Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:58:23 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653311 razy)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #510 dnia: Grudnia 22, 2011, 12:43:35 pm »

Cytat: Bartek
Certyfikowany on chociaż? Ostatni łaskomierz, o jakim słyszałem, miała sekta "oławian". Okazało się potem, że to jakaś kupiona na bazarze podróba.
Po naprawie dam go do legalizacji ;D
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #511 dnia: Grudnia 22, 2011, 21:16:27 pm »

Czy uważa Pan jp7, że przyjmując Komunię Świętą do ręki, Bóg udziela się człowiekowi tak samo, jak w tradycyjnym sposobie? Nie uważam, jak głosili "oławianie", by Jezus wychodził z Hostii, ale gdzie tkwiłaby różnica między NOM i RKK? Czy Bóg udziela się tak samo, tylko na NOM "bardziej cierpi", udzielając łask? Myślę, że kryzys bierze się z postępującej "ohydy spustoszenia", bo zamykają się "kanały" przepływu łaski. Czy - gdyby istniały dwa identyczne żarliwe serca: jedno, uczestniczące we Mszy Św. w KRR, drugie w NOM - Bóg udzielałby Się im w taki sam sposób? Może zbyt upraszczam sprawę, zakładając, że jak się coś Bogu mniej podoba, to zsyła mniej łask, bo wprawdzie "gdzie wzmógł się grzech..."
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #512 dnia: Grudnia 22, 2011, 22:25:08 pm »

powtorze sie, bo zdaje sie przemknelo niezauwazone:

jakie sa, jesli sa, argumenta przeciw hipotetycznemu stosowaniu oryginalnej formy kanonu hipolitowego w liturgii?

To, że tzw. Kanon Hipolita (a właściwiej: anafora z "Tradycji Apostolskiej", jako że autorstwo św. Hipolita Rzymskiego coraz intensywniej się kontestuje) ma formę anafory (zawiera dialog przed prefacją, słowa ustanowienia, końcową doksologię oraz wskazówki liturgiczne), według badaczy nie wystarcza jako dowód jej użycia w liturgii. To mógł być nawet utwór literacki liturgią inspirowany. Zresztą, małoż to mamy średniowiecznych mszałów-fałszywek, które uwiarygadniano dorabiając im tytuł np.: "Według Świętey, Nieprzerwaney a Niepodważalney Tradycyi samego Jakóba Apostoła"? Nawet do "Martyrologium Rzymskiego" trafiła pono jakaś buddyjska bajka...

W którymś z kolejnych tomów serii Źródło i szczyt (współwydawcy: Dominikański Ośrodek Liturgiczny i "Christianitas"), autorstwa Paula F. Bradshawa, ma się znaleźć rozdział traktujący o kontrowersjach wokół "Tradycji Apostolskiej".

w mym pytaniu chodzilo bardziej o to  czy sa argumenty przeciwko hipotetycznemu zamienieniu obecnej 2me na oryginalna anafore  ;)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #513 dnia: Grudnia 22, 2011, 22:26:28 pm »

Czy uważa Pan jp7, że przyjmując Komunię Świętą do ręki, Bóg udziela się człowiekowi tak samo, jak w tradycyjnym sposobie?
Na tak postawione pytanie mogę odpowiedzieć tylko: tak. Chyba, że Pan przeformuuje pytanie.


gdzie tkwiłaby różnica między NOM i RKK?
Na płaszczyźnie metafizycznej - w zasadzie nie ma różnicy.

Czy Bóg udziela się tak samo, tylko na NOM "bardziej cierpi", udzielając łask?
W zasadzie tak - wobec NOMu mam 3 zarzuty - wypaczanie doktryny, sprzyjanie profanacją i bylejakość.

Myślę, że kryzys bierze się z postępującej "ohydy spustoszenia", bo zamykają się "kanały" przepływu łaski.
Wybaczy Pan - ale rozmawiamy o nieskończonej łasce. Nawet jedna stumiliardowa z nieskończoności to nadal nieskończoność.

