Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 04:30:12 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231955 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: FSSP wywalone z Toronto
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: FSSP wywalone z Toronto  (Przeczytany 17373 razy)
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #15 dnia: Lutego 24, 2010, 09:16:36 am »

Nieformalnie - odmowa stosowania handkomuni, w zakresie ktorej miejscowi Kiepscy wydali NAKAZ w zwiazku z rzekoma swinska grypa. Ale moze to ploty. Formalnie wzmianka cytowana przez Pania Cabbage glosi "wewnetrzne problemy personalne".
Zapisane
Torus
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Lutego 24, 2010, 10:04:40 am »

@ Fons Blaudi,
Opinia Mgr Stankiewicza dot. Le Barroux. Mgr Pozzo potwierdza, że ze statutu wynika "prawo-obowiązek" do celebracji KRR. Ale dla księdza z Bractwa św. Piotra sytuacja nie jest "czytelna" (że tak powiem). A jak biskup miejsca "poprosi-nakaże" uczestnictwo w koncelebrze nomowskiej? Znamy wszyscy taki wypadek - Rzym stanął po stronie ordynariusza a nie Bractwa.

Szczerze powiem, że nie jestem merytorycznie przygotowany do "wałkowania" tak zawiłych interpretacji. Reasumując: wesoło chyba jednak nie jest.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #17 dnia: Lutego 24, 2010, 10:51:32 am »

Czyli teoretycznie x.Grygiel może byc poproszony do koncelebry z Jego Eminencją Księdzem Kardynałem Krakowskim? I co wtedy?  :)
Zapisane
Torus
Gość
« Odpowiedz #18 dnia: Lutego 24, 2010, 11:09:17 am »

Cytuj
Czyli teoretycznie x.Grygiel może byc poproszony do koncelebry z Jego Eminencją Księdzem Kardynałem Krakowskim? I co wtedy?

temat był przerabiany; Wyjścia są dwa:

1. X Grygiel odprawia nowusa

2. X Grygiel odmawia

2.1. biskup skarży się do Rzymu
2.2. Rzym przypomina, że nom jest ważnym rytem i ten fakt stanowi prawo hierarchiczne ważniejsze niż jakieś tam zapisy.
2.3. Pokajanie się lub "wariant Toronto"

Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #19 dnia: Lutego 24, 2010, 11:25:31 am »

Może wtedy w 1988 nie musieli wychodzić z Bractwa św. Piusa X? Teraz wychodzi na to że upór FSSPX przyniósł efekt i to właśnie z nimi Rzym rozmawia, a FSSP może zostać ,,na lodzie". W dodatku duchowni FSSP jeszcze przez dziesięciolecia będą dla FSSPX zdrajcami, którzy w trudnym momencie odstąpili od Arcybiskupa. Odeszli i nic wielkiego nie zyskali, a nawet nieraz byli i są zmuszenii by w imię ,,pełnej jedności" celebrować NOM.
Zapisane
Torus
Gość
« Odpowiedz #20 dnia: Lutego 24, 2010, 11:35:12 am »

Samo życie. Tak to już jest.
Rzym fssp od samego początku traktował gorzej.
Czy fssp było "zdrajcami"? Nie, "naiwniakami"- tak.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #21 dnia: Lutego 24, 2010, 11:42:38 am »

Gdzie dwaj się kłócą tam trzeci korzysta.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #22 dnia: Lutego 24, 2010, 11:44:58 am »

W tym wypadku raczej obrywa.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #23 dnia: Lutego 24, 2010, 12:38:53 pm »

Moim skromnym zdaniem z całej sytuacji wynika wniosek:

 Niestety nie ma się co oburzać np. o to, że kiepski list będzie u bonifratrów przeczytany, bo lepiej żeby został przeczytany i żebyśmy nadal mieli w Krakowie FSSP, niż żeby się narazić i żeby ks. Grygiel wyleciał. Więcej zastanowienia zatem w oburzeniach wszelakiego rodzaju. Czasem trzeba rozłożyć plany na kilka lat, nie wszystko da się od razu zrealizować. Czasem dla świętego spokoju lepiej jest przeczytać mający się jak kwiatek do kożucha list o języku polskim- nie warta skórka za wyprawkę. Natomiast Toronto- nie wiem, o co tam poszło, ale jeśli o handkomunię, to tu już jest właśnie ta granica, przy której trzeba powiedzieć- stop. I zachować się jak FSSP tam, nawet za cenę wylecenia. ;)


