Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:55:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: [Powitanie] adalbertus
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 11 Drukuj
Autor Wątek: [Powitanie] adalbertus  (Przeczytany 32937 razy)
adalbertus
Gość
« dnia: Stycznia 13, 2010, 19:07:12 pm »

Witam wszystkich jako nowicjusz. Od kilku dni odkąd znalazłem to forum przyglądam mu się z uwaga i zaciekawieniem. Ciekawe skąd u niektórych jest tyle nienawiści i agresji do DN? Po prowadzonych wątkach widac, że większośc zna DN tylko ze słyszenia albo z plotek.
Ja do tej pory jak czegoś nie znałem to czytałem co KK mówi na dany temat, dokumenty, wypowiedzi papieży itd.
Wydaje mi się, że kruszycie kopie o coś co nic nie przyniesie tylko podniesie co niektórym ciśnienie.
Co do Eucharystii przyjmowanej na rękę to nie wiem wogóle po co są ostre przycinki. Ja jestem z diecezji warszawskiej i odkąd ks. Prymas Glemp wydał dekret o możliwości przyjmowania na rękę to chętnie tak przyjmuję, gdyż brakowało mi tego co na Zachodzie jest powszechne. Mi osobiście pomaga w modlitwie, adoracji. Mam nadzieję, żę będę w miare możliwości mógł bardziej uczestniczyc w dyskusjach tu na forum i dzielic się również moim skromnym doświadczeniem.
Nie wiem czy odpowiadac na różne wątki wcześniej podnoszone?
Noszenie Ewangeliarza to bardzo powszechny ryt w wielu parafiach (raczej nie jest to wymysł DN).
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 13, 2010, 19:13:31 pm »

Co do Eucharystii przyjmowanej na rękę to nie wiem wogóle po co są ostre przycinki. Ja jestem z diecezji warszawskiej i odkąd ks. Prymas Glemp wydał dekret o możliwości przyjmowania na rękę to chętnie tak przyjmuję, gdyż brakowało mi tego co na Zachodzie jest powszechne. Mi osobiście pomaga w modlitwie, adoracji.
Mam pytanie - w jaki sposób puryfikuje Pan rękę po przyjęciu na nią Komunii?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 13, 2010, 19:19:20 pm »

Nie przeprowadzam specjalnych puryfikacji. Myślę, że jeśli Kościół wprowadza pewien ryt to ma to sens i nie wymaga od wiernych puryfikacji. Zresztą żadnego naczynia do tego celu nie wystawiają.
Jeśli ktoś zwrócił uwagę to nawet sami księża (także szafarze) w większości nie dokonują puryfikacji rąk po udzielaniu Komunii Św. rozdzielanej w tysiącach szt.
Zapisane
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 13, 2010, 19:26:07 pm »

a tu podaję wg mnie ciekawy link do strony opisującej w jasny sposób kwestię udzielania Komunii Św. na rękę:

http://adonai.pl/sakramenty/eucharystia/?id=16
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 13, 2010, 19:28:35 pm »

1. Jak zatem Pan sądzi dlaczego przepisy Kościoła nakazuja puryfikację palców kapłana?
2. Czy wyraża Pan Wiarę, że w każda najdrobniejsza cząstka Komunii Świętej jest Ciałem Chrystusa?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 13, 2010, 20:04:36 pm »

Mial pan okazje przeczytac cos przystepneie opisujacego wprowadzenie komunii na reke, jej znaczenie teologiczne i konsekwencje ? Np. "Dominus est" bpa Schneidera z Kazachstanu albo "Komunia na reke" argentynskiego bpa Juan Rodolfo Laise ? Warto siegnac po te lektury, zeby zrozumiec, ze ten sposob przyjmowania Pana Jezusa nie jest neutralny i nie nalezy mu ulegac mimo formalnego zezwolenia w niektorych krajach.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #6 dnia: Stycznia 13, 2010, 20:11:31 pm »

Cytuj
Myślę, że jeśli Kościół wprowadza pewien ryt to ma to sens i nie wymaga od wiernych puryfikacji
Po pierwsze to nie ryt. Drugie już dopowiedział Pan porys w pkcie 1.
Cytuj
Ja do tej pory jak czegoś nie znałem to czytałem co KK mówi na dany temat, dokumenty, wypowiedzi papieży itd.
Także przedsoborowi? Czytał Pan o tym, czym jest Najświętsza Eucharystia?
Cytuj
Zresztą żadnego naczynia do tego celu nie wystawiają.
I mam rozumieć, że brak naczynia w Pańskiej wspólnocie jest dla pana znakiem, że Kościół Powszechny się na to godzi?
Cytuj
Jeśli ktoś zwrócił uwagę to nawet sami księża (także szafarze) w większości nie dokonują puryfikacji rąk po udzielaniu Komunii Św. rozdzielanej w tysiącach szt.
I to jest powód, aby nadal popełniać ten błąd, który może być dla ducha śmiertelny?
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Stycznia 13, 2010, 20:48:44 pm »

