Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:00:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Neokatechumenat
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 303 Drukuj
Autor Wątek: Neokatechumenat  (Przeczytany 1337917 razy)
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #315 dnia: Stycznia 15, 2010, 13:08:23 pm »

Cytuj
ale dlaczego kruszyc kopie o typ świecznika, ile razy w kościołach widac tandetny wystrój, niedbalosc, każdy może kupowac jakie chce świeczniki. Co do świeczników to nie ma narzuconego wzoru. Pamietam jak prof. liturgikii tlumaczył, że w katedrze arichidiecezjalnej powinno byc 7 swiec przy ołtarzu ale aby nie powodowac skojarzen z menorą on stawia 6
Już rozumiem. Pan uważa, że nie należy zwracać uwagi DN, skoro tu jest tak, a tu jest tak. Skoro tam czy owam jest bajzel, to znaczy, że u nas też może być.
Ciekawy tok rozumowania ;)
Co do prof. liturgiki, to nie wierzę, że nie potrafił znaleźć wyjścia. Nawet jeżeli tam jest ten świecznik, to go zawsze można wyrzucić i postawić lichtarze, które nijak z menorą się skojarzyć nie mogą. Zresztą Pańska wypowiedź wskazuje na to, że stawia takie świeczniki na 1 świczkę i tego właśnie nie rozumiem tych obaw nt. skojarzeń z żydowskim świecznikiem. A tak w ogóle to 7 świec powinno być wtedy, gdy celebruje biskup ordynariusz miejsca (ale mogę się mylić).
Cytuj
Produkty Kiko też są tandetne i to jest opinia ludzi znających się na sztuce, a nie moja.
Ja zobaczyłem kilka jego dziełek i się troszku przeraziłem.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #316 dnia: Stycznia 15, 2010, 13:17:52 pm »

Jak celebruje ordynariusz to powinno być 7 świec i to może tam jakoś nawiązuje do symboliki żydowskiej-biblijnej. Po co sie tego bać to ja nie wiem, ale ustawianie menory to już przesada, bo nie jest ona częścią żywej (organicznej) tradycji kościoła. Te 7 świec może tak ale tu by się trzeba było fachowca spytać jak np było przed SVII.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #317 dnia: Stycznia 15, 2010, 13:24:40 pm »

Cytuj
Produkty Kiko też są tandetne i to jest opinia ludzi znających się na sztuce, a nie moja.
Ja zobaczyłem kilka jego dziełek i się troszku przeraziłem.

Gwoli przypomnienia: http://chomikuj.pl/joasmok/Galeria/ikony/Kiko+Arguello
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #318 dnia: Stycznia 15, 2010, 13:25:06 pm »

te rodziny też wybrały lub tak odczytały swoje powołanie; znam rodziny z innych ruchów, które wyjechały na misje; nie spotkałem się z żebractwem żadnych z tych rodzin dlatego prosiłem o konretniejsze dane
Gdzieś jest relacja ojca "rodziny w misji", którego naprostowała zakonnica zajmująca się "opieką społeczną".

ponieważ seminaria Redemptoris Mater są diecezjalne i należą do biskupa miejsca (patrz Statut) więc ma on prawo je zamykac lub prosic o otwarcie takowego. Akurat Takamatsu to nie jedyne miejsce gdzie zamknieto SRM. Z tego co słyszalem to bp Nycz nie ma nic przeciwko temu seminarium, traktuje je jako swoje, księża pracują w róznych parafiach diecezji i poza nią, wizytuje je, w zeszłym roku błogosławił ekipę ikonopisarzy, którzy malowali kościół seminaryjny
Primo - zanim zamknięto seminarium (ściślej - dom formacyjny) - sprawę próbował przeforsować Ordynariusz, potem Konferencja Episkopatu Japonii, poskutkowała dopiero delegacja do Papieża. Choć potem był list od Sekretariatu Stanu, który jakoby decyzję papieża cofał. Nie jest łatwo zamknąć "Redemptoris Mater"...

