Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:49:27 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Pozmieniane modlitwy
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj
Autor Wątek: Pozmieniane modlitwy  (Przeczytany 26292 razy)
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #60 dnia: Września 05, 2010, 10:47:48 am »

Najbardziej ocenzurowane są GORZKIE ŻALE.

To znaczy?  Korzystam z modlitewnika wydanego przez FSSPX, w którym tekst Gorzkich Żali jest identyczny jak w nowych wydaniach, np. śpiewnika x. Siedleckiego.

Gorzkie żale zmieniano stopniowo. mam mały "spiewnik kościelny" z 1947 roku. Tam juz nie ma wstawek o Żydach, ale nadl są archaizmy gramatyczne np. "od żołdactwa", "Od Piotra", a nie "przez żołdactwo", przez Piotra. a co ciekawe w Mszaliku Tynieckim z 1949 jescze są Żydzi, no ale to jest własciwie wznowienie edycji wydanej tuz przed wojną.
Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #61 dnia: Września 07, 2010, 17:13:16 pm »

Jeżeli nawet pozmieniano słowo Pana Jezusa do Św. Faustyny w nowennie do Bożego Miłosierdzia to czemu się dziwić.
"Dzienniczek" został oceniony chyba dość dokładnie w związku z kanonizacją Siostry Faustyny. Nie było zastrzeżeń co do wizji, jakie miała s.Faustyna jak i co do słów, które mówił Pan Jezus do Niej. Ale Pan Jezus, będą Panem czasu, powinien wobec tego chyba użyć słów, które w przyszłości z uwagi na "poprawność polityczną" będą właściwsze?
A może niezbyt dokładnie sprawdzono autentyczność tych słów i nie pochodzą one od Pana Jezusa?
Ciekawa zagadka?
A przy okazji - ta wersja "politycznie poprawna" w Radio Maryja funkcjonuje co najmniej od 29 marca 2005 roku - wtedy przed koronką do Bożego miłosierdzia podano fragment "Dzienniczka" z nowszą wersją słów Pana Jezusa. ::)
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #62 dnia: Września 07, 2010, 17:25:00 pm »

zostawmy już tych żydów, modlitwa nie jest przez to mniej warta a skutek publiczny lepszy.
Zapisane
stefan
aktywista
*****
Wiadomości: 581

« Odpowiedz #63 dnia: Września 07, 2010, 18:42:41 pm »


A może niezbyt dokładnie sprawdzono autentyczność tych słów i nie pochodzą one od Pana Jezusa?

Może tak jeszcze zakwestionować Ewangelię Św. Jana? Tam Pan Jezus w słowach nie przebierał, kierując je do żydów.Już zapomniano o Wandzie Malczewskiej, jak od Zbawiciela usłyszała, że w Polsce nastąpi czas usuwania krzyży i nasilenia presji, aby zniesiono lekcje religii w szkołach, gdyż bardzo to drażni żydów.Wszystko co zdrowe i oczywiste zaczyna być niepoprawne. O zgrozo, niektórzy katolicy zaczynają tej modle się poddawać i samych siebie cenzurować.
Zapisane
Powstaną bowiem fałszywi chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak aby w błąd byli wprowadzeni (jeśli to być może) nawet i wybrani.Mt. 24).
-------------------
Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości? (1 Tm 2,11-1
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #64 dnia: Września 07, 2010, 20:34:59 pm »


A przy okazji - ta wersja "politycznie poprawna" w Radio Maryja funkcjonuje co najmniej od 29 marca 2005 roku - wtedy przed koronką do Bożego miłosierdzia podano fragment "Dzienniczka" z nowszą wersją słów Pana Jezusa. ::)

Tak powiedzieli w Radiu?  ;D
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #65 dnia: Września 08, 2010, 13:10:27 pm »

(...) Tak powiedzieli w Radiu?  ;D
Owszem, cytują tekst zmieniony - czyli Pan Jezus został ocenzurowany   ;)
Jak usłyszę ten tekst ponownie to zawiadomię na forum.   >:(
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #66 dnia: Września 08, 2010, 21:07:51 pm »

Ale... powiedzieli "z nowszą wersją słów Pana Jezusa"???  :o :o
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #67 dnia: Września 09, 2010, 08:35:13 am »


