Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 06:41:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: TW Prymas
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: TW Prymas  (Przeczytany 9096 razy)
emircoo
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #30 dnia: Stycznia 05, 2010, 15:15:15 pm »

Kompletnie pomijając personalia uważam, że ponowne związanie urzędu prymasa z gnieźnieńskim stolcem jest dobrym posunięciem i de facto dopiero w 2009 roku reforma z roku 1992 została zakończona. Na tym pozytywy się kończą.

Dla mnie "prymasowski ingres" przypominał farsę, miałem skojarzenia z nudnymi i bezsensownymi benefisami artystów, które w przeszłości namiętnie prezentowano w TVP2. I mam taki żal do Watykanu (myślę, że głównym rozgrywającym był abp Kowalczyk), że prostymi zabiegami prawnymi nie zdołano zgrać w czasie przenosin urzędu prymasa z nominacją nowego metropolity gnieźnieńskiego. Już niedługo Polska stanie się krajem trzech prymasów, co jeszcze bardziej rozmyje posługę prymasowską. Inna sprawa, że siła autorytetu prymasa nie zależy od koloru sutanny i piuski, lecz od działań osoby piastującej zaszczytny urząd.
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #31 dnia: Stycznia 05, 2010, 16:46:33 pm »

Panie Serpico Pan poważnie?? czy żartuje Pan?

Podbijam pytanie, bo… po prostu zdębiałem.
Zapisane
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #32 dnia: Stycznia 05, 2010, 19:26:14 pm »

Kompletnie pomijając personalia uważam, że ponowne związanie urzędu prymasa z gnieźnieńskim stolcem jest dobrym posunięciem i de facto dopiero w 2009 roku reforma z roku 1992 została zakończona.

Weźmie Pan poprawi bo w oczy bije- chyba, że umyślnie Pan to napisał  :P
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #33 dnia: Stycznia 05, 2010, 20:18:45 pm »

Kompletnie pomijając personalia uważam, że ponowne związanie urzędu prymasa z gnieźnieńskim stolcem jest dobrym posunięciem i de facto dopiero w 2009 roku reforma z roku 1992 została zakończona.

Weźmie Pan poprawi bo w oczy bije- chyba, że umyślnie Pan to napisał  :P

Przypuszczam, że umyslnie, to przecież piękne staropolskie określenie tronu, katedry, czy innego dostojnego "stołka", sensie urzędu raczej niz mebla.
Zapisane
emircoo
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #34 dnia: Stycznia 05, 2010, 22:02:06 pm »

Za internetowym słownikiem PWN:

Cytuj
Stolec
..........
2. daw. «tron monarchy, biskupa»
3. daw. «władza królewska, książęca, biskupia»
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2010, 22:03:37 pm wysłana przez emircoo » Zapisane
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #35 dnia: Stycznia 06, 2010, 11:43:19 am »

Dziękuje serdecznie za wyjaśnienie  :) Dobrze, że zastrzegłem, że może napisał to Pan umyślnie  :D Człowiek całe życie się uczy...  :)
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #36 dnia: Stycznia 06, 2010, 15:29:05 pm »

... ponowne związanie urzędu prymasa z gnieźnieńskim stolcem jest dobrym posunięciem i ...
Weźmie Pan poprawi bo w oczy bije- chyba, że umyślnie Pan to napisał  :P

No nie, ale ma pan skojarzenia!
Za słownikiem języka polskiego PWN:
Cytuj
stolec
1. daw. «tron monarchy, biskupa»
2. daw. «władza królewska, książęca, biskupia»

edit:
nie doszedłem do postu z tym samym wyjaśnieniem!

ale, przy okazji, podam odnośnik do :
"starych i dziwnych, troche zapomnianych polskich słów"
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2010, 15:38:32 pm wysłana przez romeck » Zapisane
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: TW Prymas « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!