Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 14:00:15 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231942 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: KĄCIK MINISTRANCKI.
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 20 Drukuj
Autor Wątek: KĄCIK MINISTRANCKI.  (Przeczytany 111143 razy)
silvarerum
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 10, 2009, 21:34:56 pm »

No i panowie ministranci nie zachowujcię się tak jak byście byli klerykami bo nimi nie jesteście, być może jeszcze. Ja byłem z kolegą z seminarium i go to bawiło niestety.

A jak zachowują się klerycy?

Zapisane
Nawet poznanie dobra nie przynosi dzieciom takiego pożytku, jak ochrona przed poznaniem zła - św. Augustyn
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 10, 2009, 22:05:05 pm »

Dla nas kleryków to było naturalne że chodziliśmy w sutannach po obłóczynach.
A ja i kolega mieliśmy w pewnym momencie śmieszna skojarzenie z nowicjatu. Do liturgii też mieliśmy sutanny(przed obłóczynami) i był z nami nowicjusz który długo przed Mszą zakładał sutannę pod nią biała koszula zrobiona na koloratkę i w tym stroju błąkał się po krużgankach na Świętym Krzyżu. Stąd takie skojarzenie. A ten nowicjusz z nami był dwa miesiące.
Natomiast po raz pierwszy się spotkałem z sutanną u organisty który w danym momencie służy Bogu grą. Zresztą kolega wzioł go za księdza bądź kleryka.
Zapisane
silvarerum
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 10, 2009, 22:19:43 pm »

Powiem szczerze, że przez te dwa lata na Wzgórzu nie zauważyłam, aby panowie ministranci defilowali w sutannach czy zachowywali się jakoś demonstracyjnie czy pretensjonalnie. Trudno, żeby po prezbiterium, w czasie przygotowań do Mszy miotali się w cywilnych ciuchach, poza tym sądzę, że mogą nie zdążyć z przebraniem przed Mszą.

A organista - jakoś nie słyszałam, aby ktoś miał obiekcje co do jego stroju - raczej "ładnie" się komponuje z resztą służących do Mszy. Niech się Pan cieszy, że schola nie nosi sutann ;-).

Zapisane
Nawet poznanie dobra nie przynosi dzieciom takiego pożytku, jak ochrona przed poznaniem zła - św. Augustyn
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 10, 2009, 22:24:09 pm »

Niech się Pan cieszy, że schola nie nosi sutann ;-).
Swego czasu były pomysły, żeby nas jakoś przebrać, albo chociaż mantylki, ale nie doszłyśmy do porozumienia w kwestii koloru  ;)
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 10, 2009, 23:09:17 pm »

Sutanny to na Śląsku kiedyś (chyba czasem i teraz) to i zakrystianie nosili. A żeby ludzi nie mylić to wystarczy jak ministranci na sutanny komże ubiorą i już.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 10, 2009, 23:38:43 pm »

A organista - jakoś nie słyszałam, aby ktoś miał obiekcje co do jego stroju - raczej "ładnie" się komponuje z resztą służących do Mszy.

Skoro wykonuje swoją posługę w kościele (zwłaszcza podczas liturgii), to przysługuje mu strój.

Cytuj
Niech się Pan cieszy, że schola nie nosi sutann ;-).

Na świecie schole są w sutannach, w najgorszym wypadku w albach.

Sutanny to na Śląsku kiedyś (chyba czasem i teraz) to i zakrystianie nosili. A żeby ludzi nie mylić to wystarczy jak ministranci na sutanny komże ubiorą i już.

Potwierdzam: w mojej rodzinnej (śląskiej) parafii zakrystianin używa sutanny. Bo w sumie to jak inaczej mógłby być ubrany? Na tacę zbierać w dresiku?
A ministranci komże mają wkładać na sutannę dopiero do Mszy albo nabożeństwa. Było o tym także u abpa Nowowiejskiego.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 10, 2009, 23:41:18 pm »

Cytuj
Niech się Pan cieszy, że schola nie nosi sutann ;-).

