Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 22:38:36 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Spowiedź u FSSPX, jak to jest? - Bardzo Proszę o Wyjaśnienie
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 36 Drukuj
Autor Wątek: Spowiedź u FSSPX, jak to jest? - Bardzo Proszę o Wyjaśnienie  (Przeczytany 140841 razy)
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #30 dnia: Marca 21, 2009, 21:21:55 pm »

Aby powiedzieć to raz jeszcze dokładniej: dopóki nie będzie wyjaśnienia kwestii dotyczących doktryny, Bractwo nie będzie miało jakiegokolwiek statusu kanonicznego w Kościele, a należący do niego duchowni, jeśli nawet zostali uwolnieni z kary kościelnej – nie pełnią prawomocnie jakiekolwiek posługi w Kościele.”


ech.
Z punktu widzenia modernistycznego kosciola, B.K.PX "nie ma zadnych praw". Tylko, ze istnial powod (istnieje nadal), dla ktorgo abp. Lefebvre wyswiecil biskupow.
Ja bede spowiadal sie u ksiezy z B.K.PX, mimo ze wiele osob tutaj "wie", ze to "niewazne".
Ci pilnujacy prawa, niech sobie chodza na Msze Święte sprawowane przez modernistow, ktorym nie przeszkadza ich wlasna niekonsekwencja.
Zadam pytanie pomocnicze. DLaczego ksieza prowadzacy Msze Święte bez oporow odprawiaja NOM, nie zastanawiajac sie w ogole nad tym, ze nie da sie tego pogodzic?
CIekawi mnie, w jaki sposob prowadza spowiedz, po normalnemu, czy po nomowemu?


Proszę używać w odniesieniu do Kościoła normalnego terminu w przeciwnym razie posty będa kasowane.
Za chwile okaze sie, ze zwolennicy i wierni  uczestniczacy w Mszach prowadzonych przez kaplanow z B.K.PX tez nie maja zadnych praw do wyrazania swoich przekopnan, gdy sa one inne od przekonan modratora.
Kolejny raz przypominam, ze forum krzyz powstalo, jako forma protestu przeciw idiotycznym cenzorom na forum fidelitas, ktorzy usuwali wypowiedzi niezgodne z ich przekonaniami. Tu mialo tego nie byc!

Wracam do tematu.
Zgodnie z tym, co pisza "znawcy" kazda Msza prowadzona przez kaplanow Bractwa jest niewazna, bo kaplani ci spowiadaja sie u siebie(chyba?) a i ministranci przystepuja do komuni po spowiedzi u tych kaplanow.
Szanowny Moderator niech wiec nie gorzi, tylko przyjmie do wiadomosci, ze kosciol posoborowy jest inny od Kościoła i mimo "zdjecia" ekskomuniki nadal uzywa sie wszelkich sposobow, zeby wiernych zniechecic do uczestniczenia w Mszach prowadzonych przez Bractwo.
Przypuszczam, ze dla modernistow najlepiej by bylo, gdyby Bractwo przeszlo na pozycje sedewakantystyczne, wtedy mogliby opluwac je bez skrepowania.

Przypominam tez, ze nie mozna utpzsamiac moich komentarzy z pogladami kaplanow i innych uczestnikow Bractwa. Sa moje i tylko moje. Zeby nikomu nie przyszlo do glowy atakowac Bractwo za moje poglady!
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2009, 21:35:26 pm wysłana przez Krzysztof Kałębasiak » Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #31 dnia: Marca 21, 2009, 21:23:17 pm »

W takim razie skoro z wypowiedzi wynika, że sakrament pokuty u FSSPX jest nieważny, to czy można odbyć ten sam sakrament pokuty wedle przedsoborowej reguły u FSSP,ICRSP i IBP i będzie on już wtedy ważny?
Oczywiście, że bedzie wazny, skąd się w ogóle takie pytanie pojawiło? Księża ci posiadaja jurysdykcje od biskupa zatem sprawa jest jak najbardziej klarowna.

