Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 20:30:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 186 187 [188] 189 190 Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 662318 razy)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2805 dnia: Września 07, 2023, 13:16:04 pm »

Co właściwie powiedział J.E Ks. Biskup Sławomir Oder do tradycjonalistów? Wspomniał Go profesor Kornat.

https://pch24.pl/podzeganie-do-dalszych-przesladowan-prof-kornat-o-kontrowersyjnych-slowach-franciszka-dalsze-ataki-sa-nieuniknione/
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #2806 dnia: Września 07, 2023, 13:58:50 pm »

Sam się zastanowiłem. Wpisałem w googlach "Sławomir Oder", po niepowodzeniach ustawiłem filtry tygodniowe, miesięczne czy tam inne i wyszło mi to:

https://www.youtube.com/watch?v=19p6_p8dFsU
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #2807 dnia: Września 07, 2023, 15:08:45 pm »

Asceza była popularna w średniowieczu, kiedy ludzie żyli pod wpływem teocentryzmu i myśli o śmierci.

Jednym z najbardziej znanych ascetów był święty Aleksy, który w dniu swojego ślubu opuścił swoją żonę, rodzinę i majątek, aby wyruszyć na samotną pielgrzymkę. Przez wiele lat żył w ubóstwie i cierpieniu, aż wrócił do Rzymu jako nieznany żebrak. Zmarł pod schodami domu swoich rodziców, którzy go nie rozpoznali. Dopiero po jego śmierci odkryto jego prawdziwą tożsamość i uznano go za świętego.
Asceza to nie relikt przeszłości, tylko rzecz, która ciągle jest aktualna. Podany przykład nie wyjaśnia tego, czym ona jest. Przedstawia tylko jaskrawy przykład ascezy. Poniżej cytat z książki "Zarys teologii ascetycznej i mistycznej (tom I)" autorstwa o. Adolfa Tanquerey'a:
Cytuj
Wyraz "ascetyczny" pochodzi od greckiego askesis (ćwiczenie, wysiłek) i oznacza wszelkie ćwiczenie mozolne, odnoszące się do wychowania człowieka pod względem fizycznym lub moralnym. (...)nauka będąca przedmiotem naszych badań [ascetyka], jest rzeczywiście nauką doskonałości chrześcijańskiej
Ascetyką są wszystkie przyziemne krzyże i krzyżyki, które dostajemy i ofiarujemy. Oba tomy tej lektury to szeroko opisują. Ascetyka to nie jest "sztuka" samobiczowania, czy wyniszczania organizmu - taką "wiedzę" można wyciągnąć ze szkoły.
Zapisane
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #2808 dnia: Września 07, 2023, 15:14:35 pm »

https://shop.humblehousewives.com/products/miraculous-photograph-of-the-blessed-virgin-mary?variant=45436252029211

lub

https://www.etsy.com/listing/1276037400/miraculous-photograph-of-the-blessed


Przedstawianie Matki Bożej w rysach zwykłej dziewczyny jakoś tak dziwnie wygląda... To trochę idzie w parze z protestanckimi twierdzeniami, że Maryja była po prostu zwykłą kobietą, a do tego jeszcze matką człowieka, może wyjątkowego, ale tylko człowieka. Może i urodziło Jej się Jezusa, ale to tyle... Takie wizerunki jakoś niszczą sacrum.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #2809 dnia: Września 08, 2023, 00:44:59 am »

Proszę zauważyć, że na etsy ten obraz sprzedają jako "cudowna fotografia NMP"  (miraculous photograph of the Blessed Virgin Mary) 
Nie dość, że fotografia, to jeszcze cudowna - pewnie któryś z apostołów miał polaroida :)

Z ciekawości wrzuciłem do wyszukiwarki etsy "photograph of Christ", wyszło mi coś takiego:
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #2810 dnia: Września 08, 2023, 16:23:17 pm »

