Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:51:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 138 139 [140] 141 142 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653582 razy)
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #2085 dnia: Czerwca 07, 2018, 22:25:09 pm »

W odpowiedzi do pana Pentuer — pan Woland dał z tydziéń temu odnośnik do takiéj strony: http://zakrystia.pl/o-nieistniejacej-oktawie-bozego-ciala/
Jeśli coś trzeba będzie wyjaśnić prościéj albo coś nie zostało wyjaśnioné, to proszę powtórzyć konkretné pytanié, umma pomoże ;)

Bardzo dziękuję panie Ahmed za odpowiedź. Swoją drogą taki paradoks - posoborowie obchodzi oktawę Bożego Ciała zniesioną przez (jak uważają niektórzy, i wcale niekoniecznie niezbyt poważni tradycjonaliści) ostatniego katolickiego papieza.
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2086 dnia: Czerwca 08, 2018, 15:27:44 pm »

Czyli kogo?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
sm
Gość
« Odpowiedz #2087 dnia: Lipca 19, 2018, 17:57:18 pm »

https://www.facebook.com/485133738273762/photos/a.501641976622938.1073741828.485133738273762/1709491432504647/?type=3&theater

to jak jest z tymi fioletowymi sutannami i pomponami czy kapami dla świeckich? Na ars celebrandi uczą źle w tak podstawowych kwestiach?

Czytam dyskusję pod zdjęciem i okazuje się, że to byłą "Msza od tronu", na którą zgodę musiał wydać ordynariusz miejsca... Taka praktyka była znana w Kościele, że biskup odstępował swój tron?
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2018, 18:36:53 pm wysłana przez sm » Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2088 dnia: Lipca 21, 2018, 13:40:05 pm »

Fiolety i kapy są dla świeckich. W tym uczą bardzo dobrze. Tron raczej każdorazowo się składa niż wypożycza od ordynariusza.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
sm
Gość
« Odpowiedz #2089 dnia: Lipca 21, 2018, 14:46:12 pm »

Fiolety i kapy są dla świeckich. W tym uczą bardzo dobrze. Tron raczej każdorazowo się składa niż wypożycza od ordynariusza.

Bardzo dziękuję za tę odpowiedź. Wiele mi ona wyjaśniła... w temacie pana kondycji intelektualnej.
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #2090 dnia: Lipca 22, 2018, 21:26:57 pm »

Tron raczej każdorazowo się składa niż wypożycza od ordynariusza.

To raczéj posoborowé nieporozumienié. Rzeczą składaną jest właśnie faldystorjum. Jego się używa poza kościołem kathedralnym. Natomiast w jednym kościele biskup musi mieć swoję stolicę (miejsce do siedzenia), znaną pod nazwami: sedes episcopalis; z grecka: thronum (θρονον), cathedra (καθεδρα).
"(...) Forma sedis erit præalta et sublimis, sive ex ligno, sive ex marmore, aut alia materia fabricata in modum cathedræ et throni immobilis (...)" (Caeremoniale Episcoporum, liber primus, caput XIII, articulus 3.)
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Fragath
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #2091 dnia: Lipca 23, 2018, 14:26:21 pm »

Fiolety i kapy są dla świeckich.

Może Pan powiedzieć o tym trochę więcej, bo to tego momentu widziałem tylko opinie, że jest to nadużycie wiec chętnie posłucham argumentów drugiej strony.
Zapisane
sm
Gość
« Odpowiedz #2092 dnia: Lipca 24, 2018, 14:37:15 pm »

https://www.youtube.com/watch?v=S09bw_KpzPg&t=5s&app=desktop#fauxfullscreen

Gdyby osoby, które tam widzę, nie czepiały się innych o błahostki i największego skarbu Kościoła, najpotężniejszego daru,  najcudowniejszej struktury na czele ze współczesnymi prorokami nie nazywały sektą, to może bym nie pytam, ale tak to nie mogę tego nie zrobić

1. dlaczego służą świeccy, skoro w innych postach organizatorzy chwalą się, ile to nie przyjechało księży. Chyba owoce są marne, skoro nie potrafią nauczyć księży czy kleryków, żeby służyli (przez tyle lat....).

2. kapy, pasy z pomponami, fioletowe sutanny dla świeckich są dozwolone, czy nie są?

Zapisane
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #2093 dnia: Lipca 24, 2018, 14:45:40 pm »

1. dlaczego służą świeccy, skoro w innych postach organizatorzy chwalą się, ile to nie przyjechało księży. Chyba owoce są marne, skoro nie potrafią nauczyć księży czy kleryków, żeby służyli (przez tyle lat....).


