Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 00:56:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 58 Drukuj
Autor Wątek: ME-lotek  (Przeczytany 209223 razy)
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #75 dnia: Kwietnia 12, 2009, 12:07:16 pm »

Nie cierpie komentarzy!!! Na ich dzwiek dostaje bialej goraczki i mam ochote wszystkich powystrzelac wtedy, zwlaszcza ksiezy :P. Szczegolnie nie znosze komentarzy, ktore trwaja dluzej niz sama komentowana czynnosc...

Wielki Piątek. Ktoś tam czyta komentarz, a potem ksiądz na kazaniu powtarza praktycznie go w całości rozszerzając. :D
Zapisane
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #76 dnia: Kwietnia 12, 2009, 12:39:08 pm »

Paczków, parafia św. Jana Ewangelisty:

Wielki Czwartek - godzina 18: I ME, Sław języku, po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu odśpiewana I część Gorzkich Żali, całość ok. 1h 15 min.

Wielki Piątek - godzina 18:  Męką Pańska czytana przez księdza i dwóch lektorów, w trakcie liturgii do adoracji podchodzili tylko mężczyźni, kobiety po zakończeniu, po procesji do Grobu Pańskiego śpiewana III część Gorzkich Żali, całość ok. 1h 45 min.

Wigilia Paschalna - godzina 18 (czemu tak wcześnie :( ): Exsultet w wersji krótszej, 3 z 7 czytań ze ST, śpiewana Ewangelia, I ME, całość ok. 2h.

Niedziela Zmartwychwstania - godzina 6: procesja rezurekcyjna praktycznie w ciszy, bo ludzie prawie w ogóle nie śpiewali, Te Deum i błogosławieństwo sakramentalne, potem Gloria i dalszy ciąg Mszy, sekwencja zaśpiewana przez chór, śpiewana Ewangelia, I ME, całość godz. 1h 30 min.

Przez wszystkie dni Komunia udzielana przy balaskach i na stojąco w nawach przez księży i świeckich szafarzy. Kanon za każdym razem odmówiony ze wszystkimi imionami świętych. Ogólne wrażenie dobre, gdyby tylko ta Wigilia Paschalna nie zaczęła się tak wcześnie i procesja nie szła w takiej niepasującej do wielkanocnej radości ciszy.
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #77 dnia: Kwietnia 12, 2009, 12:39:20 pm »

Swoją drogą nieźle wyedukowani są tradycjonaliści, że potrafią rozróżnić wszystkie ME.

Na starym Forum Krzyż Wszechczasów była... ściąga!
Po świętach postaram się zamieścić.

A dla przypomnienia o mnie: nie jestem "tradycjonalistą"
i dla równowagi chodzę na Nową Mszę również, choć coraz rzadziej - jak papież Benedykt XVI
zacznie odprawiać tylko "starą" Mszę Wszechczasów, to wtedy przestanę....
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #78 dnia: Kwietnia 12, 2009, 12:53:49 pm »

Na starym Forum Krzyż Wszechczasów była... ściąga!
Po świętach postaram się zamieścić.

Byłbym ogromnie wdzięczny. Mam z tym problem, a często chciałbym wiedzieć "co w trawie piszczy".
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #79 dnia: Kwietnia 12, 2009, 13:08:05 pm »

A dla przypomnienia o mnie: nie jestem "tradycjonalistą"
i dla równowagi chodzę na Nową Mszę również, choć coraz rzadziej - jak papież Benedykt XVI
zacznie odprawiać tylko "starą" Mszę Wszechczasów, to wtedy przestanę....
Czyli w najblizszym czasie nie przestanie Pan chodzic na NOM  :)
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #80 dnia: Kwietnia 12, 2009, 13:13:07 pm »

Przybysławice k. Tarnowa :)

Wielki Czwartek: bez niespodzianek. Kadzenie, procesja wejścia dłuższą drogą, Oczywiście Kanon.

