Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 12:25:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Neokatechumenat
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 150 151 [152] 153 154 ... 303 Drukuj
Autor Wątek: Neokatechumenat  (Przeczytany 1349235 razy)
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #2265 dnia: Stycznia 19, 2011, 11:38:26 am »

Cytuj
Rola pasterza - prowadzić, napominać poprawiać błędy owiec. Rola owiec - w pokorze słuchać i być posłusznym.
Kim zatem jest katecheta? "Władza" jak u xiędza + brak celibatu ... coś jakby pastor protestancki czy cuś?

Eee, nie pastor. Raczej rabin.

;D Czy jest na Forum lekarz, Zabiłem Pana DXCV  ;D

Lekarz? Chyba grabarz...


A co do chrztu: po co takie szopki z całkowitym zanurzaniem? Dziecku neońskiemu nie wystarczy polać wodą główki?
Zapisane
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #2266 dnia: Stycznia 19, 2011, 13:04:06 pm »

A co do chrztu: po co takie szopki z całkowitym zanurzaniem? Dziecku neońskiemu nie wystarczy polać wodą główki?

Nie szopka - związane jest to z podkreśleniem znaczenia Chrztu jako zanurzenia w wody śmierci, wody Jordanu, Śmierć Chrystusa. Dawniej też tak chrzczono w Kościele Katolickim a pamiątkami po takiej formie są baptysteria np we Florencji, Pizie, czy u Jana na Lateranie w Rzymie.

Ale co ja będę się rozwodził to wszystko jest głoszone na katechezach Zwiastowania zawartych w  ;D Dyrektorium Katechetycznym Drogi Neokatechumenalnej

podobna forma pozostała w Kościele Prawosławnym

a i jeszcze znalazłem to
Cytuj
Chrztu udziela się bądź przez zanurzenie, bądź przez polanie, z zachowaniem przepisów wydanych przez Konferencję Episkopatu. Kan. 854 KPK
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2011, 13:11:31 pm wysłana przez TAISUM » Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #2267 dnia: Stycznia 19, 2011, 13:36:02 pm »

Pius XII przestrzegał przed archeologizmem liturgicznym.
Zapisane
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #2268 dnia: Stycznia 19, 2011, 13:42:46 pm »

Kanon 854 Kodeksu Prawa Kanonicznego nie jest archeologizmem biblijnym pani Genowefo. Można by zaryzykować stwierdzenie że Chrzest przez polanie jest modernizmem  ;D
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #2269 dnia: Stycznia 19, 2011, 14:28:00 pm »

Panie Taisum, nic Panu nie pomoże, jeśli Pan sam sobie nie pomoże.

Czy Pan interesował się kiedyś  czym jest modernizm ?
Czytał Pan  encyklikę " Pascendi domninici gregis" ?

Czy Pan słyszał o archeologizmie liturgicznym ?
 Czytał Pan " Mediator Dei " ?


Zapisane
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #2270 dnia: Stycznia 19, 2011, 14:52:45 pm »

Pani genowefo z tym modernizmem to był żart.

Mediator Dei czytałem - i jakoś ryt Chrztu przez zanurzenie nie uważam za archeologizm liturgiczny - bo od kiedy uznać że kończy się starożytność?

Baptysterium we Florencji było używane na pewno jeszcze w 13 wieku a to w Padwie nawet mogło być używane w 15 wieku. Czy to również jest starożytność.

ryt Chrztu zaczął się zmieniać od średniowiecza. Powrót do symboli aby były wyraziste nie uważam za niezdrowy archeologizm. Tym bardziej że jak sugeruje KPK ryt przez zanurzenie jest dozwolony
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2271 dnia: Stycznia 19, 2011, 15:05:59 pm »

Powrót do symboli aby były wyraziste nie uważam za niezdrowy archeologizm.
No to, zaraz będzie, że się gremialnie podporzadkowaliście, ale czego wyrazem miał być (powiedzmy, że zarzucony) symbol komunikowania na siedząco?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #2272 dnia: Stycznia 19, 2011, 15:13:55 pm »

Powrót do symboli aby były wyraziste nie uważam za niezdrowy archeologizm.
No to, zaraz będzie, że się gremialnie podporzadkowaliście, ale czego wyrazem miał być (powiedzmy, że zarzucony) symbol komunikowania na siedząco?
a to mogło być starożytne więc zniesiono. Czy naprawdę do końca świata będą wypominane takie sprawy - nawet jak już są zmienione czyli uznane za błędne. A gdzie miłosierdzie do grzesznika Panie Jwk ;)


z tego co mi się wydaje nie wyjaśniano za bardzo tego gestu albo już nie pamiętam.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2011, 15:23:28 pm wysłana przez TAISUM » Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #2273 dnia: Stycznia 19, 2011, 15:18:48 pm »

@TAISUM
1.Jeśli się ma właściwe  pojecie  na temat modernizmu, to nie żartuje się tak niefortunnie.

