Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:24:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: [Powitanie] adalbertus
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 11 Drukuj
Autor Wątek: [Powitanie] adalbertus  (Przeczytany 32925 razy)
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:26:27 pm »



Proszę pamiętać, że Kościół nie wprowadził Komunii na rękę. Jest to co najwyżej zalegalizowany post factum akt nieposłuszeństwa.

Cytuj
Jeżeli przeciwny temu sposób, a konkretnie, rozdawanie Komunii świętej na rękę, rozwinął się już w jakimś miejscu, to, aby pomóc konferencjom episkopatów wypełnić ich pasterski obowiązek w jakże często trudnej obecnie sytuacji, Stolica Apostolska powierza konferencjom obowiązek i funkcję osądu konkretnych uwarunkowań, jeżeli takie zachodzą.


Co do powyższych cytatów to wynika z nich, że biskupi przynajmniej warszawscy są nieposłuszni!!!

Z tego co pamiętam to w Polsce nigdy nie był rozwinięty taki sposób udzielania Komunii a jednak go wprowadzono. Dokładnie jak w innych krajach. Przecież przed Vaticanum II nigdzie w Europie nie udzielano na rękę ale zostało to wprowadzone.
Zapisane
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:31:35 pm »


Jest takie coś jak patena. Tez pare razy widzialem, ale jakos zawsze ministrant lapal. Nie rozumie pan. To ze ksiadz nie puryfikuje palcow, to nie znaczy, ze jest to ok. To jest bardzo daleko od ok. To ze ksiadz sobie olewa i pan to sobie tak a nie inaczej interpretuje nie znaczy, ze katolicy nie maja sie na takie olewactwo przepisow oburzac.



Dlaczego muszę słuchac uwag, które tyczą się księży. Czemu po prostu nie idziesz zwrócic uwagi księdzu, że nie sprawuje Eucharystii w sposób właściwy.
Czasami bywa, że są ministranci i trzymają pateny ale jest ich coraz mniej a czasami wogóle ich nie ma (szczególnie w kościołach rektoralnych). A co z Eucharystiami na placach, stadionach, na pielgrzymkach itd, nie ma tam paten; nawet w parafiach jak 5 księży idzie rozdawac Ciało Pańskie nie z każdym idzie ministrant.
Ja sobie nic nie olewam, po prostu uczestniczę w Mszy.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:32:08 pm »

Może czas zstąpic na ziemię. żyjemy dzisiaj a nie 100 lat temu czy w innym czasie. To jest życie dzisiejszego Kościoła.
W takim razie nie tylko komunia na reke jest OK. OK jest takze udzielanie komunii grzesznikom publicznym i innowiercom. OK sa duszpasterstwa sodomitow. OK sa cale diecezje, gdzie wiekszosc ksiezy zyje w jawnym konkubinacie. OK sa pasterze nauczajacy herezji. OK sa parafie, gdzie msze zastepuje sie nabozenstwami ekumenicznymi. Ok sa .... etc. etc. Kazdy sobie moze dopisac punkty do tej listy. To jest życie dzisiejszego Kościoła.
Skrupulantom wydaje sie, ze to norma powinna ksztaltowac praxis, a nie praxis norme.

PS. A skad sie wzial pan, sedzia Kosciola, ktory dwadziescia wiekow chce wyrzucic na smietnik z piedestalu swoich 35 lat ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:33:33 pm »

co do unikania profanacji: kilka razy w życiu widziałem jak Komunia wypadła wiernemu z ust podczas udzielania ale jeszcze nigdy nie widziałem aby wypadła komuś z ręki.
Jest takie coś jak patena. Tez pare razy widzialem, ale jakos zawsze ministrant lapal. Nie rozumie pan. To ze ksiadz nie puryfikuje palcow, to nie znaczy, ze jest to ok. To jest bardzo daleko od ok. To ze ksiadz sobie olewa i pan to sobie tak a nie inaczej interpretuje nie znaczy, ze katolicy nie maja sie na takie olewactwo przepisow oburzac.
Zacznijmy od tego,z e kolo tabernaukulum jest taki pojemniczek do puryfikowania palcow. Ksiadz stojacy przy tabernakulum stoi tylem do wiernych (o zgrozo) totez nie widac czy puryfikuje sobie palce. Jesli chodzi o puryfikacje palcow przez biskupa to o ile pamietam na NOM ministranci powinni po Komunii podejsc do biskupa tak jak na lavabo.  

