Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:08:24 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Oświadczenie biskupów niemieckich dotyczące bieżącej sytuacji w Kościele
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Oświadczenie biskupów niemieckich dotyczące bieżącej sytuacji w Kościele  (Przeczytany 6722 razy)
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« dnia: Marca 06, 2009, 00:52:13 am »

Zdaniem niemieckich biskupów zdjęcie ekskomuniki z czterech biskupów FSSPX w niczym nie zmieniło sytuacji Bractwa - nadal jest ono poza Kościołem, a duchownym nie wolno udzielać sakramentów. Szczególny sprzeciw biskupów wzbudziła zapowiedź dokonania kolejnych święceń kapłańskich w seminarium Zaitzkofen.

Biskupi wyrazili ponadto pogląd, że FSSPX znalazło się poza Tradycją Kościoła i zerwało jedność z papieżem. Wskazali także na konieczność przyjęcia przez FSSPX całego nauczania II Soboru Watykańskiego.

W oświadczeniu nie mogło oczywiście zabraknąć stanowiska w kwestii żydowskiej. Biskupi Niemiec oskarżyli bp. Williamsona o negowanie Holocaustu, a Bractwo - o tolerowanie w swym łonie antysemickich prądów. Uznali, że zdystansowanie się władz Bractwa od tych niebezpiecznych zjawisk jest nadal zbyt słabe. Na szczęście nie tylko Stolica Apostolska zdołała utrzymać kontakty z prominentnymi przedstawicielami środowisk żydowskich, lecz także na terenie Niemiec doszło do szczerych spotkań w duchu dialogu i porozumienia między hierarchią katolicką a przedstawicielami Żydów.

Na koniec biskupi stwierdzili, że to, czy FSSPX jest w Kościele, czy poza nim, nie jest sprawą jasną, choć wiele przemawia za tym, że jednak nadal brak tu "pełnej komunii".

Całość po niemiecku

Całość po angielsku

Teraz chyba możemy się spodziewać, że sekretariat KEP opublikuje swój dokument o zbliżonej treści. W końcu biskupi polscy są ludźmi inteligentnymi, doskonale wiedzą, skąd im wyrastają nogi.
« Ostatnia zmiana: Marca 06, 2009, 01:28:41 am wysłana przez Bolt » Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #1 dnia: Marca 06, 2009, 10:52:31 am »

Najpierw piszą, że FSSPX "nadal jest poza Kościołem" i "zerwało jedność z papieżem" (he, he i kto to mówi !). A na koniec stwierdzili, że "nie jest sprawą jasną, czy FSSPX jest w Kościele, czy poza nim, choć wiele przemawia, że jednak nadal brak tu pełnej komunii".
To może jak się nie wie i jeszcze nie ma jasnego zdania, lepiej nic nie pisać. Bo tak wyszło (trochę) schizofrenicznie.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #2 dnia: Marca 06, 2009, 11:12:23 am »

Cytuj
Teraz chyba możemy się spodziewać, że sekretariat KEP opublikuje swój dokument o zbliżonej treści. W końcu biskupi polscy są ludźmi inteligentnymi, doskonale wiedzą, skąd im wyrastają nogi.
Zamiast "prorokować" lepiej mieć nadzieję, że u nas będzie lepiej i pomodlić się za naszych biskupów. Pan sobie przypomni, że nie tak dawno napisali do papieża list poparcia.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 06, 2009, 11:15:10 am »

Pan sobie przypomni, że nie tak dawno napisali do papieża list poparcia.

Który ich nic nie kosztował, a poparcie dla JŚ Benedykta XVI może się w przyszłości opłacić. Ale w ślad za listem nie poszły żadne konkretne działania.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 06, 2009, 11:22:52 am »

Cytuj
Który ich nic nie kosztował, a poparcie dla JŚ Benedykta XVI może się w przyszłości opłacić.
Nie wiem czy dobrze Pana rozumiem, ale nieładnie jest przypisywać komuś koniunkturalizm jeśli po prostu się czegoś nie wie (jeszcze jak już to powinno się to roztrząsać osobno wobec trzech biskupów, którzy podpisali ten list). Chodzi mi o to, że lepiej byłoby, żeby nie szły teraz działania przeciwne temu co chce papież. Ale czasami mam wrażenie, że są osoby, które wolałyby, żeby było źle.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #5 dnia: Marca 06, 2009, 11:47:00 am »

Zamiast "prorokować" lepiej mieć nadzieję, że u nas będzie lepiej i pomodlić się za naszych biskupów.
Modlić się - jak najbardziej. Mieć nadzieję - tu byłbym ostrożniejszy. Nie widzę zbyt mocnych podstaw dla tej nadziei.
Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 06, 2009, 11:53:35 am »

Zamiast "prorokować" lepiej mieć nadzieję, że u nas będzie lepiej i pomodlić się za naszych biskupów. Pan sobie przypomni, że nie tak dawno napisali do papieża list poparcia.

