Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:17:25 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Neokatechumenat
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 102 103 [104] 105 106 ... 303 Drukuj
Autor Wątek: Neokatechumenat  (Przeczytany 1337923 razy)
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #1545 dnia: Maja 27, 2010, 18:54:12 pm »

Cytuj
Dlaczego nogi Postaci na krzyżu są przybite dwoma gwoździami?


Gratuluję znajomości historii sztuki chrzescijańskiej. Jak również dowodu na katolickość lub nie.


A sądząc z tych postów i z pańskiego zachowania na tym forum, to doprawdy  nie widać u pana tego członkostwa.
Cytuj
Przepraszam, to pan ma dar wzrokowego rozeznania - kto jest w Kościele?
[/quote]
Nie nie mam, natomiast umiem czytać. Chyba że pan szkielet co innego pisze, co innego myśli.
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2010, 18:59:59 pm wysłana przez Zet » Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #1546 dnia: Maja 27, 2010, 20:02:34 pm »

Ja wiem, ze mnie Pan nie lubi, ale moje odpowiedzi choć może czasem zbyt ostre są bliższe prawdy niż to co piszą neoni.
Nie rozumiem Pańskiego wniosku. Może zawnioskuje Pan o bana dla naszych neonów???

Ależ tu nie chodzi o lubienie czy o nielubienie.
Pracuję z bardzo różnymi ludźmi od 18-u lat i siię nauczyłem i wyrozumiałości i trzymać nerwy na wodzy.
(Ale właśnie mi trochę puściły)
Ale to jest najzwyczajniejsze obrażanie ludzi, godne jakiegoś forumicza na onecie. Nie-katolickiego forum w każdym razie.
I żadnego wniosku nie składałem.
A zacytowany przeze mnie pański cytat strasznie trąci mi pychą wielką. Takie jest moje odczucie.

Zapisane
zwykły katolik
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 49

« Odpowiedz #1547 dnia: Maja 27, 2010, 20:05:41 pm »

Witam wszystkich. Długo już śledzę wątki na całym forum i chętnie się dołącze do dyskusji jeśli pozwolicie.
Abym niczego nie udawał to przedstawię się krótko: mam 35l, jestem żonaty, mam 6 dzieci a członkiem DN jestem od prawie 20lat.
W tym czasie byłem też 6 lat w Seminarium Redemptoris Mater za co jestem wdzięczny.

Chciałbym was wszystkich poprosic o stonowanie, bo zbyt wiele emocji się tutaj wdarło. Najpierw Panów Zet i Killera ale również pozostałych. To nie miejsce aby się bic o rzeczy drugo i trzeciorzędne.
Na DN dostałem miłośc do Kościoła, do całej Jego Tradycji także do liturgii łacińskiej.
Wystarczy ustalic pewne punkty wyjścia, nie trzeba tutaj nikogo obrażac. Jesteśmy w jednym i tym samym Kościele, który jest tak wielki i bogaty, że wszystkich pomieści.
Chętnie odpowiem na pytania jeśli będę potrafił. Chcę też uszanowac stanowiska innych a szczególnie tzw. Tradycjonalistów, których niestety mało znam.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1548 dnia: Maja 27, 2010, 20:07:19 pm »

Rozumiem. Postaram sie powstrzymać mój jezyk na wodzy. To nie jest pycha, to jest raczej bezradność...
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #1549 dnia: Maja 27, 2010, 20:07:37 pm »

20 lat na Drodze.....prawdziwy weteran  :) Pan jest katechistą, czy może księdzem?
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1550 dnia: Maja 27, 2010, 20:09:46 pm »

20 lat na Drodze.....prawdziwy weteran  :) Pan jest katechistą, czy może księdzem?
No xiędzem to raczej niemozliwe :D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #1551 dnia: Maja 27, 2010, 20:11:15 pm »

Cytuj
Dlaczego nogi Postaci na krzyżu są przybite dwoma gwoździami?
Gratuluję znajomości historii sztuki chrzescijańskiej. Jak również dowodu na katolickość lub nie.

