Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 10:25:40 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 58 59 [60] 61 62 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653942 razy)
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #885 dnia: Sierpnia 19, 2012, 21:46:47 pm »

Grzech? Ja na pana miejscu zacząłbym rozpatrywanie tej kwestii w kategorii czy to jest wstyd. A wtedy niektóre inne pytania wyjaśniają się same.
 
Lepiej niech pan też nie idzie na studia, bo ten szok to pana wtedy chyba zabije ;) (choć zależy też od kierunku 8) ).

Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #886 dnia: Sierpnia 19, 2012, 22:49:13 pm »

Czy to jest grzech?? Bo jakby nie patrzeć jest to oszustwo, ale z drugiej strony człowiek nie zawsze może się czegoś nauczyć (zwłaszcza jak ma w 1 dniu co lekcje kart./ spr.) i dodatkowo wiele rzeczy jest albo mało, albo wcale niepotrzebna.
Niestety - to, co jest a co nie jest potrzebne widać z perspektywy lat dopiero...

No, ale jak się będę tego wszystkiego uczył to gdzie znajdę czas na modlitwę, czy sprawy duchowe?? 1 godziną dziennie się nie zadowolę, a z tego w przeciwieństwie do takiej nauki będą pożytki.
I o jednym pamiętać i drugiego nie zaniedbywać.

Panie ja mam tyle na głowie, że szok, a dodatkowo muszę się nauczyć do końca liceum (2 lata) języka obcego. Co tu mówić o dobrej organizacji czasu.
Cóż - mnie w liceum uczyli niemieckiego, francuskiego i łaciny. A dziś sobie pluję w brodę, ze się na grecki (dodatkowo) nie wybrałem. Nie tylko kartkówki, ale klasówki mięliśmy do 3/dzień ;)

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #887 dnia: Sierpnia 20, 2012, 07:49:56 am »

Jak z dziećmi rozmawać o realnej obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie? Pytam, bo znajoma mi mówiła, że w pewnym mieście ksiądz na mszy wyjaśniał to małym dzieciom i jakoś tak to wyszło, że rodzice towarzyszące dzieciom odebrali te wyjaśnienia kapłana, ze jest to makabryczny kanibalizm.
Zapisane
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« Odpowiedz #888 dnia: Sierpnia 20, 2012, 08:33:24 am »

Akurat ja już dostrzegam to, że ściąganie nie jest uczciwe. Jednak ja mam tak, że przedmioty, które lubię (polski, historia) to nie ma problemu i na każdą lekcję (no może prawie) jestem przygotowany. A na przedmioty typu chemia, czy fizyka to nie dość, że nie mogę się przełamać, by się nauczyć to i tak nic mi nie wchodzi. Panie jp 7 gratuluje wytrwałości w nauce   ;D.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #889 dnia: Sierpnia 20, 2012, 08:59:01 am »

Dodam, że jeśli chodzi o ściąganie też nie byłem święty, ale działało to w drugą stronę. W porywach - pół klasy przechodziło klasówki na moich pracach ;))))
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #890 dnia: Sierpnia 22, 2012, 13:34:39 pm »

Czytałem wiele o Harrym Poterre na forum i stronach Katolickich i chciałem spytać czy można trzymać te książki w domu? Mam trzy książki w domu, kiedyś je czytałem. Jakie książki i filmy w których jest magia są dopuszczalne bo chyba grzechem nie jest Kopciuszek Pinokio czy Arabella?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 22, 2012, 13:36:46 pm wysłana przez Darek » Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #891 dnia: Sierpnia 22, 2012, 13:40:18 pm »

Czytałem że wiele o Harrym Poterre i hciałem spytać czy można trzymać te ksiązki w domu? Mam trzy ksiazki w domukiedyś je czytałem. Jakie ksiazki i filmy w którycj jest magia są dopuszczelne bo chyba grzechem nie jest kopciuszek pinokio czy Arabella?
Moja prywatna opinia: bez szkody mozna czytać wszystkie te książki, w których magia jest "bajkowa", innymi słowy te, z których nie mozna się magii uczyć.
Co do Harrego Pottera, pierwsze sześć tomów uważam za całkiem bezpieczne a nawet bardzo pozyteczne. Z tomem siódmym jest nieco inna sprawa.
Natomiast za dużo ryzykowniejsze od cyklu potterowskiego uważam prawie równie popularne książki Terrego Pratcheta.
Co też nie znaczy, że je potepiam, ale zalecam ostrożność przy czytaniu i odradzam młodzieży
Zapisane
Duke
bywalec
**
Wiadomości: 56


Jezu, ufam Tobie!

« Odpowiedz #892 dnia: Sierpnia 22, 2012, 14:21:19 pm »

Czytałem wiele o Harrym Poterre na forum i stronach Katolickich i chciałem spytać czy można trzymać te książki w domu? Mam trzy książki w domu, kiedyś je czytałem. Jakie książki i filmy w których jest magia są dopuszczalne bo chyba grzechem nie jest Kopciuszek Pinokio czy Arabella?

