Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:54:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653621 razy)
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« Odpowiedz #630 dnia: Maja 02, 2012, 09:41:31 am »

Dziękuje
Kompletnie się na tym nie znam a chciałem wiedzieć. Jednak zastanawia mnie to, że wiele osób będąc Sługami Bożymi miało już swoje modlitwy (np. cesarz Karol Habsburg).
Zapisane
Drobny
bywalec
**
Wiadomości: 94


« Odpowiedz #631 dnia: Maja 24, 2012, 15:40:16 pm »

W nawiązaniu m. in. do tematu sede, gdzie jedna wypowiedź papieża miałaby jakoby natychmiast usuwać go z Kościoła, nadeszła mnie taka wątpliwość. Czy jeżeli ktoś, dajmy na to z niewiedzy bądź po prostu z wartkości rozmowy wypowiedziałby słowa podpadające pod anathemę, to jest od razu ekskomunikowany? Czy to nie jest tak, że najpierw musi być jakieś upomnienie ze strony innych, możliwość refleksji? Jeden moment nieuwagi i już anathema? Proszę o rozjaśnienie sprawy.
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #632 dnia: Maja 24, 2012, 19:14:17 pm »

Wydaje mi sie że ekskomunika bedzie ważna tylko wtedy kiedy dany człek ma pełną świadomość swego czynu
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Duke
bywalec
**
Wiadomości: 56


Jezu, ufam Tobie!

« Odpowiedz #633 dnia: Maja 24, 2012, 21:38:13 pm »

Ode mnie pytanie, nad którym się zastanawiam. Mianowicie, czy katolikowi wolno odmawiać modlitwy protestanckie?
Zapisane
"Nim przyjdę jako Sędzia Sprawiedliwy, wpierw przychodzę jako Król Miłosierdzia." (Dz. 83)

Święta Maryjo, Matko Kościoła! Święta Siostro Faustyno! Módlcie się za mną.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #634 dnia: Maja 24, 2012, 21:41:21 pm »

W nawiązaniu m. in. do tematu sede, gdzie jedna wypowiedź papieża miałaby jakoby natychmiast usuwać go z Kościoła, nadeszła mnie taka wątpliwość. Czy jeżeli ktoś, dajmy na to z niewiedzy bądź po prostu z wartkości rozmowy wypowiedziałby słowa podpadające pod anathemę, to jest od razu ekskomunikowany? Czy to nie jest tak, że najpierw musi być jakieś upomnienie ze strony innych, możliwość refleksji? Jeden moment nieuwagi i już anathema? Proszę o rozjaśnienie sprawy.
Kan. 1321
§ 1. Nie można nikogo karać, jeśli popełnione przez niego zewnętrzne naruszenie ustawy lub nakazu nie jest ciężko poczytalne na skutek winy umyślnej albo nieumyślnej.
§ 2. Kara ustanowiona ustawą lub nakazem wiąże tego, kto rozmyślnie przekroczył ustawę lub nakaz; kto zaś uczynił to wskutek zaniedbania należytej staranności, nie jest karany, chyba że ustawa lub nakaz inaczej zastrzega.
§ 3. Gdy nastąpiło zewnętrzne przekroczenie, domniemywa się poczytalność, chyba że co innego by się okazało.

Kan. 1322 - Habitualnie pozbawionych używania rozumu uważa się za niezdolnych do popełnienia przestępstwa, chociażby wydawali się zdrowi w chwili przekraczania ustawy lub nakazu.

Kan. 1323 - Nie podlega żadnej karze, kto w chwili przekraczania ustawy lub nakazu:
1° nie ukończył jeszcze szesnastego roku życia;
2° naruszył ustawę lub nakaz z ignorancji niezawinionej; na równi zaś z ignorancją stoi nieuwaga i błąd;
3° działał pod wpływem przymusu fizycznego lub na skutek przypadku, którego nie mógł przewidzieć lub przewidzianemu zapobiec;
4° działał pod wpływem chociażby względnie tylko ciężkiej bojaźni albo z konieczności lub wskutek wielkiej niedogodności, jeśli czynność nie jest wewnętrznie zła ani nie powoduje szkody dusz;
5° działał w zgodnej z prawem obronie własnej lub kogoś innego przeciwko niesprawiedliwemu napastnikowi, zachowując należny umiar;
6° nie posiadał używania rozumu, z zachowaniem przepisów kan. 1324, § 1, n. 2 i 1325;
7° sądził bez winy, że zachodzi jedna z okoliczności, o jakich w n.4 lub 5.
Zapisane
Drobny
bywalec
**
Wiadomości: 94


