Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 23:21:25 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 58 Drukuj
Autor Wątek: ME-lotek  (Przeczytany 209209 razy)
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #480 dnia: Czerwca 30, 2010, 09:05:07 am »

W Ingolstadt mają swój apostolat petryści.

Niestety, tam mają Mszę o 10, to było trochę za późno i nie dałem rady, więc musiałem iść naprzeciw do kościoła farnego. Tak nawiasem mówiąc, oczywiście nie uświadczysz nigdzie informacji o tym, że ,,takie'' Msze się odprawia. Na przemilczenie biorą. Nihil novi.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #481 dnia: Lipca 06, 2010, 11:29:36 am »

kościół pw. NMP w Ingoldstacie (Bawaria), godz. 8 rano:
* zamiast Glorii pieśń
* jedno czytanie wykonane przez kobietę
* zamiast psalmu -- pieśń
* brak drugiego czytania
* brak Alleluja
* zamiast Credo -- pieśń (i to chyba tylko jedna zwrotka, bo nawet się nie dało odmówić w całości)
* druga kobieta czyta modlitwę wiernych
* Ludzie w ogóle nie śpiewają, nawet nie wiadomo, czy idzie właśnie przygrywka między zwrotkami, czy zwrotka
To jest normalne w krajach niemieckojezycznych, ze zamaist czesci stalych wykonuje sie piesni bedace dosc luzna (i oczywiscie krotsza) parafraza danego tekstu mszy sw - oczywiscie maksymalnie dwie zwrotki. Czyli zamiast "Gloria" spiewa sie cos w stylu: "Dajmy wszyscy chwale Bogu, ktory mieszka w gorze i blogoslawi nam w naszej pracy i zyciu tu na ziemi itd itd" a zamiast "Credo" - "Wierzymy w Ojca, ktory stworzyl swiat, w Syna, ktory nas odkupil i w Ducha, ktory nas uswieca itd". Co ciekawe, ze we wprowadzeniu do mszalu jest napisane, ze tych czesci stalych nie nalezy zastepowac innymi, ale w mszale niemieckim czytalem kiedys wprost, ze mozna zaspiewac "Gloria-lied", "Credo-lied" itd. Jest to taka niemiecka tradycja, choc oczywiscie niezgodna z przepisami liturgicznymi (choc to akurat nie dziwi :)). Jesli ktos chce zobaczyc niemieckie zwyczaje, moze zerknac do archiwum telewizji ZDF (na ewangelickie tam zamieszczone niech nie patrzy, zeby nie mial przypadkiem grzechu ;)): http://www.zdf.de/ZDFmediathek/kanaluebersicht/aktuellste/348?flash=off
Ciekawe jest, ze ludzie nie spiewali w czasie opisywanej mszy sw. Niemcy slyna z tego, ze chetnie spiewaja w kosciolach (nawet jesli w Pana Boga juz dawno nie wierza - to tak troche inaczej niz w Polsce - nawet, jesli ktos w Pana Boga wierzy, i tak nie spiewa ;D).
Na marginesie cos z mojego podworka. W Republice Czeskiej w wiekszosci kosciolow w czasie mszy sw. spiewa sie zwrotke piesni zamiast spiewu przed Ewangelia (ale to chyba nawet nie jest zakazane - a biskupi to pozwolili, choc osobiscie sie mi to nie podoba). Do tego prawie zawsze spiewa sie Credo (chyba, ze proboszcz jest Polakiem - wtedy sie nie spiewa, bo wszystko musi byc jak w Polsce, bo tak jest najlepiej ;D ;D ;D).
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #482 dnia: Lipca 06, 2010, 12:01:32 pm »

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/1039834/Ev.-Gottesdienst-aus-Langenzenn?bc=kua884720&flash=off
jacyś strasznie katoliccy ewangelicy -> 2:20 ;)