Pytanie z cyklu a co jeśli
Jeśli ktoś jest winny np państwu,jakiejś korporacji  jakąś tam kwotę to czy dozwolone jest aby oddał należność 1 miesiąc później , bo potrzebuje zapłacić za mieszkanie jedzenie  i czeka na wypłatę idąc do pracy ?
Co jeśli ktoś korzystając z niegodziwych pieniędzy zapłacił za mieszkanie i potem dzięki temu był w stanie pracować i dorobił się pieniędzy na życie  a dług oddał z opóźnieniem tego 1 miesiąca bo czekał na wyplate?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2811 dnia: Września 08, 2023, 23:32:17 pm »

Pytanie z cyklu a co jeśli

Zabiera się pan do spisania quasi-chrześcijańskiego talmudu?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 339

« Odpowiedz #2812 dnia: Września 09, 2023, 10:07:25 am »

Czasem postawa "starego górala", który pilnuje roboty i nie zajmuje się sprawami nieistotnymi jest najbardziej efektywna.
Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 572


dawniej Bambin

« Odpowiedz #2813 dnia: Września 13, 2023, 20:05:57 pm »

Pierwszy list Jana, rozdział 5, werset 18

Wiemy, że każdy, kto się narodził z Boga, nie grzeszy,
lecz Narodzony z Boga strzeże go,
a Zły go nie dotyka.
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2023, 20:17:03 pm wysłana przez Baltazar » Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #2814 dnia: Września 20, 2023, 15:05:58 pm »

Rygoryzmy zalecane w przeszłości zdają się nam dzisiaj nonsensem, ale zwykle były jakimś tam wyrazem dążenia do ideału. Chrześcijańska świętość to wszakże dążenie do ideału, który po ludzku wydaje się nieosiągalny - bo po ludzku jest nieosiągalny.  Ojciec Prokop w swoich "Żywotach świętych" napisał: "Pan Bóg wskrzesza świętych nie po to, abyśmy ich naśladowali, ale abyśmy widząc, do jakiego stopnia człowiek za łaską Bożą zapanować może nad ciałem, głęboko upokorzyli się."

Rozumiém, że to jest przeciwko tym żywotom nowożytnych świętych od wielkich męczarni. W ogóle jednak wszelkié dobro jak najbardziéj dobrze jest naśladować, a zacytowana opinja ojca Prokopa nie zasługuje na powielanié.

Cytat: Ex Communi Breviarii Romani:
Lectio iv
Nemo est qui nesciat, Martyrum glorias ad hoc divino consilio a Dei populis frequentari, ut et illis debitus honor dicetur, et nobis virtutis exempla, favente Christo, monstrentur; ut, dum hæc ita celebrari perspicimus, cognoscamus quanta eos gloria maneat [? — Ahmed] in cælis, quorum natalitia taliter celebrantur in terris; quo possimus, etiam ipsi, talibus provocari exemplis, virtute pari, devotione consimili ac fide; ut, Christo præstante, dimicare et vincere hostem possimus, ut, parta victoria, cum iisdem Sanctis in regnis cælestibus triumphemus.
(...)
Lectio v
Quis est enim, qui, eorum volens merito copulari, nisi prius constantiam eorum teneat, sectetur fidem, imitetur virtutem passionis; eorum gloriam paribus vitæ lineamentis aut inveniat aut exquirat?  Qui, etsi martyrio par esse non possit; tamen muneris tanti dignitate se quisque bonis actibus præbeat. Adest enim clementissimus Deus, qui desiderantibus suis aut martyrium præbeat, aut, sine martyrio, cum Sanctis præmia divina retribuat.
(akcenty pominąłem)
« Ostatnia zmiana: Września 20, 2023, 15:08:13 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #2815 dnia: Września 21, 2023, 18:43:07 pm »

Co katolicyzm mówi o stresie ? Wiele badań wskazuje na jego szkodliwość a komentarze użytkownika Feliks Koneczny na YouTube dają tezę że nastawienie na stres zwiększa chwałę Bożą ?
Zapisane
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #2816 dnia: Września 21, 2023, 19:30:41 pm »

