Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 22:14:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 58 Drukuj
Autor Wątek: ME-lotek  (Przeczytany 209192 razy)
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #150 dnia: Kwietnia 27, 2009, 22:57:52 pm »

!!!
A gdzie są?
W Katowicach i Gliwicach.
W Katowicach w kościele garnizonowym św. Kazimierza w niedziele o 13:00 (boczna kaplica św. Józefa).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
adas
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #151 dnia: Kwietnia 28, 2009, 00:05:59 am »

Bazylika... Piekary... 10:30.
IIME.

Pan to mnie zawsze wyręczy... ;)

Ale za to zmroziło mnie kazanie x. Pyrsza!
Czy dobrze?
Kazanie było o Słowie Bożym i czytaniu Pisma Świętego.
I takie kwiatki (cytuję z pamięci):

"Pan Jezus jest wśród nas na tyle na ile czytamy Pismo święte."
"Pan Jezus jest tak samo obecny w czytanym Piśmie świętym, jak w pod postacią chleba na Mszy św."

Pierwszego sobie nie przypominam.
Co do drugiego  - nawet chciałem się nawet Pana zapytać o to samo - miałem nadzieję, że jednak się przesłyszałem...
Zapisane
adas
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #152 dnia: Kwietnia 28, 2009, 00:07:09 am »

!!!
A gdzie są?
W Katowicach i Gliwicach.

O, a gdzie w Gliwicach? Kiedyś w kaplicy/kościółku przy ul. Mikołowskiej mieściła się parafia (chyba) ormiańska - to tam?
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #153 dnia: Kwietnia 28, 2009, 07:47:04 am »


"Pan Jezus jest tak samo obecny w czytanym Piśmie świętym, jak w pod postacią chleba na Mszy św."

To znany tekst. Ktos kiedys przytaczal katechiste neonskiego, ktory cos takiego glosil. Mozliwe, ze jest to napisane w brykach p. Kiko.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #154 dnia: Kwietnia 28, 2009, 13:04:08 pm »

A Sobór Watykański II nie mówił przypadkiem że jest tak samo obecny w Liturgii Słowa w swoim Słowie i w Liturgii Eucharystycznej pod postaciami chleba i wina?
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #155 dnia: Kwietnia 28, 2009, 15:31:24 pm »

A Sobór Watykański II nie mówił przypadkiem że jest tak samo obecny w Liturgii Słowa w swoim Słowie i w Liturgii Eucharystycznej pod postaciami chleba i wina?

:) Na pewno tak mowil, a jak nie Sobor to na pewno jego Duch :)
Zapisane
jacjag
bywalec
**
Wiadomości: 67

« Odpowiedz #156 dnia: Kwietnia 28, 2009, 15:41:11 pm »

Ja bym złych intencyj nie przypisywał... dla mnie to źle sformułowana, ale jednak myśl, że Pan Jezus jest nie tylko w konsekrowanych postaciach ale i w Słowie, co przecież nieprawdą nie jest. A że przy interpretowaniu literalnym wychodzi jakoby to był taki sam rodzaj obecności, to inna bajka...
Zapisane
Paladyn
uczestnik
***
Wiadomości: 235


vivere militare est

Tradinagrania
« Odpowiedz #157 dnia: Kwietnia 28, 2009, 17:47:23 pm »

A Sobór Watykański II nie mówił przypadkiem że jest tak samo obecny w Liturgii Słowa w swoim Słowie i w Liturgii Eucharystycznej pod postaciami chleba i wina?

Wątpię. W "Konstytucji o liturgii świętej" jest tylko coś takiego:

Cytuj
Jest obecny w ofierze Mszy świętej tak w osobie celebrującego (...) jak zwłaszcza pod postaciami eucharystycznymi. Jest obecny swoją mocą w sakramentach, tak że gdy ktoś chrzci, sam Chrystus chrzci. Jest obecny w swoim słowie, bo gdy w Kościele czyta się Pismo święte, on sam przemawia.

Oczywiście każdy to może interpretować jak chce. Stąd problemy.
Zapisane
"Rycerz Chrystusowy (...) Swoją pierś przyoblekł w kolczugę, a duszę okrył pancerzem wiary. Z tą podwójną zbroją nie obawia się już ani człowieka, ani szatana." św. Bernard z Clairvaux
adas
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #158 dnia: Kwietnia 28, 2009, 18:02:33 pm »

A Sobór Watykański II nie mówił przypadkiem że jest tak samo obecny w Liturgii Słowa w swoim Słowie i w Liturgii Eucharystycznej pod postaciami chleba i wina?

Przyznam się ze wstydem, że nie wiem. Niemniej jednak (o ile dobrze pamiętam kontekst) była mowa o Słowie Bożym, którego to określenia kaznodzieja używał zamiennie z "Pismo Święte", a nie o Liturgii Słowa.

Cytat: jacjeg
Ja bym złych intencyj nie przypisywał... dla mnie to źle sformułowana, ale jednak myśl, że Pan Jezus jest nie tylko w konsekrowanych postaciach ale i w Słowie, co przecież nieprawdą nie jest. A że przy interpretowaniu literalnym wychodzi jakoby to był taki sam rodzaj obecności, to inna bajka...