ale dlaczego kruszyc kopie o typ świecznika, ile razy w kościołach widac tandetny wystrój, niedbalosc, każdy może kupowac jakie chce świeczniki. Co do świeczników to nie ma narzuconego wzoru. Pamietam jak prof. liturgikii tlumaczył, że w katedrze arichidiecezjalnej powinno byc 7 swiec przy ołtarzu ale aby nie powodowac skojarzen z menorą on stawia 6
Nie o to chodzi -  DN do liturgii używa podejrzanie wiele przedmiotów, które co najmniej zaprojektował Kiko Arguello (albo skomponował; umlautów nie piszę...) . Ale nie jest to istotne. Istotne jest - dlaczego zawsze (na każdym zdjęciu którym widziałem) świecznik ma formę menory (świecznik wymagany jest przez przepisy liturgiczne dla Mszy św. sprawowanym na stole) - ale nigdy nie widać tam krzyża. Gwoli uściślenia - jeśli Msza sprawowana jest na ołtarzu (stałym bądź przenośnym) - krzyż może być w pobliżu jeśli jednak sprawowana jest na stole (nota bene - w miejscu poświęconym musi być na ołtarzu - w kościele lub kaplicy, w miejscu niepoświęconym może być jakikolwiek stół, ale wtedy, kiedy nie ma możliwości sprawowania Najświętszej Ofiary w miejscu poświęconym - poświęcone, niepoświęcone terminy z CIC/KPK) krzyż musi być na stole - tako rzecze Ogólne Wprowadzenie Do Mszału Rzymskiego (IGMR) i Kodeks Prawa Kanonicznego (CIC) - sam fakt ignorowania ołtarza w kościele, jeśli nie nadaje się on do celów "liturgii" DN, jest znacznie ważniejszym problemem - bo ma podłoże doktrynalne.

Żeby nie pisać po próżnicy - zgadza się pan z tym, ze liturgia DN odbiega od norm powszechnie obowiązujących w Kościele? (IGMR, CIC)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #319 dnia: Stycznia 15, 2010, 13:25:26 pm »

Cytuj
. Skoro tam czy owam jest bajzel, to znaczy, że u nas też może być.

może niejasno się wyraziłem ale w porównaniu do niektórych wystrojów czy używanych paramentów liturgicznych to menora projektu DN wyglada bardzo dobrze, zresztą de gustibus non disputandum est

Cytuj
Ja zobaczyłem kilka jego dziełek i się troszku przeraziłem.
[/quote]

Nie wiem co mógł Pan przerażającego zobaczyc? ostatnio ogladałem w katedrze w Madrycie tzw. Madonne DN powiem, że estetycznie to nawet dobrze wygląda cała kompozycja kaplicy z Madonną w centrum. POza tym Madonna podczas Swiatowych Dni Młodziezy w Rzymie też jest piękną ikoną, zresztą Papież chciał ją jako oficjalną ikonę tamtych SDM.

nie jestem fachowcem od sztuki mogę tylko subiektywnie cokolwiek oceniac
Zapisane
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #320 dnia: Stycznia 15, 2010, 13:36:41 pm »


Cytuj
Żeby nie pisać po próżnicy - zgadza się pan z tym, ze liturgia DN odbiega od norm powszechnie obowiązujących w Kościele? (IGMR, CIC)
[/quote]

mysle, ze w wielu przypadkach zgodzę się, nie ma co się za każdym razem rozpisywac na tematy ogolnie znane.
nie bede spierał się o słówka. Ja sie odnalazlem na DN.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #321 dnia: Stycznia 15, 2010, 13:43:21 pm »

Nie ma co sie rozpisywac o tym, ze jeden waznych (liczebnie) ruchow koscielenych sprzeciwia sie normom i nauczaniu Kosciola ? Jakie dobro moze wyniknac z czegos takiego ? Czy moze zle drzewo przynosic dobre owoce ? Bonum ex integra causa, malum ex quocumque defectu
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #322 dnia: Stycznia 15, 2010, 13:49:44 pm »

