Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 10:50:57 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Neokatechumenat
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 167 168 [169] 170 171 ... 303 Drukuj
Autor Wątek: Neokatechumenat  (Przeczytany 1348919 razy)
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #2520 dnia: Maja 27, 2011, 19:40:51 pm »

Może przesadzę, ale dla mnie sprawowanie Mszy Świętej bez Tabernakulum to jak sprawowanie Mszy Świętej bez Chrystusa.
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2521 dnia: Maja 27, 2011, 19:50:19 pm »

Może przesadzę, ale dla mnie sprawowanie Mszy Świętej bez Tabernakulum to jak sprawowanie Mszy Świętej bez Chrystusa.

Oczywiście z wyjątkiem niektórych katedr.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #2522 dnia: Maja 27, 2011, 20:03:09 pm »

Może przesadzę, ale dla mnie sprawowanie Mszy Świętej bez Tabernakulum to jak sprawowanie Mszy Świętej bez Chrystusa.

Oczywiście z wyjątkiem niektórych katedr.

A mam pytanie. Jaki sens ma mówienie, że Chrystus zstąpił na ołtarz (bo tak się często pobożnie mówi), skoro już na tym ołtarzu jest (W sytuacji kiedy tabarnakulum jest na ołtarzu). Ktoś mi to wytłumaczy?  :)

Poprawiłem literówki JP7
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2011, 22:09:18 pm wysłana przez jp7 » Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Serpico
aktywista
*****
Wiadomości: 654

« Odpowiedz #2523 dnia: Maja 28, 2011, 08:35:28 am »

We wszystkich diecezjach w katedrach w Polsce usunięto tabernakulum. To stało sie przez ostatnie 10 lat.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #2524 dnia: Maja 28, 2011, 10:29:27 am »

We wszystkich diecezjach w katedrach w Polsce usunięto tabernakulum. To stało sie przez ostatnie 10 lat.
Przez ostatnie dziesięć lat usunięto tylko w nowych katedrach. W starych już od dawna nie było tabernakulum w prezbiterium. Taka jest prastara tradycja
Zapisane
Serpico
aktywista
*****
Wiadomości: 654

« Odpowiedz #2525 dnia: Maja 28, 2011, 11:30:49 am »



Fragment wywiadu "biskupa" Kiernikowskiego dla KAI:

Cytuj
KAI: Dlaczego Eucharystie neokatechumenalne nie mogą być odprawiane przy głównych ołtarzach w świątyni, tylko są sprawowane gdzieś w podziemiach i w salkach?

Bp Zbigniew Kiernikowski: Mogą, o ile świątynia jest do tego przygotowana. Nie zawsze jednak tak jest. Trzeba czasem dostosować przestrzeń liturgiczną. Przestrzeń katechizuje. Ważne jest, żeby ludziom wprowadzanym w wiarę wyraźnie pokazać logikę trzech przestrzeni koniecznych do sprawowania liturgii: miejsca przewodniczenia, miejsca Słowa i ołtarza. Niestety np. w naszej diecezji wiele kościołów zbudowanych jest niewłaściwie pod względem przydatności do sprawowania liturgii posoborowej, nie tylko tej we wspólnotach neokatechumenalnych. Dlatego trzeba tworzyć tę przestrzeń prowizorycznie.

To nietety jest sekta antyliturgiczna wewnątrz Kościoła!
Zapisane
Serpico
aktywista
*****
Wiadomości: 654

« Odpowiedz #2526 dnia: Maja 28, 2011, 11:32:39 am »

We wszystkich diecezjach w katedrach w Polsce usunięto tabernakulum. To stało sie przez ostatnie 10 lat.
Przez ostatnie dziesięć lat usunięto tylko w nowych katedrach. W starych już od dawna nie było tabernakulum w prezbiterium. Taka jest prastara tradycja


W prastarej piastowskiej katedrze, gdzie spoczywa Mieszko I i Bolesław Chrobry dopiero zrobiono to niedawno.
W katedrze na Pradze dopiero po śmierci biskupa Kraszewskiego, który bronił tabernakulum.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #2527 dnia: Maja 28, 2011, 11:35:45 am »

W katedrze w Radomiu jest chyba do tej pory.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
marcingabka
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 34

« Odpowiedz #2528 dnia: Czerwca 08, 2011, 19:52:54 pm »

