Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 10:27:52 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231942 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Reforma reformy - Jak powinien wygladać zreformowany NOM?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 Drukuj
Autor Wątek: Reforma reformy - Jak powinien wygladać zreformowany NOM?  (Przeczytany 67562 razy)
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #225 dnia: Grudnia 26, 2017, 16:10:48 pm »

A ta niewiasta w prezbiterium to w jakiej sprawie tam zawędrowała? A ksiądz amerykański ma pewnie niezłe osiągi w biegach sprinterskich skoro zdazył po rozpuszczeniu wiernych jeszcze wyladować w drzwiach i dokonać uscisku prezesa
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2017, 16:13:05 pm wysłana przez Sławek125 » Zapisane
Natanael
uczestnik
***
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #226 dnia: Grudnia 26, 2017, 17:03:13 pm »

Niech Pan nie zadaje głupich pytań. Przecież widać na zdjęciu, że czyta lekcję...
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #227 dnia: Grudnia 26, 2017, 17:18:46 pm »

drugim przypadku ołtarz wyglądem przypomina raczej porządny posoborowy ołtarz (w sensie można go obejść) i jest ustawiony na początku prezbiterium, przy balaskach, zaś z tyłu stoi drugi ołtarz. Odprawianie zatem Mszy versus populum nie byłoby żadnym technicznym problemem
https://photos.google.com/share/AF1QipO0Duxk19tigwbIqtOdxbZSVTuJXzcH0oL5flUJbzxgU2fLFEmKkZ8lP90cS3egOQ/photo/AF1QipNq_P5O04g_Z5Bya3zXFnn3Dd1TzVEIl23W1DLq?key=STU4d01CVENBY0lDWWdPVTJEbHgybHIzMmpnTktn


Ale na ołtarzu stoi tabernakulum.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #228 dnia: Grudnia 26, 2017, 17:55:39 pm »

Niech Pan nie zadaje głupich pytań. Przecież widać na zdjęciu, że czyta lekcję...,,Czyli naturalną konsekwencją w stosownym czasie będzie przywdzianie przez nią ornatu i zajecia miejsca przewodniczącego zgromadzenia...versus orientem rzecz jasna aby tradycyjnie było
Zapisane
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #229 dnia: Grudnia 26, 2017, 20:41:47 pm »

Czy we wspomnianych katedrach (Bydgoszcz, Frombork, Wawel) jest Podniesienie tradycyjne czy "obrotowe"?
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #230 dnia: Grudnia 26, 2017, 20:56:59 pm »

drugim przypadku ołtarz wyglądem przypomina raczej porządny posoborowy ołtarz (w sensie można go obejść) i jest ustawiony na początku prezbiterium, przy balaskach, zaś z tyłu stoi drugi ołtarz. Odprawianie zatem Mszy versus populum nie byłoby żadnym technicznym problemem
https://photos.google.com/share/AF1QipO0Duxk19tigwbIqtOdxbZSVTuJXzcH0oL5flUJbzxgU2fLFEmKkZ8lP90cS3egOQ/photo/AF1QipNq_P5O04g_Z5Bya3zXFnn3Dd1TzVEIl23W1DLq?key=STU4d01CVENBY0lDWWdPVTJEbHgybHIzMmpnTktn

Ale na ołtarzu stoi tabernakulum.
Na zdjeciach z pasterki (chyba) z Fromborka zaciekawia mnie jedna rzecz: poczatek mszy (oczywiscie nowej) jest na srodku (przy oltarzu z tabernakulum), Ewangelia i kazanie z ambony a liturgia eucharystyczna przy wielkim oltarzu przy scianie. Wiem, ze Panstwo powiedza, ze to jest posoborowe wymyslanie (bo jest) i Panstwa to nie interesuje, ale zastanawia mnie, jaki to mialo cel i czy sie tam tak czesto odprawia albo jest to jednorazowe "dziwaczenie", zeby bylo ciekawiej i "uroczyscie".

https://photos.google.com/share/AF1QipO0Duxk19tigwbIqtOdxbZSVTuJXzcH0oL5flUJbzxgU2fLFEmKkZ8lP90cS3egOQ/photo/AF1QipMV5ManjB6R80So9tRq2zXojSvD6jEY_qSfPgGH?key=STU4d01CVENBY0lDWWdPVTJEbHgybHIzMmpnTktn

https://photos.google.com/share/AF1QipO0Duxk19tigwbIqtOdxbZSVTuJXzcH0oL5flUJbzxgU2fLFEmKkZ8lP90cS3egOQ/photo/AF1QipNc3vu4XTmhbrxirCoLsegciLCH2NkLTjYqOwcg?key=STU4d01CVENBY0lDWWdPVTJEbHgybHIzMmpnTktn

https://photos.google.com/share/AF1QipO0Duxk19tigwbIqtOdxbZSVTuJXzcH0oL5flUJbzxgU2fLFEmKkZ8lP90cS3egOQ/photo/AF1QipPgTW096qI3wtD5d74REno9bGadkNii0x2jkfMa?key=STU4d01CVENBY0lDWWdPVTJEbHgybHIzMmpnTktn

A tu widac, jak ten wielki oltarz jest daleko:
https://photos.google.com/share/AF1QipO0Duxk19tigwbIqtOdxbZSVTuJXzcH0oL5flUJbzxgU2fLFEmKkZ8lP90cS3egOQ/photo/AF1QipOIAgNOBgJzPGjD-UGG-kbEhNdHE2LtDmdTNxmx?key=STU4d01CVENBY0lDWWdPVTJEbHgybHIzMmpnTktn
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2017, 21:00:37 pm wysłana przez pauluss » Zapisane
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #231 dnia: Grudnia 26, 2017, 21:42:05 pm »

Czy we wspomnianych katedrach (Bydgoszcz, Frombork, Wawel) jest Podniesienie tradycyjne czy "obrotowe"?