@adalbertus
Komunia na reke rozwwinela sie w Niemczech i we Francji bodajze w latach 60/70 . To bylo nielegalne. Wowczas zabronione. Watykan na fali "odnowy" posoborowej  zalegalizowal ten sposob. Po tej legalizacji rozeszlo sie to po co calym Kosciele.

BTW, Czy przyjmujac Komunie na reke nigdy nie martwi sie Pan czy na pewno ma Pan czyste rece? Przekazuje Pan wczesniej zank pokoju, dotyka roznych rzeczy....
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:37:17 pm »


Zacznijmy od tego,z e kolo tabernaukulum jest taki pojemniczek do puryfikowania palcow.

Vasculum, ale z doswiadczenia wiem, ze czesto, szczegolnie zima nieuzywane
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:39:21 pm »

Ja sobie nic nie olewam, po prostu uczestniczę w Mszy.

To jest nieprawda : olewa pan tradycje liturgiczna Kosciola, olewa pan profanacje Ciala Pana Jezusa, olewa pan grozbe utraty wiary w dogmaty eucharystyczne u wiernych i ksiezy (grzech przeciw milosci blizniego), etc.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:39:46 pm »



Zacznijmy od tego,z e kolo tabernaukulum jest taki pojemniczek do puryfikowania palcow. Ksiadz stojacy przy tabernakulum stoi tylem do wiernych (o zgrozo) totez nie widac czy puryfikuje sobie palce. Jesli chodzi o puryfikacje palcow przez biskupa to o ile pamietam na NOM ministranci powinni po Komunii podejsc do biskupa tak jak na lavabo.  

@adalbertus
Komunia na reke rozwwinela sie w Niemczech i we Francji bodajze w latach 60/70 . To bylo nielegalne. Wowczas zabronione. Watykan na fali "odnowy" posoborowej  zalegalizowal ten sposob. Po tej legalizacji rozeszlo sie to po co calym Kosciele.

BTW, Czy przyjmujac Komunie na reke nigdy nie martwi sie Pan czy na pewno ma Pan czyste rece? Przekazuje Pan wczesniej zank pokoju, dotyka roznych rzeczy....

Wiem, że koło tabernakulum znajduje się ten pojemniczek ale widac wychodzi z użycia. Mniejsza o to. Czy trzeba się spierac na taki temat? Jest tyle bardziej interesujących wydarzeń z życia Kościoła albo z własnego życia gdzie działa JHS.

O czystośc rąk to się nie martwię w tym sensie, że nie są brudne. Bardziej martwię się o to czego nie widac o mój stan ducha. Bo co z tego jak będę pierwszy klęczał w kolejce po Ciało Pańskie jeśli nie będę tego godzien?
Popytajcie się waszych księży o ludzi, którzy cały rok chodzą do Komunii a spowiadają się raz do roku, albo tych co żyją w konkubinatach i też przystępują do Komunii. To jest nagminne. Ksiądz nie może im odmówic.
Co z tego, że przystępują na klęcząco i ze złożonymi rękoma?
Czemu nie zając się raczej katechizowaniem ludzi niż sprawdzaniem czy wierni wypełniają rubrycele czy ksiądz zrobił lavabo czy nie?
Zapisane
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #22 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:43:02 pm »

Uważa Pan, że obie rzeczy się wykluczają?
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #23 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:44:29 pm »

Dlaczego mam sie oburzac na ludzi, ktorzy nie chodza do spowiedzi, a ida do komunii ? Trzeba, jak uczy adalbertus, zstapic na ziemie i zyc z czasem dzisiejszego Kosciola, a nie 100 lat temu. Tak przeciez dzieje sie na Zachodzie, z ktorego do polskiego Kosciola przyszlo wiele rzeczy, na ktore sa papierki z pieczatkami i podpisami biskupow (Neokatechumenat, swieccy szafarze, ministrantki i last but not least komunia na reke). Wprowadzilismy komunie na reke, to i moze konfesjonaly zastapimy obrzedami pokutnymi ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #24 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:45:55 pm »


Z tego co pamiętam to w Polsce nigdy nie był rozwinięty taki sposób udzielania Komunii a jednak go wprowadzono. Dokładnie jak w innych krajach. Przecież przed Vaticanum II nigdzie w Europie nie udzielano na rękę ale zostało to wprowadzone.