2.Miłosierdziem jest wybijanie Neonom z głowy błedów wszczepionych im na "Drodze".
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2274 dnia: Stycznia 19, 2011, 15:35:14 pm »

z tego co mi się wydaje nie wyjaśniano za bardzo tego gestu albo już nie pamiętam.
Jakto? Takie głębokie odstępstwo od praktyki Kościoła i nie wyjaśniano, albo coś tam bąknięto  na boku a ludzie poszli na to? Coś mi się tu kupy nie trzyma! Niech się Pan zmobilizuje i poszuka odpowiedzi, bo to jest bardzo istotne.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #2275 dnia: Stycznia 19, 2011, 15:42:01 pm »

Pani Genowefo

Ad 1 Proszę o trochę dystansu zaznaczyłem wyraźnie taki -  ;D symbol przy słowie modernizm więc nie uważam tego za niefortunny żart. Po kilku latach zarówno na forum Fidelitas jak i tutaj ( mój marny obecny dorobek postów jest konsekwencja pewnego czasu poza tym forum) dobrze znam państwa pojmowanie modernizmu

Ad 2 owcom wybija z głowy błędy pasterz nie inne owce. A po za tym nikt nam nic nie wszczepia. Jeżeli się zgadzam z ogólnym kierunkiem w jakim zmierza to jestem na Drodze , jak mi się nie spodoba to odejdę. Tak jak wspominałem wcześniej błędów nie popełnia ten kto nic nie robi.
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #2276 dnia: Stycznia 19, 2011, 15:49:34 pm »

z tego co mi się wydaje nie wyjaśniano za bardzo tego gestu albo już nie pamiętam.
Jakto? Takie głębokie odstępstwo od praktyki Kościoła i nie wyjaśniano, albo coś tam bąknięto  na boku a ludzie poszli na to? Coś mi się tu kupy nie trzyma! Niech się Pan zmobilizuje i poszuka odpowiedzi, bo to jest bardzo istotne.

Serio Panie Jwk to było z 10 lat temu i naprawdę ciężko mi sobie przypomnieć. Być może było to związane z charakterem uczty Eucharystycznej ale naprawdę nie dam sobie za to obciąć ręki. Jednakoż pamiętam tylko to że wyjaśniał nam to kapłan i na pewno nie było mowy o tym że Msza nie jest Ofiarą Chrystusa.
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #2277 dnia: Stycznia 19, 2011, 16:32:08 pm »

1.Chodzi o to, czym herezja modernizmu jest w istocie , a nie jak Pan to ujął " państwo pojmują". Jacy "państwo "? Występuję w liczbie pojedynczej.

2.Uczynek miłosierdzia względem duszy bliźniego może popełnić nawet   owca. Katechizm Gaspariego P.535 str.130

Jeśli Pan odejdzie , to już z bardzo ciężkim  bagażem...
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2278 dnia: Stycznia 19, 2011, 18:01:26 pm »

... na pewno nie było mowy o tym że Msza nie jest Ofiarą Chrystusa.
Ale zgodzi się Pan, że celowe przemilczenie jest też wprowadzaniem w błąd w kontekście symboliki, która sugeruje coś przeciwnego. Dziękuję, wyjaśnił mi Pan jak wiele osób, w końcu wychowanych w katolicyzmie to gładko kupuje.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
anire
uczestnik
***
Wiadomości: 133

« Odpowiedz #2279 dnia: Stycznia 19, 2011, 19:52:02 pm »


Więc jednak Pan myli rozwój cywilizacji z niezmiennością albo usiłuje mnie przekonać, że synkretyzm jest czymś boskim...
Najwyraźniej ginie na tym forum umiejętność czytania ze zrozumieniem, bo ja nigdzie nie pisałem, że rozwój cywilizacji jest tożsamy z niezmiennością ani tym bardziej, że synkretyzm jest czymś boskim.
Więc dlaczego Pan nie potrafi wypunktować mi różnic pomiędzy wiarą dawnego a współczesnego katolika a zamiast tego pokazuje zdobycze cywilizacji?
Zapisane
Strony: 1 ... 150 151 [152] 153 154 ... 303 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Neokatechumenat « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!