Czy - gdyby istniały dwa identyczne żarliwe serca: jedno, uczestniczące we Mszy Św. w KRR, drugie w NOM - Bóg udzielałby Się im w taki sam sposób?
Tak. Myślę, że tak. (choć - jak całe rozważania tutaj - z zepsutym łaskomierzem i żarliwościomierzem sprawdzić się  tego nie da, pozostaje mniej lub bardziej uzasadnione zgadywanie)

Może zbyt upraszczam sprawę, zakładając, że jak się coś Bogu mniej podoba, to zsyła mniej łask, bo wprawdzie "gdzie wzmógł się grzech..."
Raczej nie. Pan Bóg ograniczył się Swoim Słowem. A powiedział, ze każdy otrzyma tyle łask ile potrzebuje do zbawienia (zwykle o wiele wiele więcej niż to minimum). Im gorzej - tym więcej łask potrzeba. W dodatku "przydziela" Pan Bóg owe łaski wedle własnego uznania -  i jest w tym całkowicie wolny. To nie handel wymienny.

++++
edit poprawiono braki w zetach i żetach...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2011, 12:18:33 pm wysłana przez jp7 » Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #514 dnia: Grudnia 23, 2011, 09:10:33 am »

powtorze sie, bo zdaje sie przemknelo niezauwazone:

w mym pytaniu chodzilo bardziej o to  czy sa argumenty przeciwko hipotetycznemu zamienieniu obecnej 2me na oryginalna anafore  ;)

Na tem forum odpowiedź może być tylko jedna.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #515 dnia: Grudnia 24, 2011, 18:36:28 pm »

Pijęknie dziękuję za odpowiedzi. Jestem dopiero na etapie poszukiwań i nie umiem pozostać na li tylko zadowoleniu z choćby najbardziej żartobliwych odpowiedzi. Życzę Wszystkim z okazji urodzin Jezusa, abyśmy umieli spełniać Jego pragnienia!
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #516 dnia: Grudnia 26, 2011, 12:19:42 pm »

Ale nie da się nijak zmierzyć ani ilości/jakości otrzymanych łask, ani żarliwości modlitwy. Pan Bóg jest całkowicie wolny w ich udzielaniu...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #517 dnia: Grudnia 29, 2011, 22:54:04 pm »

Zaiste, nie można... Św. Paweł, Św. Magdalena ... Idzie mi o sytuacje, w których człowiek zamyka się na łaskę; wszak piekło istnieje przy niezmiernym wysiłku Miłosiernego Boga. Gdy sobie myślę: "Co tam,  Msza to Msza, będę sobie pobożnie (według najlepszych chęci) uczestniczyć w NOM, bo przez te 2 godziny dojazdu, mogę zrobić coś pożytecznego, np. iść na Adorację", to nie wiem, czy to pokusa.U mnie księża nie robią problemu z klękania do Komunii Św. Pasterka w NOM bez większych "szopek". I jestem jak ta żaba, bo do KRR ciągnie, ale na wyczucie. Interesuje mnie, w jaki sposób NOM wypacza doktryny, gdzie tego szukać. Także tekstu prośby o dyspensę od NOM-u O. Pio do Pawła VI.  Z góry "Bóg zapłać".
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #518 dnia: Grudnia 30, 2011, 12:41:52 pm »

Interesuje mnie, w jaki sposób NOM wypacza doktryny, gdzie tego szukać.
Krótka analiza krytyczna
http://swiety.krzyz.org/kak.htm

