Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 02:38:53 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 659072 razy)
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #540 dnia: Lutego 09, 2012, 16:08:10 pm »

Mam pytanie. Czy nałożenie rąk przez świeckiego w czasie modlitwy wstawienniczej jest zgodne z nauką Kościoła i gdzie mogę o tym poczytać? Będę wdzięczny za odpowiedź.
Zapisane
Highlander
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #541 dnia: Lutego 09, 2012, 16:30:47 pm »

Poza liturgia zapewne tak.
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #542 dnia: Lutego 09, 2012, 16:34:00 pm »

Właśnie chodzi mi o poza liturgią.
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #543 dnia: Lutego 09, 2012, 18:17:33 pm »

W obu przypadkach moim zdaniem jest nawet niebezpieczne. Ale to tylko moja opinia.
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #544 dnia: Lutego 09, 2012, 18:51:55 pm »

@bruno1960
Generalnie gest w porządku, nie można mu nic zarzucić. Problem w tym, z czym on się wiąże. Jeśli z charyzmatykami, ich modlitwami o uzdrowienie itd. to uważać, bo oni chcą się brać zwykle za rzeczy, na których się nie znają itd. Poza tym jak pewien egzorcysta mówił w wykładzie nie pozwalajmy, by ktoś obcy, kogo intencji nie znamy itd modlił się nad nami.
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #545 dnia: Lutego 10, 2012, 09:31:51 am »

@Kalistrat

Dziękuję za wyjaśnienia. Oczywiście, że trzeba uważać i nie jestem entuzjastą takich obrzędów, choć z charyzmatyków wyrosłem.Chodziło mi o zgodność takich praktyk z normami katolickimi. Pozdrawiam
Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #546 dnia: Lutego 11, 2012, 20:47:23 pm »

Spotkałem się z krytyką takiej praktyki (co ciekawe ze strony ks. określających się charyzmatykami), gdyż jest to gest ściśle kapłański i taka czynność może więcej zaszkodzić (i modlącemu się i "omadlanemu") niż pomóc, szczególnie jeśli w grę wchodzi jeszcze działania złego.
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #547 dnia: Lutego 11, 2012, 23:22:47 pm »

Spotkałem się z krytyką takiej praktyki (co ciekawe ze strony ks. określających się charyzmatykami), gdyż jest to gest ściśle kapłański (...)

W liturgii tak, ale poza nią? Czy jest jakiś dokument regulujący to?
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #548 dnia: Lutego 12, 2012, 16:25:09 pm »

Dlaczego na pogrzebie JPII księża mieli czerwone ornaty?
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #549 dnia: Lutego 12, 2012, 18:23:22 pm »

Skoro można tu zadawać dziecięce pytania to zadam kilka z tego powodu, że jestem nieopierzonym kurczakiem w kwestii Tradycji i Liturgii(proszę nie pisać google nie boli bo to jest irytujące, po za tym są to dziecięce pytania ;) ):

-Posiadam obecnie taki o to sobie mszalik http://chomikuj.pl/wupio/Religia/Msza+trydencka+-+nadzwyczajny+ryt+rzymski/mszalik,227656481.pdf(Proszę sobie ściągnąć, download nie kosztuje). Zawsze gdy uczestniczę we mszy trydenckiej już na samym początku się gubię. Praktycznie nigdy się nie spotkałem, żeby kapłan zaczynał słowami In nomine Patris..., Itroibo ad altare Dei(str. 4) tylko zauważam, że już zaczyna mówić wezwania ze strony 6(np. Domine, exaudi orationem meam). Proszę mi wyjaśnić czy w podanym mszaliku są teksty które kapłan może ominąć. Proszę mnie ukierunkować tak abym dobrze korzystał z tego mszalika.

-Na mszy trydenckiej(wzgórze św Przemysła-Poznań) uczestniczyłem zaledwie kilka razy ale do teraz do końca nie wiem kiedy dokładnie się klęczy, siedzi i stoi. Słyszałem, że Poznań ma swoją kolejność postaw liturgicznych. Raz uczestniczyłem we mszy w  sanktuarium pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa ale tam na początku to zupełny rozgardiasz. Proszę mi powiedzieć jakie postawy i kiedy należy przyjmować w czasie mszy.

-Czy kleryk tuż przed święceniami diakońskimi może rozdawać komunię św.? Wydaje mi się że nie, ale się upewniam.

-Czy przed reformami liturgicznymi jakie zaszły w latach 60. kapłani spowiadali w czasie trwania najświętszej ofiary? Jeśli tak to czy taki kapłan nie powinien uklęknąć (jeśli nie ma penitentów) w czasie przeistoczenia?

-Czym się różni mszał Jana XXIII od poprzedniego? Jakie zmiany w nim zaszły, że Bractwo św. Piusa X uznaje je za modernistyczne?

