Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:54:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  [Archiwum]  |  Metropolia gdańska  |  Wątek: Prymicja ks. G. Śniadocha w Gdańsku 22 lutego 2009 !!!
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Prymicja ks. G. Śniadocha w Gdańsku 22 lutego 2009 !!!  (Przeczytany 24905 razy)
jedam
Gość
« dnia: Lutego 06, 2009, 17:24:02 pm »

Witam

Zapraszam na uroczystą Mszę prymicyjną ks. Grzegorza Śniadocha z Instytutu Dobrego Pasterza, która odbędzie się w dniu 22 lutego 2009 roku o godzinie 14.00 w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku przy ul. Żabi Kruk 3.

Celebransem będzie ks. Grzegorz, diakonem ks. Sławomir Skoblik, subdiakonem ks. Piotr Baranowski. Obaj lewici posługują w Parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie. Kazanie wygłosi ks. Krzysztof Drews, wykładowca Teologii Pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Gdańsku. Oprawę muzyczną zapewni schola kierowana przez Pana Marka Stachyrę.

Kapłani którzy zechcą przyjśc na prymicję proszeni są o przybycie w sutannach i komżach oraz ze słułą (kolor dnia to fiolet, zamiennie złoty). Pierwsze ławki w kosciele będą przeznacone dla stanu kapłańskiego.

Po Mszy ks. Śniadoch udzieli błogosławieństwa prymicyjnego i powie kilka słów o działaności Zakonu Templariuszy w Polsce i świecie.

W tym miejscu chciałbym podziękować ks. dziekanowi prałatowi Cezaremu Annusewiczowi proboszczowi Parafii św. Piotra i Pawła za użyczenie jednej z najpiękniejszych gdańskich świątyń na potrzeby celebracji Mszy.

http://img57.imageshack.us/img57/9060/masstt8.png

Jeszcze raz serdecznie zapraszam
Adam Bławat

ps Miło być znowu nowicjuszem  :P
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2009, 17:15:51 pm wysłana przez Antiquus_ordo » Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 06, 2009, 17:27:38 pm »

Fiolet lepiej - wszak to Przedpoście.
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 06, 2009, 20:58:56 pm »

A czy to nie powinna być nazwa sekundycja, ile ten Ks. Grzegorz miał już mszy prymicyjnych.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 665

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 06, 2009, 21:06:53 pm »

Oho, zaczyna się. "Msza święta z błogosławieństwem prymicyjnym" ja bym to nazwał.
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 06, 2009, 21:40:55 pm »

Msze prymicyjne ks. może odprawiać aż do pierwszej Mszy pogrzebowej (czy jak to fachowo nazwać). Tak mnie x. dokształcił.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 06, 2009, 21:43:44 pm »

Msze prymicyjne ks. może odprawiać aż do pierwszej Mszy pogrzebowej (czy jak to fachowo nazwać). Tak mnie x. dokształcił.


Na FF ktos mial teorie, ze mozna przez pol roku po swieceniach, po jednym razie dla kazdej nowej wspolnoty, dla ktorej sie odprawia. Zrodla nie podal.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 06, 2009, 21:47:45 pm »

Mi kiedyś pewien Chrystusowiec, wyświęcony po wojnie w Rzymie mówił, że jak pierwszy raz chyba po Święceniach (a minęło chyba wtedy już ze 20 lat) przyjechał do parafii, to zorganizowano mu prymicję (mógł jednak tak określić metaforycznie, nie wiem).
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 08, 2009, 12:47:30 pm »

Może by przykleić ten wątek, żeby nie spadł do 22 lutego, a potem odkleić ;)
Zapisane
silvarerum
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 10, 2009, 21:38:44 pm »

Tylko niech ksiądz albo ktoś przed Mszą zapowie wiernym to błogosławieństwo, bo w Poznaniu ksiądz w zakrystii po Mszy, ludzie się rozeszli i tylko ci którym bardzo zależało poszli się zapytać do zakrystii czy będzie ksiądz błogosławił.

