Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:46:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 131 132 [133] 134 135 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653664 razy)
czesiuk
adept
*
Wiadomości: 8

« Odpowiedz #1980 dnia: Grudnia 25, 2017, 06:41:04 am »

W kościele część ludzi mówi tak a część tak
więc w tym miejscu powstaje "zgrzyt"
i "ładniej" to nie wychodzi,
przez to i zacząłem szukać
jak ma być "prawidłowo".
 
« Ostatnia zmiana: Grudnia 25, 2017, 06:44:12 am wysłana przez czesiuk » Zapisane
Alosza
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 2

« Odpowiedz #1981 dnia: Stycznia 01, 2018, 10:23:57 am »

Dzień dobry! Proboszcz mojej parafii (w woj. śląskim) ogłosił, że zgodnie z postanowieniami Synodu (II Synodu Archidiecezji Katowickiej), począwszy od stycznia 2018 r., raz w miesiącu będzie odprawiana msza "po łacinie". Czy ktoś zorientowany mógłby przybliżyć dotyczące kwestii postanowienia owego Synodu. Rozumiem bowiem, że nie chodzi o mszę w nadzwyczajnej formie, ale o formę zwyczajną w języku łacińskim? Czy to faktycznie obejmie wszystkie śląskie parafie?
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #1982 dnia: Stycznia 01, 2018, 10:50:20 am »

Dzień dobry! Proboszcz mojej parafii (w woj. śląskim) ogłosił, że zgodnie z postanowieniami Synodu (II Synodu Archidiecezji Katowickiej), począwszy od stycznia 2018 r., raz w miesiącu będzie odprawiana msza "po łacinie". Czy ktoś zorientowany mógłby przybliżyć dotyczące kwestii postanowienia owego Synodu. Rozumiem bowiem, że nie chodzi o mszę w nadzwyczajnej formie, ale o formę zwyczajną w języku łacińskim? Czy to faktycznie obejmie wszystkie śląskie parafie?


Mi się wydaje że na pewno chodzi o NOM. W nowym mszale jest nawet formularz mszy po łacinie, w nim jest tylko II ME. A czytania pewnie po polsku. Wątpię aby jakieś parafie chciały by sobie pozwolić na cały zestaw mszalny po łacinie do NOM-u. Cały mszał i księgi czytań trochę miejsca zajmuje i kosztuje. Chyba że kserówki, albo wydruki z internetu typu segregator jak do modlitwy wiernych.
KRR trzeba umieć odprawiać, a do tego trzeba jeszcze chcieć.
Ktoś pisał że nasza komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski wydało takie zarządzenie że w "sanktuariach" ma być odprawiana co najmniej jedna msza z częściami stałymi po łacinie.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #1983 dnia: Stycznia 01, 2018, 11:08:31 am »

Jak zwykle w przypadków mędrców świata z KEP, jest to refleks szachisty(z całym szacunkiem dla tych). Tej fali juz nie da się zatrzymać, szanowni Arcypasterze
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #1984 dnia: Stycznia 01, 2018, 11:44:45 am »

Dzień dobry! Proboszcz mojej parafii (w woj. śląskim) ogłosił, że zgodnie z postanowieniami Synodu (II Synodu Archidiecezji Katowickiej), począwszy od stycznia 2018 r., raz w miesiącu będzie odprawiana msza "po łacinie". Czy ktoś zorientowany mógłby przybliżyć dotyczące kwestii postanowienia owego Synodu. Rozumiem bowiem, że nie chodzi o mszę w nadzwyczajnej formie, ale o formę zwyczajną w języku łacińskim? Czy to faktycznie obejmie wszystkie śląskie parafie?
A gdzie ta parafia? Wiem, ze katedrze katowickiej też tak ma być.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Alosza
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 2

« Odpowiedz #1985 dnia: Stycznia 01, 2018, 11:55:45 am »

http://parafiabrzeczkowice.pl/
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1986 dnia: Stycznia 01, 2018, 12:34:33 pm »

Dzień dobry! Proboszcz mojej parafii (w woj. śląskim) ogłosił, że zgodnie z postanowieniami Synodu (II Synodu Archidiecezji Katowickiej), począwszy od stycznia 2018 r., raz w miesiącu będzie odprawiana msza "po łacinie". Czy ktoś zorientowany mógłby przybliżyć dotyczące kwestii postanowienia owego Synodu. Rozumiem bowiem, że nie chodzi o mszę w nadzwyczajnej formie, ale o formę zwyczajną w języku łacińskim? Czy to faktycznie obejmie wszystkie śląskie parafie?