Niezależnie gdzie lub do jakiego zgromadzenia/zakonu kapłan jest inkardynowany, musi mieć uprawnienie do spowiadania i to do spowiadania na terenie danej diecezji.
Jak znam życie, w Kościele nikt za bardzo się tym nie przejmuje, zakonnicy jeżdżą po kraju i spowiadają gdzie popadnie, np. przy okazji rekolekcji czy misji. Ale można uznać, że penitenci o tym wiedzy nie mają, więc Kościół to dopełnia i te spowiedzi są ważne.
Porównywanie patologii do patologii to średni argument.
Zapisane
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #32 dnia: Marca 21, 2009, 21:32:51 pm »

1.Zakonnicy mają prowincje, które obejmują nieraz wiele diecezji. Może stąd takie zezwolenia?
2.Misje i rekolekcje rządzą się chyba odrębnymi regułłami ( np.wyjazdy zagraniczne)?

Jeśli spowiedź u kaplanów FSSPX jest nieważna, to czy Msza Św. również?
To są przecież sakramenty.
Proszę o wyjaśnienie. Dziekuję.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #33 dnia: Marca 21, 2009, 21:36:46 pm »

1.Zakonnicy mają prowincje, które obejmują nieraz wiele diecezji. Może stąd takie zezwolenia?
2.Misje i rekolekcje rządzą się chyba odrębnymi regułłami ( np.wyjazdy zagraniczne)?

Jeśli spowiedź u kaplanów FSSPX jest nieważna, to czy Msza Św. również?
To są przecież sakramenty.
Proszę o wyjaśnienie. Dziekuję.
Sakramenty malzenstwa i pokuty wymagaja do waznosci dodatkowej misji od biskupa.

Przeciez proboszcz w  swojej parafii ma prawo zezwolic na spowiadanie kazdemu ksiedzu z celebretem. Jest chyba tylko ograniczenie na dlugosc  kaiego pozwolenia. Proboszcze nie moze w nieskonczonosc pozwalac jednemu ksiedzu szafowac  sakramenty w jego parafii.
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #34 dnia: Marca 21, 2009, 21:59:51 pm »

Przeciez proboszcz w  swojej parafii ma prawo zezwolic na spowiadanie kazdemu ksiedzu z celebretem.

??? !!
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Marca 21, 2009, 22:02:35 pm »


Proszę używać w odniesieniu do Kościoła normalnego terminu w przeciwnym razie posty będa kasowane.
Za chwile okaze sie, ze zwolennicy i wierni  uczestniczacy w Mszach prowadzonych przez kaplanow z B.K.PX tez nie maja zadnych praw do wyrazania swoich przekopnan, gdy sa one inne od przekonan modratora.
Kolejny raz przypominam, ze forum krzyz powstalo, jako forma protestu przeciw idiotycznym cenzorom na forum fidelitas, ktorzy usuwali wypowiedzi niezgodne z ich przekonaniami. Tu mialo tego nie byc!

Każdy ma prawo, tylko tak by nie stosowac wartościowania i terminów jakich używa Pan. Kościoł to Matka, o Matce źle się nie mówi-to także  moja Matka i jesli ktoś ja obraża i stara jej instytucji nadać za wszelką cenę jakies pejoratywne cechy to bede prostestował i tyle. Ufam, że o swojej matce też Pan źle nie mówi, chyba, że się mylę...Zatem proszę na przyszłość powściągnąć jezyk na tyle by nikogo, kto nie podziela Pana poglądów nie urazić. Prosze przejrzeć Regulamin i zastanowić się czy nadużyłem swoich kompetencji. Koniec OT.
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #36 dnia: Marca 21, 2009, 22:07:51 pm »

Porównywanie patologii do patologii to średni argument.

Ale to nie miał żaden być argument, tylko dygresja nie na temat :)
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #37 dnia: Marca 21, 2009, 22:35:18 pm »


Proszę używać w odniesieniu do Kościoła normalnego terminu w przeciwnym razie posty będa kasowane.
Za chwile okaze sie, ze zwolennicy i wierni  uczestniczacy w Mszach prowadzonych przez kaplanow z B.K.PX tez nie maja zadnych praw do wyrazania swoich przekopnan, gdy sa one inne od przekonan modratora.
Kolejny raz przypominam, ze forum krzyz powstalo, jako forma protestu przeciw idiotycznym cenzorom na forum fidelitas, ktorzy usuwali wypowiedzi niezgodne z ich przekonaniami. Tu mialo tego nie byc!