Wielki Piątek: Wszystko zgodnie z rubrykami - to chyba jeden jedyny dzień w roku gdzie nie mam do czego się przyczepić.

Wigilia Paschalna : II ME :(

Dziś -  Wielkanoc 10:00 : III ME :) na szczęście nie dwójka, a już się obawiałem... No i papież też III ME odmawiał.
Zapisane
Taki sobie o...
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #81 dnia: Kwietnia 12, 2009, 14:17:55 pm »

Nie rozumiem czemu Pan sie katuje. 25 minut piechota dalej ma Pan kosciol,  gdzie proboszczem jest wykladowca liturgiki w warszawskim seminarium . Wszystko jest calkiem NOMowo-poprawnie.

Prędzej czy później NOM będzie można obejrzeć na żywo jedynie w Wadowicach i innych Subitowach. A ja jestem bardzo młodym człowiekiem, więc zysk z chodzenia na Spotkania Eucharystyczne mam taki, że zapamiętam sobie na całe życie czym była epoka JP2 i co zawdzięczam Benedyktowi Wielkiemu. Chodzenie po zoo też nie zawsze jest przyjemne, ale inaczej nie pozna się dobrze pawianów  ;)

Za radę pięknie dziękuję, ale NOM to NOM - nie moja impreza, parafrazując powiedzenie Pana Fidelisa i szkoda mi 25 minut żeby zawędrować spod deszczu pod rynnę.
Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #82 dnia: Kwietnia 12, 2009, 20:06:29 pm »

W Wielki czwartek był oczywiście Kanon (Mb Fatmskiej - Bydgoszcz) - ale oczywiście ksieżanie wieidzieli jak i co mają mówic... tragedia. Ogólnie w czasie Triduum było tyle błędów że aż strach.
Zapisane
Joanna Pięcek
adept
*
Wiadomości: 45


Pingwin
« Odpowiedz #83 dnia: Kwietnia 12, 2009, 20:27:12 pm »

Prędzej czy później NOM będzie można obejrzeć na żywo jedynie w Wadowicach i innych Subitowach. A ja jestem bardzo młodym człowiekiem, więc zysk z chodzenia na Spotkania Eucharystyczne mam taki, że zapamiętam sobie na całe życie czym była epoka JP2 i co zawdzięczam Benedyktowi Wielkiemu. Chodzenie po zoo też nie zawsze jest przyjemne, ale inaczej nie pozna się dobrze pawianów  ;)

Proszę Pana, chyba Pan przesadza.... porównywanie Mszy św. (a taką bądź co bądź jest NOM) do ZOO jest nie na miejscu. Trochę szacunku...

Poza tym, NOM odprawiony w/g rubryk, bez nadużyć jest tak samo godny jak KRR - wszak obie formy są dopuszczone, poprawne, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską i uznane za godne. Jest Pan mądrzejszy (świętszy / lepiej poinformowany) od Papieża?
Zapisane
Joanna Pięcek
adept
*
Wiadomości: 45


Pingwin
« Odpowiedz #84 dnia: Kwietnia 12, 2009, 20:38:43 pm »

Warszawa:
Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej - Par. Jana i Pawła na Gocławiu - na szczęście Kanon. Za to ministranci kadzili Lud Boży jak modlitwa nad darami trwała już w najlepsze.
Sobota - Wigilia Paschalna - Par. MB Król. Polskich Męczenników na Grochowie - III ME (wstyd mi za moją parafię)
Niedziela godz. 9.00 - Par. Jana i Pawła na Gocławiu - III ME. Chyba powinnam się cieszyć, bo o tej godzinie tutaj jest ZAWSZE II ME. Cóż za dzień dobroci dla parafian....
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #85 dnia: Kwietnia 12, 2009, 21:17:05 pm »

Czas reakcji na krytykę NOMu wydłuża się, dawniej komentarze podobne do Pani tekstu pojawiały się o wiele szybciej. Bardzo się z tego cieszę  :D

Cytuj
Jest Pan mądrzejszy (świętszy / lepiej poinformowany) od Papieża?

