Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 13:57:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231963 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Neokatechumenat
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 254 255 [256] 257 258 ... 303 Drukuj
Autor Wątek: Neokatechumenat  (Przeczytany 1349537 razy)
Caivs
uczestnik
***
Wiadomości: 197

« Odpowiedz #3825 dnia: Maja 31, 2013, 13:52:45 pm »

Liturgia neońska była poważnie zagrożona na przełomie ubiegłego i bieżącego roku: w grudniu, jeszcze przed Bożym Narodzeniem, Arguello et consortes zarządzili
modlitwy w obronie "naszej Eucharystii". Na początku lutego br. podczas dorocznej "katechezy wielkopostnej" w minorowym nastroju podał, że "musimy się przygotować
na zmiany w naszej liturgii". Tę katechezę Arguello wygłosił jeszcze przed abdykacją Benedykta XVI, choć "braciom" w poszczególnych wspólnotach przekazywano ją kilka dni po abdykacji papieża.
Natomiast na równie dorocznej "katechezie paschalnej", głoszonej pod koniec marca, już po elekcji papieża Franciszka, było już: "O radość, o wesoło, papież jest nasz".
Jako przykład przytoczono sytuację jaka miała miejsce w związku z listem prefekta Kongregacji Kultu Bożego kard. Arinze z grudnia 2005:  bracia z Buenos mieli się wówczas udać do kard. Bergoglio z pytaniem "co teraz mamy robić?" i podobno mieli otrzymać odpowiedź "róbcie dalej swoje". Jeśli nie jest to kolejne krętactwo
"wodza" DN, to jestem przerażony. Chociaż z drugiej strony ostatnie sytuacje z x.G.Marinim i odmowami Komunii Św. na rękę w czasie Mszy papieskich, pokazują, że papież
Franciszek może nie być wcale taki przewidywalny, jak mogłoby się wydawać. Mnie osobiście do pionu postawił artykuł z ostatniego "Zawsze wierni" x. Stehlina pt. "Papież
i papiestwo"

http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/1817

Zapisane
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #3826 dnia: Maja 31, 2013, 14:16:44 pm »

Pan jp7 miał zapewne na myśli zatwierdzenie rytu "neońsko-katolickiego" Mszy świętej, nie zaś samych "celebracji sprawowanych podczas poszczególnych etapów Drogi". Co do samej Mszy św. to Benedykt XVI jasno mówił, że ma być sprawowana wg rubryk.

Bynajmniej nie jestem zwolennikiem neokatechumenatu, ale wydaje mi się, że i Jan Paweł II jak i Benedykt XVI byli co najmniej życzliwi dla tego ruchu.
I mnie tak samo się wydaje. Jednakże sądzę, że Benedykt XVI podchodził do niego chyba nieco bardziej krytycznie. Widać to chociażby w przemówieniu wygłoszonym podczas audiencji na której zatwierdzono owe celebracje. Papież przypomniał w nim o konieczności jedności z całym Kościołem, z diecezją i parafią, jak również o konieczności przestrzegania rubryk Mszy św.

Cytuj
Właśnie w celu ułatwienia ponownego przybliżenia do bogactwa życia sakramentalnego tych, którzy oddalili się od Kościoła lub nie otrzymali odpowiedniej formacji, neokatechumeni mogą celebrować niedzielną Eucharystię w małej wspólnocie, po pierwszych Nieszporach niedzielnych (...). Jednak każda celebracja eucharystyczna jest dziełem Jedynego Chrystusa wraz z Jego jedynym Kościołem i dlatego jest zasadniczo otwarta na wszystkich tych, którzy należą do Jego Kościoła. (...). Celebracja w małych wspólnotach uregulowana przez Księgi liturgiczne, których trzeba wiernie przestrzegać, oraz z odrębnościami zatwierdzonymi w Statucie Drogi, ma za zadanie pomóc tym, którzy przechodzą itinerarium neokatechumenalne, w odczuwaniu łaski bycia włączonymi w misterium zbawcze Chrystusa (...). Jednocześnie stopniowe dojrzewanie w wierze pojedynczej osoby oraz małej wspólnoty musi ułatwiać ich włączenie do życia wielkiej wspólnoty eklezjalnej, która znajduje w celebracji liturgicznej parafii, w której i dla której urzeczywistnia się Neokatechumenat, swoją zwyczajną formę. Jednak nawet w czasie drogi ważne jest nie oddzielać się od wspólnoty parafialnej, zwłasza w celebracji Eucharystii (...).
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2013, 14:18:18 pm wysłana przez STS » Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #3827 dnia: Maja 31, 2013, 16:22:31 pm »

