Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 06:46:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Egzamin proboszczowski
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Egzamin proboszczowski  (Przeczytany 6055 razy)
kl.adam
bywalec
**
Wiadomości: 63


« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 12, 2010, 16:06:00 pm »

Zarządzanie zabytkami w parafii, finansami można spokojnie zostawić świeckim. Niech kapłani zajmują się przede wszystkim kapłaństwem.
Zapisane
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 12, 2010, 16:30:17 pm »

Zarządzanie zabytkami w parafii, finansami można spokojnie zostawić świeckim. Niech kapłani zajmują się przede wszystkim kapłaństwem.
Z drugiej zaś strony kapłan winien na tyle znac rachunkowość i pewne zagadnienia prawne, aby nie dać się oszukać pierwszemu lepszemu draniowi. Takie mamy czasy, że wielu by się chętnie dorobiło na krzywdzie parafii i całego Kościoła. Za czasów św. Jana z Ars parafia pewnie nie miałaby procesu o odszkodowanie za gałąź, która spadła z drzewa, jak to mieliśmy całkiem niedawno.
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 12, 2010, 22:24:02 pm »

Ja popieram takie kursy. Oczywiście jeśli są dobrze prowadzone.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 13, 2010, 10:36:43 am »

Zarządzanie zabytkami w parafii, finansami można spokojnie zostawić świeckim. Niech kapłani zajmują się przede wszystkim kapłaństwem.

Kiedyś spytałem pewnego księdza, dlaczego nie robi doktoratu z historii sztuki.
Odpowiedział: szkoda mi kapłaństwa.

Myślę, że dobrze to by zrobiły rekolekcje w Bajerzu.

Oczywiście niektóre posunięcia Biskupa z punktu widzenia materialnego są słuszne, jak np. wybranie na proboszcza pewnej niewielkiej parafii "obciążonej" dwoma kościołami zabytkowym byłego szefa miejscowego radia, który jak wiadomo z tego powodu ma rozległe znajomości.

***

A ta cała "psychologia społeczna" może polegać na postępowaniu proboszczów zgodnie z teoriami niekatolickich (by ująć to oględnie) uczonych.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2010, 11:02:47 am wysłana przez Zygmunt » Zapisane
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 13, 2010, 14:53:10 pm »

Zarządzanie zabytkami w parafii, finansami można spokojnie zostawić świeckim. Niech kapłani zajmują się przede wszystkim kapłaństwem.

... radzie parafialnej. Już to w diecezji Linz przerabiali/ją.
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 13, 2010, 17:36:52 pm »

...a kiedyś nie było takich kursów i było lepiej.
Coś podobnego- a egzaminu u archidiakonów chociazby to co? i tam elementarnych spraw nie zdawali przyszli kanonicy nawet często...
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 14, 2010, 09:30:09 am »

Pisałem o kursach.

***

Może ktoś zna listę wykładowców?
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Egzamin proboszczowski « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!