Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 15:21:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Czy nadchodzi nowa schizma?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Czy nadchodzi nowa schizma?  (Przeczytany 10477 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« dnia: Kwietnia 25, 2010, 18:17:07 pm »

Prawie 30 lat temu, w książce Glaube und Zukunft, obecny papież Benedykt XVI napisał, że Kościół wyłoni się z kryzysu znacznie mniejszy, straci przywileje, jakie obecnie posiada, i będzie musiał zacząć w zasadzie od początku.

Wiem, że w Polsce media są powściągliwe w opisywaniu ostatnich skandali, ale to co sie dzieje na Zachodzie w ostatnich tygodniach jest bez precedensu. Ludzie, którzy dotychczas ukrywali swoją nienawiść do Kościoła, teraz wylewają swój jad całkowicie jawnie. W dodatku zaczynają się do nich przyłączać katolicy.

Ostatnio Hans Küng ogłosił "otwarty list" do biskupów, w którym nawołuje do bojkotu papieża, i proponuje zwołanie nowego soboru powszechnego.
http://www.irishtimes.com/newspaper/opinion/2010/0416/1224268443283.html?via=rel
Oczywiście, można się śmiać z ludzi takich jak Kung, i ignorować ich, ale przerażajace jest, jak bardzo wielu katolików podziela jego poglądy. Gdyby ci ludzie odeszli z koscioła zupełnie, to pół biedy. Gorzej, że oni chcą zostać, i "reformować" dalej.

Co więc nas czeka w bliższej lub dalszej przyszłości? Nowa gwałtowna schizma, czy też stopniowa atrofia Kościoła, aż zostanie tylko garstka, która będzie zaczynać od nowa? 
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2010, 03:55:49 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 25, 2010, 19:02:55 pm »

Hmm... może będzie jak w "Ojcu Eliaszu" O'Briena... Papież zostaje z garstką wiernych i chyba 2-3 biskupami i kardynałami... reszta idzie za kard. Vettore ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
kamilek
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 25, 2010, 19:18:38 pm »

.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 26, 2010, 03:31:18 am »

Mnie osobiście podoba się taki podział, wiele razy myślałem aby o tym pisać na forum... ale mam jedną obawę gdyż "we mnie nie ma miłości" jeśli chcę podziału Kościoła.

Też mi to przeszło nieraz przez myśl: najlepiej, aby nastapił podział, i aby wyłonił się z tego podziału Kosciół mniejszy, ale wierny. Ale faktycznie, to jakoś tak nie po chrześcijańsku pragnąć podziału Koscioła...

Z drugiej strony, Benedykt XVI na początku swojego pontyfikatu wypowiadał się w podobnym duchu, mówiąc o przyszłym Kościele jako mniejszym, ale wierniejszym.

W każdym razie, gdyby mrzonki Künga jego podobnych spełniły się, i gdyby doszło np. do zwołania soboru, to schizmę mamy praktycznie gwarantowaną. Problem tylko taki, że wówczas to mniejszość zostanie nazwana "braćmi odłączonymi" - czyli my :-(
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2010, 07:08:31 am wysłana przez szkielet » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 26, 2010, 08:59:58 am »

Mam znajomego co twierdzi na podstawie fałszywych (!) objawień, że Kościół czeka wielka schizma. Podzieli się na dwie części o wielkości 1/3 i 2/3, przy czym większość pójdzie [chyba?] za Antychrystem złą drogą, a mniejszość zostanie wierna prawdziwej nauce.

Mnie osobiście podoba się taki podział, wiele razy myślałem aby o tym pisać na forum... ale mam jedną obawę gdyż "we mnie nie ma miłości" jeśli chcę podziału Kościoła. Zdaje mi się, że to jedyny sposób od wyrzucenie ludzi wyznających błędna naukę - jedyny poza całkowitym upadkiem Kościoła w świecie (przynajmniej tym Zachodu) i jego ponownego odradzania.

Podoba się Panu podział?
Kolejne rozdarcie Mistycznego Ciała Chrystusowanego podobało by się Państwu? To nie kwestia posoborowego "nie ma miłości". Takie rany to zawsze wynik działania szatana. Raczej należy się modlić o oprzytomnienie i nawrócenie postępowców. Jakby nie było to nasi bliźni.
Zapisane
Iacobus
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 26, 2010, 16:19:24 pm »

Nie sądzę, żeby w najbliższej przyszłości jakaś schizma była możliwa. Jeśli już, to jakieś niezbyt duże przejścia osób związanych z odnową czy ekumenizmem na kształt Taizé do grup protestanckich. Większość letnich katolików nie jest aż tak zaangażowana i świadoma spraw wiary, żeby dokonywać zmian na polu doktrynalnym. Inną kwestią jest znaczące zmniejszenie się liczby katolików jako takiej - akty apostazji, mniejsza liczba chrztów itd. Poza tym żaden papież nie odważy się teraz na zwołanie soboru, bo już poprzedni pokazał, jakie skutki długofalowe takie posunięcie za sobą niesie. Obserwując stan zachodniego katolicyzmu nie mam wątpliwości, w którą stronę poszedłby ten przypuszczalny sobór. A co według Państwa miałoby być powodem schizmy ?
Zapisane
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
kamilek
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 26, 2010, 16:21:37 pm »

.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 26, 2010, 16:53:51 pm »

Większość letnich katolików nie jest aż tak zaangażowana i świadoma spraw wiary, żeby dokonywać zmian na polu doktrynalnym.