No Panie, tyle zainwestowali w sutanny i mieliby to teraz oddać księżom? W przeciwieństwie do świeckich księży trudno namówić na zakup szat duchownych ;-)
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
sm
Gość
« Odpowiedz #2094 dnia: Lipca 24, 2018, 14:46:57 pm »


 W przeciwieństwie do świeckich księży trudno namówić na zakup szat duchownych ;-)

 ;D
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2095 dnia: Lipca 24, 2018, 15:17:55 pm »

2. kapy, pasy z pomponami, fioletowe sutanny dla świeckich są dozwolone, czy nie są?
Fioletowe sutanny są dla ceremoniarzy. Znają ten fach ci co zajmują się przebiegiem nabożeństw na co dzień. Czyli ci których nazywają trydenci ceremoniarzami duszpasterstwa, a w novusie prezesami ministrantów.
Kapy są strojem własnym kantorów. Jak wyżej - kantorami są ci, co znają fach kantorski, czyli; śpiew, kalendarz, księgi, nuty. W liturgii renesansowej która jest podstawą tzw rytu trydenckiego kapy używane są również przez niekantorów, na przykład przez tych służących, którzy trzymają pastorał tudzież mitrę.
Pas z pomponem to element stroju chórowego. To raczej smutne, że tak często się nie nosi przy nabożeństwie.

Księża nie znają ceremonii ani tym bardziej śpiewu. Skąd mają wiedzieć jak przeprowadzić nabożeństwo z biskupem, skoro żaden wcześniej nawet nie ceremoniował mszy trydenckiej z asystą?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
sm
Gość
« Odpowiedz #2096 dnia: Lipca 24, 2018, 15:45:50 pm »

"Nie chodziło mi o to, że pan chodził, bo pan akurat jako jedyny z tego grona przyznawał juz wcześniej, że fiolety i kapy nie ok, co pokazywałem panu Kefaszowi."

Chodziło mi o podanie linku do wypowiedzi pana wolanda.
« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2018, 15:12:18 pm wysłana przez sm » Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2097 dnia: Lipca 24, 2018, 16:10:36 pm »

Cytuj
Co do pomponów, to nie ma wątpliwości: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/inne/kard_pompony_31031969.html
Frędzle nosi się na co dzień, pompon vel chomik w kościele.

Cytuj
Oczywiście można napisać, że nie ma tam zakazu, żeby świeccy nosili pas z pomponami.
No i pięknie.

Cytuj
Twierdzi pan, że księża nie potrafią od kilku lat nauczyć się służyć do Mszy?  ...
Twierdzę, że nie uczy się służyć do mszy ten kto ją odprawia. Czy pan zrozumiał?

Cytuj
edit: teraz do mnie dotarło, ze pan Woland nie pisał o Mszy z biskupem. zatem co reguluje te kwestie?
Nie wiem czy Woland bywa ceremoniarzem. To ze słomianego subdiakona jest najbardziej rozpoznawalny.
I jeśli chodzi o te nieszczęsne AC 2018 to nie był tam ceremoniarzem.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
sm
Gość
« Odpowiedz #2098 dnia: Lipca 24, 2018, 16:22:48 pm »

Nie umiem ustosunkować się do pana odpowiedzi.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #2099 dnia: Lipca 24, 2018, 17:17:35 pm »

Cytuj
Gdyby osoby, które tam widzę, nie czepiały się innych o błahostki i największego skarbu Kościoła, najpotężniejszego daru,  najcudowniejszej struktury na czele ze współczesnymi prorokami nie nazywały sektą, to może bym nie pytam, ale tak to nie mogę tego nie zrobić
Nie wiem które osoby ma Pan na myśli i większości z niech pewnie nie znam. W AC brałem udział dwa razy (w tym roku niestety nie mogłem) i muszę powiedzieć, że chyba na palcu jednej ręki mógłbym policzyć tam narzekanie na hierarchię (i to niepublicznie!). Nawet narzekania na papieża na żywo spotykam więcej w "zwykłym" kościele niż u "tradsów" (może dlatego, że w "zwykłym" bywam jednak na co dzień). Wyzwisk chyba w ogóle nie słyszałem. Chociaż raczyłby Pan wytłumaczyć co ma Pan na myśli przez "współczesnych proroków". Czy to do hierarchii czy to współczesnych form montanizmu? Bo jeśli to drugie to tego nie dam rady wybronić na dzień dzisiejszy (i raczej nie za swojego życia).

Cytuj
1. dlaczego służą świeccy, skoro w innych postach organizatorzy chwalą się, ile to nie przyjechało księży. Chyba owoce są marne, skoro nie potrafią nauczyć księży czy kleryków, żeby służyli (przez tyle lat....).

2. kapy, pasy z pomponami, fioletowe sutanny dla świeckich są dozwolone, czy nie są?
Są całe profile fejsbukowe na ten temat. I dochodzą do innych wniosków. To jest trochę podobne do współczesnego sporu o sądy. Z samego brzmienia prawa przechodzi się na coś w rodzaju "filozofii prawa" (prawo mówi tak, ale intencja prawodawcy... ale warunki... ale to, ale tamto...). Tak więc św. Paweł miał rację, że sama tylko litera zabija (czy raczej tutaj ludzie sami "zabijają się" nią posługując). Wydaje mi się, że Panowie powyżej wytłumaczyli te sprawy praktycznie, czyli przede wszystkim to, że: służyć powinni ci, którzy umieją i są do tego dobrze przygotowani. Sama ilość duchownych to jedno a umiejętności (to zwykle wymaga wiedzy, przećwiczenia i wcześniejszego zaangażowania) i chęci to drugie (o ile pamiętam bywało, że wśród duchownych ciężko było znaleźć asystenta na nieszpory).
Poza tym niejeden Panu powie, że AC to kryptomoderniści i tradiprzebierańcy.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: 1 ... 138 139 [140] 141 142 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!