Czyli zamiast "Gloria" spiewa sie cos w stylu: "Dajmy wszyscy chwale Bogu, ktory mieszka w gorze i blogoslawi nam w naszej pracy i zyciu tu na ziemi itd itd" a zamiast "Credo" - "Wierzymy w Ojca, ktory stworzyl swiat, w Syna, ktory nas odkupil i w Ducha, ktory nas uswieca itd".
nie narzekajmy, to zwyczaj "trydencki"  :P

Do tego prawie zawsze spiewa sie Credo (chyba, ze proboszcz jest Polakiem - wtedy sie nie spiewa, bo wszystko musi byc jak w Polsce, bo tak jest najlepiej
nie prawda! w niektórych miejscach polski też się śpiewa! polecam kościół św. Apostołów Bartłomieja i Andrzeja w Osiecku
tyle, że ta parafia ma w swoich dziejach "mariawicki epizod" i może to właśnie jest powód  ;D ;D ;D ;D ;D
« Ostatnia zmiana: Lipca 06, 2010, 12:09:16 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #483 dnia: Lipca 06, 2010, 14:31:54 pm »

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/1039834/Ev.-Gottesdienst-aus-Langenzenn?bc=kua884720&flash=off
jacyś strasznie katoliccy ewangelicy -> 2:20 ;)
Co w tym katolickiego?
Do tego prawie zawsze spiewa sie Credo (chyba, ze proboszcz jest Polakiem - wtedy sie nie spiewa, bo wszystko musi byc jak w Polsce, bo tak jest najlepiej
nie prawda! w niektórych miejscach polski też się śpiewa! polecam kościół św. Apostołów Bartłomieja i Andrzeja w Osiecku
tyle, że ta parafia ma w swoich dziejach "mariawicki epizod" i może to właśnie jest powód  ;D ;D ;D ;D ;D
Nie napisalem, ze w Polsce sie nigdzie nie spiewa, ale ze oswieceni ksieza Polacy w pewnym bratnim kraju lubia skracac msze sw., wiec recytuja "Credo", mimo iz w kazdej parafii zna sie (jeszcze z czasow przedpolskich ;)) co najmniej dwie melodie wyznania wiary.
W mojej rodzinnej parafii tez sie z 12 lat temu spiewalo, nawet proboszcz chcial zaprowadzic na dwa chory (mezczyzni-kobiety), co ja zawsze bojkotowalem. Ale to byly prehistoryczne czasy, kiedy msza sw. niedzielna w tejze parafii trwala az 45 minut! Teraz juz na to nie ma czasu - trzeba sie zamknac w 35 min, a niektorzy potrafia w 32 min...
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #484 dnia: Lipca 06, 2010, 18:10:09 pm »

Co w tym katolickiego?
stoliczek  ;)

W mojej rodzinnej parafii tez sie z 12 lat temu spiewalo, nawet proboszcz chcial zaprowadzic na dwa chory (mezczyzni-kobiety), co ja zawsze bojkotowalem.
dlaczego Xiądz "bojkotował"?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #485 dnia: Lipca 06, 2010, 21:07:18 pm »

Co w tym katolickiego?
stoliczek  ;)
Ambona ;D
dlaczego Xiądz "bojkotował"?
Bo chcialem spiewac calosc i spiewalem ;D. Taki to uparty bylem kiedys...
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #486 dnia: Lipca 07, 2010, 05:41:27 am »

a już myślałem, że bojkotowałeś Ksze śpiewanie credo jako "zwyczaj nie zgodny z duchem soboru"  ;D   ufffffffffff... 

u mnie niestety znieśli niedawno śpiewanie psalmu przez 2 chóry (bo to niby było niezrozumiałe i kontrastowało ze szlachetnom prostotom) i teraz albo śpiewa organista sam, albo jakaś mało zdolna kobitka... Gott der Herr
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #487 dnia: Lipca 17, 2010, 18:01:30 pm »

Warszawa Rembertów, parafia św. Łucji 11.07. 2010.r g. 17:00
II ME (po hiszpańsku)
brak Credo,
błogosławieństwo i rozesłanie również po hiszpańsku :/
Zapisane
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #488 dnia: Lipca 17, 2010, 19:08:23 pm »

