Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:19:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 19 Drukuj
Autor Wątek: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi  (Przeczytany 65541 razy)
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #105 dnia: Grudnia 12, 2010, 22:20:04 pm »

To co dużo kosztuje jest cenne... praktyczne usunięcie postu eucharystycznego, Komunia na rękę itp. to wszystko powoli prowadzi do zaniku wiary w realną rzeczywistość Pana Jezusa w hostii, albo jak obecnie się mówi w chlebie eucharystycznym...Mam nadzieję że się mylę...

Oczywiscie, że mowilo sie chleb eucharystyczny.
Pamietam kiedys na tym forum, nie moge jednak znalezc watku, ktos dowodzil, że aklamacja "Ile razy ten Chleb spozywamy i pijemy z tego Kielicha, glosimy smierc twoja Panie, oczekujac twego przyjscia w chwale", rowniez miala na celu podwazenie wiiary w Realną Obecnosc. Niestety najgorzej wobec tych zarzutow wypada sw. Pawel, a nie H. Bugnini.
Zapisane
Mieszko
adept
*
Wiadomości: 34

« Odpowiedz #106 dnia: Grudnia 12, 2010, 22:53:14 pm »

Dziękuje za zwrócenie mi uwagi odnośnie Chleba eucharystycznego, ciągle się uczę jeszcze...  :( Absolutnie nie miałem zamiaru podnosić zarzutów wobec Kościoła za te posunięcia, jedynie zastanawiałem się nad ich skutkami...Ale jak napisałem wyżej, mam nadzieję że są to nietrafione przemyślenia... :)
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #107 dnia: Grudnia 12, 2010, 23:05:12 pm »

E tam, nie ma za co przepraszac, kazdy ma jakis swoj poglad na sprawe. Ja uwazam, ze w tym co pan mowi jest duzo prawdy, ale zanik wiary W Realna Obecnosc to raczej skutek pewnych nieprzemyslanych do konca posuniec, ale nie sadze by taki byl zamiar. Glownie chodzi mi o komunie na reke,, co zas do postu to osobna kwestia. Ja stosuje sie do nowego KPK, ale kazdy niech to we wlasnym sumieniu rozsadza.
Zapisane
Nastolatka
adept
*
Wiadomości: 49


Jezu, Ufam Tobie!

« Odpowiedz #108 dnia: Grudnia 15, 2010, 17:27:01 pm »

Jak Państwo uważają: Czy większy grzech miała Ewa dając owoc Adamowi, czy może Adam który je przyjął?
 ;)
Zapisane
,,[...]Preces meae non sunt dignae:
Sed tu bonus fac benigne,
Ne perenni cremer igne[...]"

,,[...]Choć niegodne me błaganie,
Nie daj mi, dobroci Panie,
W ognia wieczne wpaść otchłanie[...]"
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #109 dnia: Grudnia 15, 2010, 18:18:00 pm »

Jak Państwo uważają: Czy większy grzech miała Ewa dając owoc Adamowi, czy może Adam który je przyjął?
 ;)

Inna była natura tych grzechów. ale skutek ten sam. Nie można ich oceniać porównawczo. jeżeli juz to oba były równorzędne.
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #110 dnia: Grudnia 17, 2010, 11:21:03 am »

Jak Państwo uważają: Czy większy grzech miała Ewa dając owoc Adamowi, czy może Adam który je przyjął?
 ;)
Ewa popełniła dwa grzechy: nawet sama spożyła owoc, następnie namówiła do tego Adama. Adam natomiast popełnił tylko ten pierwszy.
Zapisane
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #111 dnia: Grudnia 17, 2010, 11:30:52 am »

Ewa popełniła dwa grzechy: nawet sama spożyła owoc, następnie namówiła do tego Adama. Adam natomiast popełnił tylko ten pierwszy.

Ale Adam popełnił też drugi - na pytanie Boga zwalił wszystko na Ewę usprawiedliwiając siebie kosztem Ewy
« Ostatnia zmiana: Grudnia 17, 2010, 12:23:52 pm wysłana przez TAISUM » Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #112 dnia: Stycznia 03, 2011, 09:35:14 am »

Popularne porzekadło mówi: "nie za to wygnał Pan Bóg Adama z raju, że zjadł owoc tylko, że się żoną zasłaniał" ;).
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Nastolatka
adept
*
Wiadomości: 49


Jezu, Ufam Tobie!