Na szczęście tak uważa tylko mała osamotnia grupa ....

Cały Kościół tak uważa i jesteście weń tylko pośmiewiskiem ze swoimi śmiesznymi zwyczajami, pieśniami na cześć swojego guru i nomenklaturą podobną do tej od "świadków' Jehowy.


Cały w pańskim mniemaniu, fakty wskazują na co innego.

Była to co najwyżej kurtuazja. Zresztą już się Pan ośmieszał tekstami, że "papież wszystko wie, wszystko akceptuje i kocha Drogę" już nie wspominając o statucie.


Dziwne że taka kurtuazja nie wykazał się w czasie rozmów z wiadomy bractwem.


Zatwierdzenie statutu to czysta formalność, zresztą i tak wasza sekta go nie przestrzega, a wręcz z dumą go łamie, więc doprawdy zabawnie Pan wypada, powołując się nań.
Dziwne że tak formalnie nie klepnięto żadnego statu wiadomemu bractwu ?

Jak ma w pana mniemaniu ma pan  na to formalne dowody to proszę wysłać jest stosownym kongregacjom i one to ocenią w innym wypadku to zwykłe pustosłowie.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #3828 dnia: Maja 31, 2013, 18:22:15 pm »

Czy Benedykt XVI postawił veto nie jestem pewien, wikipedia podaje co innego. 
Czyżby Pan przypuszczał, że akurat tam nie mają swojego dyżurnego tkiller'a? ;)
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #3829 dnia: Maja 31, 2013, 19:58:21 pm »

I idąc tą argumentacją to, że jeden katechista nie spalił zeszytu nie oznacza, że robią tak wszyscy albo, że praktyka ta jest zła
Praktyka jest zła nie dlatego, że jeden katechista nie spalił zeszytu. Być może na początku praktykowano spowiedź publiczną, jednak były powody, dla których tego zaniechano i pewnie były na tyle istotne, ze nie przywrócono tej praktyki.

Rozmawiałem ostatnio na ten temat z Polakiem z byłego Sojuza. Opowiadał o swojej parafii. Ok 350 osób.  Proboszcz zaprosił katechistów. Powstała wspólnota. Uważa się za lepszą od reszty parafani, którzy są dla niej katolikami 2 kategorii. Reszta uważa neo za sektę. Rozłam trwa do tej pory. Ot i owoc  "misji".
Zapisane
Gabriel
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 122

« Odpowiedz #3830 dnia: Maja 31, 2013, 22:30:01 pm »

I idąc tą argumentacją to, że jeden katechista nie spalił zeszytu nie oznacza, że robią tak wszyscy albo, że praktyka ta jest zła
Praktyka jest zła nie dlatego, że jeden katechista nie spalił zeszytu. Być może na początku praktykowano spowiedź publiczną, jednak były powody, dla których tego zaniechano i pewnie były na tyle istotne, ze nie przywrócono tej praktyki.