Każdy ma prawo, tylko tak by nie stosowac wartościowania i terminów jakich używa Pan. Kościoł to Matka, o Matce źle się nie mówi-to także  moja Matka i jesli ktoś ja obraża i stara jej instytucji nadać za wszelką cenę jakies pejoratywne cechy to bede prostestował i tyle. Ufam, że o swojej matce też Pan źle nie mówi, chyba, że się mylę...Zatem proszę na przyszłość powściągnąć jezyk na tyle by nikogo, kto nie podziela Pana poglądów nie urazić. Prosze przejrzeć Regulamin i zastanowić się czy nadużyłem swoich kompetencji. Koniec OT.

Patrzy Pan na to z innego punktu widzenia, wiec sie nie dogadamy. Wedlug Pana zapewne abp. Lefebvre wykluczyl sie z Kościoła, a wedlug mnie, n ie on.
Zapisane
Taw
uczestnik
***
Wiadomości: 201


A dość już tych podziemnych ciuciubabek!

« Odpowiedz #38 dnia: Marca 21, 2009, 22:38:00 pm »

Cytuj
Co innego na zachód od nas. Tam często praktykuje się coś takiego jak "spowiedź" generalną. Tzn. nie ma, jak u nas, indywidualnego wyznania grzechów przez penitenta przed spowiednikiem, a tylko ksiądz wypowiada nad grupą wiernych formułę rozgrzeszenia. Dlatego myślę, że tam jak najbardziej może być to przyczyną tego, aby wierni zwrócili się do kapłana FSSPX z prośbą o spowiedź.
Na Zachodzie mozna zazwyczaj umowic sie na spowiedz. Przynajmniej w Niemczech widzialem, ze w gazetkach parafialnych podaja nr telefonu do ksiedza, z ktorym mozna sie umowic na spowiedz.
Zapisane
"Jeżeli trwacie przy mojej nauce, jesteście naprawdę moimi uczniami. I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli."
"Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie."
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #39 dnia: Marca 21, 2009, 22:39:51 pm »

W takim razie skoro z wypowiedzi wynika, że sakrament pokuty u FSSPX jest nieważny, to czy można odbyć ten sam sakrament pokuty wedle przedsoborowej reguły u FSSP,ICRSP i IBP i będzie on już wtedy ważny?
Jeśli tylko dany kapłan posiada upoważnienie do spowiadania w danej diecezji, albo upoważnienie habitualne od dowolnego Ordynariusza - to tak. (kan 969-974)
Mówiąc ściśle - do ważnego odpuszczenia grzechów można użyć dowolnego zatwierdzonego przez Kościół rytu.
(Kan. 978 -§ 2. Spowiednik jako szafarz Kościoła w sprawowaniu sakramentu pokuty winien wiernie stosować się do nauki Magisterium i norm wydanych przez kompetentną władzę.)


BTW - w myśl kanonu 967 par 1. ważnie spowiadają 4 biskupi Bractwa
(Kan. 967 - § 1. Oprócz Biskupa Rzymskiego, upoważnienie do spowiadania wiernych na całym świecie posiadają na mocy samego prawa kardynałowie. Posiadają je również biskupi, którzy też godziwie z niego korzystają, chyba że sprzeciwiłby się temu w poszczególnym przypadku biskup diecezjalny.)

Oczywiście, że bedzie wazny, skąd się w ogóle takie pytanie pojawiło? Księża ci posiadaja jurysdykcje od biskupa zatem sprawa jest jak najbardziej klarowna.
Nie jest. Jeśli posiadają upoważnienie habitualne (na piśmie!) - sprawa jest oczywista. jeśli nie - muszą mieć upoważnienie od ordynariusza diecezji, w której spowiadają. Mają?

Niezależnie gdzie lub do jakiego zgromadzenia/zakonu kapłan jest inkardynowany, musi mieć uprawnienie do spowiadania i to do spowiadania na terenie danej diecezji.
Jak znam życie, w Kościele nikt za bardzo się tym nie przejmuje, zakonnicy jeżdżą po kraju i spowiadają gdzie popadnie, np. przy okazji rekolekcji czy misji. Ale można uznać, że penitenci o tym wiedzy nie mają, więc Kościół to dopełnia i te spowiedzi są ważne.
1) Inkardynacja dotyczy diecezji. Do zakonu jest adskrypcja.
2) Zapewne posiadają upoważnienie habitualne, więc mogą.