Cytuj
wstrząsnął mną zakaz stosowania dotychczas używanego, odwiecznego Mszału, gdyż zakaz ów nie miał precedensu w całej dotychczasowej historii liturgii Kościoła.


Cytuj
Obecnie zaś ogłoszenie zakazu używania Mszału, który rozwijał się przez całe wieki od czasów starożytnych sakramentarzy, spowodowało zerwanie w historii liturgii, pęknięcie którego konsekwencje mogły być tylko tragiczne.


Cytuj
Ale w przypadku reformy po drugim soborze stało się coś jeszcze: zburzono starą budowlę i z materiału po niej, po części wykorzystując stare plany wybudowano inną, nową.


Cytuj
liturgia już nie jest owocem organicznego wzrostu, lecz stanowi produkt erudycji i ekspertyz opracowanych przez grupę specjalistów, wyrządził w nas wiele szkód.



J. kard. Ratzinger, pierwsze z brzega cytaty o NOMie.

http://breviarium.blogspot.com/2008/06/etsi-deus-non-daretur.html

Cyrku, który niszczy wiarę i prowadzi do profanacji szanować nie będę.

Cytuj
Poza tym, NOM odprawiony w/g rubryk, bez nadużyć
Fajnie, tylko kto to widział, poza szczęśliwcami z Opus Dei  ???
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2009, 21:23:47 pm wysłana przez Edi » Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #86 dnia: Kwietnia 12, 2009, 21:26:34 pm »

Jeszcze odnośnie porównywania NOMu do zoo:

http://breviarium.blogspot.com/2007/04/novus-ordo-schodzi-na-psy.html


NOM

I mam jeszcze serdeczną prośbę do Pani - proszę poczytać archiwalne forum, gdzie mądrzejsi niż ja pisali o szacunku należnym NOMowi, szczególnie polecam posty Pana Fidelisa, które bardzo wiele tłumaczą :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2009, 21:37:57 pm wysłana przez Edi » Zapisane
Joanna Pięcek
adept
*
Wiadomości: 45


Pingwin
« Odpowiedz #87 dnia: Kwietnia 12, 2009, 21:30:17 pm »

Cyrku, który niszczy wiarę i prowadzi do profanacji szanować nie będę.

Proszę Pana, ten tak nazwany przez Pana "cyrk" - bez względu na to jak bardzo jest szkodliwy - jest jednak Ofiarą Jezusa Chrystusa....
Proszę mi nie odpowiadać, tylko przemyśleć to w swoim sumieniu....
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #88 dnia: Kwietnia 12, 2009, 21:33:23 pm »

Ale nie pisałem o Ofierze, tylko o formie w jaką się ją obleka... Gdybym nie wierzył, że na NOMie dochodzi do przeistoczenia etc nie klęczałbym podczas ME, nie klękałbym do Komunii Św., wogóle bym na to nie chodził. Jeśli moje posty odebrała Pani jako atak na Ofiarę Golgoty, to mogę jedynie wyrazić szczere ubolewanie z powodu sprawionej przykrości... i zapewnić, że chodzi o szaty, nie o cesarza ;)
Zapisane
Joanna Pięcek
adept
*
Wiadomości: 45


Pingwin
« Odpowiedz #89 dnia: Kwietnia 12, 2009, 21:42:44 pm »

Cieszę się, że Pan to skonkretyzował. Tak - określenie "cyrk" w odniesieniu do NOM (tak jak Pan to ujął) odebrałam jako brak szacunku dla CAŁEJ Mszy, a nie tylko do oprawy. Mimo to sądzę, że - jeśli boli Pana to w jaki sposób jest Liturgia sprawowana - lepiej jest podjąć jakąś formę pokuty jako zadośćuczynienia za to co my ludzie robimy z Najświętszą Ofiarą i - mimo wszystko zachować szacunek  - bo obrzucając błotem szaty można przy okazji obrzucić również tego, kto je nosi.....
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 58 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!