Jest, jest:
Cytuj
As a NCW seminarian, I was assigned to a mission family working in West Virginia, a family which included seven children. One afternoon, I accompanied the parents of this family to a “soup kitchen” for the poor. We had gone there in the hopes of getting a box of groceries for the family. Two healthy men and a healthy woman asking for a handout, we must have stood out among the homeless and destitute folks who crowded the place, and so we were sent back to speak to the nun in charge. The nun, in full habit, was an old-timer who had probably put in many years serving the poor, and she wasn’t one to mince words, God bless her. When she was told that we were part of a “mission family,” she said to the head of our little group (i.e., the father of the family) words to this effect: “God gave you those children. Your vocation is to provide for them.” Although she wound up giving us a box of groceries in the end, I never forgot her words.

Jako kleryk NCW, przydzielono mnie do rodziny misji pracy w Zachodniej Wirginii, rodziny, która składała się z siedmiu dzieci. Pewnego popołudnia, I wraz z rodzicami z tej rodziny do "kuchni zupy" dla ubogich. Mieliśmy tam poszedł w nadziei na uzyskanie polu żywność dla rodziny. Dwa zdrowych kobiet i zdrowych prosząca o jałmużnę, musimy mieć wyróżniał się wśród bezdomnych i ubogich ludzi, którzy zatłoczonym miejscu, a więc były odsyłane mówić do zakonnicy w cenę. Zakonnicy, w całości zwyczaj był stary zegar, który prawdopodobnie wprowadzone od wielu lat służby ubogim, a ona nie była jedną z mince words, God bless her. Kiedy dowiedział się, że jesteśmy częścią "rodziny misji", powiedziała czele naszej małej grupy (np. ojciec rodziny) słów na ten temat: "Bóg dał wam te dzieci. Twoje powołanie jest zapewnienie im. Choć likwidacji daje nam pole artykułów spożywczych w końcu nigdy nie zapomnę jej słów. (google tłumaczenie)
http://www.cfnews.org/neocat06.htm

komentarzem niech będą słowa piosenki:
Cytuj
Hey Momma, look at me
I'm on my way to the promised land
I'm on the highway to hell
Highway to hell
I'm on the highway to hell
Highway to hell
Don't stop me

Niech nasz nowy forowicz poczyta to: http://forum.fidelitas.pl/viewtopic.php?t=801
« Ostatnia zmiana: Stycznia 15, 2010, 13:59:02 pm wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #323 dnia: Stycznia 15, 2010, 14:06:20 pm »

Cytuj
Nie ma co sie rozpisywac o tym, ze jeden waznych (liczebnie) ruchow koscielenych sprzeciwia sie normom i nauczaniu Kosciola ? Jakie dobro moze wyniknac z czegos takiego ? Czy moze zle drzewo przynosic dobre owoce ? Bonum ex integra causa, malum ex quocumque defectu
[/quote]

- po pierwsze DN to nie jest ruch,
- jeśli chodzi o owoce to wymieniane są we wstępie do Statutu poczynionym przez Kongregację,
- jeśli Kongregacja widzi dobre owoce to czy powyższe zdanie można brac per analogiam?

Zapisane
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #324 dnia: Stycznia 15, 2010, 14:13:09 pm »

Cytuj
Jako kleryk NCW, przydzielono mnie do rodziny misji pracy w Zachodniej Wirginii, rodziny, która składała się z siedmiu dzieci. Pewnego popołudnia, I wraz z rodzicami z tej rodziny do "kuchni zupy" dla ubogich. Mieliśmy tam poszedł w nadziei na uzyskanie polu żywność dla rodziny. Dwa zdrowych kobiet i zdrowych prosząca o jałmużnę, musimy mieć wyróżniał się wśród bezdomnych i ubogich ludzi, którzy zatłoczonym miejscu, a więc były odsyłane mówić do zakonnicy w cenę. Zakonnicy, w całości zwyczaj był stary zegar, który prawdopodobnie wprowadzone od wielu lat służby ubogim, a ona nie była jedną z mince words, God bless her. Kiedy dowiedział się, że jesteśmy częścią "rodziny misji", powiedziała czele naszej małej grupy (np. ojciec rodziny) słów na ten temat: "Bóg dał wam te dzieci. Twoje powołanie jest zapewnienie im. Choć likwidacji daje nam pole artykułów spożywczych w końcu nigdy nie zapomnę jej słów. (google tłumaczenie)