« Odpowiedz #113 dnia: Stycznia 06, 2011, 09:33:37 am »

Witam!
Chciałam zapytać czemu sakrament bierzmowania można przyjąć dopiero od  III klasy  gimnazjum? Czemu nie można przyjąć np. w I klasie gimn?
  :-\
Zapisane
,,[...]Preces meae non sunt dignae:
Sed tu bonus fac benigne,
Ne perenni cremer igne[...]"

,,[...]Choć niegodne me błaganie,
Nie daj mi, dobroci Panie,
W ognia wieczne wpaść otchłanie[...]"
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #114 dnia: Stycznia 06, 2011, 18:09:46 pm »

Witam.
Obecna praktyka przyjmowania sakramentu bierzmowania w parafiach jest błędna (od 15 lat).
Tradycja uczy nas, że sakrament ten powinniśmy przyjmować pomiędzy 7-12 rokiem życia.
A te 7-12 to jakiś dogmat? Wschodniacy np. też błądzą- bo tam to niemowlęta nawet bierzmują ;)

@ Nastolatka
Pierwotnie bierzmowanie było udzielane w tym samym czasie co  chrzest. Tak pozostało u chrześcijan wschodnich- np. grekokatolików, ale też i wschodnich schizmatyków. Tak jest też chyba w przypadku chrztu dorosłego, jeśli biskup chrzci (zresztą pan Toszirskij jest z tym na bieżąco, może coś więcej powie).
W tradycji łacińskiej wykształcił się zwyczaj rozdzielania tych dwóch sakramentów- jako że bierzmowanie ma być niejako dopełnieniem wtajemniczenia chrześcijańskiego, i ma być poprzedzone nauką katechizmu. Ma być niejako zakończeniem dojrzewania w wierze. Kwestia wieku jest sprawą umowną- po prostu przyjęto, że mniej więcej w tym wieku człowiek zdobył już dostateczną wiedzę z zasad wiary. Kiedyś chrzczono głównie dorosłych, po okresie tzw. katechumenatu, kiedy uczyli się nauki katolickiej. Obecnie, kiedy chrzci się głównie dzieci, bierzmowanie ma być niejako dopełnieniem po takim okresie nauczania nauki katolickiej osób ochrzczonych.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2011, 18:18:59 pm wysłana przez Kamil » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #115 dnia: Stycznia 06, 2011, 19:08:52 pm »

Dokładnie tak, panie DominioNR, była taka praktyka, nie pamiętam kiedy się skończyła, ale ... w latach 60, gdy biskupi nie wizytowali tak często parafii, z różnych to było powodów, to jak miał już przyjechać biskup, to do sakramentu bierzmowania przystępowali wówczas wszyscy, ci co nie byli (dorośli, młodzież) i ci co już  mogli przystąpić, tzn. byli u I Komunii św. np. w tym roku wizyty biskupa. Tak był bierzmowany mój brat, tak i ja przyjęłam sakrament bierzmowania, w tym samym roku co byłam u I Komunii św. Komunia była w maju, a bierzmowanie w czerwcu. Pamiętam to jak dziś. Na pamiątkę kupowało się obrazeczek, z tyłu wpisywało się dzień bierzmowania, imię z tego sakramentu i tyle. Każdy miał swojego świadka bierzmowania.

A dziś jak obserwuję to co się dzieje i wyrabia, to niestety włos się jeży. Wszak to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, ale można śmiało powiedzieć, że dla bardzo wielu sakrament rozstania się z Kościołem. Słyszałam rozmowę młodych ludzi; "czułaś coś? bo ja takie ciepło, etc ... dużo by tu pisać. Kiedyś brałam udział w takiej przypadkowej rozmowie, z nieznaną mi osobą, która porostu chciała porozmawiać o wierze.  Mówiła  m.in. tak:

"Jako dziecko do bodajrze 14 roku życja nie opuściłam niczego w kościele (tzn. żadnej drogi krzyżowej każdej majówki nie wspominajac o niedzieli) potem przez 2 lata ze wzgledu na naukę chodziłam tylko w niedziele, ale chodzilam. Potem było bierzmowanie i tak od 3 lat nie byłam w kościele - u spowiedzi od 3,5 roku. Łatwo zatem obliczyć że mam skonczone 18 lat.  Po bierzmowaniu każdy starał się zagłebić nieco w religie, chyba za dużo obczytaliśmy bo straciliśmy wiarę. Połowa mojej byłej klasy jest ateistami."

Dużo mi mówiła i z tego co mówiła ta dziewczyna to wnioskowałam, że potrzebuje fundamentalnej katechezy od podstaw, bo miałam wrażenie, że kompletnie nic nie rozumie - co to jest miłosierdzie, co to jest sprawiedliwość, jakie są warunki odpuszczenia grzechów, etc ... I taką dojrzałość chrześcijańską reprezentuje dziś nie jeden. A na taki stan, wiele się składa. 