-Absolutnie nie znam się na zmianach które zaszły w brewiarzu. Nie wiem kiedy one zaszły i jakie zaszły(oprócz tego że był po łacinie). Proszę mi to pokrótce opisać.

-Kiedy rozmawiam z różnymi osobami nt. mszy trydenckiej nie umiem wyargumentować słuszności łaciny w liturgii. Czy pomogą mi Państwo? Ktoś nawet powiedział, że język ojczysty w Liturgii jest lepszy, ponieważ wcześniej to babcie odmawiały sobie godzinki na mszach ;)

Z góry dziękuje za pomoc
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #550 dnia: Lutego 12, 2012, 18:40:59 pm »

Kleryk wg nowego rytu który posiada posługę akolitatu jest szafarzem nadzwyczajnym Komunii świętej. A w diecezji kaliskiej takim szafarzem jest każdy kleryk w sutannie jeśli zajdzie potrzeba. Jest to pozwolenie bpa ordynariusza.
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #551 dnia: Lutego 12, 2012, 18:49:05 pm »

No widać, że rzeczywiście dużo pan nie wie. Ale na początku trzeba koniecznie dać panu radę, nie ma bata: GOOGLE NIE BOLI. Trza dużo czytać, a w google wychodzą naprawdę dobre artykuły. Zapewniam pana, że wszystko sobie pan wyjaśni, gdy będzie duuuużo czytał. Ale dobrze że pan pyta, to możemy pomóc. Nie ma jak gotowe linki, co nie?  ;)

1) Nie wiem na jakiej pan Mszy uczestniczył, że In nomine Patris nie było nawet. Coś sie panu pomyliło albo to było jakieś święto. Proszę konkretnie powiedzieć na jakiej Mszy pan był (dzień, święto itp.)
2) http://msza.net/i/o_mszy.html
3) W posoborowiu owszem. Wcześniej nie wiem jak było.
4) Oczywiście, że tak. Nie wiem czy klękali, wiem że w Radości klękają
5) Skucha. Mszał Jana XXIII to właśnie Msza Trydencka. Modernistyczny jest NOM - nowa Msza - wytwór szemranego towarzystwa.
http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/novus-ordo-missae-nom,21.html
6) http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php?topic=840.0
7) http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2010/07/ks-piotr-skarga-ofiara-mszy-swietej.html
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #552 dnia: Lutego 12, 2012, 18:55:01 pm »

Katecheza x Dawidowskiego:
http://sanctus.pl/index.php?grupa=116&podgrupa=128
Zapisane
Marcin_
uczestnik
***
Wiadomości: 100

« Odpowiedz #553 dnia: Lutego 12, 2012, 19:52:09 pm »

-Posiadam obecnie taki o to sobie mszalik http://chomikuj.pl/wupio/Religia/Msza+trydencka+-+nadzwyczajny+ryt+rzymski/mszalik,227656481.pdf(Proszę sobie ściągnąć, download nie kosztuje). Zawsze gdy uczestniczę we mszy trydenckiej już na samym początku się gubię. Praktycznie nigdy się nie spotkałem, żeby kapłan zaczynał słowami In nomine Patris..., Itroibo ad altare Dei(str. 4) tylko zauważam, że już zaczyna mówić wezwania ze strony 6(np. Domine, exaudi orationem meam). Proszę mi wyjaśnić czy w podanym mszaliku są teksty które kapłan może ominąć. Proszę mnie ukierunkować tak abym dobrze korzystał z tego mszalika.
Zachęcam Pana, aby na początku dać sobie spokój z mszalikiem (może poza ściągami z części, które lud śpiewa), gdyż wprowadza to więcej zamętu, niż pożytku - przynajmniej sam miałem takie doświadczenia - a skoncentrować się na modlitwie. O wiele lepsze na początek wydaje się czytanie i rozważanie świętych tekstów prywatnie, w domu czy w kościele przed Mszą św. Jak już zapozna się Pan w miarę dobrze z układem i ceremoniami Mszy, to dopiero wtedy mszalik może stać się przydatny.

