Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:29:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653528 razy)
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #450 dnia: Sierpnia 01, 2011, 15:05:29 pm »

Niech pani uda się wprost na KRR, na przykład do kaplicy Bractwa, w zależności od miejsca zamieszkania, wtedy będzie pani miała pełne odniesienie. :)

Udaję się, kiedy tylko mogę i będę się udawać, ale ta Msza w nowym rycie, w związku z którą moje zapytania, z powodów rodzinnych, jest dla mnie obowiązkowa.
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #451 dnia: Sierpnia 01, 2011, 16:41:11 pm »

@tosia

 Na szczęście nigdy Pani nie będzie na miejscu żadnego księdza.

Ja o tym wiem bardzo dobrze i nie pcham się, tam gdzie nie trzeba, w przeciwieństwie do Pani.
Osoba świecka daje isntrukcje kapłanowi, jak ma odprawiać NOM i jeszcze przychodzi na forum tradycyjne po poradę, jak to zrobić. I czuje się wielce obrażona, bo nikt jej tych rad nie chce udzielić. Jeśli nie ma Pani kogo pouczać, to proszę sobie kupić psa.

Ale po co to oburzanie się, a może ta pani chce grzecznie zaproponować księdzu, żeby wdrażano w kolejnym miejscu reformę reformy?
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #452 dnia: Sierpnia 01, 2011, 16:50:51 pm »

Osoba świecka daje isntrukcje kapłanowi, jak ma odprawiać NOM i jeszcze przychodzi na forum tradycyjne po poradę, jak to zrobić. I czuje się wielce obrażona, bo nikt jej tych rad nie chce udzielić. Jeśli nie ma Pani kogo pouczać, to proszę sobie kupić psa.

O prawie świeckich do godnie sprawowanej liturgii można na forum porozmawiać rzeczowo, bez uciekania się do osobistych wycieczek. Jeszcze jedna wypowiedź w tym tonie i Moderacja będzie zmuszona zapewnić Pani czasowy odpoczynek od forum.

  --  Moderacja
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #453 dnia: Sierpnia 01, 2011, 16:57:32 pm »

Ale po co to oburzanie się, a może ta pani chce grzecznie zaproponować księdzu, żeby wdrażano w kolejnym miejscu reformę reformy?

Właśnie mam taką bardzo, bardzo nieśmiałą intencję, a ponieważ brakuje mi i wiedzy i odwagi, by wcielić ją w życie (okazja jest zupełnie nadzwyczajna), więc przyszłam tu po poradę...
Dziękuję, że wziął mnie Pan w obronę.
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #454 dnia: Sierpnia 01, 2011, 17:57:03 pm »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Zatrzymam się jeszcze na swoim problemie i poproszę o pomoc w temacie: planowana "Msza prywatna" (w kaplicy męskiego domu zakonnego) w dzień powszedni, tzn. kapłan sprawujący Mszę + maluuuteńka garstka wiernych. Czy mam prawo do tego, by poprosić księdza o krzyż pośrodku ołtarza i o dwie świece? Jak to pragnienie dyplomatycznie uzasadnić...? Dodam tylko, że w kaplicy, w której będzie odprawiana Msza, krzyż stoi w dużej odległości od ołtarza, ale jest to krzyż ołtarzowy i można go przenieść na właściwe miejsce, na ołtarzu nie ma świec poza Mszą, w czasie Mszy nie wiem, gdzie stoją (w ogóle kaplica jest bardzo modernistyczna). Relacje z księdzem są bardzo dobre (w sensie: akceptuje fascynacje wiernych klasycznym rytem Mszy) i wiem, że wszystko zależy od sensownego przedstawienia prośby. Będę Państwu wdzięczna za każdą wskazówkę i radę w tym temacie; z pewnością skorzystają z nich też inni pragnący mieć wpływ na utradycyjnienie NOM-u.

A to jest Pani "Msza prywatna"? Tzn. Pani będzie ją odprawiała? Wie Pani co, ja na miejscu tego księdza przepędziłabym Panią na cztery wiatry.
Nie no, krew mnie zalewa jak czytam takie wpisy. Pani Tosiu, ja też nie wiem wszystkiego, i też się pytam na Forum o to i tamto. Apeluję, by czasem Pani powściągnęła palce przed obrażaniem innych. Nie wydaje mi się, by Pani Rita napisała coś co nadaje się na takie skomentowanie.
Podpisuję się pod apele. Czytać ze zrozumieniem proszę.
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #455 dnia: Sierpnia 01, 2011, 18:43:57 pm »


Będę Państwu wdzięczna za każdą wskazówkę i radę w tym temacie; z pewnością skorzystają z nich też inni pragnący mieć wpływ na utradycyjnienie NOM-u.
Najlepszym utradycyjnieniem NOMu byłoby jego całkowite wycofanie.



Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #456 dnia: Sierpnia 01, 2011, 19:52:52 pm »


Będę Państwu wdzięczna za każdą wskazówkę i radę w tym temacie; z pewnością skorzystają z nich też inni pragnący mieć wpływ na utradycyjnienie NOM-u.
Najlepszym utradycyjnieniem NOMu byłoby jego całkowite wycofanie.

Absolutna zgoda.
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Adeen
bywalec
**
Wiadomości: 52


« Odpowiedz #457 dnia: Sierpnia 01, 2011, 20:29:43 pm »

Cytuj
Absolutna zgoda.
Pisze to regularnie uczęszczający na NOM, lol.

Cytuj
Właśnie mam taką bardzo, bardzo nieśmiałą intencję, a ponieważ brakuje mi i wiedzy i odwagi, by wcielić ją w życie (okazja jest zupełnie nadzwyczajna), więc przyszłam tu po poradę...
Prawda jest taka, że bez inicjatywy ludzi świeckich raczej niewiele się zmieni. Trochę więcej odwagi!
"Proście, a będzie wam dane...".