Może i tak, ale to bez znaczenia: schizmy i herezje nie były nigdy wynikiem woli większości. Zawsze stały za tym jednostki, które pociagały za sobą innych. A jednostek, które są zaangażowane i chcą dalej "reformować" Kościół jest naprawdę bardzo wiele. Prócz tego mają przychylność mediów, a to bardzo potężna broń.

W wielu krajach wydziałe teologiczne uniwersytetów katolickich są siedliskiem dysydentów. To oni maja "błogosławieństwo" mediów, z czego korzystaja przy każdej okazji. Taki Küng napisał sobie swój "list otwarty" i prasa na całym świece skwapliwie go nagłośniła. Czy podobny list otwary prezentujacy stanowisko prawdziwie katolickie miałby szansę na takie samo nagłośnienie? Pytanie retoryczne...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2010, 16:58:56 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
marcin
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 26, 2010, 20:10:19 pm »

dobry pasterz zostawia 99 owiec i idzie szukać tej jednej. Dobry pasterz nie zostawia złych owiec aby dobre miały lepiej. Panowie mylą Kościół z klubem towarzyskim.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 26, 2010, 21:55:50 pm »

dobry pasterz zostawia 99 owiec i idzie szukać tej jednej. Dobry pasterz nie zostawia złych owiec aby dobre miały lepiej. Panowie mylą Kościół z klubem towarzyskim.

TAK!
Wg mnie myślenie "lepiej być małym (Kościołem) ale wiernym (Ludem)" to PYCHA!
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 26, 2010, 21:57:41 pm »

dobry pasterz zostawia 99 owiec i idzie szukać tej jednej. Dobry pasterz nie zostawia złych owiec aby dobre miały lepiej. Panowie mylą Kościół z klubem towarzyskim.

TAK!
Wg mnie myślenie "lepiej być małym (Kościołem) ale wiernym (Ludem)" to PYCHA!

Czyli wierni FSSPX sa pyszni??? tak pytam...
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 26, 2010, 22:33:55 pm »

Nie chodzi o ilość, ale o jakość!
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Gaudens Gaudebo
uczestnik
***
Wiadomości: 247


Domus Mea Domus Orationis

« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 27, 2010, 00:39:39 am »

Nie chodzi o ilość, ale o jakość!

Kiedy w 1958 roku umierał Papież Pius XII zostawiał mocny Kościół, Katolicy stanowili wówczas 25 % ogółu populacji świata, dzisiaj po ponad 52 latach stanowią już jedynie zaledwie 12 %, co gorsza nie są już oni pod względem liczebności największym wyznaniem świata bo wyprzedzili ich muzułmanie (sam Watykan to przyznał w 2008 r.)  wnioski nasuwają się więc same , demograficznie Katolicyzm  jest wyznaniem wymierającym i nie ma co do tego żadnych wątpliwości.Jakoś tak dziwnie się składa ,że statystyka spadku liczebności wiernych Kościoła Katolickiego nagle gwałtownie ruszyła jak machina akurat po śmierci Papieża Piusa XII właśnie, ciekawe dlaczego?
Zapisane
Deigenitrix illibata, Dei dicata Maria,

Apud tuum filium es electa, Maria,

Lucreris, veniam et miserere

+ + +
marcin
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 27, 2010, 00:45:04 am »

nie wiem skąd te statystyki ale nie są prawdziwe.
Zapisane
jedam
uczestnik
***
Wiadomości: 136

« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 27, 2010, 00:57:52 am »

Schizma nie jest nigdy "podziałem" Koscioła ale przejściem części byłych wiernych w stronę złej nauki. Kościół jest niepodzielny. To podstawowa cecha Kościoła. Jako mistyczne ciało Zbawiciela jest nie do podzielenia.

Ja także sądzę że w Kościele nie są ważne statystyki. Nie jest ważne że 90 % populacji jakiegoś terenu to katolicy skoro praktykuje 30 %. Wolę te 30% pewnych niż 90 % niepewnych. Myślę że taki rozdział doprowadzi wbrew pozorom do ożywienia Kościoła i do rechrystianizacji terenów zlaicyzowanych.  Lepiej odciąć zarażone pędy niż pozwolić zginąc całej roślinie.

Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Czy nadchodzi nowa schizma? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!