Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:07:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: mszalik
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: mszalik  (Przeczytany 10827 razy)
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« dnia: Kwietnia 12, 2010, 12:46:55 pm »

Pewnie było już o tym nie raz na forum (widziałem nawet parę postów,ale może się coś zmieniło). Od jakiegoś czasu chodzę na mszę w KRR. Jak na razie radzę sobie bez mszalika, obserwuję zachowanie innych. Myślę że przyszedł już czas na zakup "pomocy". Znalazłem w internecie tylko mszalik wydawnictwa Lancea. Oprócz tego jeszcze modlitewnik "Te Deum" który też chyba zawiera stałe części mszy, ale jednak zielony nadal jestem w tym wszystkim. Co najlepiej kupić według Państwa? Jeszcze jakby ktoś szczególnie miły był to prosiłbym o skan spisu treści, jeśli takowe posiadają.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 12, 2010, 12:48:58 pm »

Obecnie nie zmieniło się nic.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
kamilek
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 12, 2010, 12:49:35 pm »

.
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 12, 2010, 16:44:44 pm »

Te Deum Laudamus to modlitewnik wydawany przez FSSPX w Polsce. Jest to moim skromnym zdaniem najbardziej kompletny modlitewniko-śpiewnik na rynku. Mnóstwo modlitw po polsku i łacinie, tradycyjne pieśni polskie, nieszpory niedzielne, antyfony na pokropienie i podstawowe Kyriale w zapisie neumatycznym. W dodatku cena naprawdę przystępna.

Jeśli chodzi o mszalik sensu stricto, to poza reprintem Mszalika Tynieckiego wydawnictwa Lancea nie ma nic nowego. Jest to bardzo piękna rzecz, mnóstwo wspaniałych miedziorytów, kilka zakładek, podstawowe informacje o Sakramentach świętych, litanie i kilka modlitw przed i po Komunii świętej.

Na allegro znaleźć można mszalik o. Lefebvre'a OSB w różnych cenach. Był on chyba jednak wydany przed reformami Wielkiego Tygodnia, więc nie jest w 100% zgodny z Mszą po Summorum Pontificum (w mszaliku wydawnictwa Lancea jedyną bodaj niezgodnością jest zmieniona przez Benedykta XVI wielkopiątkowa modlitwa za żydów). Są też tzw. „Mszaliki niedzielne” z propriami na niedziele i ważniejsze święta. Sam mam taki niedzielny mszalik tyniecki z 1965, teksty w nim są jednak tylko po polsku, a czytania wyjęto z Biblii Tysiąclecia bodajże, podczas gdy mszalik Lancea czerpie z Biblii Wujka, uwspółcześnionej przez ś+p ks. Lohna SI i ś+p ks. Stysia SI. Jest też mszalik ks. Kordela, którego nie miałem w ręku, ale słyszałem o nim pozytywne opinie. Czasami bywają też mszaliki z Matką Bożą częstochowską na okładce, wydane chyba za Oceanem przez Polonię.

Sumując, osobiście rekomenduję duet „Te Deum Laudamus” jako śpiewnik oraz mszalik wydawnictwa Lancea.
Zapisane
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 326


« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 12, 2010, 17:47:55 pm »

Lancea jest ok

Zastrzegając to, że nie potrzebuje się
- Asperges me
- Vidi aquam
- czytań w układzie polsko - łacińskim
- wielu pieśni

Ja jestem zadowolony, choć zdaję sobie sprawę, że za ~100-150 stron więcej byłbym bardziej zadowolony
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 12, 2010, 18:00:14 pm »

Co to znaczy że nie ma czytań w układzie polsko-łacińskim? że najpierw jest wszystko po polsku, a w oddzielnym rozdziale po łacinie, czy że jest tylko w jednym języku. Pisząc "czytania" ma pan na myśli Ewengelię, czy cały tekst mszy?
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 12, 2010, 18:02:11 pm »

Lekcja i Ewangelia są tylko po polsku.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 12, 2010, 23:03:52 pm »

Na allegro znaleźć można mszalik o. Lefebvre'a OSB w różnych cenach. Był on chyba jednak wydany przed reformami Wielkiego Tygodnia, więc nie jest w 100% zgodny z Mszą po Summorum Pontificum
Nie, z ostatnim wydaniem jakim spodlałem się na allegro to było z 1956r.

w mszaliku wydawnictwa Lancea jedyną bodaj niezgodnością jest zmieniona przez Benedykta XVI wielkopiątkowa modlitwa za żydów).
Nie, mszały były drukowane w 2008r., a modlitwy o nawrócenie żydów zostały wprowadzone podajże w 2009r. Chyba że w latach 2009 - 2010r. była drukowana kolejna partia mszałów wyd. Lancea.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 13, 2010, 01:24:41 am »

Lancea drukuje reprint i nic nie może w nim zmienić. Ewentualnie erratę dołączyć, ale czy ma to sens. W końcu mszalik to nie skrypt naukowy .
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 13, 2010, 08:57:15 am »

(w mszaliku wydawnictwa Lancea jedyną bodaj niezgodnością jest zmieniona przez Benedykta XVI wielkopiątkowa modlitwa za żydów)

W mszale ołtarzowym też nie ma:)
Zapisane
J.
adept
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 24, 2010, 23:27:23 pm »

Co do pierwszego zapytania.
Mogę polecić książeczkę pt. "Msza Święta według Mszału Rzymskiego Świętego Piusa V".
Jest to pozycja niedroga, a bardzo przydatna na początku.
Zawarty jest w niej porządek Mszy Świętej w NFRR, a także krótki rys historyczny, omówienie podstawowych różnic w stosunku do dzisiejszej Mszy św., ubioru kapłana, wyglądu ołtarza i co interesujące zawiera również wskazówki dotyczące sposobu zachowania się uczestników w czasie Mszy (w bardzo przystępnej formie tabeli)
Zapisane
"Gdzie zmysł darmo dojść się stara, serca żywa krzepi wiara, porządkowi rzeczy wbrew! Pod odmiennych szat figurą, w znakach różny, nie naturą, kryje się tajemnic dziw!"
szija
uczestnik
***
Wiadomości: 107


« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 30, 2010, 13:38:43 pm »

Czasami bywają też mszaliki z Matką Bożą częstochowską na okładce, wydane chyba za Oceanem przez Polonię.
Pewnie chodzi o przedwojenny "Mój niedzielny mszalik", są też bez Matki Boskiej Częstochowskiej. Właśnie ostatnio zupełnie przypadkiem taki znalazłem. Kieszonkowy, ale bardzo fajny - dlatego radzę poszukać u babci, etc. ;)
Zapisane
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 30, 2010, 14:39:57 pm »

Ostatecznie kupiłem Mszalik Lancei. Co do zawartości jestem zadowolony. Szkoda tylko że jest dość duży i do kieszeni się nie zmieści. Co innego gdybym był kobietą, wrzuciłbym go do torebki i po kłopocie :)
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 30, 2010, 14:46:57 pm »

Powoli mężczyzna z torebką przestaje być czymś szokującym, więc jak Pan poczeka jeszcze trochę... ;)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 16, 2012, 14:32:17 pm »

Mszalik jest znowu dostępny.
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: mszalik « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!