Nie wiem jak te dwa gwoździe na obrazach wyglądają,
ale jeśli chodzi o historię sztuki.... to może zacytuję:

Cytuj
UKRZYŻOWANIE, przedstawienie Chrystusa  na krzyżu, najczęściej występujący temat w sztuce chrześcijańskiej;
najstarsze zachowane dzieło przedstawiające U. pochodzi z VI w.
(Chrystus żywy wisi na krzyżu, z długimi włosami, otwartymi oczami, okryty szatą od bioder po kolana, bok ma przebity włócznią;
scenę uzupełniają: Maria i św. Jan Ewangelista, grupa świętych niewiast oraz Longinus z włócznią, Stefaton podający gąbkę z octem i dwóch ukrzyżowanych łotrów);
od VIII-IX w. przedstawiano Chrystusa, zwł. w kręgu sztuki bizantyjskiej, jako martwego, z zamkniętymi oczami.
W IX w. w sztuce Europy zach. wprowadzono Eklezję  - personifikację Nowego Testamentu, odzianą w wytworną szatę, w koronie, dosiadającą zwierzęcia o głowie utworzonej z symboli Ewangelistów, która zbiera do pucharu krew wypływającą z boku Chrystusa, oraz Synagogę - personifikację Starego Testamentu, z przepaską na oczach, złamaną włócznią, dosiadająca osła i odwróconą od Chrystusa.
W średniowieczu w przedstawieniach U. pojawiły się anioły, od XIV w. ręka Boga a pod krzyżem Adam powstający z grobu oraz wąż.

Od połowy XIII w. zmieniono układ nóg Chrystusa z ułożonych dotąd obok siebie, przybitych dwoma gwoździami,
na skrzyżowane i przybite jednym gwoździem;

nad głową Chrystusa pojawiła się tabliczka (tzw. titulus) z literami I.N.R.I.

Od XIV w. często Marię przedstawiano podtrzymywaną przez św. Jana i trzy niewiasty, także z mieczem przebijającym jej serce;
tło zaludnił tłum postaci ubranych we współczesne stroje.
Od XV w. scenę U. umieszczano na tle pejzażu, starano się ukazać cierpienie Chrystusa (zwł. w malarstwie niderlandzkim i niem.).
W czasach renesansu zredukowano liczbę postaci, a w baroku sceny U. nabrały patetyczno-dramatycznego nastroju.


1. Diego Velázquez, Ukrzyżowanie, ok. 1632 r
2. Hans Burgkmair starszy, Ukrzyżowanie, środkowa część tryptyku pasyjnego, 1519

źródło takie sobie ale pewnie kopiuj-wklej

i prawosławne





Ale nie jestem pewien, czy o takie "dwa gwoździe" chodziło.

i kościółek w Borzysławcu, gmina Goleniów, szczecińskie (1902 rok):
Cytuj
W prezbiterium w głównym ołtarzu wysoki krzyż z Ukrzyżowanym Chrystusem,
którego nogi przybite  są osobno dwoma  gwoździami.
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2010, 23:26:34 pm wysłana przez romeck » Zapisane
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #1552 dnia: Maja 27, 2010, 20:12:26 pm »

20 lat na Drodze.....prawdziwy weteran  :) Pan jest katechistą, czy może księdzem?
No xiędzem to raczej niemozliwe :D

Rzeczywiście  ;D za dużo spraw na raz :D zmyliło mnie te 6 lat w Redemptoris Mater ;]

Dodane: 20 lat.....to komunia na siędząco była wtedy w rozkwicie :)
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #1553 dnia: Maja 27, 2010, 20:18:24 pm »

Rozumiem. Postaram sie powstrzymać mój jezyk na wodzy. To nie jest pycha, to jest raczej bezradność...
Tu się zgodzimy (co do bezradności).
:)

Ja akurat lubię czytać argumenty (forumowych) kolegów z DN.
Raz - pobudza do myślenia nad odpowiednią odpowiedzią jak to zrobił pan LUK,
dwa - wielu zwyczajnych, powszednich wiernych może podobnie w niektórych sprawach myśleć
i warto znać odpowiedzi i argumenty magisterium Kościoła.

A że często odpowiadają "pomidor"... E tam!
Zapisane
zwykły katolik
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 49

« Odpowiedz #1554 dnia: Maja 27, 2010, 20:25:06 pm »

Nie jestem księdzem bo Pan Bóg miał dla mnie inne powołanie, z którego jestem zadowolony.

Rzeczywiście przez wiele lat Komunia Św. była na siedząco, zresztą za wiedzą i zgodą biskupa miejsca. Gdziekolwiek DN zaczynała katechezy najpierw musiał wyrazic na to zgodę biskup miejsca, który jest pierwszym liturgiem diecezji - nawet Prymas Wyszyński wyraził na to zgodę.
Dzisiaj w każdej diecezji w Polsce są takie wspólnoty, ale nie to jest ważne.

Od kiedy Stolica Apostolska przez odpowiednie dykasterium wydała swoją wolę zmian. Stosujemy się do tego.

Boli mnie wiele postów na tym forum szczególnie tych, które uważają nas za protestantów, którzy nie wierzą w rzeczywistą obecnośc Chrystusa w Eucharystii.
Wątpię czy znalazłby się chociaż jeden biskup w Polsce, który chciałby celebrowac Mszę Św. ze wspólnotami DN wiedząc, że oni nie widzą tam rzeczywistej i prawdziwej obecności Chrystusa. Ponad 80% biskupów tylko w naszym kraju sprawowało Eucharystie ze wspólnotami przy różnych okazjach.

