Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 21:57:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 58 Drukuj
Autor Wątek: ME-lotek  (Przeczytany 209190 razy)
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #735 dnia: Kwietnia 01, 2013, 18:11:07 pm »

U nie zawsze Dwójka. Nawet w święta.
Zapisane
Paulus
adept
*
Wiadomości: 45


« Odpowiedz #736 dnia: Kwietnia 04, 2013, 13:26:29 pm »

W kościele pw. Św. Andrzeja Boboli przy Nobla na Saskiej Kępie ksiądz Paweł Cieślik prawie zawsze odmawia Kanon - no chyba, że koncelebruje, wtedy jest dwójeczka, żeby się koncelebransi nie mylili, bo nie są w temacie.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #737 dnia: Listopada 30, 2013, 16:31:34 pm »

Nie chcąc tworzyć nowego wątku wspomnę tutaj moje pozytywne i miłe zaskoczenie, podczas pobytu w mojej rodzinnej (archi)diecezji,
mszą we fromborskiej katedrze z ostatniej niedzieli (w NOM: Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata) o godz. 11:00:
kanonu wprawdzie nie było, ale ołtarz z balaskami i bez wstawionego posoborowego stołu, msza versus Deum (podobnie jak np. na Wawelu),
podniesienie "po trydencku", bez obracania się księdza z hostią do wiernych, komunia rozdzielana przy balaskach otaczających ołtarz, na klęcząco.
Były też oczywiście takie "usterki" jak np. obrócenie się księdza przez lewe ramię, czy - oczywiste - rozkładanie rąk po "nowusowemu" (szeroko),
ale choć to oczywiście nie KRR, to i tak ogólne wrażenie bardzo pozytywne, bardzo pobożnie i tradycyjnie odprawiony NOM.

Kto wie - pomyślałem sobie - czy tego zachowania się takiej tradycyjnej formy sprawowania mszy bez posoborowego ołtarza
nie zawdzięczamy nie tyle proboszczom katedry, co np. brakowi zgody konserwatora zabytków na posoborowe zmiany ?
Gdyby jeszcze do tego okazało się, że był to jakiś mniej czy bardziej ideowo zaangażowany komuch, byłaby to prawdziwa ironia losu.  ;D

Tak czy inaczej - Deo gratias, msza i postawa wiernych budujące i piękne.
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #738 dnia: Października 12, 2014, 11:15:24 am »

Szok i niedowierzanie!

12.10.2014 - XXVIII Niedziela Zwykła A
Kraków, Sanktuarium św. Jana Pawła II, g. 10:00.

Żywa Relikwia użyła właśnie Kanonu Rzymskiego.
Oczywiście łączyło się to z drobnym zamieszaniem ludu (w aspekcie klękania) i koniecznością podszeptywania czegoś na ucho Żywej Relikwii przez ceremoniarza.
Jak można było się spodziewać, Święty Jan Paweł II trafił do modlitwy o wstawiennictwo apostołów i męczenników :)

« Ostatnia zmiana: Października 12, 2014, 11:17:44 am wysłana przez Jarek » Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #739 dnia: Października 12, 2014, 22:12:18 pm »

Szok i niedowierzanie!
12.10.2014 - XXVIII Niedziela Zwykła A
Kraków, Sanktuarium św. Jana Pawła II, g. 10:00.
Żywa Relikwia użyła właśnie Kanonu Rzymskiego.
Oczywiście łączyło się to z drobnym zamieszaniem ludu (w aspekcie klękania) i koniecznością podszeptywania czegoś na ucho Żywej Relikwii przez ceremoniarza.
Jak można było się spodziewać, Święty Jan Paweł II trafił do modlitwy o wstawiennictwo apostołów i męczenników :)
Wyjatkowo to ogladalem (bo z reguly nie ogladam transmisji z religijnych uroczystosci w trosce o swoje nerwy) i tez bylem zszokowany tym faktem, ze wzieli Kanon rzymski. Wg mnie bardziej zdezorientowany byl prymas-emeryt (jeden z dwoch zyjacych).
A jesli Kanon to tylko z Janem Pawlem II :D.
Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #740 dnia: Stycznia 02, 2015, 14:13:07 pm »

parafia św. franciszka w mieście o. --- na mszy obecnych było 10 osób, 2 świnki morskie, 5 psów oraz 2ME

Pamiętam, że kiedyś w tym franciszkańskim kościele w mieście OOO ...   :o pies kręcił się przy konfesjonale - czyżby pilnie potrzebny był spowiednik?
Niestety, nie potrafię wklejać fotek  ;)

A celebrans - chyba ze zdenerwowania - wylał wino na ołtarz. I tak miał szczęcie, bo parę minut później byłaby to już Krew Pańska  :-X

