Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:37:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 65 66 [67] 68 69 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653713 razy)
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #990 dnia: Listopada 04, 2012, 16:00:28 pm »

Po prostu pamiętałem, że niedawno przeglądając forum zauważyłem ten temat jako jeden z nowych wątków.
Wystarczyło więc przejrzeć kilka działów i zwrócić uwagę na tytuły ostatnio (tj. będących na pierwszej stronie) utworzonych wątków.
Utkwił mi w pamięci, bo podobnie jestem pod wrażeniem pięknej postawy takich Kapłanów.
Również pozdrawiam. :)
Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #991 dnia: Listopada 04, 2012, 18:04:54 pm »

@Andrzej75, @Najmłodszy syn

Bardzo dziekuję za odpowiedzi w temacie: podgrywanie na Mszy św. Bardzo mnie dowartościowaliście,
choć doszedł problem z zaufaniem proboszczowi, który nie potrafi zapanować nad swoim pracownikiem.

Zaczynam też mieć wątpliwości co do proboszczowskiego panowania nad przepowiadaniem słowa Bożego,
jeżeli treść instrukcji jest dla niego zbyt skomplikowana?  ???
« Ostatnia zmiana: Listopada 04, 2012, 20:52:06 pm wysłana przez ratio » Zapisane
Piscator
bywalec
**
Wiadomości: 69

« Odpowiedz #992 dnia: Listopada 04, 2012, 19:08:03 pm »

A na podniesienie grać nie można? Zdawało mi się, że były jakieś kompozycje na to przeznaczone. I chyba nawet kiedyś w Krakowie słyszałem na mszy grę po podniesieniu.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #993 dnia: Listopada 04, 2012, 20:20:45 pm »

A na podniesienie grać nie można? Zdawało mi się, że były jakieś kompozycje na to przeznaczone. I chyba nawet kiedyś w Krakowie słyszałem na mszy grę po podniesieniu.

Wydaje mi się, że pytanie dotyczyło NOM-u.
Przed Soborem obowiązywała Instrukcja Świętej Kongregacji Obrzędów o Muzyce Sakralnej i Liturgii z 1958 r.:
Cytuj
27. W Mszach ze śpiewem należy mieć ponadto na uwadze:
d) Sanctus i Benedictus łączy się, jeśli się je śpiewa według melodii gregoriańskich; w przeciwnym wypadku Benedictus śpiewa się po Konsekracji.
e) W czasie Konsekracji winien umilknąć wszelki śpiew, a także gra na organach i innych instrumentach muzycznych, jeśli jest taki zwyczaj.
f) Po Konsekracji zaleca się święte milczenie aż do Pater noster, chyba że trzeba odśpiewać Benedictus.
g) Gdy celebrans błogosławi wiernych na końcu Mszy, organy winny zamilknąć; kapłan zaś winien tak wypowiadać słowa błogosławieństwa, by wszyscy wierni mogli je zrozumieć.
Oczywiście istnieją utwory wokalne i instrumentalne przeznaczone do wykonywania po Podniesieniu, dlatego "święte milczenie" jest tylko zalecone, a nie nakazane.
« Ostatnia zmiana: Listopada 04, 2012, 20:23:43 pm wysłana przez Andrzej75 » Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Piscator
bywalec
**
Wiadomości: 69

« Odpowiedz #994 dnia: Listopada 04, 2012, 21:03:05 pm »

Wydaje mi się, że pytanie dotyczyło NOM-u.
Oj, przepraszam. Z niechlujstwa przeoczyłem.
Zapisane
Piscator
bywalec
**
Wiadomości: 69

« Odpowiedz #995 dnia: Listopada 08, 2012, 23:17:45 pm »

Z pewnością użytkownicy forum mają wzorem pewnego niedoszłego zbawcy Polski codzienne transmisje prosto z Królestwa Niebieskiego, które niechybnie pozwolą odpowiedzieć na to pytanie.
Zapisane
orzeł
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 5

« Odpowiedz #996 dnia: Listopada 10, 2012, 14:52:06 pm »

nie wiem, w którym watku zapytac, ale jak ktos moze mi odpowiedziec to byłbym wdzieczny. Czy jest różnica między ferulą, a krzyzem papieskim? Z tego co wiem to ferula nie ma pasyjki. To w takim razie Jan Paweł II nie uzywal feruli??
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #997 dnia: Listopada 10, 2012, 15:14:10 pm »

nie wiem, w którym watku zapytac, ale jak ktos moze mi odpowiedziec to byłbym wdzieczny. Czy jest różnica między ferulą, a krzyzem papieskim? Z tego co wiem to ferula nie ma pasyjki. To w takim razie Jan Paweł II nie uzywal feruli??