379. Zgodnie z zaleceniami Konstytucji o liturgii świętej i Ogólnego wprowadzenia do Mszału rzymskiego przynajmniej w katedrze i w bazylikach mniejszych archidiecezji katowickiej należy chociażby jeden raz w miesiącu odprawiać mszę świętą w języku łacińskim w formie zwyczajnej rytu rzymskiego. Natomiast we wszystkich parafiach powinno się nauczyć wiernych podstawowych śpiewów gregoriańskich (Kyrie, Sanctus, Agnus Dei, Pater noster).
http://synodkatowice.pl/wpliki/wsluchani-w-ducha-uchwaly-ii-synodu-archidiecezji-katowickiej_1246_1532.pdf
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #1987 dnia: Stycznia 08, 2018, 13:34:52 pm »

Czy kanonizacja dzieci z Fatimy obliguje do uznania objawień fatimskich "z pewnością wiary"?
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Fragath
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #1988 dnia: Stycznia 26, 2018, 00:45:01 am »

Widziałem kiedyś przypisy mówiące że Wielki Czwartek krzyż powinien zasłonięty być białym(nie fioletowym) materiałem, dzisiaj próbuje je znaleźć ale nie mogę, może ktoś pamięta gdzie tego mógłbym szukać
Zapisane
Burgermeister
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 3

« Odpowiedz #1989 dnia: Stycznia 28, 2018, 22:16:35 pm »

Czy ktoś może mi trochę pomóc? Jestem "odpowiedzialnym" we wspólnocie Neokatechumenalnej w Irlandii.
Na tym forum po takim zdaniu następuje w wielu czytelnikach raczej przewidywalny ciąg skojarzeń, myśli i emocji.
Piszę do was, bo mam wątpliwości co do słuszności "tej drogi", czyli Kościoła po Soborze Watykańskim II.
Gdyby sprawa była czarno-biała, nie byłoby tematu.
Z oporem trafiają do mnie wszystkie dotąd poznane argumenty, jedne bardziej faktologiczne, inne emocjonalne czy estetyczne.
Próbuję czytać "Krótką analizę krytyczną NOM", http://swiety.krzyz.org/kak.htm, nawet do mnie przemawia. 
Chyba piszę tu po to, by uzyskać wsparcie. Nie jest tak, że nie znam tu, gdzie mieszkam, żadnych "tradycjonalistów", ale chodzi o moją własną determinację i decyzję.

Z Panem Bogiem.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1990 dnia: Stycznia 28, 2018, 22:20:38 pm »

+
Był Pan kiedykolwiek na Mszy Trydenckiej?
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Burgermeister
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 3

« Odpowiedz #1991 dnia: Stycznia 28, 2018, 23:35:29 pm »

Tak.
Podoba mi się cisza, inny język, "monolityczność" (wszyscy zwròceni w jeden punkt), nie ma piosenek, spontanicznych zmian w liturgii. No i wybitni intelektualiści (w moim mniemaniu) sa jej zwolennikami (o ile wiem, to np. Michalkiewicz, Karoń, Braun, Krajski, ks. Guz).

Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1992 dnia: Stycznia 29, 2018, 10:20:29 am »

Tak.
Podoba mi się cisza, inny język, "monolityczność" (wszyscy zwròceni w jeden punkt), nie ma piosenek, spontanicznych zmian w liturgii. No i wybitni intelektualiści (w moim mniemaniu) sa jej zwolennikami (o ile wiem, to np. Michalkiewicz, Karoń, Braun, Krajski, ks. Guz).
No to odpowiedział Pan sobie już w dużej części na pytanie.
Posoborowie wraz z wszelkiej maści ruchami okołokościelnymi ma to do siebie, że jest głośne i ruchliwe. Wygląda trochę jak reklama w mediach. I niestety, skoro wszystko jest "obnażone" to niestety z czasem się nudzi. Cisza to Bóg w Swej Tajemnicy, której to na Ziemi nikt nie rozwiąże, to Misterium, które trwa od śmierci Chrystusa i trwać będzie do Końca Świata. Proszę popatrzeć na denominacje kacersko-heretyckie, które działają na gruncie emocji. Oni radzą jak być dobrym człowiekiem bez Boga. O Bogu zapomnieli. Tak samo zaczyna wyglądać posoborowie. Coraz częściej zapomina o Bogu...
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1993 dnia: Stycznia 29, 2018, 13:32:53 pm »

Na facebooku jest otwarta grupa pt. Neokatechumenat / Droga Neokatechumenalna – pytania i odpowiedzi -  na której są aktualne dyskusje wielu byłych (czasem wieloletnich) członków DN, w tym nawet katechistów i odpowiedzialnych.  Wykaz najważniejszych tematów tu:

https://www.facebook.com/groups/neokatechumenat.droga.neokatechumenalna/permalink/619868521541262/

Ciekawe opracowanie też tu:

Neokatechumenat - czy jest sektą?
(...)
http://wiara.arachbox.com/Neokatechumenat_-_czy_jest_sekt%C4%85%3F
Zapisane
tomeczekl
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #1994 dnia: Lutego 01, 2018, 15:03:16 pm »

Czy ordynariusz może wydać dyspensę warunkową? np. jutro święto Oczyszczenia NMP - czy biskup może udzielić dyspensę na spożywane pokarmów mięsnych dla osób które w tym dniu wezmą udział we mszy świętej?
Zapisane
Strony: 1 ... 131 132 [133] 134 135 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!