Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 22:52:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 58 Drukuj
Autor Wątek: ME-lotek  (Przeczytany 209199 razy)
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #315 dnia: Lipca 26, 2009, 19:35:27 pm »

26.07.2009 - XVII Niedziela Zwykła B
Utrecht, Kościół św. Rafała Archanioła, g. 12:00
III ME.

Msza po polsku dla parafian Parafii Personalnej pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Ksiądz sympatyczny i prawdopodobnie pobożny, lecz NOM jak NOM, po NOMowemu.
Bez gestów, "Módlmy się wspólnie aby naszą ofiarę", "Przekażmy sobie znak pokoju", "Pokój nam wszystkim", komunia na stojąco (tym razem w szeregu), dziewczynka krzątająca się ze sprzętem liturgicznym po prezbiterium, typowo polskie: zbieranie składki w trakcie ME. Kościół brzydki, taka hala. Za ołtarzem jakaś kolumna, na której nic nie stało (tak jakby ktoś zwinął z niej jakaś rzeźbę) - przed komunią wyszło, że to tabernakulum. A za tą kolumną u góry wiszący bez krzyża Chrystus, podobny bardziej do faraona niż do Zbawiciela. Śpiewy dobrane bardzo dobrze, zwrotki nie ucinane, ale tak jak zwykle w Polsce - Modlitwa Pańska wyśpiewana z błędem. Na stole był krzyż i dwa lichtarze ze świecami. Było dziękczynienie po komunii.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #316 dnia: Lipca 28, 2009, 13:44:10 pm »

tak jak zwykle w Polsce - Modlitwa Pańska wyśpiewana z błędem.

O jaki błąd chodzi?
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #317 dnia: Lipca 28, 2009, 19:31:31 pm »

O jaki błąd chodzi?

O śpiewanie:
Cytuj
* jako i my odpuszczamy * naszym winowajcom. *

zamiast:
Cytuj
* jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. *
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #318 dnia: Lipca 28, 2009, 19:43:38 pm »

Z tym śpiewem "Ojcze nasz" w języku polskim to plaga jest. Skomentuję to tak: porażka.

Niby "wykształceni" (?) organiści wiedzą, jak ma być, a nie nauczą ludu dobrze śpiewać, bo "i tak się nie przestawią". Księża to samo - mało który śpiewa tak, jak być powinno, bo raz - lud, dwa - nawyk (gdy się ma już kilka lat kapłaństwa).

Generalnie jest to błąd nieświadomy (dla wiernych) - skoro ich organiści nie uświadomią (koło się zamyka). Wynika z tego, że po prostu babcie śpiew rozwlekają i w tym momencie robi się przerwę na oddech.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #319 dnia: Lipca 28, 2009, 19:56:45 pm »

OFM Rybnik 26 VII 13,00 dwójeczka
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #320 dnia: Lipca 28, 2009, 20:58:28 pm »

Z tym śpiewem "Ojcze nasz" w języku polskim to plaga jest. Skomentuję to tak: porażka.

Niby "wykształceni" (?) organiści wiedzą, jak ma być, a nie nauczą ludu dobrze śpiewać, bo "i tak się nie przestawią". Księża to samo - mało który śpiewa tak, jak być powinno, bo raz - lud, dwa - nawyk (gdy się ma już kilka lat kapłaństwa).

Generalnie jest to błąd nieświadomy (dla wiernych) - skoro ich organiści nie uświadomią (koło się zamyka). Wynika z tego, że po prostu babcie śpiew rozwlekają i w tym momencie robi się przerwę na oddech.

Zgoda co do jednego: w obowiązującym mszale brak znaku muzycznego dzielącego na te dwie frazy (czy tym bardziej wyznaczającego miejsce oddechu tamże). Spotkamy go jednak w Graduale Romanum z 1975 r. W kodeksach średniowiecznych również zdarzają się dwie osobne frazy: „sicut et nos dimittimus” / „debitoribus nostris”. Nie jest to zatem takie oczywiste, jak by się wydawało. Dla mnie ten przestanek jest naturalny. Dla kolegów, którzy głębiej wniknęli w zasady rządzące śpiewem tradycyjnym, również.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #321 dnia: Lipca 28, 2009, 21:24:46 pm »

Zgoda co do jednego: w obowiązującym mszale brak znaku muzycznego dzielącego na te dwie frazy (czy tym bardziej wyznaczającego miejsce oddechu tamże). Spotkamy go jednak w Graduale Romanum z 1975 r. W kodeksach średniowiecznych również zdarzają się dwie osobne frazy: „sicut et nos dimittimus” / „debitoribus nostris”. Nie jest to zatem takie oczywiste, jak by się wydawało. Dla mnie ten przestanek jest naturalny. Dla kolegów, którzy głębiej wniknęli w zasady rządzące śpiewem tradycyjnym, również.