« Odpowiedz #635 dnia: Maja 24, 2012, 22:18:44 pm »

Kalistracie dziękuję za odpowiedź.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #636 dnia: Maja 24, 2012, 22:24:42 pm »


Kan. 1323 - Nie podlega żadnej karze, kto w chwili przekraczania ustawy lub nakazu:
1° nie ukończył jeszcze szesnastego roku życia;
Gdyby nie to, bylbym ekskomunikowany w wieku pięciu lat
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #637 dnia: Maja 24, 2012, 22:58:03 pm »

W nawiązaniu m. in. do tematu sede, gdzie jedna wypowiedź papieża miałaby jakoby natychmiast usuwać go z Kościoła, nadeszła mnie taka wątpliwość. Czy jeżeli ktoś, dajmy na to z niewiedzy bądź po prostu z wartkości rozmowy wypowiedziałby słowa podpadające pod anathemę, to jest od razu ekskomunikowany? Czy to nie jest tak, że najpierw musi być jakieś upomnienie ze strony innych, możliwość refleksji? Jeden moment nieuwagi i już anathema? Proszę o rozjaśnienie sprawy.
Herezja musi być jawna (publiczna) i uporczywa. Jawna - czyli myśleć sobie mogę co chce (choć to grzech, ale bez kary ekskomuniki), byle bym tego nie głosił publicznie. Uporczywa - czyli pomimo napomnienia ze strony kompetentnego przełożonego. Za takie napomnienie może być uznane potępienie danej tezy przez Kościół - o ile je znam rzecz jasna. Jeśli nie znam - kan. z postu Pana Kalistrata.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #638 dnia: Maja 24, 2012, 22:58:58 pm »

Ode mnie pytanie, nad którym się zastanawiam. Mianowicie, czy katolikowi wolno odmawiać modlitwy protestanckie?
Zależy jakie. Jeśli modlitwy bez treści przeciwnych wierze czy moralności katolickiej - sądzę że można.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #639 dnia: Maja 24, 2012, 23:05:12 pm »

Tym bardziej, że dużo modlitw mamy takich samych jak np. luteranie. ,,Pater Noster" ,,Credo", niektóre pieśni np. ,,Kiedy ranne wstają zorze", Wszystkie nasze dzienne sprawy", ,,Cicha Noc" itp
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #640 dnia: Maja 24, 2012, 23:38:06 pm »

U protestantow (zapewne nie wszystkich) nawet Ojcze Nasz jest zmienione. Po "ale nas zbaw ode zlego" mowi sie "bo twoje jest Krolestwo, potega i chwala na wieki"
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #641 dnia: Maja 25, 2012, 04:00:33 am »

Wikipedia podaje, że ten dodatek jest w niektórych rękopisach Ewangelii.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ojcze_nasz
Zresztą w Boskiej Liturgii celebrowanej przez prawosławnych i grekokatolików też jest ten dodatek
http://www.cyrylimetody.marianie.pl/pliturgia/pliturgia3c.htm
To ciekawa sprawa, warta przedyskutowania dlaczego jest ten dodatek w Modlitwie Pańskiej
« Ostatnia zmiana: Maja 25, 2012, 04:11:22 am wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #642 dnia: Maja 25, 2012, 06:19:39 am »

Tym bardziej, że dużo modlitw mamy takich samych jak np. luteranie... ,,Credo"
kiedys mieli <swiety kosciol powszechny>, teraz <kosciol chrzescijanski> :P
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #643 dnia: Maja 25, 2012, 07:31:31 am »

z tego co wiem to luteranie wyznają w Credo (przynajmniej w Warszawie) ,,<swiety kościół powszechny> jedyną różnicą jest zwrot w stosunku do Maryi, mówią ,, narodził się z Maryi Panny" , u nas jest ,,Dziewicy".
« Ostatnia zmiana: Maja 25, 2012, 07:33:26 am wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
Drobny
bywalec
**
Wiadomości: 94


« Odpowiedz #644 dnia: Maja 26, 2012, 14:02:50 pm »

W środę, piątek i sobotę po Zesłaniu Ducha Świętego wypadają suche dni. Zwyczajowo w te dni obowiązuje post ścisły, jednak z drugiej strony w dni oktawy znoszone są wszystkie posty - jeśli dobrze wiem. Jak zatem wygląda sprawa z tymi, które czekają nas w przyszłym tygodniu?
Zapisane
Strony: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!