Jeśli chodzi o tabernakulum

Ustawienie go w bocznej kaplicy, jak to dziś Kościół radzi, nie jest bynajmniej akcją usuwania Chrystusa z Kościoła, jak niektórzy są skłonni myśleć. Wzorce, które posunęły autorów Soboru Watykańskiego II do takiej decyzji nie są też wytrząśnięte ot tak z kapelusza, ale są owocem dlugich badań i prac wielu. Sięgnięto tu bowiem do źródeł, a więc do Kościoła pierwotnego, Kościoła 3 pierwszych wieków. Ten Kościół nie był bynajmniej prymitywny. Był Kościołem, można by rzec "najlepszej jakości", bowiem członków było stosunkowo niewielu, osobiście dokładnie prowadzonych w rozwoju życia chrześcijańskiego i nauka Chrystusa była tam bardzo świeża. Chrześcijanie oddawali naprawdę życie za wiarę.
Ale w tamtych wiekach nie istniało tabernakulum. Tzn. nie istniało tak, jak się je dzisiaj pojmuje. Czy Ojcowie Kościoła pierwszych wieków byli HERETYKAMI?
Tabernakulum powstało po pewnym czasie, jedynie w tym celu, by przechowywać tam Ciało Chrystusa dla tych, którzy np. z powodu choroby nie mogli uczestniczyć we wspólnej Eucharystii.
W późniejszych wiekach Kościoła powstało wielu myślicieli. Były i są kłótnie o to w którym momencie dokładnie następuje przeistoczenie, czy po Eucharystii Ciało nie staje się z powrotem chlebem (np. ewangelicy), czy może w ogóle to jest taki symbol. Apostołowie w ogóle nie przejmowali się takimi problemami, nie interesowały ich takie bezowocne spory jak np. my tu toczymy, dla nich było bowiem faktem niezaprzeczalnym, że Chrystus jest z nimi "po wszystkie dni, aż do skończenia świata".
Eucharystia była natomiast, jak głosi sama nazwa "dziękczynieniem", ucztą radości, wielkim świętem, gdzie doświadczali obecności Chrystusa w sposób szczególny, doświadczali jego przyjścia. Była to pewna akcja. To myśmy uczynili natomiast z Chrystusa coś stattcznego, zamykając go w tabernakulum do osobistej adoracji.
Skąd się to wzięło? Wielu z nas nie akceptuje tego i nie przyjmuje do wiadomości, że jesteśmy poganami. Pismo Św. mówi wyraźnie, że wszyscy Ci, którzy nie są Żydami, to poganie. Jesteśmy nawróconymi na chrześcijaństwo żydami. Kiedy władcy niegdyś pogańskich krajów (jak np. Mieszko I) kazali ochrzcić całe kraje, Kościół starał się jak mógł katechizować tych pogan, by przygotować ich do chrztu. W tak krótkim czasie było to jednak niemożliwe z tak wielkimi masami ludzi i - została nam cała masa naszych pogańskich wierzeń, przekonań i zwyczajów. Poganin musi mieć MIEJSCE ŚWIĘTE - świątynię, drzewo, kamień, posąg czy cokolwiek. Chrześcijanin tego nie miał. Jednak wielu nowych kapłanów, w tych czasach, gdy nie istniały jeszcze seminaria duchowne, a oni nie byli sami dobrze nawróceni wniosło nowy rodzaj religijności OBCY CHRZEŚCIJAŃSTWU. Miejsce święte, świątynia, poświęcona przez biskupa, z tabernakulum w środku. Jezus mówił by nie oddawać mu pokłonu tu, czy tam, w świątyni, na wzgórzy itp., ale aby oddawać cześć "w duchu i w prawdzie" i przede wszystkim: "gdzie dwóch lub trzech jest zgromadzonych w imię moje, tam ja jestem pośród nich". Myśmy natomiast zapomnieli o tej wspólnocie i o tym, że chrześcijanie spotykając się na Eucharystii przede wszystkim po to budowali pierwsze kościoły, by mieć miejsce, gdzie mogą wspólnie się spotkać, by świętować. To wszystko. Teraz nie jest tak ważne święto, uczta milości spotkanie, ale można mieć pobożność indywidualną, sam na sam z tabernakulum. Po co Chrystus wcielił się w CHLEB? Aby go spożywać, nie kontemplować. My lubimy uciekać w religijność, jako swoistą izolację od rzeczywistości - Klęczę i modlę się, a tymczasem pan obecny jest przy mnie, cały czas, w każdej chwili mojego życia.
W większości parafii wprowadzono już aktualne normy liturgiczne, zgodnie z którymi nie klęka się podczas Mszy, lecz kłania się wkierunku ołtarza. W trakcie Eucharystii tabernakulum staje się jak gdyby nieistotne, bo istotny zdaje sie ołtarz i to PRZYJSCIE Pana do nas. Aby świętować to w pełni, należy przeznaczyć na tabernakulum boczną kaplicę, nie dlatego, że Chrystus nie jest ważny, ale dlatego, że Bóg nie jest zamkniety yylko w tej hostii, która staje się największą świętością, ale obecny jest we wzajemnej komunii, miłości, we mnie i w tobie, w biednych i w cierpiących, w cudzie Eucharystii, która jest wydarzzeniem, pełnym dynamizmu przyjściem Pana do nas.
Uff skończyłem.
Za pewne i tak nie przekonam prawie nikogo, jeśli bowiem nie ma sie posłuszeństwa i pokory, względem Kościoła, względem Papieża, żadne wypociny prostego człowieka jak ja, nie skruszą twardych opok zatwardziałych serc. To może sprawić tylko Pan. Niech więc Pan wam błogosławi. Shalom
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #2529 dnia: Czerwca 08, 2011, 19:55:33 pm »

Z całym szacunkiem dla Przedmówcy ale u protestantów nie zachodzi żadne Przeistoczenie.
Zapisane
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 339

« Odpowiedz #2530 dnia: Czerwca 08, 2011, 19:56:33 pm »

Nie miałem siły tego doczytać.
Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
marcingabka
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 34

« Odpowiedz #2531 dnia: Czerwca 08, 2011, 20:00:28 pm »

Mówiłem o ewangelikach - z tego co słyszałem oni wierzą, że w trakcie Eucharystii (ok, oni nie świętują właściwie Eucharystii), w trrakcie nabożeństwa Chrystus jest obecny w hosii i winie (czy soku, bo tego też wolno im używać), ale zaraz potem, jest to znów zwykly chleb. Mogę się jednak faktycznie mylić w tej kwestii, ale to nie jest najistotniejsze.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2532 dnia: Czerwca 08, 2011, 20:02:49 pm »

już niosę drwa.
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #2533 dnia: Czerwca 08, 2011, 20:06:09 pm »

ewangelicy to jak najbardziej protestanci :)
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
mestwin
uczestnik
***
Wiadomości: 180


« Odpowiedz #2534 dnia: Czerwca 08, 2011, 20:08:38 pm »

Shalom  ;D. Szkoda czasu na czytanie a tym bardziej na dyskusję
Zapisane
Strony: 1 ... 167 168 [169] 170 171 ... 303 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Neokatechumenat « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!