Tak, tylko jeśli ktoś posiada celbret z danej diecezji to posiada takze jurysdykcje tamtejsza, zatem proboszcz,rektor bądź inny upowazniony przez biskupa miejsca ma prawo pozwolic mu spowiadać.
Celebret nie oznacza automatycznego prawa do spowiadania.

jeśli kapłan jedzie na zaproszenie proboszcza i przy tej okazji spowiada, to czego jeszcze brakuje mu do jurysdykcji ? Chyba Pan przeholował ...
Upoważnienie od Ordynariusza, bądź upoważnienia habitualnego od jakiegokolwiek ordynariusza.

Ja bede spowiadal sie u ksiezy z B.K.PX, mimo ze wiele osob tutaj "wie", ze to "niewazne".
To o Pana zbawienie chodzi. Aby zastosowanie miało "Ecclesia suplet" musi być wątpliwość pozytywna co do jurysdykcji. Dla mnie takiej nie ma

Ci pilnujacy prawa, niech sobie chodza na Msze Święte sprawowane przez modernistow, ktorym nie przeszkadza ich wlasna niekonsekwencja.
W razie potrzeby - choćby u starokatolików, lub prawosławnych. To nie  jest kwestia niekonsekwencji - tylko ducha i litery prawa. Nikt Panu nie każe szukać przewodnictwa duchowego u "modernisty" (Nieładnie oskarżać o herezję większość Kościoła)

Zadam pytanie pomocnicze. DLaczego ksieza prowadzacy Msze Święte bez oporow odprawiaja NOM, nie zastanawiajac sie w ogole nad tym, ze nie da sie tego pogodzic?
Da się. To też jest Msza święta. Z punktu widzenia dydaktycznego i teologicznego - kiepsko wyrażająca pewne prawdy, ale wciąż ważna.

Zgodnie z tym, co pisza "znawcy" kazda Msza prowadzona przez kaplanow Bractwa jest niewazna, bo kaplani ci spowiadaja sie u siebie(chyba?) a i ministranci przystepuja do komuni po spowiedzi u tych kaplanow.
Zdaje się, że to jacyś  heretycy twierdzili, że brak łaski uświęcającej kapłana czyni sakrament nieważny. Tyle, że Kościół to potępił...

1.Zakonnicy mają prowincje, które obejmują nieraz wiele diecezji. Może stąd takie zezwolenia?
2.Misje i rekolekcje rządzą się chyba odrębnymi regułłami ( np.wyjazdy zagraniczne)?
Niezupełnie. Przełożony zakonu może nadać uprawnienie jakiemukolwiek prezbiterowi do spowiadania jego podwładnych i tych, którzy dniem i nocą u nich przebywają. Odpowiedzią jest "habitualne upoważnienie do spowiadania" dające domyślne prawo spowiadanie na całym świecie, chyba, że jakiś Ordynariusz pisemnie i imiennie stwierdzi, że jego podwładnych to nie dotyczy

Jeśli spowiedź u kaplanów FSSPX jest nieważna, to czy Msza Św. również?
To są przecież sakramenty.
Do ważnego przyjęcia sakramentu stan Łaski Uświęcającej nie jest potrzebny (choć skutkuje to dodatkowym grzechem). Ponadto - przy każdej Mszy św. jest akt skruchy,  który może pomóc w osiągnięciu żalu doskonałego - więc nawet świętokradztwo jest mało prawdopodobne. Do tego dochodzi moralna niezdolność do spowiadania się u innych kapłanów (wszak mało który ksiądz na świecie wie o co tu w ogóle chodzi....), a nawet - prawo nadane przez abp Lefebvre, ks Schmitbergera lub bp. Fellaya do spowiadania członków Bractwa - o ile Bractwo istnieje (jest to chyba wątpliwość pozytywna prawna - więc "Ecclesia suplet") .