Na świecie schole są w sutannach, w najgorszym wypadku w albach.
No ale chyba nie żeńskie...? ;-)
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 10, 2009, 23:44:42 pm »

Cytuj
Niech się Pan cieszy, że schola nie nosi sutann ;-).

Na świecie schole są w sutannach, w najgorszym wypadku w albach.
No ale chyba nie żeńskie...? ;-)

A żeńskie to niby w czym mają usługiwać? W miniówach? ;)


Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 10, 2009, 23:47:36 pm »


A żeńskie to niby w czym mają usługiwać? W miniówach? ;)


Oj, zdziwiłby się Pan, widząc scholę w parafii moich teściów...  :'(
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #39 dnia: Lutego 11, 2009, 08:14:27 am »

Po prostu tak się wrednie z kolegą czepiliśmy. No i Msza była w kaplicy dlatego trasa była dłuższa. Ale ja popieram sutanny dla ministrantów jak najbardziej. Może dlatego że takie mieliśmy przyzwyczajenia z seminarium. Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem.
Na Śląsku spotkałem rewerendy a nie typowe sutanny.
Pani Tereso w oblackiej parafii w Wiedniu ministrantki do NOM noszą sutanny. Ministrantów nie ma.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 11, 2009, 22:32:22 pm »

@ Major

Gdyby się ksiądz przyjrzał, to by zauważył że trochę się różnią te sutanny od typowych "księżowskich" - nie mają miejsca na koloratkę, itp, ale faktycznie z daleka nie widać raczej różnicy.

Poza tym chciałbym zauważyć, że ministranci noszą sutanny, gdyż zastępują kleryków, skoro zaś byli obecni na Mszy obłóczeni klerycy, to właśnie oni powinni służyć do Mszy...
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #41 dnia: Lutego 11, 2009, 23:03:32 pm »

Ależ ja jestem jak najbardziej za sutannami dla ministrantów. Tylko koledze a potem mi wskoczyło wspomnienie z nowicjatu.
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #42 dnia: Lutego 12, 2009, 00:02:54 am »

Ależ ja jestem jak najbardziej za sutannami dla ministrantów. Tylko koledze a potem mi wskoczyło wspomnienie z nowicjatu.

Samokrytyka przyjęta ;)

Na Śląsku spotkałem rewerendy a nie typowe sutanny.

W mojej rodzinnej parafii (a to na Śląsku właśnie) młodsi ministranci mają pod komżą spódnice, a na komży pelerynki (spódnice i pelerynki w 4 kolorach). Zakrystianie oraz starsi mają prawdziwe sutanny, czarne. Dokładnie takie jak duchowieństwo diecezjalne - zarówno jeśli chodzi o krój, jak i wykończenie (obszyte czarnym sznurkiem i z obciągniętymi materiałem guzikami). Dziewuchy natomiast są w albach.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #43 dnia: Lutego 12, 2009, 10:20:23 am »

W mojej parafii "dziewuchy" mają czerwone pseudosutanny a na nich komże. Ministranci tylko komże (ewentualnie, bardzo rzadko - alby). Dawniej mieli też pelerynki, teraz już nie.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #44 dnia: Lutego 12, 2009, 16:14:51 pm »


W mojej rodzinnej parafii (a to na Śląsku właśnie) młodsi ministranci mają pod komżą spódnice, a na komży pelerynki (spódnice i pelerynki w 4 kolorach)
Czy można mieć spódnicę pod komżą? Rozumiem, że pod pachy tych spódnic nie podciągają...

A co powiecie na takie stroje ministranckie :P http://pro.corbis.com/images/HU015110.jpg?size=67&uid=%7B89E859D1-9605-44F6-BC01-734C07FDDC78%7D
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: KĄCIK MINISTRANCKI. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!