I pamięta różne skrawki (-a -ae -ae -am -a -a; -ae, -arum, -is, -as, -is, -ae; -us/um -i -o -um -o -um; -i, -orum, -is, -os, -is, -i).

U mnie same Tysiączki, a raz, barbarzyńca jeden, zajrzałem do Wujka przedwojennego i tam było "do Żydów". A skrót był "Żyd".

Działu "cielęce pytania" nie znalazłem, więc napisałem w dziecięcych.
« Ostatnia zmiana: Marca 09, 2021, 21:44:37 pm wysłana przez Cynin Sodowy » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2423 dnia: Marca 09, 2021, 22:06:04 pm »

Aj waj, Panie Akolitaa, ja panu bardzo proszę ode mnie nic nie roić...

Wulgaty nie znam, bo moja łacina jest żenująco słaba - ot, to co trzeba na KRR, parę pieśni i litanii. Pan będzie se łaskaw zwizualizować takiego chłopinę pańszczyźnianego, ino z miasta. Buraka z wagonem słomy w butach, który niestety nie przykładał się do łaciny w liceum, a teraz dopiero nadrobić próbuje. (...)
Działu "cielęce pytania" nie znalazłem, więc napisałem w dziecięcych.


 :D :D :D :D :D :D
Zapisane
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #2424 dnia: Marca 09, 2021, 22:57:06 pm »

Aj waj, Panie Akolitaa, ja panu bardzo proszę ode mnie nic nie roić...

Wulgaty nie znam, bo moja łacina jest żenująco słaba - ot, to co trzeba na KRR, parę pieśni i litanii. Pan będzie se łaskaw zwizualizować takiego chłopinę pańszczyźnianego, ino z miasta. Buraka z wagonem słomy w butach, który niestety nie przykładał się do łaciny w liceum, a teraz dopiero nadrobić próbuje. I pamięta różne skrawki (-a -ae -ae -am -a -a; -ae, -arum, -is, -as, -is, -ae; -us/um -i -o -um -o -um; -i, -orum, -is, -os, -is, -i).

U mnie same Tysiączki, a raz, barbarzyńca jeden, zajrzałem do Wujka przedwojennego i tam było "do Żydów". A skrót był "Żyd".

Działu "cielęce pytania" nie znalazłem, więc napisałem w dziecięcych.

 :) dobre, ale proszę nie brać jakos szczegolnie do siebie tego, co pisałem.

Język wieśniaków z Lacjum jest arcyprosty, dlatego zapewne Matka Nasza go przysposobiła...Sw. Ignacy zaczął się uczyć łaciny dopiero po 30-tce chyba, pan zna już podstawy, nie jest źle. Jej znajomość ułatwi panu powrót do NOMu.

Swoja szosa niepokojące jest to, że ma pan w ogóle tę niebieską progeniturę,  dziecko talmudyst i masona poczęte w sodomickim akcie szatanskiego soboru, Tysiąclatkę... Prawdziwy Pawel VI płacze w niebie teraz zapewne, jego łzy spadną na polską ziemie i ją swiecie uzyznia i w okolicach Gniezna wyrośnie tarnina, my z niej zrobimy kije i z kosciołów wypędzimy ohydę spustoszenia zalegającą miejsce święte.


Poza tym też mam pytanie, jaki domument reguluje czytania w językach narodowych w NFRR?







Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2425 dnia: Marca 10, 2021, 00:35:24 am »

[
Poza tym też mam pytanie, jaki domument reguluje czytania w językach narodowych w NFRR?

Summorum Pontificum tudzież Universæ Ecclesiæ
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #2426 dnia: Marca 10, 2021, 15:16:02 pm »

[
Poza tym też mam pytanie, jaki domument reguluje czytania w językach narodowych w NFRR?

Summorum Pontificum tudzież Universæ Ecclesiæ


dziękuję jest:

Art. 6. Podczas mszy odprawianych w obecności ludu zgodnie z Mszałem bł. Jana XXIII, czytania mogą odbywać się w języku narodowym, zgodnie z wydaniami zatwierdzonymi przez Stolicę Apostolską.