Ja myślę, że dopóki będzie Pan traktował takie książki jak ja, czyli czysto rozrywkowo, to nic Panu nie grozi. Wie Pan doskonale, iż jest to świat powstały jedynie w wyobraźni jego twórcy i dopóki książka w jakiś miejscach nie godzi w Pana Boga to wszystko jest ok. Oczywistym jest, że twórcy mają swoje zdanie na ten temat i poprzez swoje dzieła je wyrażają.
Zapisane
"Nim przyjdę jako Sędzia Sprawiedliwy, wpierw przychodzę jako Król Miłosierdzia." (Dz. 83)

Święta Maryjo, Matko Kościoła! Święta Siostro Faustyno! Módlcie się za mną.
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #893 dnia: Sierpnia 22, 2012, 21:43:19 pm »

Czytałem wiele o Harrym Poterre na forum i stronach Katolickich i chciałem spytać czy można trzymać te książki w domu? Mam trzy książki w domu, kiedyś je czytałem. Jakie książki i filmy w których jest magia są dopuszczalne bo chyba grzechem nie jest Kopciuszek Pinokio czy Arabella?

Ja myślę, że dopóki będzie Pan traktował takie książki jak ja, czyli czysto rozrywkowo, to nic Panu nie grozi. Wie Pan doskonale, iż jest to świat powstały jedynie w wyobraźni jego twórcy i dopóki książka w jakiś miejscach nie godzi w Pana Boga to wszystko jest ok. Oczywistym jest, że twórcy mają swoje zdanie na ten temat i poprzez swoje dzieła je wyrażają.
I    Czy można je bez wyrzutu sumienia oddac np. do biblioteki albo w jakis sposub je ofiarować?(ktos będzie mógł je czytać)
II.  A co jeśli ktoś by je wyrzucił czy nie był by to grzech spowodowany swego rodzaju marnotractweo?
III. Jak wymawia sie Fulton John Sheen?(Często czytam wypowiedzi Jego Ekscelencji i oglądałem pare filmików szkoda że tak mało z napisami ale nie wiem jaka jest wymowa może poza John [mam nadzieje ;)])
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 22, 2012, 23:08:07 pm wysłana przez Darek » Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #894 dnia: Sierpnia 22, 2012, 23:25:13 pm »

Moja prywatna opinia: bez szkody mozna czytać wszystkie te książki, w których magia jest "bajkowa", innymi słowy te, z których nie mozna się magii uczyć.
Wg. wielu egzorcystów jakiekolwiek zainteresowanie magią (nawet dla zabawy) jest niebezpieczne. W przypadku HP dochodzi też zjawisko tzw. potteromanii, medialnie nakręcanej machiny, która może wśród młodych ludzi budzić zainteresowanie magią.

Co do Harrego Pottera, pierwsze sześć tomów uważam za całkiem bezpieczne a nawet bardzo pozyteczne.
Ja właśnie nie. Wbrew temu co wielu chciałoby wyczytać HP nie jest zwykłą, pouczającą "baśnią" dla dzieci. Świat nie jest czarno-biały (jak w baśniach) ale dominuje duży relatywizm, a pozytywni bohaterowi nie zawsze działają poprzez moralnie dobre czyny. Proszę również zobaczyć kontrast świata magów i mugoli. Ci drudzy są pokazywani zdecydowanie negatywnie, prawdziwy, radosny świat to świat magii.
Czytałem kiedyś (ale autora nie mogę sobie przypomnieć  :-\ ), że zaklęcia pojawiające się na kartach HP nie są wymyślone przez panią Rowling ale mają swoje źródło w prawdziwych rytuałach magicznych.

Żeby nie było wątpliwości - wszystkie tomy HP przeczytałem i literacko książka mi się podobała, sprawnie się ją czytało :)

Natomiast za dużo ryzykowniejsze od cyklu potterowskiego uważam prawie równie popularne książki Terrego Pratcheta.
Pod względem magii? E tam, dla Pratchetta magia jest elementem ogólnej parodii w konwencji której jest utrzymany Świad Dysku. Inna sprawa, że jest on ateuszem i często jeździ po religii, nawet tematyką satyry kilku jego książek była religia, K-ł i ogólnie chrześcijaństwo. Choć Pratchetta też bardzo lubię  ;D
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #895 dnia: Sierpnia 23, 2012, 10:45:56 am »

Czytałem kiedyś (ale autora nie mogę sobie przypomnieć  :-\ ), że zaklęcia pojawiające się na kartach HP nie są wymyślone przez panią Rowling ale mają swoje źródło w prawdziwych rytuałach magicznych.