A czy na tę Mszę św. ze zwierzętami można przyprowadzić oswojonego lwa, lub węża boa?
Pytam bo mamy nowy rok i ci dzielni franciszkanie napewno w październiku, kolejny raz będą czcili Światowy Dzień Zwierząt  ;D
« Ostatnia zmiana: Stycznia 02, 2015, 14:24:55 pm wysłana przez ratio » Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #741 dnia: Lutego 05, 2015, 20:53:16 pm »

Dziś - Kościół Seminaryjny w W-wie. Tradycyjnie się pojawiłem na 18:30 licząc na łaciński NOM z chorałem gregoriańskim. Chorału ani łaciny wyjątkowo nie było, za to Kanon z pełną listą świętych! I bez koncelebry. Komunia na klęcząco przy (nieistniejących :() balaskach. Wiara na szwank nie wystawiona.
Zaprawdę wymarzone miejsce na stołeczną niedzielną Tridentinę - kościół piękny, nie za głębokie prezbiterium. Ech, pomarzyć!
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
dorka
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #742 dnia: Kwietnia 18, 2015, 13:33:50 pm »

Może nie do końca w temacie, ale z nagrania widać dość pobożnie odprawioną mszę.
https://www.youtube.com/watch?v=rX7V_fgBiZk
Jak na NOM (zwłaszcza że transmitowany z Łagiewnik) jest III ME, wszystkie śpiewy wraz z konsekracją, a nawet uroczyste błogosławieństwo - to dużo jak na posoborowe standardy. Rzadko słyszalny widok :)
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #743 dnia: Czerwca 20, 2015, 08:00:27 am »

Wczoraj na Mszy w rocznicę mojego ślubu ksiądz zrobił niespodziankę. Była I ME. :)
Zapisane
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #744 dnia: Czerwca 29, 2015, 18:37:41 pm »

Kościół Ojców Kapucynów pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, a więc odpust, godzina 6:00 rano.
Był Kanon i Komunia św. przy balaskach (są balaski - jest gdzie klękać, więc pewnie w większości tam tak komunikują)
I nawet ze trzy laptopy naliczyłem...  :)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #745 dnia: Października 12, 2015, 14:41:44 pm »

Kościół św. Karola Boremeusza (warszawskie Powązki) - godz. 12:30 (akurat musiałem tam): II ME.
- koncelebra;
- zamiast homilii, dwóch świeckich (ponoć katechetów) robiło "prezentacje multimedialną" o nauczaniu św. Jana Pawła II o rodzinie;
- Komunia św. "przez środek kościoła" - czyli celebransi z Panem Jezusem kursowali przez środek do wiernych (tak było z 10 lat temu...) . NIKT nie przyklęknął, 1 osoba uklęknęła przed przyjęciem Komunii.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #746 dnia: Października 12, 2015, 23:49:18 pm »

Powiem szczerze: Zdziwiłbym się, gdyby Pan napisał, ze był Kanon Rzymski, asysta kapłana w charakterze diakona a ludzie klękali do Komunii.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #747 dnia: Października 14, 2015, 20:25:11 pm »

Powiem szczerze: Zdziwiłbym się, gdyby Pan napisał, ze był Kanon Rzymski, asysta kapłana w charakterze diakona a ludzie klękali do Komunii.
Trafiłem - bo to najbliższy kościół gdzie można było uczynić zadość obowiązkowi niedzielnemu. Akurat miałem przerwę w konferencji...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #748 dnia: Października 14, 2015, 20:38:21 pm »

Powiem szczerze: Zdziwiłbym się, gdyby Pan napisał, ze był Kanon Rzymski, asysta kapłana w charakterze diakona a ludzie klękali do Komunii.
Trafiłem - bo to najbliższy kościół gdzie można było uczynić zadość obowiązkowi niedzielnemu. Akurat miałem przerwę w konferencji...

Jak się nie ma co się lubi..... :)
Ostatnio boję się chodzić do kościołów, gdzie nie jeszcze nie byłem, bo nie wiadomo, na co trafię. Trawestując powiedzenie z Rejsu, chodzę tylko do takiego kościoła, w którym już raz byłem. ;)
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #749 dnia: Listopada 26, 2015, 22:30:33 pm »

Dziś - Kościół Seminaryjny w W-wie godz. 18:30 - msza po łacinie z chorałem gregoriańskim i... Kanon Rzymski z pełną listą świętych! Najważniejsze - Podniesienie i Hostii i Kielicha wysoko i ostrożnie. Komunia na klęcząco i przy (byłych) balaskach to tam standard w czwartki o tej godzinie (nie wiem jak w inne dni bo nie bywam). Oczywiście to tylko NOM versus populum, niemniej do dzisiaj nie przypuszczałem, że pójdę na NOM jako mszalista ;))
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Strony: 1 ... 48 49 [50] 51 52 ... 58 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!