Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:40:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 653611 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #180 dnia: Stycznia 14, 2011, 20:04:46 pm »

Opublikowanie apokryficznego tekstu "Ewangelii Judasza" to jest nic innego jak nowy etap w walce gnostyckich sekt z nauką Chrystusa.

W Zawsze wierni nr 6/2006 jest obszerny artykuł "Apokryf Judasza" ale... niestety nie jest dostępny online
http://piusx.org.pl/zawsze_wierni/numer/85
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2011, 20:06:38 pm wysłana przez Mama » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #181 dnia: Stycznia 14, 2011, 20:14:16 pm »

A jak mamy sie zachować gdy na katechezie wciąż mowi sie o tych Ewangeliach?

Ostentacyjnie ziewać... a w domu poprosić Rodziców o interwencję, a jeszcze lepiej o domową naukę katechizmu.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #182 dnia: Stycznia 15, 2011, 13:41:38 pm »

"Ewangelia" "Judasza"  jest jednym z bardzo wielu apokryfów. Jest -jak każdy apokryf -  pożyteczna  przybliża realia i wierzenia epoki w której powstała. A że zawiera bzdury - to już inna historia. Stąd raczej nie jest to lektura dla nastolatki.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #183 dnia: Stycznia 15, 2011, 13:52:45 pm »

Mówi sie dużo o Ewangelii Tomasza i Judasza. Ewangelia Tomasza jest uznana za apokryf, a ta druga ( Judasza ) ???   ::)
Nawet w szkole na  katechezach mówi sie o tych sprawach. Naprawdę nie wiadomo co o tym wszystkim myśleć.   :-[
Lepiej niech Panienka nie czyta innych Ewangelii niż cztery uznane przez Kościół - wg. świętych Mateusza, Łukasza, Marka i Jana. Wszystkie inne to apokryfy i mogą zawierać herezje (choć Kościół czasem coś "bierze" z apokryfu, np. imiona rodziców Najświętszej Marii Panny, tym niemniej zwykli świeccy niech lepiej tego nie czytają).
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #184 dnia: Stycznia 15, 2011, 16:45:31 pm »

"Apokryfy Nowego Testamentu " pod red. ks. Marka Starowieyskiego można przeczytać.
Zapisane
romek13
uczestnik
***
Wiadomości: 122

« Odpowiedz #185 dnia: Stycznia 15, 2011, 22:12:05 pm »

Dlaczego nie można czytać apokryfów? Przecież część z nich ma bardzo wartościowe, budujące, choć niekoniecznie prawdziwe wiadomości, oczywiście poza tymi które pachną, a nawet śmierdzą herezją. Przecież chyba część dawnego Martyrologium jest z nich wzięta
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #186 dnia: Stycznia 15, 2011, 22:42:39 pm »

Bo nie każdy jest w stanie rozpoznać co jest tam prawdą, a co nie. Przez to mogą powstawać różne dziwne poglądy.
Warto też postawić pytanie, po co czytać te apokryfy?
Zapisane
tejonek
uczestnik
***
Wiadomości: 107


Święty Andrzeju Kim módl się za nami

« Odpowiedz #187 dnia: Stycznia 17, 2011, 18:38:57 pm »

A jak np.na wojnie się zabija żeby przeżyć to też z tego powodu sie idzie do piekła? Np.gladiatorzy to co mam robić ? Czekać aż cię zabiją? Czy co? ::)  :-\
Zapisane
Kawod Elohim!
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #188 dnia: Stycznia 17, 2011, 22:12:06 pm »

A jak np.na wojnie się zabija żeby przeżyć to też z tego powodu sie idzie do piekła? Np.gladiatorzy to co mam robić ? Czekać aż cię zabiją? Czy co? ::)  :-\
Wolno się bronić. Na wojnie na pewno w jakiś sposób ograniczona jest wina, czasem może być nawet wyłączona- bo wykonuje się rozkazy, broni siebie, broni innych... Gladiatorów już na szczęście chyba nie ma. Nikt nie jest raczej zmuszany do walki dla zapewnienia uciechy gawiedzi. Gdy byli- hmm, nie wiem czy można to traktować w kategoriach obrony.
Zapisane
tejonek
uczestnik
***
Wiadomości: 107


Święty Andrzeju Kim módl się za nami

« Odpowiedz #189 dnia: Stycznia 18, 2011, 13:48:39 pm »