ale tylko jeden przypadek taki jest?
Powiem tak: jestem ojcem 6 dzieci i co jakiś czas zdarza mi się, że w porfelu nie ma nic więc musze pozyczac, prosic o pomoc akurat nie ma blisko mnie żadnej jadłodajni.
Znam bardzo wiele rodzin, które mają ogromne problemy jeśli chodzi o możliwości utrzymania i wcale nie są z DN. Ten fakt niczemu nie dowodzi.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #325 dnia: Stycznia 15, 2010, 14:15:12 pm »

A zle owoce ? tez sa wymienione w statucie ? Jak naucza sobor watykanski ziarna prawdy sa wszedzie, wiec i na DN tez sie trafiaja.

Prosze mi wytlumaczyc jak to jest, ze jak spotykam neona po kilku latach formacji, to w ciagu jednej rozmowy z jego ust pada kilka stwierdzen niezgodnych z nauczaniem Kosciola w tym i herezje ? Niby Droga ma byc super narzedziem wtajemniczenia chrzescijanskiego, a spelnia ta role gorzej od katechizmu do pierwszej komunii. Czy cos takiego moze wydac dobre owoce ? Na jaka wiare nawracaja ci wychwalania przez pana misjonarze i ksieza po Redemptoris Mater ? Na katolicyzm ? Czy raczej na kikokarmenizm ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #326 dnia: Stycznia 15, 2010, 14:17:51 pm »

? Na katolicyzm ? Czy raczej na kikokarmenizm ?

Katolicyzm.  :)
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #327 dnia: Stycznia 15, 2010, 14:34:54 pm »

O nie! Już go wypuścili!
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
adalbertus
Gość
« Odpowiedz #328 dnia: Stycznia 15, 2010, 14:35:25 pm »

Cytuj
A zle owoce ? tez sa wymienione w statucie ? Jak naucza sobor watykanski ziarna prawdy sa wszedzie, wiec i na DN tez sie trafiaja.

o zlych owocach nic nie piszą; jeśli chodzi o ziarna prawdy to proszę także uprzejmie dodac w jakim kontekscie mówi o tym SVII bo to dużo wyjaśni czytelnikom.

Cytuj
Prosze mi wytlumaczyc jak to jest, ze jak spotykam neona po kilku latach formacji, to w ciagu jednej rozmowy z jego ust pada kilka stwierdzen niezgodnych z nauczaniem Kosciola w tym i herezje ? Niby Droga ma byc super narzedziem wtajemniczenia chrzescijanskiego, a spelnia ta role gorzej od katechizmu do pierwszej komunii. Czy cos takiego moze wydac dobre owoce ? Na jaka wiare nawracaja ci wychwalania przez pana misjonarze i ksieza po Redemptoris Mater ? Na katolicyzm ? Czy raczej na kikokarmenizm ?
[/quote]

- proszę podac o jakie herezje chodzi, ja też mogę sobie wiele rzeczy powiedziec
- czy zadaniem misjonarza jest nawracaniem kogokolwiek na cos?
- ksieza po RM pracują czesto w parafiach gdzie nie ma DN, pracują w kurii, w zeszłym roku nawet jeden został arcybiskupem
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #329 dnia: Stycznia 15, 2010, 14:38:47 pm »

w zeszłym roku nawet jeden został arcybiskupem
No to już gruba przesada ;).
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Strony: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 303 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Neokatechumenat « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!