A Pan znowu próbuje nam wmówić, że chcemy, żeby było źle. Jaki jest stosunek biskupów do tradycji udowodnili już nie raz. Proszę się nie dziwić, że dopóki ich zachowanie jest jakie jest, dopóty wiele osób będzie podchodzić sceptycznie do ich listów.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #7 dnia: Marca 06, 2009, 15:23:21 pm »

Wmawiać nic nikomu nie chcę. Napisałem tylko, że mam wrażenie. W każdym razie pisanie o czymś na przyszłość zbyt dobre mi się nie wydaje. Co do podchodzenia sceptycznie to też nie jest najgorzej, ale nie trzeba o tym już tak głośno mówić. Bo jak ktoś powiedział tak to jest źle, a jak powiedział inaczej to znowu mu się coś zarzuca. I co ktoś taki (w tym przypadku biskup) ma sobie pomyśleć? A stanowisko papieża i Kurii Rzymskiej jest jednak znaczące. Niedługo po wydaniu SP rozmawiałem z pewnym księdzem o tymże dokumencie i uważał wtedy, że papież wydał to tylko dlatego "żeby lefebrzyści wrócili". Z czego można było łatwo wywnioskować, że nie-"lefebrzystów" nie musi to obchodzić. Kilka miesięcy później rozmawiał o tym ze mną inaczej: mówił, że to nie takie złe z tym "odprawianiem po łacinie" i przeciwstawiał to nadużyciom w NOM. Trudno takiego księdza, który stwierdza tak w rozmowie ze mną, który nie jestem nikim ważnym, dopatrywać się koniunkturalizmu. I tak też może być z biskupami. Przynajmniej z niektórymi. Może właśnie najgorzej jest z tym, że o "biskupach" albo "biskupach polskich" mówi się jak o jakimś zborze myślącym tak samo, a też są różni.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #8 dnia: Marca 06, 2009, 15:48:06 pm »

Cytuj
(...)lecz także na terenie Niemiec doszło do szczerych spotkań w duchu dialogu i porozumienia między hierarchią katolicką a przedstawicielami Żydów.
Aby pokazać chęć pojednania z żydami,kilku niemieckich biskupów zapowiedziało przejście na judaizm...  ;)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 06, 2009, 15:51:30 pm »

Zamiast "prorokować" lepiej mieć nadzieję, że u nas będzie lepiej i pomodlić się za naszych biskupów. Pan sobie przypomni, że nie tak dawno napisali do papieża list poparcia.
Po biskupach polskich jako calosci niczego wybitnego bym sie nie spodziewal....  ;)
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #10 dnia: Marca 06, 2009, 17:02:28 pm »

Aby pokazać chęć pojednania z żydami,kilku niemieckich biskupów zapowiedziało przejście na judaizm...  ;)

Kliku niemieckich biskupów musiałoby w tym celu porzucić protestantyzm...
Zapisane
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #11 dnia: Marca 06, 2009, 17:25:10 pm »

http://www.fsspx.info/news/news.php?show=5322

odpowiedz bractwa. Bardzo dobry tekt, pojechali porzadnie.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Marca 06, 2009, 17:51:49 pm »

Cytuj
Zamiast "prorokować" lepiej mieć nadzieję, że u nas będzie lepiej i pomodlić się za naszych biskupów. Pan sobie przypomni, że nie tak dawno napisali do papieża list poparcia.
Biskupi napisali, przepraszam przetłumaczyli z niemieckiego, stanowisko wobec SP Benedykta XVI. Myślę że teraz też poradzą sobie z j. niemieckim. Przecież mamy bp.Nossola ;)
Najpierw napiszą biskupi "partnerzy", a potem odważnie nasi.............słowo w słowo przetłumaczą.
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #13 dnia: Marca 06, 2009, 18:02:35 pm »

Tu wersja angielska odpowiedzi ks. Schmidbergera.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #14 dnia: Marca 06, 2009, 19:56:04 pm »

Cytuj
Biskupi napisali, przepraszam przetłumaczyli z niemieckiego, stanowisko wobec SP Benedykta XVI. Myślę że teraz też poradzą sobie z j. niemieckim. Przecież mamy bp.Nossola Mrugnięcie
Najpierw napiszą biskupi "partnerzy", a potem odważnie nasi.............słowo w słowo przetłumaczą.
Stanowsiko wobec SP było podpisane przez dwóch biskupów. Ale sam Pan napisał, że "przetłumaczyli". Zakłada to czas przeszły. Mój cytat, który Pan umieścił to krytyka "prorokowania", a więc przewidywania czegoś na przyszłość. Skoro już robi Pan odnośniki personalne to abpa Nossola bym się specjalnie nie bał. Nie zajmuje się chyba za bardzo tymi rzeczami. Bardziej obawiałbym się innego abpa, ale mimo wszystko nie ma po co pisać z góry, że już coś zrobi jeśli jeszcze nie zrobił.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Oświadczenie biskupów niemieckich dotyczące bieżącej sytuacji w Kościele « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!