Jak najbardziej wierzę, że w każdej cząstce Eucharystii obecny jest Jezus Chrystus.
Wiem, że nakazana jest puryfikacja rąk, ale patrzę na praktykę w wielu parafiach bo mieszkając w Warszawie bywam w różnych kościołach na mszach i rzadkością jest widok księdza puryfikującego ręce po udzieleniu Komunii Św., przecież żyję w żywym Kościele a nie w książkach gdzie z pewnością jest to opisane i obserwuję.
Bardziej bolą mnie inne rzeczy np: we Wprowadzeniu do Mszału jest zalecenie mówienia homilii nawet codziennie nie mówiąc o niedzielnej, czym ma byc homilia a mało gdzie można słyszec homilię raczej słyszę kazanie, mowę okolicznościową, pochwałę albo wyciąg z literatury polskiej i nie tylko.
Co do cytowanych książek to ich nie czytałem. Pamiętam natomiast dekret Biskupa Warszawskiego. Z pewnością brakuje ku temu katechezy dla wiernych, ale nie moją winą jest jej brak.
A to, że taki sposób przyjmowania nie jest neutralny to wg mnie jest bardzo dobre bo i nie może byc neutralny bo to nie jakiekolwiek przyjmowanie pokarmu tylko JHS.
Myślę, że wystarczająca wiedza nt. Eucharystii znajduje się w KKK i nie potrzeba zagłębiac się w starszych dokumentach.
Co do biskupa z Kazachstanu to się nie będę wypowiadał, gdyż znam z opowiadań księży, którzy tam byli przez kilka lat różne niechlubne wydarzenia, które nijak mają się do misji KK.

Nie wiem o której wspólnocie się wspomina krytykując sposób udzielania Komunii w mojej wspólnocie? Na Mszach bywałem w wielu róznych parafiach. A swoją drogą dlaczego Fidelis wypominasz mi jakiś błąd jeśli nie jestem księdzem i to nie ja udzielam Komunii i z tego co wiem wiernym nie zostało nigdzie nakazana puryfikacja.

Coś mi tu pachnie skrupulantyzmem wielkim.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #8 dnia: Stycznia 13, 2010, 20:57:20 pm »

Bardzo trafna analiza. Jak inaczej nazwac pragnienie unikniecia profanacji Ciala Pana Jezusa, obnizenia poboznosci eucharystycznej i zchwiania wiara w Rzeczywista Obecnosc jak nie skrupulantyzmem ? Pociesza mnie fakt, ze przez 1950 lat Kosciol byl strasznie skrupulancki.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:03:21 pm »

Może czas zstąpic na ziemię. żyjemy dzisiaj a nie 100 lat temu czy w innym czasie. To jest życie dzisiejszego Kościoła. Skąd tutaj nagle wzięło się tylu sędziów całego KK. W ostatnią niedzielę byłem na Mszy w czasie której jeden z biskupów warszawskich wizytował parafię. Miał piękne Słowo dla wiernych a jak miałbym przeżywac to, że nie dokonał puryfikacji po udzielaniu Komunii to nic bym nie usłyszał z tego co On mówił.
W czasie mojego krótkiego życia (mam 35 lat) nie spotkałem się jeszcze z profanacją fizyczną Ciała Chrystusa. Chociaż czasami się zastanawiam co myślec o tych ludziach, którzy bez spowiedzi chodzą do Komunii? Coraz więcej ludzi nie potrzebuje konfesjonału.
Zapisane
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:05:34 pm »

co do unikania profanacji: kilka razy w życiu widziałem jak Komunia wypadła wiernemu z ust podczas udzielania ale jeszcze nigdy nie widziałem aby wypadła komuś z ręki.
Zapisane
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #11 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:06:42 pm »

Co do profanacji to dzięki komunii na ręke jest łatwiej wynieść Ciało Pańskie i je zbeszcześcić...
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #12 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:09:14 pm »

Nie przeprowadzam specjalnych puryfikacji. Myślę, że jeśli Kościół wprowadza pewien ryt to ma to sens i nie wymaga od wiernych puryfikacji. Zresztą żadnego naczynia do tego celu nie wystawiają.

Proszę pamiętać, że Kościół nie wprowadził Komunii na rękę. Jest to co najwyżej zalegalizowany post factum akt nieposłuszeństwa.
Warto zapoznać się z instrukcją Memoriale Domini Kongregacji Kultu Bożego, na podstawie której także episkopat polski uzyskał zgodę na rozdzielanie Komunii na rękę.