Sakramenty malzenstwa i pokuty wymagaja do waznosci dodatkowej misji od biskupa.
Lub proboszcza. Jeśli zatem proboszcz da licencję, to nawet Małżeństwo jest ważne...
Przeciez proboszcz w  swojej parafii ma prawo zezwolic na spowiadanie kazdemu ksiedzu z celebretem. Jest chyba tylko ograniczenie na dlugosc  kaiego pozwolenia. Proboszcze nie moze w nieskonczonosc pozwalac jednemu ksiedzu szafowac  sakramenty w jego parafii.
Nie. proboszcz nie ma takiego prawa.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #40 dnia: Marca 21, 2009, 22:49:46 pm »


BTW - w myśl kanonu 967 par 1. ważnie spowiadają 4 biskupi Bractwa
(Kan. 967 - § 1. Oprócz Biskupa Rzymskiego, upoważnienie do spowiadania wiernych na całym świecie posiadają na mocy samego prawa kardynałowie. Posiadają je również biskupi, którzy też godziwie z niego korzystają, chyba że sprzeciwiłby się temu w poszczególnym przypadku biskup diecezjalny.)


teraz proszę mi napisać, czy ten kanon dotyczy też JE abpa Sawy i dlaczego
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #41 dnia: Marca 21, 2009, 23:12:23 pm »

Nie. Bo CIC dotyczy tylko Kościoła Łacińskiego ;-)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #42 dnia: Marca 21, 2009, 23:53:04 pm »

Niezależnie gdzie lub do jakiego zgromadzenia/zakonu kapłan jest inkardynowany, musi mieć uprawnienie do spowiadania i to do spowiadania na terenie danej diecezji.
Jak znam życie, w Kościele nikt za bardzo się tym nie przejmuje, zakonnicy jeżdżą po kraju i spowiadają gdzie popadnie, np. przy okazji rekolekcji czy misji. Ale można uznać, że penitenci o tym wiedzy nie mają, więc Kościół to dopełnia i te spowiedzi są ważne.
1) Inkardynacja dotyczy diecezji. Do zakonu jest adskrypcja.

Cytuj
Każdy duchowny powinien być inkardynowany do jakiegoś Kościoła partykularnego albo do prałatury personalnej, albo do jakiegoś instytutu życia konsekrowanego lub do jakiegoś stowarzyszenia, które posiada tę zdolność, tak że nie może być duchownych nikomu nie podlegających czyli tułaczy.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #43 dnia: Marca 22, 2009, 07:19:35 am »


Przeciez proboszcz w  swojej parafii ma prawo zezwolic na spowiadanie kazdemu ksiedzu z celebretem. Jest chyba tylko ograniczenie na dlugosc  kaiego pozwolenia. Proboszcze nie moze w nieskonczonosc pozwalac jednemu ksiedzu szafowac  sakramenty w jego parafii.
Nie. proboszcz nie ma takiego prawa.
To na jakiej podstawie spowiadaja w parafiach kaplani spoza diecezji? Przeciez jestem w stanie przyomniec sobie dziesiatki takich przypadkow i nie chodzi tylko o rekolekcje. Nawet zdarza sie, ze kaplani greko-katoliccy pomagaja przy spowiedzi... Napewno musi byc jakis przepis pozwlajacy proboszczowi poprosic kaplana o pomoc  w spowiedzi w swojej parafiii... moze jest jakies prawo, ze jesli kaplan ma prawo spowiadania w jakiejkolwiek diecezji to KEP *cztzn. wszyscy biskupi sie na to zgodzili) rozciaga to prawo na wszystkie diecezje jesli proboszcz sie zgodzi.
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #44 dnia: Marca 22, 2009, 08:21:12 am »

To na jakiej podstawie spowiadaja w parafiach kaplani spoza diecezji? Przeciez jestem w stanie przyomniec sobie dziesiatki takich przypadkow i nie chodzi tylko o rekolekcje. Nawet zdarza sie, ze kaplani greko-katoliccy pomagaja przy spowiedzi... Napewno musi byc jakis przepis pozwlajacy proboszczowi poprosic kaplana o pomoc  w spowiedzi w swojej parafiii... moze jest jakies prawo, ze jesli kaplan ma prawo spowiadania w jakiejkolwiek diecezji to KEP *cztzn. wszyscy biskupi sie na to zgodzili) rozciaga to prawo na wszystkie diecezje jesli proboszcz sie zgodzi.

Tez jestem ciekaw odpowiedzi, bo zdarzylo mi sie spowiadac u kolegi nomowego ksiedza, gdy odwiedzila go grupa przyjaciol z seminarium.
Przy odejsciu od konfesjonalu opadla mi szczeka, gdy zobaczylem w srodku faceta w ortalionowej kurtce i dzinsach. Bylem na tyle opanowany, ze nie zgrzeszylem zaraz po spowiedzi. :)
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 36 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Spowiedź u FSSPX, jak to jest? - Bardzo Proszę o Wyjaśnienie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!