Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 02:38:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Pozmieniane modlitwy
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj
Autor Wątek: Pozmieniane modlitwy  (Przeczytany 26303 razy)
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #45 dnia: Marca 13, 2010, 23:25:03 pm »

słówko "zatem" z II ME nie wiem jak było w wydaniu Mszału Pawła VI ale w książeczce do nabożeństwa wydanej w 1972 jest ono. Jest wtedy bardziej logicznie. "Zaprawde Święty jesteś Boże, Żródło wszelkiej Swiętości zatem uswięc te dary mocą Twojego Ducha...
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
darl
uczestnik
***
Wiadomości: 138

« Odpowiedz #46 dnia: Marca 22, 2010, 08:37:04 am »

Najbardziej ocenzurowane są GORZKIE ŻALE.
Zapisane
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #47 dnia: Marca 22, 2010, 14:21:32 pm »

Najbardziej ocenzurowane są GORZKIE ŻALE.

To znaczy?  Korzystam z modlitewnika wydanego przez FSSPX, w którym tekst Gorzkich Żali jest identyczny jak w nowych wydaniach, np. śpiewnika x. Siedleckiego.
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #48 dnia: Marca 22, 2010, 14:34:03 pm »

Myślę, że modlitwy zmieniano już w latach 50. Po wojnie zaczęła panować polityczna poprawność, także w sprawach ,,żydowskich" pod wpływem wojny. Co do Bractwa w Polsce to trudno wymagać by promowało jakieś teksty antyżydowskie. Na pewno x. Karol ze względu na swe niemieckie pochodzenie nie może sobie na to pozwolić. W sumie głupia sprawa z tym zmienianiem modlitw, ale żyjemy w czasach ,,poprawności politycznej". Niestety. Też mi się nie podoba. Orginalne teksty modlitw znajdziemy tylko w książkach przedwojennych.
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #49 dnia: Kwietnia 09, 2010, 13:33:55 pm »

Z Modlitewnika "Droga do Boga".
Opracowanie: Ks. Zenon Mońka
IMPRIMATUR
Kuria Metropolitalna w Częstochowie
(...)

"Darmo kamień wagi wielkiej na grób Jego wtłoczyli, - Darmo dla pewności wszelkiej zbrojnej straży użyli, - Na nic straż, pieczęć i skała nad grobem Pana się zdała. Alleluja..."

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2010, 14:22:07 pm wysłana przez marekkoc » Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 326


« Odpowiedz #50 dnia: Kwietnia 09, 2010, 21:25:33 pm »

Najbardziej ocenzurowane są GORZKIE ŻALE.

To znaczy?  Korzystam z modlitewnika wydanego przez FSSPX, w którym tekst Gorzkich Żali jest identyczny jak w nowych wydaniach, np. śpiewnika x. Siedleckiego.
Podobnież w Mszaliku Benedyktynów Tynieckich 1963
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #51 dnia: Kwietnia 09, 2010, 22:36:56 pm »

Najbardziej ocenzurowane są GORZKIE ŻALE.

To znaczy?  Korzystam z modlitewnika wydanego przez FSSPX, w którym tekst Gorzkich Żali jest identyczny jak w nowych wydaniach, np. śpiewnika x. Siedleckiego.
Trzeba sięgnąć do starszych tekstów. Mam śpiewnik x. Siedleckiego z 1928 r. i tam teks GŻ różni się dośc znacznie od współczesnego.
Pierwszy z brzegu przykład:
"Przecież Go bardziej, niż żydowska, dręczy
Złość twoja, męczy". (dziś - "katowska")
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #52 dnia: Kwietnia 28, 2010, 13:34:56 pm »

Moderniści znieśli święto Chrystusa Króla przesuwając je w inny termin (sugerujący królowanie Boga dopiero po końcu świata). Przy okazji wywalono z hymnu nieszporowego następujące słowa:

"Tłum przewrotny ciągle woła:
Chrystus niech nam nie panuje!
My z radością uznajemy,
Żeś jest wielkim świata Królem.
Niech Ci wodze wszystkich ludów
Cześć publicznie oddawają,
Niech czczą mistrze i sędziowie,
Niech Cię uzna sztuka, prawo.
Króle władzą niech się chlubią,
Jeśli Tobie są poddani,
Poddaj pod swą władzę słodką
Kraj i domy z mieszkańcami".
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
łukasz88
uczestnik
***
Wiadomości: 102


Sancte Pie X patrone meus, ora pro mei.