Także tekstu prośby o dyspensę od NOM-u O. Pio do Pawła VI.
Ojciec Pio zdążył odejść z tego łez padołu zanim wprowadzono NOM. Dyspensę o. Pio dostał na ryt 1965...
Cytuj
W trakcie trwania obrad Soboru Watykańskiego II, w lutym 1965 roku, poinformowano o. Pio, że będzie odprawiać Mszę Świętą zgodnie z nowym rytem ad experimentum, w języku narodowym, z wytycznymi soborowej komisji liturgicznej mającymi na celu odpowiedzenie na potrzeby współczesnego człowieka. O. Pio nie zapłonął wizją „reformowania” Mszy, która wydała tylu świętych. Nie widział też być może potrzeby „dostrajania” do nowych czasów kanonizowanego przez św. Piusa V rytu mszalnego. Zanim jeszcze zobaczył tekst rytuału nowej Mszy (!!!), napisał do papieża Pawła VI prośbę o dyspensę od tego liturgicznego eksperymentu. Odpowiednią zgodę przywiózł mu osobiście Antoni kardynał Bacci.
http://www.bibula.com/?p=1515
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #519 dnia: Grudnia 30, 2011, 12:59:49 pm »

powtorze sie, bo zdaje sie przemknelo niezauwazone:

w mym pytaniu chodzilo bardziej o to  czy sa argumenty przeciwko hipotetycznemu zamienieniu obecnej 2me na oryginalna anafore  ;)

Na tem forum odpowiedź może być tylko jedna.
mmmm, no ale zakladajac, ze jakas tam <dwojka> w nomie musi byc, to oryginal jest lepszy zdaniem tzw. tradycjonalistow (czy rownie szkaradny)?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #520 dnia: Stycznia 05, 2012, 21:50:23 pm »

"Ojciec Pio zdążył odejść z tego łez padołu zanim wprowadzono NOM. Dyspensę o. Pio dostał na ryt 1965..." - teraz to się chyba "w grobie obraca"...
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #521 dnia: Stycznia 08, 2012, 20:43:50 pm »

Panie/ni Kosma. Ja odniosę się do wcześniejszych Pana/i pytań dotyczących łask, komunii na rękę itd. Polecam książkę " Ostrzeżenie z Zaświatów". Wydaje mi się że Pan jp7 częściowo się myli twierdząc że łaski są takie same, tylko że w Novus Ordo Missae jest profanacja. Otóż im mniej ofiarności, mniej modlitwy to tym samym ilość łask maleje. I na dodatek profanacja to zastanów się ile łask jest. Bardzo mało. w tej książce wszystko jest dobrze wytłumaczone. Jest ona udostępniona darmowo w Internecie( poszukaj w googlach) ;)
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #522 dnia: Stycznia 08, 2012, 21:15:31 pm »

Panie/ni Kosma. Ja odniosę się do wcześniejszych Pana/i pytań dotyczących łask, komunii na rękę itd. Polecam książkę " Ostrzeżenie z Zaświatów". Wydaje mi się że Pan jp7 częściowo się myli twierdząc że łaski są takie same, tylko że w Novus Ordo Missae jest profanacja. Otóż im mniej ofiarności, mniej modlitwy to tym samym ilość łask maleje. I na dodatek profanacja to zastanów się ile łask jest. Bardzo mało. w tej książce wszystko jest dobrze wytłumaczone. Jest ona udostępniona darmowo w Internecie( poszukaj w googlach) ;)
Łaski każdego sakramantu są takie same - to o czym Pan pisze to mniejsza gotowość przyjęcia tych łask przez człowieka.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #523 dnia: Stycznia 08, 2012, 22:57:16 pm »

Rację ma Pan Porys.
A co to za książka :"Ostrzeżenia z zaświatów"?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #524 dnia: Stycznia 08, 2012, 23:15:25 pm »

I na dodatek profanacja to zastanów się ile łask jest.
Jeśli profanacja jest świadoma i dobrowolna - to była by to prawda. Jeśli natomiast kapłan czy wierny nie na innego rytu, albo na, ale uznaje, ze ten inny jest przez Kościół zakazany - to dlaczego miałby dostawać mniej łask?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!