Tradycyjne. Jak NOM ad orientem to tylko tradycyjne.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2017, 21:50:36 pm wysłana przez Marc » Zapisane
Arizona
uczestnik
***
Wiadomości: 199


« Odpowiedz #232 dnia: Grudnia 27, 2017, 14:49:20 pm »

Czy we wspomnianych katedrach (Bydgoszcz, Frombork, Wawel) jest Podniesienie tradycyjne czy "obrotowe"?

W Bydgoszczy zależy, kto odprawia. Proboszcz robi obrót, co wygląda tragicznie... Muszę jeszcze pójść na Mszę z biskupem, bo nie wiem.
Zapisane
"Speramus meliora - resurget cineribus" (motto miasta Detroit).
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #233 dnia: Grudnia 27, 2017, 15:31:42 pm »

Ja spotkałem się tylko z tradycyjnym podniesieniem, a było to na Jasnej Górze w kaplicach bocznych w tym przede wszystkim w kaplicy Cudownego Obrazu, na Wawelu, i w jakimś w kościele w Krakowie którego nie pamiętam.
Zapisane
Natanael
uczestnik
***
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #234 dnia: Grudnia 27, 2017, 17:26:40 pm »

Na zdjeciach z pasterki (chyba) z Fromborka zaciekawia mnie jedna rzecz: poczatek mszy (oczywiscie nowej) jest na srodku (przy oltarzu z tabernakulum), Ewangelia i kazanie z ambony a liturgia eucharystyczna przy wielkim oltarzu przy scianie. Wiem, ze Panstwo powiedza, ze to jest posoborowe wymyslanie (bo jest) i Panstwa to nie interesuje, ale zastanawia mnie, jaki to mialo cel i czy sie tam tak czesto odprawia albo jest to jednorazowe "dziwaczenie", zeby bylo ciekawiej i "uroczyscie".

Może to z przyzwyczajenia, żeby stać odwrócony tyłem do tabernakulum?  ;D
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #235 dnia: Grudnia 27, 2017, 21:33:38 pm »

Słyszałem, że tam się tak lasandrystycznie odprawia
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #236 dnia: Stycznia 13, 2018, 09:56:02 am »

Jakiś czas temu w Garwolinie była taka sytuacja że podczas "remontu" prezbiterium wszystkie msze były odprawiane w starym ołtarzu przez jakiś krótki czas i nikomu to nie przeszkadzało, ale też nie wpadli na to aby ustawić gdzieś "tymczasowy" ołtarzo-stół, a to też można pochwalić.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #237 dnia: Stycznia 13, 2018, 12:44:13 pm »

Ciekawe, czy chociaż przeprosili wiernych za tę "niedogodność". ;D
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #238 dnia: Stycznia 13, 2018, 13:52:02 pm »

Jakiś czas temu w Garwolinie była taka sytuacja że podczas "remontu" prezbiterium wszystkie msze były odprawiane w starym ołtarzu przez jakiś krótki czas i nikomu to nie przeszkadzało, ale też nie wpadli na to aby ustawić gdzieś "tymczasowy" ołtarzo-stół, a to też można pochwalić.
Sa kraje (nie wspomne, ze mysle np. o takim, w ktorym sie obecnie znajduje ;)), ze w takiej sytuacji byliby sklonni postawic zwykle krzeslo nawet w katedrze czy duzym kosciele i na nim odprawic msze, bo inaczej sie nie da niz przodem do ludzi.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #239 dnia: Stycznia 13, 2018, 16:49:22 pm »

Jakiś czas temu w Garwolinie była taka sytuacja że podczas "remontu" prezbiterium wszystkie msze były odprawiane w starym ołtarzu przez jakiś krótki czas i nikomu to nie przeszkadzało, ale też nie wpadli na to aby ustawić gdzieś "tymczasowy" ołtarzo-stół, a to też można pochwalić.
Sa kraje (nie wspomne, ze mysle np. o takim, w ktorym sie obecnie znajduje ;)), ze w takiej sytuacji byliby sklonni postawic zwykle krzeslo nawet w katedrze czy duzym kosciele i na nim odprawic msze, bo inaczej sie nie da niz przodem do ludzi.

Myślę, że odprawianie Mszy św. Versus Deum jest większym doktrynalnym problemem dla posoboraków niż Tridentina.

Tridentina to taki "artefakt" który można odwalić bez rozgłosu dla tzw Tradsów aby zapewnić ciszę/spokój na podległym terenie.
Publiczne zaś odwrócenie się Versus Deum na publicznym Nowusie, jest przyznaniem racji Benedyktowi: Nowa msza to impreza, uroczysta akademia ku czci Ludu zebranego. O wewnętrznym sprzeciwie jaki czuje współczesny duchowny już nie wspomnę. To zaprzeczenie tego co mu wbili do głowy w seminarium. Zaprzeczenie tego w co wierzy.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Reforma reformy - Jak powinien wygladać zreformowany NOM? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!