 
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #116 dnia: Stycznia 06, 2011, 19:36:14 pm »

Gdyby miała to bierzmowanie w wieku 8 lat, to by dzis byla swiadoma i gorliwa katoliczka? No i jakby bylo w starym rycie rzecz jasna.

We Włoszech zdarza sie, że do komunii idzie sie od 12, 14 czy nawet 16 roku zycia i nikt nie placze. Kwestia praktyki i lokalnego zwyczaju imho. Nie rozumiem o co kruszyc kopie. Dzis pamietam z I komunii jedynie dziecinnosc swojej wiary, natomiast bierzmowanie bylo dla mnie duchowym przezyciem. Zachowywalem sie wowczas co prawda jak pan DominoNR, czyli tak jakbym zjadl wszystkie rozumy i wszystkich ksiezy pouczalem, ale sam sakrament byl dla mnie sprawa bardzo istotna. Sama istota, bo w ryt sie wowczas nie wglebialem.

 Samo to, że takich jak ja bylo niewielu, wynikalo z zaniku katechezy w domu i beznadziejnej katechezy w szkole. I ryt nie ma tu nic do rzeczy. Skonczyla sie komuna, Kosciol nie musial juz byc zwornikiem opozycji, ludzie zaczeli sie bogacic, przeniknely do naszego kraju liberalne, antykatolickie, przeciwne tradycjom chrzescijanskim prady, Kosciol popadl w bezsensowny triumfalizm zwiazany z "obaleniem komuny" i "wielkim pontyfikatem" i  wszystko zaczelo sie powoli sypac. Nic dziwnego, że swiadomosc religijna spadla. O ile oczywiscie dawniej byla ona tak wielka, bo szczerze, nie sadze, patrzac czy rozmawiajac z niektorymi babciami. Zarliwosc byla na pewno wieksza, pewnosc wiary, ale czy wiedza? No nie wiem. Mozliwe, ze rzeczywiscie bylo pod tym wzgledem lepiej, ale niezaleznie od wewnetrznych czynnikow koscielnych, spadek poziomu praktyk, mniejsze zainteresowanie wiara i spychanie jej w sfere jakichś tam tradycji, rodzaju obrzadku nam wlasciwego, czegos co wypada, ale w zasadzie to nie trzeba, bylo nieuniknione. Mozna bylo to jedynie spowolnic, a że zadowolona z siebie hierarchia nie miala na to pomyslu, no coz, tak naprawde malo kto mial
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #117 dnia: Stycznia 06, 2011, 19:52:09 pm »

Panie DminoNR chciałam jeszcze dopowiedzieć, że w katechizmie tym:
http://www.wds.pl/index.php?c=3&l=1&proId=618
jedno z pytań brzmi:

"W jakim wieku należy udzielać sakramentu bierzmowania?
Sakramentu bierzmowania należy udzielać osobom w wieku około siedmiu lat, gdyż człowiek w tym wieku zwykle zaczyna już odczuwać pokusy, a łaskę sakramentu może łatwo poznać i zapamiętać."

W katechizmie kard. Gasparriego czytamy:

"369. W jakim wieku udziela się Bierzmowania?
Chociaż w Kościele łacińskim udzielanie Bierzmowania odkłada się stosownie mniej więcej do siódmego roku życia, można go przecież udzielać także wcześniej, jeżeli albo dziecku zagraża niebezpieczeństwo śmierci, albo udzielający Bierzmowania dla słusznych i ważnych powodów uzna to za wskazane."

"370. Czy Bierzmowanie jest bezwzględnie potrzebne do zbawienia?
Bierzmowanie nie jest bezwzględnie potrzebne do zbawienia, nie wolno go jednak zaniedbywać, jest ono bowiem środkiem, żeby łatwiej i pełniej dostąpić zbawienia."





Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #118 dnia: Stycznia 06, 2011, 20:09:07 pm »

Otóż to. Z Tradycją się nie dyskutuje, Tradycji się słucha.
Starożytna tradycja nakazuje śpiewać mszę De Angelis wyłącznie w niektóre święta II klasy.
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #119 dnia: Stycznia 06, 2011, 20:38:04 pm »

Otóż to. Z Tradycją się nie dyskutuje, Tradycji się słucha.
Wiek w którym udziela się bierzmowania należy do tradycji, nie zaś do Tradycji.
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 19 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!