Całkiem możliwe, ale wiele z nich to zwykłe łacińskie słówka - J. Rowling kończyła filologię klasyczną. Np. expecto patronum, nox, crucio, nie dam głowy czy też nie expeliarmus. Itp.
Zapisane
Duke
bywalec
**
Wiadomości: 56


Jezu, ufam Tobie!

« Odpowiedz #896 dnia: Sierpnia 23, 2012, 11:54:20 am »

I    Czy można je bez wyrzutu sumienia oddac np. do biblioteki albo w jakis sposub je ofiarować?(ktos będzie mógł je czytać)
II.  A co jeśli ktoś by je wyrzucił czy nie był by to grzech spowodowany swego rodzaju marnotractweo?
III. Jak wymawia sie Fulton John Sheen?(Często czytam wypowiedzi Jego Ekscelencji i oglądałem pare filmików szkoda że tak mało z napisami ale nie wiem jaka jest wymowa może poza John [mam nadzieje ;)])

I. Myślę, że bez problemu może Pan oddać do biblioteki. Jest dużo bardziej niebezpiecznych pozycji, które ludzie czytają, a to i tak od nich zależy jaką książkę wezmą do ręki. Nie przyczyni się Pan raczej do żadnej szkody na duszy człowieka w taki sposób.
II. To oczywiste, że wiele książek po prostu zabiera nam miejsce w domu, a zbytnie przywiązywanie się do rzeczy materialnych, też nie powinno być cnotą dla chrześcijanina. Myślę, że wyrzucenie niepotrzebnej książki lub oddanie do makulatury, nie jest grzechem.
III. Co do nazwiska to na pewno Szin, ale co do imienia nie jestem pewny.
Zapisane
"Nim przyjdę jako Sędzia Sprawiedliwy, wpierw przychodzę jako Król Miłosierdzia." (Dz. 83)

Święta Maryjo, Matko Kościoła! Święta Siostro Faustyno! Módlcie się za mną.
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #897 dnia: Sierpnia 23, 2012, 18:12:10 pm »

III. Jak wymawia sie Fulton John Sheen?(Często czytam wypowiedzi Jego Ekscelencji i oglądałem pare filmików szkoda że tak mało z napisami ale nie wiem jaka jest wymowa może poza John [mam nadzieje ;)])
Fulton J. Sheen - Fult'n Dżej Sziiin (w wymowie imienia litera "o" brzmi jakby ściśnięta, wychodzi coś między "o" i "y", w "Sheen" "ee" wymawiamy jak długie "i"). Najlepiej posłuchać, jak to imię wymawiają tambylcy, np. Michael Voris kiedyś na YouTube cytował anegdotkę jak to Sheen wyrzucił z zakrystii człowieka który lubił łączyć katolicyzm z religiami typu buddyzm i hinduizm).
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2012, 18:14:59 pm wysłana przez Warmiaczka » Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #898 dnia: Sierpnia 23, 2012, 19:20:11 pm »

Dziekuje bardzo, jestem Państwu wdzieczny za odpowiedzi. ;D
Sheen wyrzucił z zakrystii człowieka który lubił łączyć katolicyzm z religiami typu buddyzm i hinduizm).
I dobrze, kiedyś na wyjeździe Katolickim dziewczyna zachwalała książkę jakiegoś autora który wyznawał rożne religie i pisał że wszędzie jest ten sam Bóg, choć nie byłem wtedy tradycjonalistą to wiedziałem że cos jest zdecydowanie nie tak(no bo czemu Dobrawa nie chciała aby Mieszko I czcił Światowida skoro to niby też ten sam Bóg a Św. Wojciech zginął odprawiając Msze Św. a nie odprawiał pogańskich misteriów i nawrcał na Chrzescijaństwo ?)
P.S.
Z chęcią bym to zobaczył ale baaardzo słabo z moim językoznawstwem  (dlatego też z okazi zbliżajacego się roku szkolnego bardzo prosze o modlitwe w intenci dobrej nauki zarówno w tej jak i innych dziedzinach i o dobre stosunki z współuczniami oraz nauczycielami) a informacje o Arcybiskupie Sheenie czerpie z blogu i artykułów Jemu poświeconych oraz tych nielicznych filmów z napisami kto wie może gdyby nie komuna Arcybiskup był by znany na szeroka skale również u nas dużo wcześniej.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 24, 2012, 00:15:35 am wysłana przez Darek » Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« Odpowiedz #899 dnia: Sierpnia 25, 2012, 19:49:23 pm »

Czy może mi ktoś powiedzieć, czy przy praktykowaniu należy odmawiać jakieś modlitwy, czy wystarczy samo rozmyślanie, jeżeli tak to czy są jakieś przypisane do tej praktyki (wolałbym starsze modlitwy) i czy konieczne jest mieć głowę cały czas pochyloną do ziemi?
Zapisane
Strony: 1 ... 58 59 [60] 61 62 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!