Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 17:57:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Instytut Chrystusa Króla (ICRSS) nie używa Mszału wz. 1955
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj
Autor Wątek: Instytut Chrystusa Króla (ICRSS) nie używa Mszału wz. 1955  (Przeczytany 18879 razy)
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« dnia: Czerwca 01, 2009, 12:05:11 pm »

Skoro ICRSP ma czasem prawo do odprawiania według ksiąg sprzed reformy Piusa XII to chyba do Wigilii Zesłania Ducha Świętego takiej jak tu była wspomniana też.

naprawdę nie mogę pojąć skąd się bierze ta mitologia że ICRPS uzywa ksiąg sprzed reform Piusa XII.... to po prostu jakiś apokryf. Używają ksiąg bł. Jana XXIII 1962.
Nawet jeśli tak było, że na początku używali sprzed 1955 to szybko przestali ;)
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 01, 2009, 17:08:12 pm »

Ano sporo się szerzy apokryfów sporo;)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2920

« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 01, 2009, 17:10:03 pm »

Na starym forum były jakieś zdjęcia z Liturgii Wielkiej Soboty w ICRSP, było tam pytanie o jakieś nietypowe elementy i wyjaśnienie, że to stąd się bierze, że odrawiają wg ksiąg sprzed 1955 roku, nie wiem jak się wchodzi do tych archiwalnych zasobów. Później też jeszcze o tym słyszałem ale może to owa mitologia.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 01, 2009, 17:46:50 pm »

Komisja "Ecclesia Dei" zdementowała, jakoby pewnym grupom przywiązanym do tradycyjnej liturgii wydano takie indulty:
http://wdtprs.com/blog/2008/02/what-version-of-holy-week-rites-may-be-used-by-trad-groups/
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 01, 2009, 17:50:07 pm »

Komisja "Ecclesia Dei" zdementowała, jakoby pewnym grupom przywiązanym do tradycyjnej liturgii wydano takie indulty:
http://wdtprs.com/blog/2008/02/what-version-of-holy-week-rites-may-be-used-by-trad-groups/
I to powinno zakończyć spekulacje na temat "specyfiki charyzmatu Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana".  ;)
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 01, 2009, 18:02:09 pm »

"Dajcie nam człowieka - a planeta plicata sama się znajdzie":D
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2920

« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 01, 2009, 19:36:33 pm »

Dziękuję. Nie chciałem spekulować ani nie wspomniałem o żadnej "specyfice charyzmatu". Po prostu myślałem, że tak jest. Przepraszam.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #7 dnia: Czerwca 01, 2009, 22:41:55 pm »

Nie ma za co przepraszać. Też kiedyś myślałem, że taki przywilej mają. Zostało to zdementowane i dobrze...
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 01, 2009, 23:07:58 pm »

Ano sporo się szerzy apokryfów sporo;)

Że zacytuję samego siebie ...;)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 04, 2009, 14:58:46 pm »

Abstrahując od naszego zdania na temat NOM i naszych najśmielszych oczekiwań, to kościelni i nie tylko prawnicy mieliby pewnie niezłą zagwozdkę. Próbowałem się wgłębic i sprobowac, któryś z przepisów zderogowac, ale moja wiedza prawnicza jest jeszcze za mała. Może są na naszym forum zwykli prawnicy (bo kanonicznych chyba nie ma, a wiedza naszych forumowych kapłanów, nawet x. Grzegorza, może byc niewystarczająca), którzy spróbowaliby ugryźc temat, bo zapowiada się ciekawie i jest trochę inny od wszystkich. Z zainteresowaniem pośledzę dyskusję.

czy indult dla ICRSP jest w mocy czy nie ?

jesli jest, to tem bardziej jest dla IBP od NOMu
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 31, 2009, 13:27:09 pm »

Abstrahując od naszego zdania na temat NOM i naszych najśmielszych oczekiwań, to kościelni i nie tylko prawnicy mieliby pewnie niezłą zagwozdkę. Próbowałem się wgłębic i sprobowac, któryś z przepisów zderogowac, ale moja wiedza prawnicza jest jeszcze za mała. Może są na naszym forum zwykli prawnicy (bo kanonicznych chyba nie ma, a wiedza naszych forumowych kapłanów, nawet x. Grzegorza, może byc niewystarczająca), którzy spróbowaliby ugryźc temat, bo zapowiada się ciekawie i jest trochę inny od wszystkich. Z zainteresowaniem pośledzę dyskusję.

czy indult dla ICRSP jest w mocy czy nie ?

jesli jest, to tem bardziej jest dla IBP od NOMu

Czy mógłby ktoś wyjaśnić o jaki indult chodzi?

Czy dla ICRSP ryt gregoriański jest także ich własnym rytem, czy u nich "działa" to na podobnych zasadach, jak u FSSP?
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Lipca 31, 2009, 13:53:56 pm »

oni używają ksiąg liturgicznych sprzed 1950, jak x Trytek

Podobna informacja jest na polskiej wikipedii.

Ale na amerykańskiej stronie instytutu jest napisane tak:

"The Institute of Christ the King celebrates the classical Roman Liturgy, the "Latin Mass," in its traditional form according to the liturgical books promulgated in 1962 by Blessed Pope John XXIII" (http://www.institute-christ-king.org/institute/latin-mass/).

Pan Tomasz w prywatnej rozmowie napisał mi, że oni używają Mszału z '62 roku, a Wielki Tydzień obchodzą wg Mszału sprzed reformy Piusa XII ('55 rok).

W jakim więc zakresie używają tych ksiąg sprzed Jana XXIII w rzeczywistości?

Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #12 dnia: Lipca 31, 2009, 14:03:01 pm »

W jakim więc zakresie używają tych ksiąg sprzed Jana XXIII w rzeczywistości?

Nawet jeśli, to na dziko:
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,797.msg26720.html#msg26720
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Lipca 31, 2009, 14:22:52 pm »

Pobieżnie przeglądając, wydaje mi się, że ciekawa dyskusja odbyła się pod podanym linkiem do bloga księdza Zuhlsdorfa: http://wdtprs.com/blog/2008/02/what-version-of-holy-week-rites-may-be-used-by-trad-groups/. Jest ktoś w stanie wyłapać, czy ktoś napisał coś istotnego dla tego tematu?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #14 dnia: Lipca 31, 2009, 15:12:47 pm »

Mam Mszalik z 1904 r. nie ma w nim śladu po modlitwach po Mszy Świętej przepisanych przez J. Św. Leona XIII. Zatem nigdy wszystkie przepisy na raz nie wchodziły w zycie ...

Czy mamy czepiać się ICRSP, że stosuje się w Instytucie Mszał sprzed 1960 r. tudzież ubiera się kardynałów w cappa magna ? Wolne żarty. Pozatem, co komu przeszkadza ta odmiana rytu, skoro jest do niej mnóstwo ksiąg, które nie wymagają żadnych przeróbek, a Kościól dozwalał i dozwala w rycie rzymskim odmiany zakonne: dominikańską, kartuską czy lyońską i mediolańską - odmienne od Mszału J23 znacznie bardziej niż Mszał Piusa X
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Instytut Chrystusa Króla (ICRSS) nie używa Mszału wz. 1955 « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!