Jakie to są wydania zatwierdzone, bo to chyba nie chodzi o imprimatur?
Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Cynin Sodowy
uczestnik
***
Wiadomości: 128

« Odpowiedz #2427 dnia: Marca 10, 2021, 16:50:07 pm »

<łaciny> znajomość ułatwi panu powrót do NOMu.
Jak wiadomo, jaguara X351 kupuje się po to, żeby mieć gdzie usiąść w oczekiwaniu na tramwaj. ;D


Cytat: akolitaa
Swoja szosa niepokojące jest to, że ma pan w ogóle tę niebieską progeniturę,  dziecko talmudyst i masona poczęte w sodomickim akcie szatanskiego soboru, Tysiąclatkę... Prawdziwy Pawel VI płacze w niebie teraz zapewne

Szatański sobór, talmudyści, masoni z niebieską progeniturą? Ciekawe... Jeśli chodzi o kolor okładek, to jedna jest czarna, a druga bordowa. Także tego, może po jakimś Talmudzie zostały.

Jeśli Paweł VI płacze, to pewnie nie w niebie.
Jeśli jest w niebie, to na pewno nie płacze.

Najbardziej mnie jednakowoż dziwi, czemu "prawdziwy"? To jego było dwóch?

Zapisane
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #2428 dnia: Marca 11, 2021, 12:29:50 pm »

<łaciny> znajomość ułatwi panu powrót do NOMu.
Jak wiadomo, jaguara X351 kupuje się po to, żeby mieć gdzie usiąść w oczekiwaniu na tramwaj. ;D


Cytat: akolitaa
Swoja szosa niepokojące jest to, że ma pan w ogóle tę niebieską progeniturę,  dziecko talmudyst i masona poczęte w sodomickim akcie szatanskiego soboru, Tysiąclatkę... Prawdziwy Pawel VI płacze w niebie teraz zapewne

Szatański sobór, talmudyści, masoni z niebieską progeniturą? Ciekawe... Jeśli chodzi o kolor okładek, to jedna jest czarna, a druga bordowa. Także tego, może po jakimś Talmudzie zostały.

Jeśli Paweł VI płacze, to pewnie nie w niebie.
Jeśli jest w niebie, to na pewno nie płacze.

Najbardziej mnie jednakowoż dziwi, czemu "prawdziwy"? To jego było dwóch?


Dobrze, że ma pan starsze wydania BT, nowsze są bardziej niebezpieczne dla wiary katolickiej, posiadanie starszych to grzech lekkopółśredni.


Jest wiele teorii na temat sobowtora Pawła VI, poszuka pan sobie, tu troszeczkę (jest link  do innej strony): https://marucha.wordpress.com/2011/11/22/czy-papiez-pawel-vi-mial-sobowtora/

Problem w tym, że to nie mogła być siostra Lucja, bo ta zmarła 1949:

https://gloria.tv/post/3AhTkTNjeMf61d6senFDau1h6
https://wolna-polska.pl/wiadomosci/dwie-siostry-lucje-zdjecia-fakty-2018-08





Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #2429 dnia: Kwietnia 04, 2021, 17:34:43 pm »

Znalazłem!

Cytuj
By przyjąć Komunię świętą, Papież, według starożytnego zwyczaju, powraca do tronu[71].
http://christianitas.org/news/historia-zrodla-i-ceremonie-solennej-mszy-papieskiej-wedlug-usus-antiquor/

Odkopuję, bo wygrzebałem, że Jungmann twiérdzi (w przypisie 20. tutaj w angielskim tłumaczeniu), że świadectwa na siedzącą komunję papiezką są od XII wieku:
Cytuj
(...) The Pope communicates while seated, a custom for which there is apparently no evidence before the 12th century.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Strony: 1 ... 160 161 [162] 163 164 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!