Wracam z typowym dla siebie pytaniem, które dla większości z Państwa jest pewnie banalikiem, a mianowicie:
jak uzasadnić, że trzymanie się za rąsie w trakcie Modlitwy Pańskiej nie jest poprawnym… gestem, postawą? Pytanie dotyczy oczywiście NOMu, ale cyklicznie uczestniczę w takich mszach ok. raz na miesiąc, na których coś takiego się dzieje (proszę nie rozjeżdżać mnie walcem za uczestnictwo w NOMie, taki na razie mój wybór, że nie rezygnuję z uczestnictwa w tym rycie, Pan Bóg osądzi, czy miałem do niego prawo, czy też nie). Jakich argumentów użyć, by uzasadnić przedstawioną powyżej tezę wobec osób, które się tej praktyki dopuszczają?
Dla nakreślenia sytuacji przytoczę argumenty, (poważniejsze, bo większość to: "tak jest fajnie") którymi te osoby się posługują:
- podkreślenie wspólnotowej modlitwy Dzieci Bożych,
- tak robili pierwsi chrześcijanie (klasyk szczegolnie przy handkomunii),
- wyrażamy naszą miłość ku bliźnim,
- to nasza tradycja, przepisy tego nie zakazują,
- itp. itd.
Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 974


« Odpowiedz #2817 dnia: Września 21, 2023, 19:43:13 pm »

Wracam z typowym dla siebie pytaniem, które dla większości z Państwa jest pewnie banalikiem, a mianowicie:
jak uzasadnić, że trzymanie się za rąsie w trakcie Modlitwy Pańskiej nie jest poprawnym… gestem, postawą? Pytanie dotyczy oczywiście NOMu, ale cyklicznie uczestniczę w takich mszach ok. raz na miesiąc, na których coś takiego się dzieje (proszę nie rozjeżdżać mnie walcem za uczestnictwo w NOMie, taki na razie mój wybór, że nie rezygnuję z uczestnictwa w tym rycie, Pan Bóg osądzi, czy miałem do niego prawo, czy też nie).
Czy to jest w Polsce? Póki co w naszym kraju tego rodzaju błazenada jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia. Czy chodzi Panu o msze dla jakiś infantylnych wspólnot?

Jakich argumentów użyć, by uzasadnić przedstawioną powyżej tezę wobec osób, które się tej praktyki dopuszczają
Właściwie to nie ma żadnych argumentów i szczerze powiedziawszy jest to jeden z mniej poważnych defektów mszy rytu montiniańskiego. 
Zapisane
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #2818 dnia: Września 21, 2023, 21:39:27 pm »

Można sobie zadać pytanie, czym jest Msza Święta - jest Ofiarą, a co do Ofiary ma łapanie się za rączki? Chyba nie za wiele. Łapaniem się za rączki nie koncentrujemy się na Tym, Który się ofiaruje za nas na krzyżu, tylko na sobie wzajemnie. To odciąga uwagę od istoty Ofiary. To też ściąga myśli i duszę na dół, a modlitwa (istotny element Mszy) jest wzniesieniem duszy ku Bogu. Jeśli ktoś/coś odciąga nas od samej Ofiary, to to już śmierdzi bez wgłębiania się w szczegóły.
Może to przypadek, bo lista jest niekompletna, ale żaden z podanych przez nich argumentów nie odnosi się do większej chwały Bożej (AMDG), raczej do siebie samych i wspólnoty. Jeśli "tak jest fajnie", to znaczy, że traktują to jako urozmaicenie tej "nudnej" Mszy - no i "w końcu coś się dzieje!".
Wniosek z tego wychodzi taki, że człowiek musi się zastanowić czym jest Msza i co on chce na niej uczynić. Jeśli chce wziąć udział w Ofierze, to się skupi na ołtarzu i na Tym, Który się za nas ofiaruje. Jeśli przyszedł na spotkanie wiernych (bo taki charakter czy nazewnictwo NOM w tym kontekście czasami stosuje) i chce towarzystwa, to się będzie łapał za rączki, rozglądał po twarzach i szeroko uśmiechał - bo ile można ziewać... Ksiądz zrobi swoje przy stole, ja swoje ze wspólnotą. I jest akcja i każdy ma zajęcie.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #2819 dnia: Września 21, 2023, 22:11:57 pm »

Czy to jest w Polsce? Póki co w naszym kraju tego rodzaju błazenada jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia.
Z mojego też. Wydaje mi się, że raczej trzeba się specjalnie starać, żeby trafić na taką praktykę.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Strony: 1 ... 186 187 [188] 189 190 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!