« Odpowiedz #53 dnia: Kwietnia 29, 2010, 19:30:52 pm »

Z Modlitewnika "Droga do Boga".
Opracowanie: Ks. Zenon Mońka
IMPRIMATUR
Kuria Metropolitalna w Częstochowie
(...)

"Darmo kamień wagi wielkiej na grób Jego wtłoczyli, - Darmo dla pewności wszelkiej zbrojnej straży użyli, - Na nic straż, pieczęć i skała nad grobem Pana się zdała. Alleluja..."

W "Drodze do Nieba"  wyd. LVIII, Opole 2009,
 IMPRIMATUR + A. Nossol  Episcopus Opoliensis  pozostawiono tę zwrotkę w starej wersji:
"Daromo kamień wagi wielkiej Żydzi na grób wtoczyli..."
Zapisane
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #54 dnia: Kwietnia 29, 2010, 19:45:49 pm »

no to trzeba śpiewać w prawidłowej wersji, aby przetrwała. i tyli.

a propos (bo mi się zawsze to przypomina w takich sytuacjach): w oryginalnym tekście "Pieśni o Narodzeniu Pańskim" znanej wszem jako "Bóg się rodzi" stoi "i Twoje wioski z miastami", a nie wszystkie. wymysł to raczej o wiele wcześniejszy niż lata ostatnie, ale fajnie by było wrócić do wersji, w jakiej Karpiński tę pieśń zostawił.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #55 dnia: Kwietnia 30, 2010, 02:11:15 am »

Teraz śpiewanie oryginałów (chodzi mi o fragmenty o Żydach) w momencie tak wielkiej słabości Kościoła Świętego mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak już to lepiej zrobić akcję i logować się na akukumenizm.pl i rozwalać co głupsze poglądy.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #56 dnia: Kwietnia 30, 2010, 15:24:01 pm »

mogę się już załamać?
na szczęście nigdy nie widziałam na żywo i drukiem "Otrzyjcie już łzy, płaczący" ze zmienionym tekstem i nie zamierzam się podporządkowywać czyjejś dziwnej manii. w Piśmie Świętym też zmienimy fragmenty odpowiadające słowom pieśni?
niech mnie Kolega nie rozśmiesza, gorunc, o zawał łatwiej.

a co do "wielkiej słabości Kościoła Świętego": spoko, "bramy piekielne go nie przemogą".

Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
stefan
aktywista
*****
Wiadomości: 581

« Odpowiedz #57 dnia: Września 03, 2010, 15:24:09 pm »

Christus Rex

Proszę sobie porównać Gorzkie Żale tam gdzie było słowa żyd żydzi są teraz ludzi, tłum itp no bo przecież nie wolno czynić zarzutu żydom wkleję potem i z nowej książeczki i ze starej.

Jak się dawniej Polacy modlili













Zapisane
Powstaną bowiem fałszywi chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak aby w błąd byli wprowadzeni (jeśli to być może) nawet i wybrani.Mt. 24).
-------------------
Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości? (1 Tm 2,11-1
slavko
Gość
« Odpowiedz #58 dnia: Września 04, 2010, 07:14:04 am »

Na Slasku bywa tez: "Darmo kamien wagi wielkiej wrodzy na grob wtloczyli" w sumie ciagle o Zydach ale wg mnie brzmi glupio.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #59 dnia: Września 04, 2010, 07:20:58 am »

moze nie szczegolnie do tego watku, ale na lepszy pomysl nie wpadlem
Nabozenstwo marcowe  http://pl.wikisource.org/wiki/Nabo%C5%BCe%C5%84stwo_marcowe
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Pozmieniane modlitwy « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!