Nie rozumie pan. Komunie na reke zaczeto wprowadzac samowolnie, a Rzym zamiast to ukrócic, zaakceptowal pod pewnymi warunkami, ktore oczywiscie olano.
Zapisane
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #25 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:47:16 pm »

Wprowadzilismy komunie na reke, to i moze konfesjonaly zastapimy obrzedami pokutnymi ?

W końcu liczy się tylko miłość!  :D
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #26 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:49:05 pm »

.... a wowczas ci przystepujacy do komuni bez spowiedzi, na ktorych tak sie oburza skrupulant adalbertus beda prekursorami "zycia z Kosciolem dizsiejszym", a nie 100 lat temu.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #27 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:56:03 pm »

Widzę, że dyskusja zrobiła się bardzo jałowa i to tylko bicie piany a na to szkoda czasu.

Ad. Fons Blaudi: Kościół zawsze odczytywał znaki czasu i czyni to dzisiaj także. Jeśli uważasz się za wyżej stojącego od biskupów, papieży to gratuluję bo to oni akceptują i Neokatechumenat i szafarzy świeckich, ministrantki i komunię na rękę.
Sam widziałem jak JPII sprawował Eucharystię we wspólnocie Neokatechumenalnej (wprawdzie na filmie), sam udzielał Komunii na rękę.
Całe szczęście, że to nie świeccy decyducją o tym co ma się dziac i jak w Kościele.

Dlaczego wprowadzac obrzędy pokutne? Jak narazie wprowadza się liturgie pokutne ze spowiedzią wg OICA. Nie bądź tak cyniczny. Popatrz na rzeczywistosc co się dzieje. Nie wiem czy masz dzieci czy nie czy wiesz co się dzieje wśród młodzieży.

Do wszystkich: właśnie przez takie spory jałowe młodzież odchodzi z Kościoła, nie przekazuje się im wiary tylko stawia wymagania. Nikt ich nie katechizuje, nikt nie katechizuje dorosłych niedługo nie będzie dla kogo sprawowac Mszy Św. bo zabraknie ludzi.
Czemu nie pomówic o prawdziwych problemach?

Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #28 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:58:25 pm »

widziałem kilka razy filmiki na youtube z profanowanymi Hostiami, pochodzącymi z Komunii na rękę (udzielanych niezgodnie z tymi okropnymi i nieżyciowymi przepisami, to tak na marginesie), ale jeszcze żadnego z Hostią uzyskaną z Komunii do ust.

Słyszałem od pewnego księdza rekolekcjonisty, że po Mszy Św. dla uczniów pewnej szkołe katolickiej w okolicach Toronto proboszcz chodzi miedzy ławkami i zbiera hostie pozostawione tam przez uczniów. Niektóre są przyklejone gumą do żucia do ławek.

Szkoda, naprawdę bardzo szkoda, że Kościół w Polsce przyjmuje wszystkie najgorsze wzorce zachodnie - wiedząc doskonale, do czego to prowadzi. Czysta ślepota - a nawet więcej, dla mnie  to wręcz wygląda jakby ktoś chciał celowo zaszkodzić polskiemu Kościołowi.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #29 dnia: Stycznia 13, 2010, 22:00:19 pm »

.... a wowczas ci przystepujacy do komuni bez spowiedzi, na ktorych tak sie oburza skrupulant adalbertus beda prekursorami "zycia z Kosciolem dizsiejszym", a nie 100 lat temu.

Nie to miałem na myśli.
Szkoda, że nie próbujesz zrozumiec tego co piszę. Ubolewam nad tym, że wielu ludziom jest wszystko jedno czy grzeszą czy nie, czy przyjmują Ciało Pańskie czy nie. Tu nie chodzi o "Kościół Dzisiejszy" tu chodzi o prawdziwych i konkretnych ludzi o ich życie o to, że w Kościele poza jakąś tradycją czy przymusem nie widzą nic innego. To jest głos wielu księży, którzy martwią się tym co się dzieje i nie wiedzą co robic. Ja się na nich nie oburzam bo ich nie znam znam te rzeczy z relacji jak pisałem. Trzeba ludzi, którzy będą dla nich świadkami a nie pouczającymi. Ciekawe jakie macie w tej kwestii doświadczenie.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 11 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: [Powitanie] adalbertus « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!