Rozmawiałem ostatnio na ten temat z Polakiem z byłego Sojuza. Opowiadał o swojej parafii. Ok 350 osób.  Proboszcz zaprosił katechistów. Powstała wspólnota. Uważa się za lepszą od reszty parafani, którzy są dla niej katolikami 2 kategorii. Reszta uważa neo za sektę. Rozłam trwa do tej pory. Ot i owoc  "misji".
Niech Pan poda parafię. Jak odpowiedzialny za Drogę w Rosji będzie u mnie w domu to mu powiem aby tam porządek zrobił
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #3831 dnia: Maja 31, 2013, 22:32:10 pm »

Powstała wspólnota. Uważa się za lepszą od reszty parafani, którzy są dla niej katolikami 2 kategorii. Reszta uważa neo za sektę. Rozłam trwa do tej pory. Ot i owoc  "misji".
Ależ nie trzeba szukać aż tak daleko, a ci nas nawiedzający to coś innego uważają? I czy nie dostarczają nam dostatecznych podstaw, żeby ich mieć za sektę? Archiwalne zapiski bytu zwącego się 'tkiller' aż nadto o tym świadczą.


Niech Pan poda parafię. Jak odpowiedzialny za Drogę w Rosji będzie u mnie w domu to mu powiem aby tam porządek zrobił
Skoro jest odpowiedzialny, to on winowat. Szeju takomu urezat' ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2013, 22:36:29 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #3832 dnia: Maja 31, 2013, 23:30:01 pm »

@Caivs
Cytuj
Liturgia neońska była poważnie zagrożona na przełomie ubiegłego i bieżącego roku: w grudniu, jeszcze przed Bożym Narodzeniem, Arguello et consortes zarządzili modlitwy w obronie "naszej Eucharystii".
Wiem, że sprawa jest poważna, ale ten komentarz mnie rozwalił ;D
Takie zdanie czytałem dawno temu w pewnej książce historycznej: Królowa Jadwiga zaniemogła przy połogu i król Jagiełło zarządził modły we wszystkich krakowskich świątyniach. Ale wtedy sprawa była poważna i modliła się Litwa i Korona, a liturgia Drogi nikogo nie obchodzi, nawet samych neonów, którzy nie stosują się do zasad, które sami wyznaczają i poświadczają.
Zapisane
Gabriel
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 122

« Odpowiedz #3833 dnia: Czerwca 01, 2013, 00:21:52 am »

Panie Pięknowłosy, widzę, że chyba ktoś Panu na drodze na jakiś odcisk nadepnął
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #3834 dnia: Czerwca 01, 2013, 11:01:34 am »

Panie Pięknowłosy, widzę, że chyba ktoś Panu na drodze na jakiś odcisk nadepnął
To jest już klasyczna sekciarska zagrywka z cyklu "socjalizm tak, wypaczenia nie".
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Caivs
uczestnik
***
Wiadomości: 197

« Odpowiedz #3835 dnia: Czerwca 01, 2013, 12:23:09 pm »

@Caivs
Cytuj
Liturgia neońska była poważnie zagrożona na przełomie ubiegłego i bieżącego roku: w grudniu, jeszcze przed Bożym Narodzeniem, Arguello et consortes zarządzili modlitwy w obronie "naszej Eucharystii".
Wiem, że sprawa jest poważna, ale ten komentarz mnie rozwalił ;D
Takie zdanie czytałem dawno temu w pewnej książce historycznej: Królowa Jadwiga zaniemogła przy połogu i król Jagiełło zarządził modły we wszystkich krakowskich świątyniach. Ale wtedy sprawa była poważna i modliła się Litwa i Korona, a liturgia Drogi nikogo nie obchodzi, nawet samych neonów, którzy nie stosują się do zasad, które sami wyznaczają i poświadczają.
Aleś Pan pognał w historię, od Arguello do króla Jagiełły, uff...a co do meritum: moja wypowiedź była wtrąceniem w związku z dwoma ją poprzedzającymi, Panów jp7 i ryszarda1966, i dotyczyła braku zatwierdzenia przez Kościół "Eucharystii i Paschy" neońskiej.
Jeśli ciemne chmury widać na horyzoncie, można spodziewać się burzy; analogicznie, jeśli "wodzowie" DN zarządzają modlitwy w intencji własnych liturgii, tym bardziej, że w tym czasie byli na jakichś rozmowach w KKBiDS, a później lamentują, że "zmienią nam liturgię", wniosek, że coś się dziać musiało.
Poza tym neoni żadnych zasad sobie ustalać nie mogą, co najwyżej uzurpować. Ustala i zatwierdza zasady Kościół i to zrobił: w szczególe (statut) i ogólnie. Warunki sprawowania ichniej liturgii są  jasno określone. Ale pomimo to "robią swoje". I pewnie z tego powodu "Eucharystii i Paschy" nie mają dotąd zatwierdzonej.
A twierdzenie, że neonom nie zależy na ich liturgii i że nikogo to nie obchodzi? Jak Pan do tego doszedł? Są bardzo precyzyjnie wierni kikokarmeńskiej "liturgii" i właśnie dlatego, że im zależy, tak długo to trwa . Godnym ubolewania jest, że na wiele rzeczy nie mają pozwolenia Kościoła, a mimo to trzymają się pomysłów swych "proroków".
I, tak na marginesie, Panie tytanik404: w celu uniknięcia kolejnego "rozwalenia" zalecam wolniejsze czytanie tekstu.
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #3836 dnia: Czerwca 01, 2013, 14:04:06 pm »

