Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Październik 28, 2021, 04:47:02 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
225102 wiadomości w 6500 wątkach, wysłana przez 1624 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Guurski
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 163 164 [165] Drukuj
Autor Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne.  (Przeczytany 463721 razy)
Andrzej75
aktywista

« Odpowiedz #2460 dnia: Wrzesień 19, 2021, 03:09:45 am »

Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam ochoty i zdolności, aby ta nauka była dla nas z pożytkiem doczesnym i wiecznym. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Jak podaje S. Łukomski (Konkordat, s. 110) modlitwa przed lekcjami „została ułożona przez Konferencję Ks. Ks. Biskupów d. 29 sierpnia 1919”.
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata?id=53661

Por. WDL 1 (1918-19) nr 11/12, s. 348:
https://dlibra.kul.pl/dlibra/publication/42216/edition/38500/content

Czyli wedle wszelkiego prawdopodobieństwa została ułożona wyłącznie w języku polskim; nie było potrzeby tworzenia wersji łacińskiej.

Oczywiście można ją lepiej czy gorzej* przetłumaczyć na łacinę, tylko, prawdę mówiąc, nie za bardzo wiem po co.

* na przykład tak: Spiritus Sancte, qui corda nostra et mentes illuminas, fac nos dociles et capaces, ut haec disciplina proficiat nobis in hanc vitam et aeternam. Per Christum Dominum nostrum. Amen.
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Filip S
rezydent

« Odpowiedz #2461 dnia: Wrzesień 19, 2021, 18:11:02 pm »

Dziękuję za merytoryczne odpowiedzi.
random1414
*NOWICJUSZ*
adept
*

« Odpowiedz #2462 dnia: Październik 15, 2021, 19:17:42 pm »

Grałem w pewną grę piłkarską.Zdobyłem gola i komentator powiedział( mam nadzieję ze to nie jest bluźnierstwo z mojej strony)[Oh my godness what a strike].
1.Czy to jest bluznierstwo z jego strony ?
2.Czy granie w tą grę z właczonym komentarzem w tym języku to grzech?
3.Czy granie bez komentarza jest dozwolone(albo z komentarzem w innym języku) ?

KKK 2148 Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu – wewnętrznie lub zewnętrznie – słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego. Św. Jakub piętnuje tych, którzy "bluźnią zaszczytnemu Imieniu (Jezusa), które wypowiedziano nad (nimi)" (Jk 2, 7). Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym. Bluźniercze jest również nadużywanie imienia Bożego w celu zatajenia zbrodniczych praktyk, zniewalania narodów, torturowania lub wydawania na śmierć. Nadużywanie imienia Bożego w celu popełnienia zbrodni powoduje odrzucanie religii.
Hubertos
aktywista

Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #2463 dnia: Październik 17, 2021, 13:50:38 pm »

Grałem w pewną grę piłkarską.Zdobyłem gola i komentator powiedział( mam nadzieję ze to nie jest bluźnierstwo z mojej strony)[Oh my godness what a strike].
1.Czy to jest bluznierstwo z jego strony ?
2.Czy granie w tą grę z właczonym komentarzem w tym języku to grzech?
3.Czy granie bez komentarza jest dozwolone(albo z komentarzem w innym języku) ?

KKK 2148 Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu – wewnętrznie lub zewnętrznie – słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego. Św. Jakub piętnuje tych, którzy "bluźnią zaszczytnemu Imieniu (Jezusa), które wypowiedziano nad (nimi)" (Jk 2, 7). Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym. Bluźniercze jest również nadużywanie imienia Bożego w celu zatajenia zbrodniczych praktyk, zniewalania narodów, torturowania lub wydawania na śmierć. Nadużywanie imienia Bożego w celu popełnienia zbrodni powoduje odrzucanie religii.

Panie, zacznij pan zyc, bo ze skrupulanta swietego nie bedzie, a zycie sobie pan zmarnuje tylko.
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Strony: 1 ... 163 164 [165] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Dziecięce poszukiwania odpowiedzi na pytania błahe i całkiem poważne. « poprzedni następny »

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!