Cytuj
-Na mszy trydenckiej(wzgórze św Przemysła-Poznań) uczestniczyłem zaledwie kilka razy ale do teraz do końca nie wiem kiedy dokładnie się klęczy, siedzi i stoi. Słyszałem, że Poznań ma swoją kolejność postaw liturgicznych. Raz uczestniczyłem we mszy w  sanktuarium pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa ale tam na początku to zupełny rozgardiasz. Proszę mi powiedzieć jakie postawy i kiedy należy przyjmować w czasie mszy.
"Stara" Msza tym też się różni od nowej, że lud nie ma przepisanych konkretnych postaw (co najwyżej różne zalecenia) i każdy może robić, co tylko zechce, byle godnie. Można naśladować innych, klęczeć całą Mszę, zachowywać się jak ministranci itp.
Można poczytać zalecenia na podlinkowanej wyżej stronie msza.net, dosyć dobrze jest też to opisane pod linkiem http://gdynia.piusx.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=88%3Azewntrzne-uczestnictwo-wiernych-we-mszy-w&catid=4%3Aliturgia&Itemid=13&lang=pl
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #554 dnia: Lutego 12, 2012, 20:25:18 pm »

Skoro można tu zadawać dziecięce pytania to zadam kilka z tego powodu, że jestem nieopierzonym kurczakiem w kwestii Tradycji i Liturgii(proszę nie pisać google nie boli bo to jest irytujące, po za tym są to dziecięce pytania ;) ):

-Posiadam obecnie taki o to sobie mszalik http://chomikuj.pl/wupio/Religia/Msza+trydencka+-+nadzwyczajny+ryt+rzymski/mszalik,227656481.pdf(Proszę sobie ściągnąć, download nie kosztuje). Zawsze gdy uczestniczę we mszy trydenckiej już na samym początku się gubię. Praktycznie nigdy się nie spotkałem, żeby kapłan zaczynał słowami In nomine Patris..., Itroibo ad altare Dei(str. 4) tylko zauważam, że już zaczyna mówić wezwania ze strony 6(np. Domine, exaudi orationem meam). Proszę mi wyjaśnić czy w podanym mszaliku są teksty które kapłan może ominąć. Proszę mnie ukierunkować tak abym dobrze korzystał z tego mszalika.
Może po prostu Pan nie słyszał? Modlitwom u stopni ołtarza często towarzyszy śpiew introitu, albo czasem jakiejś pieśni nabożnej. Wobec tego mógł Pan po prostu nie słyszeć tych słów.
-Na mszy trydenckiej(wzgórze św Przemysła-Poznań) uczestniczyłem zaledwie kilka razy ale do teraz do końca nie wiem kiedy dokładnie się klęczy, siedzi i stoi. Słyszałem, że Poznań ma swoją kolejność postaw liturgicznych. Raz uczestniczyłem we mszy w  sanktuarium pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa ale tam na początku to zupełny rozgardiasz. Proszę mi powiedzieć jakie postawy i kiedy należy przyjmować w czasie mszy.
Może Pan przyjąć postawy, jakie uzna za stosowne w danym momencie. A jak ma Pan wątpliwości to najlepiej klęczeć.

-Czy kleryk tuż przed święceniami diakońskimi może rozdawać komunię św.? Wydaje mi się że nie, ale się upewniam.
Raczej się tego nie praktykuję (mówię oczywiście o KRR), ale nie wiem, czy subdiakon nie może.
-Czy przed reformami liturgicznymi jakie zaszły w latach 60. kapłani spowiadali w czasie trwania najświętszej ofiary? Jeśli tak to czy taki kapłan nie powinien uklęknąć (jeśli nie ma penitentów) w czasie przeistoczenia?
Spowiadali
-Czym się różni mszał Jana XXIII od poprzedniego? Jakie zmiany w nim zaszły, że Bractwo św. Piusa X uznaje je za modernistyczne?
Bratwo św. Piusa X używa tego mszału. Od poprzedniego różni się np. pewnymi zmianami w kalendarzu, dodaniem św. Józefa do kanonu, usunięciem pewnych gestów itp.
-Absolutnie nie znam się na zmianach które zaszły w brewiarzu. Nie wiem kiedy one zaszły i jakie zaszły(oprócz tego że był po łacinie). Proszę mi to pokrótce opisać.
Pokrótce to się chyba nie da, ale generalnie można napisać, że dawniej brewiarz był tak skonstruowany, aby w ciągu tygodnia odmawiać cały psałterz, było więcej godzin, obowiązkowe były wszystkie godziny itp.
-Kiedy rozmawiam z różnymi osobami nt. mszy trydenckiej nie umiem wyargumentować słuszności łaciny w liturgii. Czy pomogą mi Państwo? Ktoś nawet powiedział, że język ojczysty w Liturgii jest lepszy, ponieważ wcześniej to babcie odmawiały sobie godzinki na mszach ;)
W mojej ocenie język nie jest aż takim problemem, jak inne w NOM. Ale jest kilka argumentów przemawiających za używaniem jednego języka liturgicznego, najlepiej starożytnego, np. tu:
http://www.piusx.org.pl/kryzys/katechizm-o-kryzysie-w-Kosciele/71
http://www.piusx.org.pl/kryzys/katechizm-o-kryzysie-w-Kosciele/72
http://www.piusx.org.pl/kryzys/katechizm-o-kryzysie-w-Kosciele/73
Zapisane
Strony: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!