Co do likwidacji FSSP- myślę, że nie- FSSP ma w herbie 3 łzy, mówiące o rozłamie z roku '88. Dlatego jeśli FSSPX uzyska status kanoniczny, być może znów się połączą, a może nie- jeśli miałyby być antagonizmy personalne związane z zaszłościami historycznymi, to lepiej nie- bo będzie kłótnia w tradiośrodku, a wtedy tylko moderna na tym zyska ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Torus
Gość
« Odpowiedz #24 dnia: Lutego 24, 2010, 12:56:47 pm »

Cytuj
Czasem trzeba rozłożyć plany na kilka lat, nie wszystko da się od razu zrealizować.

o to to... dlatego kardynał krakowski nie wyrzuci fssp tak od razu. Nie od razu Kraków zbudowano. ;)
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #25 dnia: Lutego 24, 2010, 13:24:59 pm »

Cytuj
dlatego kardynał krakowski nie wyrzuci fssp tak od razu. Nie od razu Kraków zbudowano. ;)

Jakiś brak logiki w tych dyskusjach. Przede wszystkim, aby coś wyrzucać, to to coś najpierw musi być.
Nie da się wyrzucić FSSP z Krakowa, bo go tam po prostu nie ma. Żaden dom FSSP, misja, czy Bóg wie co nie zostało przez Abpa Metropolitę Krakowskiego erygowane na terenie archidiecezji, żaden kościół nie został przekazany FSSP pod zarząd.

Ks. Wojciech Grygiel jest pracownikiem PAT, czy jak to się tam teraz nazywa "Uniwersytetu Papieskiego JPII" i rezyduje na terenie krakowskiej parafii. Jako kapłan ma prawo odprawiać Msze w każdym kościele, a że u oo. Bonifratrów może to robić często i o ustalonej z góry, powtarzającej się porze to tylko dobra wola rektora kościoła.

I niestety tylko tyle.
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2010, 13:48:52 pm wysłana przez Jarek » Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #26 dnia: Lutego 24, 2010, 13:37:53 pm »

Czyli teoretycznie x.Grygiel może byc poproszony do koncelebry z Jego Eminencją Księdzem Kardynałem Krakowskim? I co wtedy?  :)

I nic wtedy, bo z tego co mi wiadomo x. Grygiel odprawia novusa.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #27 dnia: Lutego 24, 2010, 13:40:52 pm »

Czy x. Grygiel już celebrował w Krakowie Novusa?
Zapisane
Torus
Gość
« Odpowiedz #28 dnia: Lutego 24, 2010, 13:47:11 pm »

Cytuj
I nic wtedy, bo z tego co mi wiadomo x. Grygiel odprawia novusa.

Jak nie podejść do tematu indultów, indulcików, światełek w tunelu Tradycji, wychodzi zawsze na to, że przebrzydli lefebryści w kańce kańcov mieli rację.
Sprawdza się też hipoteza Ś.P. ks. M.Kopernika, że zła waluta wypiera dobrą. I dlatego fsspx przestrzega: "jak nie uda się dojechać na Mszę (KRR) to lepiej zostać w domu".
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #29 dnia: Lutego 24, 2010, 13:49:55 pm »

1. FSSP Toronto powinno zmienić szyld na FSSPX Toronto
2. FSSP powinno zmienić zapisy w swoich statutach, żeby im nikt NOMu na siłę wcisnąc nie mógł.
Dopóki tego nie zrobią, będą jak kaleka. A z kaleki nie należy się śmiać, że co i raz z wózka wypada (mówię Panem Fonsem Blaudi). Trzeba mu współczuć.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: FSSP wywalone z Toronto « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!