Nie mam w żadnym razie zamiaru zarzucać ks. Andrzejowi świadomego miotania herezji z ambony, zwłaszcza że ma on dość kwiecisty styl wypowiedzi (a więc taki przy którym łatwiej coś chlapnąć). Mi osobiście trochę brakło doprecyzowania o co chodzi. Przy zostawieniu jego wypowiedzi bez tego łatwo możemy się znaleźć niebezpiecznie blisko trzymania egzemplarzy Pisma Świętego w tabernakulum i dywagacji w stylu "czy drukarka może dokonać przeistoczenia".
Zapisane
adas
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #159 dnia: Kwietnia 28, 2009, 18:04:22 pm »


Wątpię. W "Konstytucji o liturgii świętej" jest tylko coś takiego:

Cytuj
Jest obecny w ofierze Mszy świętej tak w osobie celebrującego (...) jak zwłaszcza pod postaciami eucharystycznymi. Jest obecny swoją mocą w sakramentach, tak że gdy ktoś chrzci, sam Chrystus chrzci. Jest obecny w swoim słowie, bo gdy w Kościele czyta się Pismo święte, on sam przemawia.

Oczywiście każdy to może interpretować jak chce. Stąd problemy.

Zwłaszcza, że słowo to coś abstrakcyjnego.
Swoją drogą w kręgach oazowych spotykałem się z punktem widzenia, że ambonka to "ołtarz Słowa Bożego".
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #160 dnia: Kwietnia 28, 2009, 18:38:27 pm »

Cytuj
Czasem widuję w różnych zakrystiach tabliczkę z napisem: „Prosimy o ciszę, bo Bóg jest tuż”. Śmieję się, że to herezja, gdyż Bóg jest wszędzie, a nie tuż.

A sakramentalna obecność w Eucharystii?

Tajemnica Eucharystii wręcz pomaga mi wierzyć, gdyż jest czymś tak niezwykłym, że trudno sobie wyobrazić, aby człowiek sam ją wymyślił. Sakramentalna obecność nie oznacza jednak, że w hostii jest większe „stężenie” Boga, tylko że jest On bardziej dostępny dla człowieka. I to jest niesamowite.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2009, 18:40:08 pm wysłana przez Adam » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #161 dnia: Kwietnia 28, 2009, 19:17:10 pm »

Swoją drogą w kręgach oazowych spotykałem się z punktem widzenia, że ambonka to "ołtarz Słowa Bożego".

Mój "ulubiony" ks. Nadolski:
Cytuj
Nie dziwi przeto fakt umieszczenia miejsca czytania słowa Bożego blisko ołtarza. Ambonę rozumie się jako stół (ołtarz) słowa Bożego, a więc miejsce, na którym odbywa się jakby pierwsza część liturgii Mszy Świętej, czyli liturgia słowa.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAL/ambona_06.html

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #162 dnia: Kwietnia 28, 2009, 19:41:20 pm »

Swoją drogą w kręgach oazowych spotykałem się z punktem widzenia, że ambonka to "ołtarz Słowa Bożego".

Mój "ulubiony" ks. Nadolski:
Cytuj
Nie dziwi przeto fakt umieszczenia miejsca czytania słowa Bożego blisko ołtarza. Ambonę rozumie się jako stół (ołtarz) słowa Bożego, a więc miejsce, na którym odbywa się jakby pierwsza część liturgii Mszy Świętej, czyli liturgia słowa.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAL/ambona_06.html

Ale czyż o tych dwóch ołtarzach (poprawniej: stołach - przecież pojęcie ołtarza jest nierozerwalnie związane z pojęciem ofiary) nie pisał pięknie św. Tomasz a Kempis?:)

Dedisti itaque mihi infirmo sacrum Corpus tuum ad refectionem mentis et corporis, et posuisti lucernam pedibus meis verbum tuum. Sine his duobus bene vivere non possem: nam verbum Dei lux est animæ, et Sacramentum tuum panis vitæ. Haec possunt etiam dici mensa duae, hinc et inde in Gazophylacio sanctae Ecclesiae positae. Una mensa est sacri altaris, habens panem sanctum, idest Corpus Christi praetiosum. Altera est divinae legis continens doctrinam sanctam, erudiens fidem rectam, et firmiter usque ad interiora velaminis, ubi sunt sancta sanctorum, perducens. ("De imitatione Christi" liber IV caput XIV, 11 n. 4)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #163 dnia: Kwietnia 28, 2009, 19:48:41 pm »

Ale czyż o tych dwóch ołtarzach (poprawniej: stołach - przecież pojęcie ołtarza jest nierozerwalnie związane z pojęciem ofiary) nie pisał pięknie św. Tomasz a Kempis?:)
"Stołu" bym się nie czepiał. Czepiam się właśnie "ołtarza". Owszem jest to "stół Słowa Bożego", ale nie jest to ołtarz, bo niby co się tam ofiaruje???
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #164 dnia: Kwietnia 28, 2009, 20:34:40 pm »

parafia Chrystusa Nauczyciela Radom V ME
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 58 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!