Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 13:38:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Przyjmowanie Komunii świętej w kościołach w Polsce
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Przyjmowanie Komunii świętej w kościołach w Polsce  (Przeczytany 17092 razy)
Infirmus
uczestnik
***
Wiadomości: 172


« dnia: Kwietnia 11, 2010, 20:49:10 pm »

Byłem dzisiaj na Mszy świętej w parafii Najświętszego Zbawiciela w Ustce.
Msza była oczywiście w intencji ofiar katastrofy, został odczytany komunikat
biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edwarda Dajczaka, a na koniec
odśpiewaliśmy "Boże coś Polskę". Przyznam, że momentami głos wiązł mi w gardle.

Kościół po raz kolejny pokazuje, że w najtrudniejszych momentach jest ostoją
polskości i patriotyzmu. Prawdopodobnie w pozostałych polskich diecezjach
wierni również w ten sposób uczcili tych, którzy zginęli.

Jednak naszła mnie refleksja po dzisiejszej Mszy i chciałbym się nią z Państwem podzielić.
Otóż - ponad 90% wiernych obecnych na Mszy przystąpiło do Komunii świętej. W wielu
wypowiedziach hierarchów Kościoła, artykułach prasowych i książkach (na przykład
w "Wierności i obietnicy" o. Jacka Salija) pojawia się duma i zadowolenie ze wzrostu,
w ostatnich latach, liczby wiernych przyjmujących Komunię świętą.

Jeżeli wierzyć statystykom, to wzrost wyglądał mniej więcej tak: 7,8% (1980),
8,1% (1985), 10,7% (1990), 15,4% (1995), 16,3% (1999).

Na co dzień w mojej parafii wygląda to jeszcze lepiej(?), bo do Komunii przystępuje
jakieś 30-40% parafian.

No i w końcu moja wątpliwość - czy rzeczywiście wzrosła w ostatnich latach tak drastycznie
liczba ważnych spowiedzi? Czy rzeczywiście o wiele więcej osób żyje dzisiaj na co dzień
w stanie łaski uświęcającej? Czy może, chociaż piszę to z ciężkim sercem, wzrosła po prostu
liczba Komunii przyjmowanych świętokradczo?

Jeżeli moje przypuszczenia są prawdziwe i drastycznie wzrosła liczba świętokradczo
przyjmowanych Komunii, to raczej nie jest to powód do radości. Moim zdaniem za
mało jest w parafiach katechezy na ten temat a za dużo propagandy sukcesu.

Jakie jest Państwa zdanie na ten temat?
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 11, 2010, 21:27:46 pm »

Tydzień temu była Wielkanoc, a na Święta chodzi się do spowiedzi. Proste.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Infirmus
uczestnik
***
Wiadomości: 172


« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 11, 2010, 21:37:10 pm »

Tydzień temu była Wielkanoc, a na Święta chodzi się do spowiedzi. Proste.

Jasne. Tylko, że moja wątpliwość dotyczy nie dzisiejszej Mszy, ale sytuacji w parafiach na co dzień.
Wzrost liczby przyjmujących komunię świętą jest zjawiskiem, które obserwujemy stale od jakichś
30 lat (jeżeli wierzyć statystykom).

Czy cały czas, od 30 lat, wzrasta liczba ważnych spowiedzi i wiernych będących w stanie łaski uświęcającej?
Być może tak - nie wiem, ale jeżeli rzeczywiście tak jest, to jaka jest Pana zdaniem tego przyczyna?
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 11, 2010, 21:40:08 pm »

.
Zapisane
Infirmus
uczestnik
***
Wiadomości: 172


« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 11, 2010, 21:42:01 pm »

A może po prostu letni katolicy przestali chodzić do kościoła bo jest przeciwko komunizmowi.

O! To już jest jakieś wyjaśnienie - dziękuję, nie pomyślałem o tym.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 11, 2010, 21:57:10 pm »

Myślę, że w Polsce zaczyna pojawiać się trend, który na Zachodzie pojawił się już dekady wcześniej, gdzie praktycznie każdy bez wyjatku bedąc na Mszy idzie do Komunii św. Nie ma to nic wspólnego z tym, czy był do spowiedzi i kiedy, albo czy popelnił grzech ciężki czy nie. Po prostu Komunia postrzegana jest jako rytuał, w którym wypada i należy uczestniczyć.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 14, 2010, 20:34:20 pm »

Po
A może po prostu letni katolicy przestali chodzić do kościoła bo jest przeciwko komunizmowi.
Też tak sądzę. Chociaż nie da się wykluczyć tej drugiej opcji także...
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Hotori
adept
*
Wiadomości: 38


Królowo różańca św. módl się za nami!

« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 23, 2010, 16:42:52 pm »

A może kapłani powinni zacząć uświadamiać ludzi, czym jest świętokractwo Komunii św i czym sakrament pokuty.
Zapisane
Umieć spokornieć oznacza umieć naśladować Jezusa.
św. Bazyli Wielki
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 25, 2010, 22:41:44 pm »

(tak napisane teksty to ironia)

Po co?  Przecież Msza św. jest po polsku i wszyscy wszystko rozumieją

Problem polega na tym, że nasi pasterze po reformie liturgicznej przestali dostrzegać konieczność katechezy liturgicznej. Kiedyś to że była konieczna, było oczywiste. A przy okazji wytłumaczenia obrzędów było też tłumaczenie stojącej za tym teologii. Dziś już nie ma "bariery językowej" - więc konieczności katechezy mało kto widzi.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Hotori
adept
*
Wiadomości: 38


Królowo różańca św. módl się za nami!

« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 26, 2010, 10:26:00 am »

(tak napisane teksty to ironia)

Po co?  Przecież Msza św. jest po polsku i wszyscy wszystko rozumieją

Problem polega na tym, że nasi pasterze po reformie liturgicznej przestali dostrzegać konieczność katechezy liturgicznej. Kiedyś to że była konieczna, było oczywiste. A przy okazji wytłumaczenia obrzędów było też tłumaczenie stojącej za tym teologii. Dziś już nie ma "bariery językowej" - więc konieczności katechezy mało kto widzi.

W tym problem, że chociaż Liturgia jest po polsku, to i tak wciąż ludzie nie rozumieją jej znaczenia. Takie katechezy by się przydały. Jak znam życie Polak na kartce sam nie przeczyta, trzeba mu to wyłożyć bezpośrednio.
Zapisane
Umieć spokornieć oznacza umieć naśladować Jezusa.
św. Bazyli Wielki
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 26, 2010, 13:57:06 pm »

W tym problem, że chociaż Liturgia jest po polsku, to i tak wciąż ludzie nie rozumieją jej znaczenia. Takie katechezy by się przydały. Jak znam życie Polak na kartce sam nie przeczyta, trzeba mu to wyłożyć bezpośrednio.
Oczywiście, że ma Pan rację, tylko tak jak zauważył Pan jp7 księża i biskupi uważają, że skoro Msza po polsku, to po co tłumaczyć cokolwiek. A to, że wiernym się nie chce, to też jest chyba oczywista oczywistość.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Hotori
adept
*
Wiadomości: 38


Królowo różańca św. módl się za nami!

« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 26, 2010, 19:16:44 pm »

W tym problem, że chociaż Liturgia jest po polsku, to i tak wciąż ludzie nie rozumieją jej znaczenia. Takie katechezy by się przydały. Jak znam życie Polak na kartce sam nie przeczyta, trzeba mu to wyłożyć bezpośrednio.
Oczywiście, że ma Pan rację, tylko tak jak zauważył Pan jp7 księża i biskupi uważają, że skoro Msza po polsku, to po co tłumaczyć cokolwiek. A to, że wiernym się nie chce, to też jest chyba oczywista oczywistość.

Przepraszam, ale ja jestem "Pani"  ;)

Tak naprawdę wierni, za wiele nie widzą o samej Liturgii. Tego się uczy mechanicznie, kiedy kleknąć itd. ale dlaczego tak, lub czemu to się śpiewa a nie nic innego to już nie wiedzą.
Zapisane
Umieć spokornieć oznacza umieć naśladować Jezusa.
św. Bazyli Wielki
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 26, 2010, 20:39:53 pm »

Ja już spotkałem osobę, która twierdziła, że Komunia to tylko symbol.  Chodziło o dyskusję nt. Komunii na rękę. Ja przytaczałem argumenty, że profanuje się Ciało Pańskie. I co dała Msza po polsku, co tydzień słyszy "To jest bowiem Ciało Moje", a tu nagle jakiś symbol...
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 27, 2010, 08:52:09 am »

A skad mają wierni wiedzieć o tym, że komunia święta to nie symbol?
Zapisane
traditio20
bywalec
**
Wiadomości: 65


« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 27, 2010, 08:56:17 am »

Cytuj
Ja już spotkałem osobę, która twierdziła, że Komunia to tylko symbol

Podobną opinię wynalazłem w wydaniu specjalnym "Vivy", w związku z tragedią w Smoleńsku. Widnieje tam zdjęcie premiera Tuska, który przyjmuje Komunię Św. z rąk abp Kowalczyka, pod którym możemy przeczytać: "Komunia- symboliczny akt zespolenia z Bogiem. I ofiarami katastrofy." Co ciekawe na poprzedniej stronie czytamy: "W tym szczególnym dniu odprawiono mszę świętą w duchu ekumenicznym. Z udziałem Episkopatu Polski, przedstawicieli Kościołów: prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego." Nic więc dziwnego w tym, że społeczeństwo myśli jak myśli karmiąc się takimi bzdurami.
Zapisane
Adoro te devote, latens Deitas,
quae sub his figuris vere latitas:
tibi se cor meum totum subiicit,
quia te contemplans totum deficit.
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Przyjmowanie Komunii świętej w kościołach w Polsce « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!