Spróbuję się odnieśc do innych wielu rzeczy, ale pomału. Także do kserówek z katechez Kiko.
Zapisane
Martyna
uczestnik
***
Wiadomości: 162

« Odpowiedz #1555 dnia: Maja 27, 2010, 20:56:23 pm »

jak w DN wyglada spowiedz? czemu komunia jest na stojaco? nie ma klekania? powtarza sie slowa konsekracji za ksiedzem? podnosi sie rece na ojcze nasz? z tego co wiem slowa konsekracji sa tylko dla ksiedza i rece na Ojcze Nasz nie powinno sie podnosic to podchodzi pod grzech.z gory dziekuje za odpowiedz
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1556 dnia: Maja 27, 2010, 20:57:03 pm »

Spróbuję się odnieśc do innych wielu rzeczy, ale pomału.

To moze na poczatek do tego :

Rzeczywiście przez wiele lat Komunia Św. była na siedząco, zresztą za wiedzą i zgodą biskupa miejsca.

Prosze mi powiedziec zatem skad sie wzial ow sposob przyjmowania oraz inne elementy neonskiej liturgii (stol zamiast oltarza etc.), ktorych przeciez nie ma w ksiegach liturgicznych ? Kto, kiedy i na mocy jakiego prawa je wprowadzil ? Na to pytanie nigdy od zadengo neona nie uzyskalem odpowiedzi.


Boli mnie wiele postów na tym forum szczególnie tych, które uważają nas za protestantów, którzy nie wierzą w rzeczywistą obecnośc Chrystusa w Eucharystii.
Wątpię czy znalazłby się chociaż jeden biskup w Polsce, który chciałby celebrowac Mszę Św. ze wspólnotami DN wiedząc, że oni nie widzą tam rzeczywistej i prawdziwej obecności Chrystusa.
Ma pan zbyt optymistyczne zdanie o wierze ksiezy i biskupow.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
zwykły katolik
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 49

« Odpowiedz #1557 dnia: Maja 27, 2010, 21:01:40 pm »

jak w DN wyglada spowiedz? czemu komunia jest na stojaco? nie ma klekania? powtarza sie slowa konsekracji za ksiedzem? podnosi sie rece na ojcze nasz? z tego co wiem slowa konsekracji sa tylko dla ksiedza i rece na Ojcze Nasz nie powinno sie podnosic to podchodzi pod grzech.z gory dziekuje za odpowiedz

Spowiedź wygląda tak jak w całym Kościele: uszna, indywidualna. Są liturgie pokutne, które zaleca IOCA;
Sposób przyjmowania Komunii Św. jest taki na jaki pozwolił ordynariusz miejsca.
Nie powtarza się słów konsekracji, gdyż te słowa wypowiada tylko i wyłącznie kapłan.
Ręce na Ojcze nasz się podnosi. Robi tak wielu ludzi w Kościele ponieważ nie jest to gest zarezerwowany kapłanom, zresztą to bardzo starożytna postawa.
Zapisane
Martyna
uczestnik
***
Wiadomości: 162

« Odpowiedz #1558 dnia: Maja 27, 2010, 21:06:06 pm »

a czemu na ikonach malowanych przez Kiko Maryja i Jezus nie maja oczu? i Jezus ma reke palca w ksztalcie litery V?
Zapisane
zwykły katolik
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 49

« Odpowiedz #1559 dnia: Maja 27, 2010, 21:30:33 pm »

a czemu na ikonach malowanych przez Kiko Maryja i Jezus nie maja oczu? i Jezus ma reke palca w ksztalcie litery V?

nie jestem znawcą ikonografii. z tych ikon, których kopie widziałem na tym forum są bardzo marnej jakości. Lepiej się nie wypowiadac jeśli czegoś nie wiem niż kreowac rzeczywistośc. Litera V to zwycięstwo.
Polecam zobaczyc ikony namalowane w Seminarium Redemptoris Mater w Warszawie, te same są w katedrze w Madrycie, w Florencji, Piacenza i w innych miejsca. Wśród "teologii dla ludu" jak zwane były inkony można naprawdę odpoczywac, a jeszcze znając symbolikę z całej Tradycji Kościoła można to kontemplowac.

Jeśli chodzi o tzw. Madonne Kiko to kilkanaście lat temu okazało się, że jest ona identyczna w formie jak bardzo stara ikona grecka zwana nota bene Kikotissa. Jest to pewien sposób wyrażania.
Zapisane
Strony: 1 ... 102 103 [104] 105 106 ... 303 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Neokatechumenat « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!