Czytamy w niej m.in.:

Cytuj
Po rozpatrzeniu spostrzeżeń i porad tych, którym „Duch Święty powierzył urząd biskupa"11, z uwagi na doniosłość sprawy i wagę zaproponowanych argumentów, Najwyższy Pasterz postanawia, iż z dawna przyjęty sposób rozdawania Komunii świętej wiernym nie powinien być zmieniony.

Stolica Apostolska, zatem, usilnie napomina biskupów, kapłanów i wiernych, aby gorliwie przestrzegali tego prawa, ważnego i ponownie potwierdzonego, zgodnie z osądem większości katolickich biskupów, w formie zgodnej z obecnym rytem świętej liturgii, co jest niezbędne dla powszechnego dobra Kościoła.

Jeżeli przeciwny temu sposób, a konkretnie, rozdawanie Komunii świętej na rękę, rozwinął się już w jakimś miejscu, to, aby pomóc konferencjom episkopatów wypełnić ich pasterski obowiązek w jakże często trudnej obecnie sytuacji, Stolica Apostolska powierza konferencjom obowiązek i funkcję osądu konkretnych uwarunkowań, jeżeli takie zachodzą.

Mogą one dokonać tego osądu, pod warunkiem, iż wnikliwie zadba się o usunięcie wszelkiego niebezpieczeństwa braku czci albo złego mniemania o Eucharystii świętej, które mogłoby pojawić się w umysłach wiernych, jak również wszelkich innych niestosowności.
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #13 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:10:15 pm »

co do unikania profanacji: kilka razy w życiu widziałem jak Komunia wypadła wiernemu z ust podczas udzielania ale jeszcze nigdy nie widziałem aby wypadła komuś z ręki.

Jest takie coś jak patena. Tez pare razy widzialem, ale jakos zawsze ministrant lapal. Nie rozumie pan. To ze ksiadz nie puryfikuje palcow, to nie znaczy, ze jest to ok. To jest bardzo daleko od ok. To ze ksiadz sobie olewa i pan to sobie tak a nie inaczej interpretuje nie znaczy, ze katolicy nie maja sie na takie olewactwo przepisow oburzac.

Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #14 dnia: Stycznia 13, 2010, 21:11:44 pm »

Cytuj
Coś mi tu pachnie skrupulantyzmem wielkim.
A mi totalną olewką przepisów na zasadzie: my jesteśmy Kościół, my decydujemy.
Cytuj
Wiem, że nakazana jest puryfikacja rąk, ale patrzę na praktykę w wielu parafiach bo mieszkając w Warszawie bywam w różnych kościołach na mszach i rzadkością jest widok księdza puryfikującego ręce po udzieleniu Komunii Św., przecież żyję w żywym Kościele a nie w książkach gdzie z pewnością jest to opisane i obserwuję.
Bardziej bolą mnie inne rzeczy np: we Wprowadzeniu do Mszału jest zalecenie mówienia homilii nawet codziennie nie mówiąc o niedzielnej, czym ma byc homilia a mało gdzie można słyszec homilię raczej słyszę kazanie, mowę okolicznościową, pochwałę albo wyciąg z literatury polskiej i nie tylko.
Oł jeee. Nie robi się tego, a więc olejmy przepissski. W końcu one są wymyślone przez biskupów-teologów, którzy przecież nie znają się na Wierze i nie znają realiów!! Huraaaaaaaaaaaaaaa (w oddali słychać wystrzał z pancernika "Aurora")!!!!!
Cytuj
A swoją drogą dlaczego Fidelis wypominasz mi jakiś błąd jeśli nie jestem księdzem i to nie ja udzielam Komunii i z tego co wiem wiernym nie zostało nigdzie nakazana puryfikacja.
Czemu? Bo to, że inni robią głupotę (chociażby i kardynałowie), to nie powód, abyś i Ty ją popełniał. Co do puryfikacji - w kościele na normalnej Mszy nie ma takiej możliwości.
Cytuj
Miał piękne Słowo dla wiernych a jak miałbym przeżywac to, że nie dokonał puryfikacji po udzielaniu Komunii to nic bym nie usłyszał z tego co On mówił.
Piękne Słowo dla wiernych wygłasza się podczas Liturgii SŁowa, która jest przed Liturgią Eucharystyczną ;D
Cytuj
co do unikania profanacji: kilka razy w życiu widziałem jak Komunia wypadła wiernemu z ust podczas udzielania ale jeszcze nigdy nie widziałem aby wypadła komuś z ręki.
widziałem kilka razy filmiki na youtube z profanowanymi Hostiami, pochodzącymi z Komunii na rękę (udzielanych niezgodnie z tymi okropnymi i nieżyciowymi przepisami, to tak na marginesie), ale jeszcze żadnego z Hostią uzyskaną z Komunii do ust.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Strony: [1] 2 3 ... 11 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: [Powitanie] adalbertus « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!