A jak np.na wojnie się zabija żeby przeżyć to też z tego powodu sie idzie do piekła? Np.gladiatorzy to co mam robić ? Czekać aż cię zabiją? Czy co? ::)  :-\
Wolno się bronić. Na wojnie na pewno w jakiś sposób ograniczona jest wina, czasem może być nawet wyłączona- bo wykonuje się rozkazy, broni siebie, broni innych... Gladiatorów już na szczęście chyba nie ma. Nikt nie jest raczej zmuszany do walki dla zapewnienia uciechy gawiedzi. Gdy byli- hmm, nie wiem czy można to traktować w kategoriach obrony.
A jak np.na wojnie się zabija żeby przeżyć to też z tego powodu sie idzie do piekła? Np.gladiatorzy to co mam robić ? Czekać aż cię zabiją? Czy co? ::)  :-\
W Nowym Katechizmie Diecezjalnym (wyd. Te Deum, str. 44) przy punkcie 161 (Kto grzeszy przeciwko zdrowiu i życiu bliźniego?) jest taki dodatek:
"(...)
Zabójstwo jest grzechem, wołającym o pomstę do nieba. Wolno zabić człowieka władzy państwowej dla ukarania zbrodni, żołnierzowi na wojnie, oraz każdemu człowiekowi w sprawiedliwej obronie własnej, jeżeli inaczej życia swego ocalić nie może.
(...)"

Dziękuję za odpowiedź teraz lepiej rozumiem bo "katechizm kardynała Gaspaliego"o tym nie pisało
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2011, 17:04:57 pm wysłana przez tejonek » Zapisane
Kawod Elohim!
Nastolatka
adept
*
Wiadomości: 49


Jezu, Ufam Tobie!

« Odpowiedz #190 dnia: Stycznia 19, 2011, 20:59:46 pm »

Proszę Państwa jak państwo rozumieją słowo WOLNOŚĆ??? Bo takie z Wikipedii odpowiedzi są '' suche ''. Wole spytać na forum  ;D
Pozdrawiam  :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2011, 21:02:09 pm wysłana przez Nastolatka » Zapisane
,,[...]Preces meae non sunt dignae:
Sed tu bonus fac benigne,
Ne perenni cremer igne[...]"

,,[...]Choć niegodne me błaganie,
Nie daj mi, dobroci Panie,
W ognia wieczne wpaść otchłanie[...]"
Nastolatka
adept
*
Wiadomości: 49


Jezu, Ufam Tobie!

« Odpowiedz #191 dnia: Stycznia 19, 2011, 21:11:01 pm »

A jakby Pan mógł napisać tak bardziej po laicku niestety, bo taki teraz jest ten swiat. 
:P
Ale bardzo dziękuje za odp Panie Domino  ;D
Zapisane
,,[...]Preces meae non sunt dignae:
Sed tu bonus fac benigne,
Ne perenni cremer igne[...]"

,,[...]Choć niegodne me błaganie,
Nie daj mi, dobroci Panie,
W ognia wieczne wpaść otchłanie[...]"
m.a.p.w
Gość
« Odpowiedz #192 dnia: Stycznia 19, 2011, 21:28:49 pm »

Proszę Państwa jak państwo rozumieją słowo WOLNOŚĆ??? Bo takie z Wikipedii odpowiedzi są '' suche ''. Wole spytać na forum  ;D
Pozdrawiam  :)
fajne pytanie (:

ja dorzucę swoje: czy święci w niebie widzą nasze grzechy jak je robimy, np. jak przeklinam to moja babcia to słyszy  (zakładając, że jest w niebie) ;), ogólnie pytanie serio
Zapisane
Nastolatka
adept
*
Wiadomości: 49


Jezu, Ufam Tobie!

« Odpowiedz #193 dnia: Stycznia 19, 2011, 21:30:37 pm »

ja dorzucę swoje: czy święci w niebie widzą nasze grzechy jak je robimy, np. jak przeklinam to moja babcia to słyszy  ;), ogólnie pytanie serio
[/quote]

Mnie tez to bardzo ciekawi...  :D  :)
Zapisane
,,[...]Preces meae non sunt dignae:
Sed tu bonus fac benigne,
Ne perenni cremer igne[...]"

,,[...]Choć niegodne me błaganie,
Nie daj mi, dobroci Panie,
W ognia wieczne wpaść otchłanie[...]"
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #194 dnia: Stycznia 19, 2011, 23:55:54 pm »


Edit:
Cytuj
ja dorzucę swoje: czy święci w niebie widzą nasze grzechy jak je robimy, np. jak przeklinam to moja babcia to słyszy  ;), ogólnie pytanie serio
Po tym co pisze "Nowy Katechizm Diecezjalny" (o spowiedzi) można tak sądzić:
"270.
(...)
Pamiętaj, że lepiej jest wyznać grzechy swoje zastępcy Pana Jezusa, aniżeli być zawstydzonym przed wszystkimi ludźmi na sądzie ostatecznym! Nie wstydź się wyznać grzechów swoich, kapłan jest związany świętą tajemnicą spowiedzi!"
- Św. Jan Nepomucen.

Wnioskując: Jeżeli jest w niebie to pewnie widzi. Nawet św.Pius X je widzi  :)

Z tego akurat fragmentu nic takiego nie wynika.
Z tego fragmentu wynika, że nasze grzechy zobaczą wszyscy, ale dopiero na  sądzie ostatecznym. O widzeniu "na żywo" cytat nie wspomina...
Zapisane
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!