"Dzienniczek" został oceniony chyba dość dokładnie w związku z kanonizacją Siostry Faustyny. Nie było zastrzeżeń co do wizji, jakie miała s.Faustyna jak i co do słów, które mówił Pan Jezus do Niej. Ale Pan Jezus, będą Panem czasu, powinien wobec tego chyba użyć słów, które w przyszłości z uwagi na "poprawność polityczną" będą właściwsze?
A może niezbyt dokładnie sprawdzono autentyczność tych słów i nie pochodzą one od Pana Jezusa?
Ciekawa zagadka?
A przy okazji - ta wersja "politycznie poprawna" w Radio Maryja funkcjonuje co najmniej od 29 marca 2005 roku - wtedy przed koronką do Bożego miłosierdzia podano fragment "Dzienniczka" z nowszą wersją słów Pana Jezusa. ::)
Sam "Dzienniczek" nie został ocenzurowany. Mam wydanie z 2005 roku i jest tam nadal mowa o "odszczepieńcach i heretykach". Cenzura dotyczy modlitewników, które są oparte na "Dzienniczku".
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #68 dnia: Września 09, 2010, 11:08:13 am »

Cytuj
Zbawiciel sam wyznaczył jej porządek i każdy z dziewięciu dni poświęcił kolejno różnym intencjom: dzień V - za heretyków i odszczepieńców (obecnie zgodnie z duchem Soboru Watykańskiego II używa się określenia: za braci odłączonych). Teksty drukujemy za publikacją: "Jezu, ufam Tobie. Wybrane modlitwy św. Siostry Faustyny". Wydanie XII, Wydawnictwo "Misericordia", Kraków 2004; Opracowanie: Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia; Nihil obstat: Kraków, 15 września 1993, ks. Józef Żukowicz SJ; Reimprimatur: ks. bp Jan Szkodoń; Kuria Metropolitalna ks. prof. Jan Dyduch, kanclerz; Kraków, 19 marca 2004.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=wi&dat=20070410&id=wi26.txt

Skoro czytamy: Zbawiciel sam wyznaczył jej porządek i w Dzienniczku nie jest zmienione, to dlaczego takie zmiany powprowadzne są w różnych modlitewnikach? i nadal propagowane i  biskupi się pod tym podpisują. Coś to chyba nie tak!
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #69 dnia: Września 09, 2010, 14:04:32 pm »

W tekście przez Panią zacytowanym jest odpowiedź zaznaczona na czerwono.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #70 dnia: Września 09, 2010, 15:36:44 pm »

I tak dobrze, że nie poszli za "duchem sobora" jeszcze dalej i całkiem nie zmienili - w końcu jest to modlitwa o nawrócenie. Może dopiero pójście za "duchem Baalamanda" skłoni do napisania czegoś o umocnieniu w jedności i zupełnym wyrzuceniu słów Pana Jezusa.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #71 dnia: Września 09, 2010, 16:20:02 pm »

W tekście przez Panią zacytowanym jest odpowiedź zaznaczona na czerwono.
Proszę księdza, a co to ma do rzeczy? ja tu zaznaczyłam, przecież jest wyraźnie napisane, wszak to gazeta katolicka podaje i po co ludziom w głowach mieszać?
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #72 dnia: Września 09, 2010, 16:22:12 pm »

Pani Mamo, te pytania nie są do mnie. Ja niczego nie zmieniałem, nie jestem też wydawcą.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #73 dnia: Czerwca 26, 2012, 10:56:01 am »

Gorzkie żale zmieniano stopniowo. mam mały "spiewnik kościelny" z 1947 roku. Tam juz nie ma wstawek o Żydach, ale nadl są archaizmy gramatyczne np. "od żołdactwa", "Od Piotra", a nie "przez żołdactwo", przez Piotra. a co ciekawe w Mszaliku Tynieckim z 1949 jescze są Żydzi, no ale to jest własciwie wznowienie edycji wydanej tuz przed wojną.

Doszukałem się wreszcie:

Pierwszą poważną korektę językową Gorzkich Żali (ok. 50 poprawek) przeprowadził, na zlecenie ówczesnej Komisji do Rozpatrzenia Spraw Pieśni Kościelnych przy Episkopacie Polski, ks. prof. Józef Michalak, wykładowca liturgiki w płockim Seminarium Duchownym. Poprawił też tekst śpiewanego Różańca do NMP oraz Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP (tutaj tylko dwie korekty: zniknęła "Abiszaj prawego Dawida grzejąca" oraz zegar słoneczny, zastąpiony przez "światło z Gabaon"). Tekst tych nabożeństw w proponowanym przez ks. Michalaka brzmieniu został wydany pt. "Podręcznik do nabożeństw dodatkowych dla diecezji płockiej" w 1928 roku w Płocku, z przedmową ks. biskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Z niektórych zmian redaktor się wycofał, ostateczna wersja została przedstawiona jako obowiązująca w diecezjach Rzeczypospolitej w 1933 roku.

Nie mam dostępu do kompletnych tekstów po poprawkach ks. Michalaka, jednak nic nie wskazuje na to, by próbował on cenzurować wzmianki o żydach.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 26, 2012, 10:58:39 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Pozmieniane modlitwy « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!