Powiedzmy, że używał feruli w formie niezgodnej z dotychczasową tradycją.
Ów pastorał z krucyfiksem był używany kolejno przez papieży: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI. W swych wypowiedziach odnosiłem się tylko do postaci obecnego Ojca Świętego. Głównie dlatego, że jest on najbardziej tradycyjny z nich wszystkich, a także najlepiej wykształcony. Używał on tego pastorału od inauguracji pontyfikatu 24 kwietnia 2005 aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego w roku 2008, czyli przez ok. trzy lata. Po czym zrezygnował z niego z dwóch powodów, o których mówił jego ceremoniarz: był za ciężki, a poza tym sprzeczny z tradycją, zgodnie z którą na ferulach nie ma pasyjki.

Natomiast właściwie krzyż papieski ma trzy poziome belki, jak na tej figurze św. Grzegorza Wielkiego z katedry wrocławskiej:
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« Odpowiedz #998 dnia: Listopada 10, 2012, 19:00:49 pm »

Pytanie do znawców żywota św. Antoniego Padewskiego (myślę, że nie zbraknie ich tu  ;D). Czy może mi ktoś powiedziec, czy początkowe sceny z filmu "Historia św. Antoniego" o jego młodości to fikcja, czy prawda?
Pozdrawiam.
Zapisane
orzeł
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 5

« Odpowiedz #999 dnia: Listopada 10, 2012, 22:32:14 pm »



Powiedzmy, że używał feruli w formie niezgodnej z dotychczasową tradycją.
Ów pastorał z krucyfiksem był używany kolejno przez papieży: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI. W swych wypowiedziach odnosiłem się tylko do postaci obecnego Ojca Świętego. Głównie dlatego, że jest on najbardziej tradycyjny z nich wszystkich, a także najlepiej wykształcony. Używał on tego pastorału od inauguracji pontyfikatu 24 kwietnia 2005 aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego w roku 2008, czyli przez ok. trzy lata. Po czym zrezygnował z niego z dwóch powodów, o których mówił jego ceremoniarz: był za ciężki, a poza tym sprzeczny z tradycją, zgodnie z którą na ferulach nie ma pasyjki.

dzieki za wyjasnienie, a co do tego pastorału z pasyjką to chyba jest on w Krakowie juz teraz
Zapisane
orzeł
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 5

« Odpowiedz #1000 dnia: Listopada 10, 2012, 22:35:11 pm »

a co do tego Krzyża papieskiego to nim chyba powinno się (gdzies tak czytałem) otwierać drzwi w roku Jubileuszowym
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1001 dnia: Listopada 10, 2012, 22:55:09 pm »

a co do tego Krzyża papieskiego to nim chyba powinno się (gdzies tak czytałem) otwierać drzwi w roku Jubileuszowym

Jan Paweł II użył takiego krzyża w 1983:

Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
orzeł
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 5

« Odpowiedz #1002 dnia: Listopada 10, 2012, 23:53:22 pm »

dzieki bardzo, ale juz w 2000 roku miał swój pastorał..jak to rozumiec? ceremonairz nie zadbał o to?

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://grafik.rp.pl/grafika2/648685,671622,16.jpg&imgrefurl=http://www.rp.pl/galeria/648685.html&usg=__YauVetXmviF9rnfM0_a6oLFh3Zg=&h=640&w=411&sz=49&hl=pl&start=2&zoom=1&tbnid=unJ_oB2tr6p21M:&tbnh=137&tbnw=88&ei=sNmeUMSIKszPsgbMk4GQCg&prev=/search%3Fq%3Djan%2Bpawe%25C5%2582%2BII%2Bdrzwi%2Bjubileuszowe%26um%3D1%26hl%3Dpl%26sa%3DN%26gbv%3D2%26rlz%3D1R2SKPB_en%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1
Zapisane
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« Odpowiedz #1003 dnia: Listopada 11, 2012, 13:39:59 pm »

Pytanie do znawców żywota św. Antoniego Padewskiego (myślę, że nie zbraknie ich tu  ;D). Czy może mi ktoś powiedziec, czy początkowe sceny z filmu "Historia św. Antoniego" o jego młodości to fikcja, czy prawda?
Pozdrawiam.

Ponawiam
Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #1004 dnia: Listopada 12, 2012, 21:59:39 pm »

I. Czemu stygmaty u uznanych stygmatyków pojawiają sie w rożnych miejscach w szczególności rana no boku i rękach(dłonie nadgarstki)?  Czy spowodowane jest to tym aby wierni mogli zrozumieć co to za rany w innych miejscach niż na powszechnej w danych czasach ikonografi mogły być nie zrozumiałe?
II.Jak duży jest margines różnicy?
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Strony: 1 ... 65 66 [67] 68 69 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!