Cytuj
Moim wielkim pragnieniem jest uczestniczyć choć raz w życiu w nowej Mszy, mając takie bezpośrednie odniesienie do Krzyża Chrystusa, jakie ma miejsce w KRR...
Jeśli ksiądz jest w porządku, to taki argument także powinien zadziałać. Proponuję połączyć kwestię pani spojrzenia (potrzeba odniesienia do krzyża) oraz woli Ojca Świętego (wyrażona w wymienionych już materiałach oraz w "Duchu Liturgii").
http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2009/08/bp-slattery-ad-orientem.html -polecam ten artykuł; także może służyć jako argument.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 01, 2011, 20:31:44 pm wysłana przez Adeen » Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #458 dnia: Sierpnia 01, 2011, 20:38:26 pm »

A nie pomyślał pan, że jakby usunęli NOM to bym miał w swojej parafii Mszę Trydencką tylko, myśli pan że skaczę z radości że moge uczestniczyć tylko w nomie? LOL!
Kupisz pan nam dom, załatwisz pracę rodzicom to wtedy pogadamy o regularnym uczęszczaniu na MSzę Trydencką.
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #459 dnia: Sierpnia 01, 2011, 23:11:11 pm »

@ Adeen

Dziękuję Panu za pokrzepienie na duchu - poza uzyskaniem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, właściwie o to głównie mi chodziło. Gdyby był ktoś, z kim mogłabym porozmawiać o tych sprawach w realu, nie zawracałabym tu nikomu głowy. Bardzo potrzebowałam, by ktoś dodał mi odwagi. Ufam, że jakoś dam radę. Bez próby wywarcia jakiegokolwiek nacisku, bez mędrkowania w stylu jajka, które czuje się mądrzejsze od kury, szczerze - tak jak mi serce dyktuje - wyjaśnię, dlaczego proszę o I ME i krzyż pośrodku ołtarza. Jeśli ten ksiądz (dotychczas było tak zawsze) podejmie temat, wtedy, bez nadmiernego rozwodzenia się, przywołam autorytet Ojca Św. Jeszcze raz dziękuję za zalinkowane materiały i za przypomnienie o "Duchu liturgii". Na pewno solidnie przygotuję się na tę rozmowę i będę bardzo się strać, by nie przedobrzyć...     

Zapisane
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #460 dnia: Sierpnia 01, 2011, 23:25:05 pm »

A nie pomyślał pan, że jakby usunęli NOM to bym miał w swojej parafii Mszę Trydencką tylko, myśli pan że skaczę z radości że moge uczestniczyć tylko w nomie?

Panie Thomasie, ja też nie mam częstej możliwości uczestniczenia we Mszy Trydenckiej, chodzę więc na NOM. Jest ciężko, czasami bardzo, ale zawsze pocieszam się myślą, że chociaż mnie na niej brakuje, to jednak Msza w klasycznym rycie jest w Kościele sprawowana. A przecież mogło jej już nie być, strach napisać, ale czasami myślę, że miało jej już nie być... A ONA NADAL JEST. Ta prosta myśl bardzo mnie pociesza. Może to trochę infantylnie brzmi w kontekście tego, co Pan napisał, ale jakoś tak potrzebowałam się tym podzielić.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #461 dnia: Sierpnia 01, 2011, 23:41:52 pm »

@ p. Rita

Nie tylko Pani ma taki problem. W mojej parafii Ksiądz Proboszcz przeczytał "Ducha Liturgii" i z własnej inicjatywy ustawił krzyż na ołtarzu tak, jak propaguje to obecny Papież.
Ale cóż, od lipca Ksiądz Proboszcz przeszedł na emeryturę. Krzyż ołtarzowy zastąpiony został Mikrofonem Liturgicznym, na wprost wiernych ustawiony został Tron dla księdza (co prawda Tabernakulum nie zostało zlikwidowane, ani nawet zasłonięte, ale...). A więc przyszło "nowe". Mam na myśli oczywiście nowego proboszcza, bo wprowadzone przez niego zmiany to nie nowości tylko wsteczniactwo, niezgodne z postulatami papieża Benedykta XVI.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Adeen
bywalec
**
Wiadomości: 52


« Odpowiedz #462 dnia: Sierpnia 02, 2011, 23:16:29 pm »

Cytuj
A nie pomyślał pan, że jakby usunęli NOM to bym miał w swojej parafii Mszę Trydencką tylko, myśli pan że skaczę z radości że moge uczestniczyć tylko w nomie? LOL!
A nie pomyślał pan jak wielkie szkody mogłoby spowodować takie usunięcie NOMu? I wcale nie jest takie oczywiste co by weszło na jego miejsce.
Może się pan nie zgadzać z tym co powyżej napisałem, ale tym bardziej wykazuje to brak konsekwencji w pańskim działaniu. Niby dlaczego ktoś miałby usunąć NOM, skoro pan regularnie uczęszcza, tym samym go wspierając?
Wyznaje pan ostre stanowisko dotyczące NOMu, powiedziałbym "fsspxowe", jednak nie przeszkadza to panu w uczestniczeniu w nim.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #463 dnia: Sierpnia 02, 2011, 23:20:42 pm »

(...) Niby dlaczego ktoś miałby usunąć NOM, skoro pan regularnie uczęszcza,(...)

A niby dlaczego usunięto normalną Mszę św., skoro wszyscy regularnie na nią uczęszczali ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #464 dnia: Sierpnia 04, 2011, 08:48:00 am »

Bokotemat wycięto i przyklejono do stosownego wątku: http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,1647.msg129139.html#msg129139

  --  Moderacja
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!