Moja wypowiedź była uwagą na temat stylu pańskiego zdania, a nie do meritum ;)

Co to liturgii: neoni ustalają np. że otrzymują komunię stojąc i tak jest w statutach. Logicznym wydaje się, że wtedy ją także przyjmują. A tymczasem nie: siadają i dopiero wtedy przyjmują. Jest to spore nadużycie, niezgodne z tym, co sami napisali w swoim statusie. Podobnie dziękczynienie po komunii ma formę śpiewu, ale skoro nikt nie klęczy, to wygląda ono jakby go nie było. Litera i duch prawa mocno się rozmijają, by nie powiedzieć, że są ignorowane.
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #3837 dnia: Czerwca 01, 2013, 15:09:21 pm »

Czyli oficjalnie przyjmują na stojąco i na rękę, a faktycznie na siedząco w tym samym momencie. Dobrze rozumiem? Ale w statucie zdaje się nie ma nic o siedzeniu?
Zapisane
Caivs
uczestnik
***
Wiadomości: 197

« Odpowiedz #3838 dnia: Czerwca 01, 2013, 15:21:30 pm »

Otóż to. A co do statutu, pamiętam jeszcze (pierwsza połowa lat 90-tych) tłumaczenia, że "Droga to wynik działania Ducha św. i dlatego nie ma żadnych uregulowań formalnych w dokumentach". Statut przyjęli jako zło konieczne i, powtarzam, jego powstanie to inicjatywa Kościoła. Komunia św przez lata była przyjmowana tylko i wyłącznie na siedząco;
po wprowadzeniu statutu przez krótki czas (kilka miesięcy) na stojąco, a potem zaczęły się obecne wygibasy: przyjmowanie na stojąco, a spożywanie na siedząco. Oczywiście, jest to nadużycie i łamanie statutu.
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #3839 dnia: Czerwca 01, 2013, 15:47:12 pm »

Czyli na siedząco, ale statut oficjalnie ich kryje.
Jestem trochę cięty na nich, bo pewna bliska mi osoba związała się z dziewczyną-neonką i chodzili ze sobą już parę lat. Gdy ta osoba przewlekle zachorowała, to została porzucona. Oczywiście nikt nie mógł przypuszczać, że dziewczyna okaże się tak zła, ale ta pierwsze co zrobiła, to zapytała o zdanie wspólnotę neo. Katecheci (a może szeregowi członkowie? tego nie wiem)  powiedzieli jej, że skoro widzi , iż nic z tego nie będzie, to może sobie dać spokój. Nie było żadnej wizyty w szpitalu, opieki, absolutnie nic. :(
Zapisane
Strony: 1 ... 254 255 [256] 257 258 ... 303 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Neokatechumenat « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!