Koszarawa, św. Karola Boromeusza
11.7.2010 godz. 9.20
młody kapłan, 2 lata po święceniach.
przed Mszą - memento (z pulpitu - 30 lat temu było z ambony, dziś już nieużywanej)
IV ME, praktycznie brak konferansjerki
kazanie - o. Marek OSB z Krakowa - nawet sensowne
Komunia na klęcząco środkiem nawy (taki tutaj zwyczaj)
puryfikacja pateny komunijnej - w biegu, nad posadzką nawy (dramat po prostu)

fotki kościoła: http://ochwal.net/var/S.Carolus-Boromeus/
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #489 dnia: Lipca 17, 2010, 21:25:22 pm »

fotki kościoła: http://ochwal.net/var/S.Carolus-Boromeus/

A co było w tym wiklinowym koszu, który jest przed stołem?
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #490 dnia: Lipca 18, 2010, 17:47:30 pm »

w koszu zapewne były przyniesione przez kościelnego przybory do sprzątania kościoła - co tydzień, w sobotę po wieczornej Mszy świętej grupa ochotników sprząta kościół.

Koszarawa, św. Karola Boromeusza
18.7.2010 godz. 9.20
wikary
przed Mszą - memento
pełna konferansjerka, zamiast Confiteor jakaś improwizacja
II ME
Komunia na klęcząco środkiem nawy (taki tutaj zwyczaj)
puryfikacja pateny komunijnej - wikary -w biegu, nad posadzką nawy (dramat po prostu), proboszcz - nad OŁTARZEM (właściwym)
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #491 dnia: Lipca 18, 2010, 19:35:03 pm »

"ofiarujemy ci Panie ten domestos i gąbkę, które racz przyjąc..."
"przynosimy ci Panie owoc ziemi i pracy rąk ludzkich..."

przepraszam za (byc moze zbyt ostre) porownanie
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #492 dnia: Lipca 25, 2010, 18:09:30 pm »

Koszarawa, św. Karola Boromeusza
24.7.2010 godz. 18.00
wikary
Msza z formularza niedzielnego
wprowadzenie: "Dziś rozpoczynamy obchody 17 niedzieli w ciągu roku" - aż se usiadłem z wrażenia, gdyż chyba pierwszy raz w życiu usłyszałem celebransa, który wie, że nie ma czegoś takiego, jak "niedziele zwykłe" 
brak kazania, brak tacy
II ME
Komunia na klęcząco środkiem nawy (taki tutaj zwyczaj)
puryfikacja pateny komunijnej - wikary -w biegu, nad posadzką nawy

Zapisane
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #493 dnia: Lipca 27, 2010, 22:22:28 pm »

Super. Codziennie mozna chodzic :)

Do tego kościoła - jak najbardziej. Tym bardziej, że przy ołtarzu bocznym od niedawna znajduje się relikwiarz z fragmentem kości śródręcza św. Karola Boromeusza!

http://diecezja.bielsko.pl/wiadomosci/637,relikwie_sw_karola_boromeusza_w_koszarawie
« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2010, 22:25:16 pm wysłana przez pjo » Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #494 dnia: Sierpnia 01, 2010, 13:57:57 pm »

Przybysławice, parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryji Panny:
1. Akt pokutny : zmiłuj się nad nami, Panie.
2. Śpiewana prefacja - to u mnie w parafii rzadkość.
3. KANON RZYMSKI BEZ SKRÓTÓW!!! :)
4. Złączone palce celebransa.
5. Na Komunię jedna z moich ulubionych pieśni - Ludu Kapłański.

Deo gratias, że neoprezbiterzy z WSD w Tarnowie umieją korzystać z innej formy aktu pokutnego niż "Panie, który..." - szkoda tylko, że nie Confiteor i wykorzystują Kanon Rzymski.  Trzeba zaznaczyć ten dzień w kalendarzu, bo proboszcz używa tylko w Wielki Czwartek. Dziś niestety ostatnia niedziela Księdza Neoprezbitera u nas :(
Zapisane
Taki sobie o...
Strony: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 58 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!