Zapisane
Nawet poznanie dobra nie przynosi dzieciom takiego pożytku, jak ochrona przed poznaniem zła - św. Augustyn
OPen
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 10, 2009, 21:51:38 pm »

Cytuj
kolor dnia to fiolet, zamiennie złoty

BTW:

fiolet - rozumiem. złoty? czy przed Vaticanum II był złoty de iure kolorem szat liturgicznych? (od razu mi się włącza takie coś, że jak przed V2, to może i był, w końcu ten przepych, bogactwo ;-). Bo teraz w liturgii jest kolor biały, który oznacza też złoty.
Czyli jeśli p. Jedam pisze konkretnie "złoty", a nie "biały", to mam rozumieć to jako "biały", czy ma to być właśnie "złoty" (ergo: przed V2 było inaczej). Mam nadzieję, że nic nie pomieszałem ;-)
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 665

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 10, 2009, 22:16:16 pm »

Złoty jest zamiennikiem tylko kolorów radosnych (białego, czerwonego, zielonego), chociaż z tego co wiem, to jako osoba barwa nie występuje. Zresztą, po co wspominać o zamienniku, skoro w każdym kościele znajdzie się niejedna fioletowa stuła...
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 10, 2009, 23:16:57 pm »

Tylko niech ksiądz albo ktoś przed Mszą zapowie wiernym to błogosławieństwo, bo w Poznaniu ksiądz w zakrystii po Mszy, ludzie się rozeszli i tylko ci którym bardzo zależało poszli się zapytać do zakrystii czy będzie ksiądz błogosławił.

Tak, zapowiedź jest całkiem potrzebna. Mianowicie należy przypomnieć wiernym, że nie będzie udzielane błogosławieństwo prymicyjne, łączące się z odpustem.
Czy Wy na każdą Mszę odprawianą w nowym miejscu musicie mówić "prymicja"?
Prymicja jest tylko jedna. Nie może być piątej, dziesiątej, albo pięćdziesiątej prymicji. I było o tym już n-razy.
I tylko podczas Mszy prymicyjnej neoprezbiter udziela błogosławieństwa, z którym związana jest łaska odpustu zupełnego. Kropka.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 11, 2009, 07:34:09 am »

Czy wiadomo w koncu do czego sa te stuly ksiezom potrzebne?
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 11, 2009, 07:57:31 am »

Jesli beda udzielac komunii to zakladaja je w trakcie Agnus dei, jesli bedzi eproboszcz miejsca na znak jurysdykcji  na terenie parafii nosi stule caly czas pozostali jesli nie mowia kazania stule zakaldaja jak juz wspominialem wyzej.
Zapisane
jedam
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 11, 2009, 10:53:20 am »

W kwestii błogosławieństwa to powie o tym ksiądz który wygłosi kazanie.

W kwestii szat liturgicznych to przed soborem złoty zastępował wszystko zamiast czarnego. Po soborze złoty nie zastępuje już fioletowego bo fioletowy skupia w sobie znaczenie czarnego i fioletowego, nawet w najsmutniejszy dzień roku liturgicznego czyli Wielki Piątek w posoborowej liturgii jest fiolet. Ot takie kolejne posoborowe zamieszanie. Do tego jeśli ktoś twerdzi że zastępuje tylko kolory radosne to się myli bo o ile wiem to czerwony radosnym kolorem nie jest bo dotyczy wspomnień męczenników którzym do śmiechu nie było jak umierali.
Drugą sprawą jest to że nie mamy pełnego fioletowego zestawu, mamy zaś złoty a w sytuacji braku ornatu we właściwym kolorze można użyć takiego zamiennika. Trzecią że jest to prymicja więc uroczystość prymicjanta.
Proszę nam biedę wybaczyć bo gdbyśmy mieli barokowe ornaty we wszystkich kolorach świata to co dzień by inny kolor był :P

Co do tego czy to może być prymcja. Może bo słyszałem że kapłan rok od swięceń może udzielać błogosławieństwa i odprawiać prymicję, z tym że tylko raz w konkretnym miejscu. Myśle że dużo zamieszania w tej kwestii wynika z tego ze przed soborem w każdej diecezji było inaczej w jednej rok w drugiej pół a w trzeciej jeszcze inaczej.

Stuły mogą mieć kapłani na Mszy wtedy gdy spowiadają, udzielają komunii, głoszą kazanie lub gdy w tym dniu jeszcze nie odprawiali sami Mszy. Więc wszyscy mieć nie muszą i nic złego się nie stanie. Z drugiej strony nie wiadomo ile będzie ludzi i kto będzie potrzebował spowiedzi. Koncelebry zaś nie będzie.

Zawsze wierzyłem że na Krzyżu będę się musiał z wszystkiego tłumaczyć. Przynajmniej to forum nigdy nie zawodzi.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  [Archiwum]  |  Metropolia gdańska  |  Wątek: Prymicja ks. G. Śniadocha w Gdańsku 22 lutego 2009 !!! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!