Tego nie wiedziałem. Muszę przyznać, że tak naprawdę nie zagłębiałem się w ten temat i kierowałem się jedynie zapisem w Mszale Rzymskim. W Mszale Piusa V jak to wygląda? O ile dobrze pamiętam też nie ma tej przerwy?
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #322 dnia: Lipca 28, 2009, 21:35:02 pm »

Ad śpiewu i oddechu.
od piętnastu lat mieszkam na górnym Śląsku (a jestem spod Szczecina)
i do dziś nie potrafię tu śpiewać: inne melodie i przystanki na oddech,
więc... to nie ma chyba żadnego znaczenia.

A w Bazylice piekarskiej co niedziela teraz Msze z koncelebrą,
z okazji roku jubileuszowego: 350 lat kultu maryjnego.
I co niedziele to samo:
pięciu koncelebransów, a czytania czytają...  ministranci!
ME tak krótka, że stawiam na drugą.
Zapowiedź Mszy (zagajenie, przywitanie gości, pielgrzymów itd) jest w sumie dłuższe
niż ME.
I jestem JEDYNY, który przyjmuje komunię na klęcząco.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #323 dnia: Lipca 29, 2009, 07:45:27 am »

Tego nie wiedziałem. Muszę przyznać, że tak naprawdę nie zagłębiałem się w ten temat i kierowałem się jedynie zapisem w Mszale Rzymskim. W Mszale Piusa V jak to wygląda? O ile dobrze pamiętam też nie ma tej przerwy?

Mam prawo przypuszczać, że nie ma, ale to z powodu zastosowanej konwencji edytorskiej, która się specjalnie pauzami nie przejmowała, zaś pionowe kreski w ówczesnej notacji oddzielały poszczególne słowa, nie frazy.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #324 dnia: Lipca 31, 2009, 09:37:58 am »

Toruń, parafia św. Józefa
28.07 godz. 18:00 - II ME
29.07. ok. godz. 18:40 - II ME
31.07 godz. 7:00 (Msza Św. koncelebrowana) - II ME
Zapisane
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #325 dnia: Sierpnia 01, 2009, 08:15:54 am »

Moje prywatny ME-lotek w lipcu:
3 VII 18.30 - pierwszy piątek miesiąca - katedra św. Jakuba i Agnieszki w Nysie - III ME
5 VII 12.00 - niedziela - kościół św. Sebastiana w Opolu - Msza Trydencka
12 VII 11.00 - niedziela - kościół św. Augustyna we Wrocławiu - II ME
19 VII 10.00 - niedziela - kościół Matki Boskiej Nieustające Pomocy w Paczkowie - II ME
26 VII 10.15 - niedziela - kościół św. Jana Ewangelisty w Paczkowie - III ME

Ogółem: 2x II ME, 2x III ME, 1x Msza Trydencka

Następne podsumowanie - 1 września
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
OpoS
adept
*
Wiadomości: 30

« Odpowiedz #326 dnia: Sierpnia 02, 2009, 12:17:59 pm »

Piła, parafia pw. św. Jana Bosko
02.08.2009r. godz. 09:30 : Kanon - bez skrótów.
Zapisane
łukasz88
uczestnik
***
Wiadomości: 102


Sancte Pie X patrone meus, ora pro mei.

« Odpowiedz #327 dnia: Sierpnia 09, 2009, 21:55:41 pm »

Włocławek, parafia pw. Najśw. Zbawiciela, Niedziela godz. 12:00
-II ME
-Celebrans miał na sobie ornat szkrzypcowy
-dobre kazanie w którym przypomniano o skarbie prawdziwych chrześcijan jakim jest Komunia Św., konieczności szacunku dla Najświętszych Postaci, godnym przyjmowaniu Komunii, i poście eucharystycznym.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #328 dnia: Sierpnia 10, 2009, 00:00:09 am »

Pewna parafia w pewnym bratnim kraju ;), 9.08.2009
7.00 - I ME
9.00 - I ME
11.00 - I ME
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #329 dnia: Sierpnia 10, 2009, 09:37:52 am »

Pewna parafia w pewnym bratnim kraju ;), 9.08.2009
7.00 - I ME
9.00 - I ME
11.00 - I ME
Ksiądz nam zawyża statystyki - to nieuczciwe  ;D
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Strony: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 58 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!